homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vindecare epiziotomie


#1 2009-02-10 11:10:12

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

vindecare epiziotomie

Sunt disperata ca imi supureaza operatia. Am deja o luna de cand am nascut, am facut 2 controale, cica am facut alergie la fir....
Jumatate din epiziotomie e nevindecata, firele nu s-au resorbit, sunt iritata, am vezicule, sangerez in zona respectiva, ma doare si ustura si e tare, se simte ca un guguloi. Ce ma fac? Peste o sapt mai am control. A patit cineva asa ceva? Cum ma vindec? Daca trebuie refacuta operatia? Pot sa ma infectez?
Rog un moderator sa dea acest link si doctoresei, pls... Help! ma doare... disperat


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#2 2009-02-10 11:45:03

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: vindecare epiziotomie

nu am idee.. darmi-e m-i s-a spus sa ma dau cu spray din acela pentru arsuri..imi sta pe limba cum se numeste sad...si la mine am deja aproape 3 saptamani de cand am nascut si vad ca nici o urma sa se traga firele inca sunt acolo si le vad :(suna-ti medicul si dute mai repede la control smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#3 2009-02-10 14:11:17

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: vindecare epiziotomie

or sa se retraga ele , mie ultimul mi s-a topit pe la 5 saptamani de la nastere, eu nu am dat cu nimik, spray bioxyteracol????

Offline

 

#4 2009-02-10 14:58:07

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: vindecare epiziotomie

lauraura a scris:

or sa se retraga ele , mie ultimul mi s-a topit pe la 5 saptamani de la nastere, eu nu am dat cu nimik, spray bioxyteracol????

dap punk  punk bioxyteracol punk  punk


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#5 2009-02-10 17:40:21

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

pe rana deschisa? la voi cum e epiziotomia?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-02-10 20:17:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: vindecare epiziotomie

i-am lasat link-ul doctoressei

Offline

 

#7 2009-02-11 13:09:26

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

mersi! eu am sunat-o pe dr. si mi-a spus ca e normal, ca din cauza firului care nu s-a resorbit, pe acolo supureaza, ca sa imi dau cu betadina si ca guguloiul se retrage in 3 luni si sa ne vedem la controlul de 6 saptamani.............E normal asa?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#8 2009-02-11 13:18:50

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: vindecare epiziotomie

Mie cand mi s-a deschis epiziotmia (am avut-o descusuta la nivelul a 2 fire, dar a fost cu fire ce au trebuit scoase, s-a descusut ca a fost mare bebele) dr mi-a zis sa dau cu acid boric sa se curete infectia, cu spray Oximed, cu betadina si sa dau cu crema de galbenele peste. S-a vindecat frumos. La 6 saptamani am facut  sexinpat Nu stiu cum e la cea cu fire ce se resorb.

Ultima oara a fost editat de mihaela03 (2009-02-11 13:19:25)

Offline

 

#9 2009-02-11 15:18:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: vindecare epiziotomie

daliana a scris:

Sunt disperata ca imi supureaza operatia. Am deja o luna de cand am nascut, am facut 2 controale, cica am facut alergie la fir....
Jumatate din epiziotomie e nevindecata, firele nu s-au resorbit, sunt iritata, am vezicule, sangerez in zona respectiva, ma doare si ustura si e tare, se simte ca un guguloi. Ce ma fac? Peste o sapt mai am control. A patit cineva asa ceva? Cum ma vindec? Daca trebuie refacuta operatia? Pot sa ma infectez?
Rog un moderator sa dea acest link si doctoresei, pls... Help! ma doare... disperat

e granulom de fir probabil...da cu betadina cu ti s-a spus si cu bioxiteracol e ok...si pastreaza zona curata
imi pare rau ca te doare insa din nefericire se mai intimpla


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2009-02-11 16:15:53

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: vindecare epiziotomie

daliana dar nu ti-a zis nimic de nici un antibiotic, sau antiinflamator? ma gandesc si eu... macar pentru a prevenii o eventuala infectie. tu si asa nu alaptezi... macar sa administrezi local... nush.... zic si eu


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#11 2009-02-11 18:28:47

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

doctoressa a scris:

daliana a scris:

Sunt disperata ca imi supureaza operatia. Am deja o luna de cand am nascut, am facut 2 controale, cica am facut alergie la fir....
Jumatate din epiziotomie e nevindecata, firele nu s-au resorbit, sunt iritata, am vezicule, sangerez in zona respectiva, ma doare si ustura si e tare, se simte ca un guguloi. Ce ma fac? Peste o sapt mai am control. A patit cineva asa ceva? Cum ma vindec? Daca trebuie refacuta operatia? Pot sa ma infectez?
Rog un moderator sa dea acest link si doctoresei, pls... Help! ma doare... disperat

e granulom de fir probabil...da cu betadina cu ti s-a spus si cu bioxiteracol e ok...si pastreaza zona curata
imi pare rau ca te doare insa din nefericire se mai intimpla

aha, multumesc de raspuns! se scapa din asta????????  disperat
cum se foloseste sprayul? se pulverizeaza direct pe rana?
alexa, si eu m-am gandit la asta, dar nu mi-a zis sa iau nimic pe gura
am gasit asta:
Granulomul de fir este o excrescenta alcatuita din tesut conjunctiv aberant, dezvoltat in jurul unui fir neresorbabil sau cu resorbtie tardiva. Prezenta timp indelungat a firului (un corp strain) determina activarea celulelor tesutului conjunctiv inconjurator care au rolul de a determina proliferarea acestui tip de tesut. Scopul final al acestei actiuni este de a ingloba firul intr-o teaca conjunctiva, adica de a-l izola de restul organismului. Declansarea unui atare proces nu este dependenta de proprietatile firului de sutura (acestea sunt facute din nylon sau catgut cromat, complet lipsite de antigenicitate) si nici de calitatea suturii, ci de reactivitatea organismului si de eventualele infectii ale mediului in care se gaseste firul (vagina, presupun, in cazul tau), cu alte cuvinte de "materialul clientului".

Tratamentul granulomului de fir este exclusiv chirurgical si consta in excizia acestuia. Interventia este in majoritatea cazurilor extrem de simpla, de asa natura incat pregatirea dureaza mai mult decat procedura propriu-zisa. Lavajele vaginale cu substante antiinflamatorii pot fi utile in vederea stingerii inflamatiei locale si prin aceasta indepartarea eventualelor senzatii neplacute asociate prezentei granulomului. In nici un caz ele nu vor determina disparitia acestuia.

si

Granulomul de fir (celulita cronica sau infectia postoperatorie tardiva) este un proces inflamator cronic determinat, in majoritatea cazurilor, de germeni cu virulenta scazuta, la organisme cu rezistenta buna.

Exceptional, granulomul poate fi expresia reactiei de respingere a firului, care prin structura lui chimica joaca un rol de "antigen". O asemenea interpretare este posibila, daca granulomul apare la distanta de actul operator, cand plaga s-a vindecat per primam (plagi cu poluare gradul I-II) si daca examenul bacteriologic al secretiei este negativ. Cum, intr-o plaga, unele fire dau astfel de reactii, iar altele nu, multi autori (16) considera ca factorul microbian este direct responsabil in toate cazurile.

Granulomul de fir reprezinta, din punct de vedere anatomopatologic, un abces dezvoltat in jurul firului. Cavitatea abcesului contine o cantitate redusa de puroi, tesut necrozat si bucla firului de Nylon. Peretii cavitatii sunt tapetati de un tesut de granulatie si de un infiltrat bogat in celule gigante, epitelioide. In vecinatate, abcesul este invelit de tesut cicatriceal, adesea in exces (fibrogeneza fiind stimulata de infectia latenta), dar de calitate slaba.



Fig. 3 - Formatiuni rotunde, transparente, cu aparenta de corp strain (fir); sunt partial sau total fagocitati, cu formare de celule gigante de corp strain. Celula giganta cu numerosi nuclei in periferie si corp strain fagocitat, intracitoplasmatic. Fibrozare incipienta (Coloratie van Giesen x 320).



Fig. 4 - Granulom de corp strain cu zone de fibrozare traducand vechimea sa mare. Grupuri remanente ce includ celule gigante tipice de corp strain, plasmocite, histiocite in jur. Capilar sanguin prins in sectiune longitudinala (Coloratie van Gieson x 240).



Examenul bacteriologic al secretiei este practic intotdeauna pozitiv. Germenii cel mai frecvent intalniti sunt stafilococul auriu sau alb, dar in functie de gradul initial de poluare si de originea florei (exogena sau endogena) pot fi prezenti si alti microbi (enterococ, E. coli).
Clinic, granulomul se manifesta dupa o perioada variabila de latenta, adesea dupa luni si chiar ani (sunt citate cazuri si dupa 20 de ani (10, 16)) de la interventie, cand virulenta germenilor colonizati pe fire este brusc exaltata, in prezenta unor factori locali si/sau generali favorizanti, mai mult sau mai putin evidenti.

De obicei, abcesul situat la nivelul cicatricei este mic, se fistulizeaza si dupa eliminarea puroiului orificiul se inchide, dar persistenta firului determina repetarea ciclului. Alteori, fistula se mentine si obliga la extragerea materialului de sutura. Mai rar, abcesul este voluminos, insotit de semne locale si generale importante sau, in unele cazuri, supuratia imbraca aspectul si mai alarmant de flegmon parietal.

Granuloamele pot fi unice sau multiple, iar manifestarea clinica simultana sau separata.

Anamnestic, se constata ca in majoritatea cazurilor ele succed dupa incizii care au supurat si s-au vindecat per secundam, sau dupa incizii practicate pentru interventii, care favorizau o contaminare puternica intraoperatorie (urgente, timpi septici, etc.)(13).

Daca granuloamele izolate nu pun probleme deosebite, cele multiple, concomitente sau succesive reprezinta cauza cea mai importanta pentru aparitia eventratiilor - hernii cicatriceale. Deficitul de colagen la nivelul cavitatii abcesului si calitatea lui slaba in tesutul aponevrotic vecin, creeaza veritabile puncte slabe (herniare), care se lasa destinse treptat de factorii mecanici (presiunea intraabdominala), ducand la angajarea peritoneului parietal si a viscerelor prin bresa aponevrotica.

sunt speriata rau
  bang

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-02-11 19:23:51)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#12 2009-02-11 22:21:18

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: vindecare epiziotomie

nu cred ca-i ok ca nu ti-a dat macar un antiinflamator. suna-ti doctora si intreab-o, daca iti zice sa nu iei nimic, atunci apeleaza la un farmacist. sigur trebuie sa fie ceva.... macar contra durerilor!! nu e normal sa te chinui in halul asta.... uite d-aia am fost eu pro cezariana.... mai bine o taietura pe burta decat una greu de vindecat intre picioare


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#13 2009-02-11 22:24:12

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: vindecare epiziotomie

cel mai bine pentru copil si mama este o nastere naturala.. la tine alexa a facut cezariana mama ta cand te-a adus pe lume ? daca nu te superi de intrebare.
in cazuri extreme, se poate recurge la cezariana,

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-02-11 22:25:01)

Offline

 

#14 2009-02-11 23:07:51

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: vindecare epiziotomie

granulomul il poti face la fel de bine si la cezariana.Fiecare organism reactioneaza in felul lui,mie mi s-a vindecat epiziotomia in 4 sapt,in schimb fina mea a tras cateva luni,si am nascut cu acelasi dr,ne-a cusut cu acelasi tip de fire,dar ea a constatat ca e alergica la firele respective.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#15 2009-02-11 23:49:31

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: vindecare epiziotomie

si la mine s-a vindecat repede , in 5 saptamani acazut su ultimul fir , dar asisitentele spuneau ca e super cusatura, fiecare organism raspunde altfel , si la daliana am inteles ca la prima nastere a fost ok, iar la a 2a  cutotul  diferit . daliana o sa fie bine pana la urma

Offline

 

#16 2009-02-12 10:21:30

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

sa speram, am citit ca si la cezariana se intampla, m-am ingrozit cand am citit cazuri ca la luni bune dupa cezariene au inceput sa supureze de la fire neresorbite din interior......., nu mai spun ca o ruda de-a mea s-a trezit cu asa zisele file resorbabile iesind din vagin......... si le-a numarat si l-a sunat pe dr sa il intrebe cu cate fire i-a cusut cezariana, noroc ca e si ea medic si nu s-a speriat, chiar sa o sun sa ii zic si ei...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#17 2009-02-12 23:24:09

mihaela03
New member
Inregistrat: 2008-05-15
Mesaje: 64

Re: vindecare epiziotomie

Pentru dureri se poate folosi local spray cu locadeina, daca imi aduc bine aminte cum se pronunta, amorteste zona cu mucoase daca te ustura, dar cred ca mai bine intrebi medicul. Sprayul se pulverizeaza pe rana dupa ce te speli, dai cu betadina apoi cu spray.

Si apropo de cezariana, cumnatei mele i-au uitat la nastere prin operatie niste vata, s-a facut acolo o infectie, supura, a avut sonda, a trebuit sa-i deschida operatia si ca sa nu ajunga sa ii puna plasa nu a mai avut voie sa faca alti copii. Povesti de groaza sunt de ambele parti.

Ultima oara a fost editat de mihaela03 (2009-02-12 23:27:08)

Offline

 

#18 2009-02-16 09:45:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: vindecare epiziotomie

mi s-a mai dus roseata, mi-am dat cu oximed, sa vad spre sf sapt cand merg la control ce zice dr...


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#19 2009-05-29 14:47:05

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: vindecare epiziotomie

am si eu o intrebare sambata fac o saptamana de la operatie si mi-a recomandat si mie cineva betadina dar citind prospectul am observat ca nu e recomandat in perioada alaptarii,si nu stiu ce sa fac la mine opratie s-a inchis a mai ramas deschisa doar aproape de vagin si ma ustura tare acolo,mai ales ca acum e cald ,si transpiri repede si mai sunt si scurgerile astea,care apropo la voi cat au durat?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.