homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candida ????


#1 2009-03-07 22:50:11

raluk mihaela
Full member
Inregistrat: 2008-10-17
Mesaje: 123

candida ????

fetelor vreau sa stiu si eu ce inseamna "candida ".am mai citit pe forum despre acest lucru dar nu prea stiu ce inseamna....despre ce este vorba.multumesc pt raspunsuri  smile

Offline

 



#2 2009-03-07 22:57:39

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: candida ????

Candida albicans face parte din genul Candida si este specia cea mai frecvent incriminata in aparitia infectiilor uro-genitale. Candida albicans este o ciuperca saprofita a unor mucoase ca orofaringele, tractul gastrointestinal, vaginul. Ea devine parazita, producind infectie, ca urmare a scaderii mecanismelor de aparare ale gazdei. Asadar, infectiile produse de candida sunt oportuniste. Infectia candidozica poate fi transmisa pe cale sexuala. Factorii care predispun la aparitia vulvo-vaginitei candidozice includ: sarcina, diabetul, diferite imunodeficiente inclusiv HIV/SIDA, antibioticele, corticoterapia, citostaticele, contraceptivele orale, igiena sexuala incorecta, etc.


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#3 2009-03-07 23:04:51

raluk mihaela
Full member
Inregistrat: 2008-10-17
Mesaje: 123

Re: candida ????

aha...multumesc...incep sa ma lamuresc puss

Offline

 

#4 2009-03-07 23:29:35

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: candida ????

raluk, sunt aici mii de discutii pe tema asta.
candida e o ciuperca, care apare daca iei antibiotice, sau din cauza unei igiene nepotrivite, material sintetic, sau chiar prin contact sexual.
simptome: secretie albicioasa abundenta, care miroase urat, a paine calda sau a peste stricat, mancarimi si dureri/discomfort in timpul actului sexual.
se trateaza cu unguent, ovule si antimicotic.
daca simti vreo neplacere adreseaza`te unu`i medic ginecolog, fa o lama.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#5 2009-03-08 07:25:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: candida ????

exista chiar un subiect sticky pe aceasta tema.
topic inchis

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.