homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?-7


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

#115 2013-03-19 13:08:20

calin mirela
Membru
Inregistrat: 2013-03-18
Mesaje: 2

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna fetelor! am si eu o problema..eu am luat 4 ani anticonceptionale fara sa fac nicio pauza.In urma cu o luna le-am oprit, iar luna aceasta trebuia sa-mi vina ciclul pe 12 ,mi-a intarziat deja  7 zile ,am facut un test de sarcina in urma cu doua zile si a iesit negativ..nu stiu ce sa fac sunt foarte ingrijorata. In dimineata aceasta(dupa 7zile) mi-a venit ceva pe chilot (de culoare maro) dar s-a oprit si nu mai imi vine nimic..ce sa cred??.. in timpul lunii am facut cu prezervativ,doar o singura data s-a intamplat sa incepem fara  dar  la final l-am pus.  Nu stiu ce sa fac va rog sa-mi da-ti si mie un sfat ! Multumesc!

Offline

 



#116 2013-03-19 13:14:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

pai nu ai ce sa faci decat sa mai astepti, intarzierea e din cauza intreruperii AC, dureaza cateva luni sa-si revina organismul, iar daca inainte de AC aveai ciclul neregulat, el va redeveni astfel

Offline

 

#117 2013-03-19 13:34:23

calin mirela
Membru
Inregistrat: 2013-03-18
Mesaje: 2

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

da intradevar inainte de AC i-l aveam  neregulat..atunci am sa mai astept (cu toate ca sunt ff stresata pana imi vine) . Cam cat poate sa intarzie? NU AR PUTEA TOTUSI SA FIE VORBA DE O POSIBILA SARCINA??

Offline

 

#118 2013-03-19 17:25:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

nu, de vreme ce ti-a iesit testul negativ

Offline

 

#119 2013-03-22 13:03:14

oanix
Membru
Inregistrat: 2013-03-22
Mesaje: 3

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

buna tuturor...
am o mare nelamurire...am folosit anticonceptionale pana in luna ianuarie...luna in care menstruatia a venit p data de 20. dupa am renuntat la acestea in luna februarie menstruatia a aparut p data de 18...mentionez ca in data de 8 martie am avut un contact sexual neprotejat...iar acum menstruatia nu mai apare...am facut ieri un test de sarcina si a iesit negativ...azi 22.03 cand am mers la baie a aparut p hartia ig o chestie roz....m am gandit cu siguranta vine...dupa 2 ore o durere puternica d burtik ma trezit din somn am mes din noua la baie cu gandyul ca e o durerea p care o acuz atunci cand imi vine...dar p chilotei nimic doar din nou o mica pata p hartie...acum asteptam sa mi vina dar nimic...e posibil sa ma fi ''insemnat''? sunt sau nu sunt insarcinata? va rog sa ma ajutati! multumesc anticipat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2013-03-29 22:58:34

oanix
Membru
Inregistrat: 2013-03-22
Mesaje: 3

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

buna
ciclul menstrual de culoare maronie are legatura cu o posibila sarcina mentionez ca am intrerupt anticonceptionalele acum 2 luni...

Offline

 

#121 2013-04-17 10:39:17

GeorgianaCostina
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-04-19
Mesaje: 2

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna ziua , am si eu o nelamurire ca fiecare smile sper sa ma linistiti ca simt ca o iau razna sad dupa 3 ani de microgynon am decis sa fac o pauza , prima luna mi-a venit exact pe cat trebuie adica 23 martie si a durat 7 zile acum ar fi trebuit sa imi vina pe 15 aprilie din cate am calculat daca am calculat bine smile se calculeaza 28 de zile sau 25 ? colega mea mi-a calculat 25 zile si dupa ea trebuia sa imi vina pe 15 aprilie  dar nu mi-a venit sad Ce sa fac ? Mai astept pana la un test de sarcina ? sunt speriata pentru ca acum o saptamana am avut contact sexual fara prezervativ cu ejaculare afara stiu ca nu e tocmai eficienta metoda de asta ma sperie gandul ca as putea fi gravida , ce sfaturi imi dati ?

Offline

 

#122 2013-04-17 11:22:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Dureaza cateva luni pana cand se regleaza ciclul dupa AC, acum depinde si cum il aveai tu inainte, daca il aveai neregulat va redeveni neregulat... nu vad de unde a scos prietena ta cifra de 25, asa o fi fost la ea, nu are importanta; in orice caz te poti astepta la cicluri neregulate cateva luni si ovulatii haotice, asa ca mai multa grija cu contraceptia, ca se ramane foarte usor insarcinata imediat dupa ce intrerupi AC
Testul de sarcina il poti face la minim 3 saptamani de la contact, daca nu vine menstruatia pana atunci

Offline

 

#123 2013-04-17 11:28:32

GeorgianaCostina
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-04-19
Mesaje: 2

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Multumesc mult , deci calculul se face la 28 de zile sa inteleg ? Si acum daca vreau sa le reiau le iau din prima zi a ciclului ?

Offline

 

#124 2013-04-19 17:16:56

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna,
am si eu o intrebare, care are legatura cu pauza de ac. dupa ce le-am lasat la 10-14 zile asa am inceput sa simt o sensibilitate nu a sanilor ci a mameloanelor. dupa o zi, mergand la baie observ secretie de tip egg ceea ce ma face sa cred ca ovulam.bun, au trecut aproximativ 2 saptamani mai mult sau mai putin de atunci iar mameloanele au aceeasi sensibilitate numai ca nu-i atat de intensa ca atunci. intrebarea mea ar fi: e normal sa fie sensibile sau trebuie sa ma gandesc undeva mai departe? tin sa mentionez ca am avut contacte dar am folosit coitul intrerupt.
Multumesc!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#125 2013-04-19 17:32:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

dupa ce nu am mai luat AC am observat tot felul de astfel de "simptome" hormonale mai intense ca inainte : secretie egg foarte abundenta, sani durerosi si mameloane sensibile, dureri puternice la ovulatie... se dezlantuie si hormonii acum, ca au loc smile in cateva luni or sa scada in intensitate, cel putin la mine asa a fost

Offline

 

#126 2013-04-19 18:30:17

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

multumesc de raspuns heim puss


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#127 2013-11-21 01:15:57

andreeaCm
Membru
Inregistrat: 2013-11-20
Mesaje: 4

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Am luat timp de 2 ani Yaz cu mici pauze de o luna.Octobrie a fost ultima luna in care am luat antibebe, menstroatia a venit pe 20 pana pe 25 octobrie.Pe 31 oct am avut contact me protejat iar dupa calcule eram in zilele fertile.
Singurele simptome au fost durere abdominala minora si durere de sani(sanii grei,sensibili imflamati si mari).
Acum am o intarziere de menstruatie de 4 zile si nu am simptome de dinaintea menstrei.Am facut si un test de
sarcina saptamana trecuta pe 11 si a fost negativ. Credeti ca este posibil sa fiu insarcinata ? Sa fie prea devreme pentru testu de sarcina?Am fost dezamagita la testu de saptamana trecuta. Si tot sper..

Offline

 

#128 2013-11-21 10:30:11

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Eu as inclina mai mult spre posibilitatea unei dereglari din cauza anticonceptionalelor...

Offline

 

#129 2013-11-22 20:21:16

anda_bv
New member
Inregistrat: 2010-11-21
Mesaje: 14

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna fetelor.

Am si eu nevoie de o parere de la voi. Am inceput sa iau anticonceptionale meleva 35 din decembrie 2013.
In luna august  dupa ce mi-a venit menstruatia am intrerupt anticonceptionalele avand in vedere ca s-au si scos de pe piata. Dupa ce mi-a trecut menstruatia am avut un contact sexual si s-a rupt prezervativul. Am luat pastila de a 2-a zi in cel mult jumatate de ora.
Menstruatia in luna august mi-a venit pe data de 27, pastila de a 2-a zi am luat-o cred ca in 4 sau 5 septembrie si apoi in data de 10 septembrie mi-a venit iar menstruatia si m-a tinut 2 sau3 zile maxim. De atunci pana in ziua de azi nu mi-a mai venit. De asemenea am si ovare polichistice.
Ce vreau eu sa va intreb este daca e normal sa intarzie atat de mult menstruatia? Nu am avut nici un contact neprotejat si de asemenea am facut 2 teste de sarcina si amandoua au iesit negative.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Offline

 

#130 2013-11-22 20:32:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

pai cam e normal, avand in vedere ca:
- ai intrerupt AC - in primele luni dupa AC poti avea dereglari
- ai luat si Postinor care deregleaza serios ciclul - btw, cred ca sangerarea aceea a fost un efect secundar al Postinorului, nu menstruatia
- ai si ovare polichistice, deci te poti astepta oricum sa ai cicluri neregulate

Offline

 

#131 2013-11-22 21:00:10

anda_bv
New member
Inregistrat: 2010-11-21
Mesaje: 14

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Deci sa stau linistita avand in vedere ca am facut si testele si amandoua au iesit negative. Nu am mai patit sa imi intarzie atat de asta sunt un pic stresata. Atunci cand luam yazmin..imi intarzia cel mult 2-3 saptamani.

iti multumesc pentru raspuns

Offline

 

#132 2016-03-08 16:56:36

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

Buna fetelor..luna asta am facut pauza la anticoceptionale. Ultima pilula am luat-o pe data de 3 februarie. Pe data de 8 februarie mi-a venit menstruatia. Intre 3 si 8 m-am protejat suplimentar cu prezervativ. Dupa menstruatie la fel, cu prezervativ. Termenul de valabilitate al prezervativelor era 12/2017. Azi s-a facut fix o luna de cand mi-a venit menstruatia si nu am nici un simptom ca urmeaza sa imi vina, de obicei, cand nu luam ac menstruatia imi venea mereu mai devreme cu 2-3 zile decat luna anterioara....am controlat prezervativele de fiecare data, nu s-au rupt, nu s-au gaurit.. aveam prezervativele alea in casa de 3 ani, iar pe cutie scria ca au fost fabricate la 01/2013 şi expira pe 12/2017.... e cazul sa imi fac probleme?

Ultima oara a fost editat de b4rbie (2016-03-08 16:57:39)


pc  lyssna

Offline

 

#133 2016-03-08 17:02:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

iti poate intarzia destul dupa ce intrerupi AC, nu-ti face probleme smile

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » Intarzierea menstruatiei dupa pauza de anticonceptionale ... E NORMAL?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.