homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Zanocinul si sarcina-2


#20 2009-03-30 17:51:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: zanocinul si sarcina

sim, NU lua antibiotice in timp ce vrei sa ramai insarcinata... nu trece dintr-o extrema in alta, de unde mai sus o luna era prea mult, acum vrei antibiotice peste o eventuala sarcina... una e sa ti se intample (cazul walkiriei) si sa n-ai ce face, alta e sa incerci deliberat sa ramai peste antibiotice.

mai sunt si alte criterii decat cele strict legate de efectul teratogen al anumitor medicamente... pe scurt, nu e deloc bine pt copil sa iei antibiotice in sarcina, nici macar dintre cele "permise".... asa ca daca se poate evita, evita!!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#21 2009-03-30 19:43:43

sim_8892
New member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 10

Re: zanocinul si sarcina

nu ma intelege gresit, doar ma bucur ca nu trebuie sa astept o vesnicie,  intai o sa repet testul papanicolau peste o luna pentru ca abia am terminat tratamentul si daca e OK o sa fac bebe

mersi mult  kram

mai am o intrebare: e normal ca doctorul sa nu ii prescrie nimic sotului meu, desi mie mi-a iesit la test flora cocobacilara si spori de candida, si in plus eu am facut tratament cu antibiotice? pt ca dumnealui a spus ca daca el nu are dureri, usturimi sau mancarimi, el e OK  (dar nici pe mine nu ma doare nimic, am fost sa fac testul papanic ca sa ma asigur ca totul e OK, si da de unde ...)

pt ca ma sperie gandul ca m-as putea infesta din nou, si atunci chiar nu stiu ce as mai face

Ultima oara a fost editat de sim_8892 (2009-03-30 20:12:53)

Offline

 

#22 2009-03-31 09:52:11

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: zanocinul si sarcina

Daca nu are simptome medicii de obicei nu prescriu nimic pe partener.
Dar eu din experienta iti spun ca am facut din nou candida iar el nu avea nici un simptom. Si apoi ne-a aparut la amandoi a doua zi simptomele.
I-am dat lomexim crema, sa se dea 10 zile de 2-3 ori pe zi si spalat cu sapun de bebe.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#23 2009-03-31 12:38:45

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: zanocinul si sarcina

sim_8892 a scris:

Felicitari, walkiria, si eu abia am terminat sa iau zanocin, nu a avut reactii secundare si acum abia astept sa ma apuc sa fac un bebe; dupa cate am inteles de la tine, zanocin-ul nu afecteaza copilul, asadar nu trebuie sa astept o perioada lunga pana sa raman insarcinata

merci....mie asa mi-a spus dr ce mi le-a prescris...ca e ok, dar fiind ca le-am luat chiar in primele zile.multa bafta si tie...sa auzim si pe tine in curand cu vesti bune

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-03-31 12:38:52)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#24 2009-03-31 18:52:18

sim_8892
New member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 10

Re: zanocinul si sarcina

multumesc Juli pt sfat, mie prima data cand m-am dus la medic, inainte sa imi recolteze probe pt testul papanicolau mi-a dat lomexim crema si am citit prospectul si am vazut ca e pt bacili si pt candida. Am sa ii dau si sotului meu ca sa ma asigur ca nu o sa ma infestez din nou. Stii cumva daca se elbereaza fara prescriptie medicala? Ca sunt sigura ca oricum nu ii face nici un rau, din contra...

bebe-ul tau ce face? si-a facut simtita prezenta? smile

Ultima oara a fost editat de sim_8892 (2009-03-31 18:53:49)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-04-01 12:10:00

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: zanocinul si sarcina

smile Incepe incet incet sa se faca prezent.
E cumintel acolo, ca stie ca mami e mica si slabanoaga si daca-i da un sut cade pe jos  lol
Eu am luat lomexim fara prescriptie medicala si crema si ovule, caci ultima data le-am luat de capul meu ca ma saturasem sa merg lunar la medic. Tot atunci m-am tinut de capul sotului sa-si dea o sapatamana de 2 ori /zi si fara contact in acea perioada. De atunci nu am mai avut nimic.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#26 2010-07-05 16:17:05

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: zanocinul si sarcina

Mesaj pt Doctoressa

Am luat Augmentin si Zanocin, cate 1 pastila la 12 ore, din prima zi a ovulatiei , timp de 10 zile (deci din saptamana  3 pana spre saptamana 4 de sarcina) fara sa am nici cea mai mica banuiala ca puteam ramane insarcinata;  mai mult , asteptam sa-mi vina ciclul ca sa ma programez la o histerosalpingografie, existand ceva dubii privind fertilitatea mea. Miracolul s-a produs, am o sarcina de aproape 7 saptamani, bucurie mare, dar in suflet exista o umbra de indoiala privind acest zanocin luat in acea perioada.
intrucat parerile de pe net difera, va rog sa aveti amabilitatea de a imi spune punctul Dvs de vedere privind riscurile induse de zanocin asupra sarcinii. doctora care mi-a cofirmat sarcina a spus ca tocmai acest zanocin ar fi ajutat la instalarea sarcinii. daca despre augmentin mi-a spus  ca nu sunt riscuri, la zanocin a strambat un pic din nas. mentionez ca am 35 de ani si este prima mea sarcina.
Va multumesc anticipat pentru raspuns

Offline

 

#27 2010-07-05 16:20:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: zanocinul si sarcina

dalida, am lasat link doctoressei

Offline

 

#28 2010-07-05 17:58:15

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: zanocinul si sarcina

gargarita a scris:

dalida, am lasat link doctoressei

multumesc frumos !

Offline

 

#29 2010-07-07 13:15:43

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: zanocinul si sarcina

gargarita a scris:

dalida, am lasat link doctoressei

Vreun raspuns?

Offline

 

#30 2010-07-07 14:50:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: zanocinul si sarcina

cand intra iti va raspunde aici

Offline

 

#31 2010-07-09 22:44:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: zanocinul si sarcina

dalida a scris:

Mesaj pt Doctoressa

Am luat Augmentin si Zanocin, cate 1 pastila la 12 ore, din prima zi a ovulatiei , timp de 10 zile (deci din saptamana  3 pana spre saptamana 4 de sarcina) fara sa am nici cea mai mica banuiala ca puteam ramane insarcinata;  mai mult , asteptam sa-mi vina ciclul ca sa ma programez la o histerosalpingografie, existand ceva dubii privind fertilitatea mea. Miracolul s-a produs, am o sarcina de aproape 7 saptamani, bucurie mare, dar in suflet exista o umbra de indoiala privind acest zanocin luat in acea perioada.
intrucat parerile de pe net difera, va rog sa aveti amabilitatea de a imi spune punctul Dvs de vedere privind riscurile induse de zanocin asupra sarcinii. doctora care mi-a cofirmat sarcina a spus ca tocmai acest zanocin ar fi ajutat la instalarea sarcinii. daca despre augmentin mi-a spus  ca nu sunt riscuri, la zanocin a strambat un pic din nas. mentionez ca am 35 de ani si este prima mea sarcina.
Va multumesc anticipat pentru raspuns

Marturisesc faptul ca m-ar fi ajutat mult daca mi-ai fi spus date concrete, de tipul, prima zi a ultimei menstruatii si perioada in care ai luat antibioticele(in cifre)
Augmentin intr-adevar nu pune nici un fel de probleme. Sincer, daca ai luat timp de zece zile incepind cu ziua ovulatiei tind sa cred ca nici zanocin nu are efecte negative asupra unei sarcini care de fapt nu exista la momentul aceala(cele 4 saptamini fiind de amenoree, nu de sarcina propriu-zis)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.