homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza bucala


#1 2009-03-27 08:54:06

capricioasa
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 6

candidoza bucala

buna tuturor!
dintotdeauna am avut probleme cu antibioticele si faceam candidoza vaginala daca nu le luam cu stamicin ori alte medicamente similare. anul trecut adica 2008 am facut o candidoza bucala, din pacate nu-mi aduc aminte ce medicamente a declansat boala mea pentru a ma ferii pe viitor.
problema de acum e ca am incercat diferite metode si nu reusesc sa scap : mananc aproape zilnic iaurt(insa uneori simt ca se agraveaza cu ajutorul lui) acum iau nizoral de 200mg ( am luat deja 20 pastile,2 bucati zilnic) si inca simt ca nu da semne sa treaca. am auzit de difulcan si as vrea sa-l incerc.problema e ca nu stiu cat timp trebuie sa treaca dupa tratamentul cu nizoral pt a putea lua difulcanul.mi-as dorii un raspuns daca cineva ma poate ajuta. multumesc mult, si doresc sanatate tuturor!

Offline

 



#2 2009-03-27 12:26:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: candidoza bucala

in primul rand daca te confrunti cu candidoza bucala trebuie sa mergi la medic sa iti prescrie tratament. doar cu iaurt nu va trece

Offline

 

#3 2009-03-27 12:41:32

capricioasa
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 6

Re: candidoza bucala

da, e normal ca doar de la iaurt nu trece, dar se pare ca nu ai citit tot ce am scris eu........

Offline

 

#4 2009-03-27 14:20:41

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: candidoza bucala

capriciosa, candidoza bucala se face si de la sex oral, daca partenerul este infectat de exemplu.
eu te sfatuiesc sa nu iei medicamente din auzite, mergi mai bine din nou la medic.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#5 2009-03-30 14:51:02

capricioasa
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 6

Re: candidoza bucala

da, stiu ca se poate lua si de la sex oral daca partenerul este infectat, eu chiar am precizat ca o am de la un antibiotic ( analizele vorbesc, am facut si bucale si vaginale, daca era de la partener aveam analize vaginale similare cu cele bucale) nu intentionez sa iau medicamente din auzite, ci incercam sa vad daca cineva a mai intampinat astfel de probleme si cum au dat de capat problemei. ceea ce mai stiu e ca, candida nu e ceva de care sa te poti descotorisii cat ai zice peste, ci dimpotriva cam greu de vindecat, cine o are o cam poarta toata viata, dar sant cai de ameiorare.........de fapt astea le caut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-30 14:55:50

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: candidoza bucala

capriciosa....badijonari cu glicerina boraxata ai incercat?


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#7 2009-03-30 15:01:00

capricioasa
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 6

Re: candidoza bucala

da, insa nu prea am rabdare.........si totusi a fost unul din cele mai convingatoare tratamente, ar cam trebui sa-l reincep, cam cat timp crezi ca e necesar sa faci asa un tratament?

Offline

 

#8 2009-03-30 15:11:05

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: candidoza bucala

pai cam in doua saptamani maxim ar trebui sa cam dispara daca faci si tratament general.poti sa mai incerci si badijonari cu violet de gentiana 1% sau bai bucale cu apa cu bicarbonat.sigur o sa iti mai amelioreze candidoza.sau poti sa incerci si tratament local cu un antimicotic.ai primit tratament de la medic pt ea?


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#9 2009-03-30 15:25:16

capricioasa
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 6

Re: candidoza bucala

am incercat glicerina boraxata dar nu doua saptamani...violet de gentiana nu am incercat niciodata, insa apa cu bicarbonat m-a ajutat uneori si intradevar a ameliorat unele simptome uracioase, antimicotic am incercat nizoral care imi iesise la analize ca este sensibil insa fara prea mari rezultate, iti multumesc pt ideia cu gentiana, am sa incerc, daca in urma tratamentului care il fac acum nu reusesc mare lucru

Offline

 

#10 2009-03-30 15:29:19

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: candidoza bucala

poti incerca sa si sugi cate o tableta de nizoral pe zi.are un gust destul de rau,dar te poate ajuta.bafta in lupta contra candidozei si sper sa te faci bine smile


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#11 2009-08-24 03:30:59

tiffany_s
New member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 5

Re: candidoza bucala

Buna,
Am si eu o problema legata de candidoza bucala care nu mai trece. In primul rand am tot cautat sa-mi dau seama de unde as fi putut sa fac. Totul a inceput dupa ce am avut un contact sexual neprotejat cu fostul meu prieten. Apoi am luat postinor 2 (ar putea si asta sa-mi fi declansat?) Dupa cateva zile am avut tot felul de mancarimi si dureri dar nu puteam merge sa-mi fac analize la ginecolog pentru ca-mi venise si menstruatia. Din cauza asta am ales sa iau niste ovule cervugid pt ca sunt bune la mai multe infectii. Apoi am fost la medicul ginecolog si la analiza mi-a iesit gardnerella vaginalis. Medicul mi-a prescris niste ovule. Cam in aceeasi perioada am facut si candidoza bucala de care nu am scapat nici acum. Problema mea este ca nu am luat nici antibiotice, nu am facut nici sex oral... cauzele cele mai frecvente. Ar putea fi de vina postinor 2 sau faptul ca fumez? Am mai citit de hiv....ca ar putea fi o cauza...da mi se pare chiar ciudat fix dupa 2 saptamani dupa acel contact neprotejat. M-am tratat cu corsodyl...nistatin...nizoral iau deja de 12 zile....spalaturi cu bicarbonat. Nu prea mai stiu ce sa fac. N-am fost la medic pt ca am mai avut candida bucala mai demult si mi-a prescris nizoral...si stiam ca imi trece asa. Mentionez ca am mai avut inca de 2 ori candidoza....dupa ce am luat antibiotice. As vrea sa merg la medic dar nu stiu exact la care (medicul de familie e prea retardat si la el nu m-as duce)... si nici ce analize ar trebui sa-mi fac. Ar putea si gardnerella vaginalis sa fie motivul?!
Mi-am facut un exudat faringian... si a iesit ca nu am nimic. Totusi am limba foarte incarcata....alba...mici bubite in spate spre gat...si aveam dureri mari. Tin sa mentionez ca in acea perioada era f stresata cu sesiunea licenta...si serviciul...s-ar putea sa fi avut sistemul imunitar slabil...
Va rog sa-mi dati un sfat...ce sa fac...si de la ce as putea sa am (se zice ca e bine sa elimini cauzele).
Multumesc

Ultima oara a fost editat de tiffany_s (2009-08-24 03:33:24)

Offline

 

#12 2009-08-24 10:12:26

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: candidoza bucala

tiffany_s, bubitele de pe limba sunt papilele gustative. si eu am aceasta problema; la mine recidiveaza in permanenta cu toate ca am facut tratament si ce ma deranjeaza foarte tare este ca scuip o chestie nashpa din gat, iar pana acum nu mi-a trecut cu niciun medicament.

Offline

 

#13 2009-08-25 02:32:12

tiffany_s
New member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 5

Re: candidoza bucala

da...dar am fost intre timp la medic si mi-a zis ca am...candidoza bucala si...mi a prescris spalaturi cu musetel si bicarbonat:))

Offline

 

#14 2011-10-13 14:45:09

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: candidoza bucala

daca am facut sex oral pe langa cel normal si am descoperit ca am candida, si nu am nici un simptom de candidoza bucala ar trebui totusi sa iau ceva pentru asta? ginecologul mi-a prescris spalaturi cu tantum rosa si spera sa-mi treaca doar cu asta. bine, daca nu trece nu ma lasa asa tongue dar daca ma duc la urmatorul control si candidoza vaginala e vindecata si facem iar sex oral, risc sa-l imbolnavesc pe el iar si implicit pe mine? lui i-a dat dermato-venerologul difulcan deci nu cred ca se mai pune problema sa mai existe ciupercuta aia pe undeva. anybody here?

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-17 00:59:40)

Offline

 

#15 2015-01-06 15:48:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza bucala

nu, nu se transmite astfel, cum zici si tu, ai facut-o de la antibiotice, nu ai luat-o de nicaieri

Offline

 

#16 2015-01-06 16:21:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza bucala

nu, nu traieste in ruj smile mai degraba traieste la tine in gura (ca si in vagin ) si ceea ce simti tu ca fiind candidoza e atunci cand se dezvolta excesiv, altfel nu te deranjeaza

Offline

 

#17 2015-01-12 19:42:14

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: candidoza bucala

De la antibiotice, incearaca

DAKTARIN 2% gel oral

Offline

 

#18 2015-01-12 20:13:34

taisia
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 95

Re: candidoza bucala

Nu stiu daca Daktarin vei gasi aici, dar vei gasi  NOXAFIL, suspensie orala , ai mare grija la reactiile adverse, citeste cu atentie si daca apar din ele intrerupe imediat.
Bafta!

Offline

 

#19 2015-11-21 11:12:29

Seny25
Membru
Inregistrat: 2015-11-21
Mesaje: 1

Re: candidoza bucala

Buna ziua! Am si eu o intrebare la voi. Am avut probleme cu gatul m a tot deranjat am tot luat diverse sa nu ajung la antibiotic insa din pacate am ajuns. Mentionez ca am luat fluconazol pt a nu face candida. In timpul tratamentului cu antibiotic durerea din gat tot persista asa ca am mers la medic unde mi a dat sa fac un exudat. Rezultatul exudatului este candida albicanf grad de crestere foarte redus. Mi a prescris medicul de familie sa iau 3 doZe de flucovil la 3 zile.liv care eate hepato protect,linex si glicerina boraxata cu nistatin. Urmez de 4 zile tratamentul insa de dimineata m am trezit iar cu durere in gat mai exact in cerul gurii. Este posibil sa fie iar inflamat gatul sau e durere de la candidoza? Mentionez ca de o saptamana nu am mai avut dureri in gat. Si as dori sa stiu daca e ceva grav ceea ce am pt ca am tot citit pe forumuri si ma ingrozesc cand vad ca sunt persoane cate nu au scapat in ani de Zile. Chiar nu vreau sa patesc asa. M am stresat prea tare incat am facut bubite pe baza de stres sad Help me!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.