homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Urgent - pilula de a 2a zi??


#1 2009-03-28 07:19:54

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

urgent - pilula de a 2a zi??

buna dimineata, fetelor! as avea nevoie mareeee de ajutor!
cum procedez daca folosesc ca metoda contraceptiva ( in perioada de pauza de AC, bat-o vina ) ovule pharmatex si prezervativ si acesta din urma, spre surprinderea mea, s-a rupt complet, ejacularea avand loc inauntrul meu? Trebuie sa iau pilula de a 2a zi?
ovulul l-am folosit corect,  m-am spalat doar dimineata (10 a.m) si l-am folosit la 1 a.m. Nici pe maini nu m-am spalat cu sapun cu o ora inainte de al introduce..
Prostia mea e ca m-am sters cu un servetel parfumat ( batistute nazale ), dar din cate stiu acestea nu contin sapun smile . Dupa ce am realizat ca prezervativul e spart m-am cam speriat si mi-am mai pus 2 foitze chinezesti ( ovule nu mai aveam la mine ) pentru orice eventualitate, gandindu-ma ca fiind pe baza de aceeasi substanta, e ok...
Perioada fertila nu o stiu, deoarece sunt la prima luna de pauza, primele 10 zile ( am terminat folia pe 12 martie, iar pana pe 18 am fost in pauza de 7 zile, deci practic de pe 19 nu mai sunt protejata) , si dupa cum bine stiti ovulatia cam intarzie sa apara de obicei... e cazul sa ma sperii? sad

Offline

 



#2 2009-03-28 11:18:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

nu vad de ce te-ar surprinde spargerea prezervativului....ca asocierea facuta de tine predispune la asta
oricum, pharmatex folosit corect cred ca e ok si dupa parerea mea nu e nevoie de contraceptie de urgenta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-03-29 11:37:46

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

buna dimineata.
As mai avea o problema destul de urgenta.
dupa cum a spus doctoressa, nu e nevoie de contraceptia de urgenta. Dar daca am dureri de ovare ( bine, ce-i drept nu imi pot da seama daca e raceala la ovare sau nu ) secretiile abundente si cervixul destul de deschis si mi-e teama sa nu fiu in perioada fertila ( am probleme hormonale si chisturi, fara AC ( diane 35), ovarele mele nu prea vor sa functioneze singure - imi lipsea menstruatia cu luni de zile, dar dupa oprirea tratamentului nu se stie, ma gandesc ca ovulatia poate aparea imediat.. ) Deci va intreb
Ovulatia are cum sa apara in 10 zile ( 9 jumate chiar) de la oprirea tratamentului cu AC? Si-o fi facut ovulul efectul dorit?
Va multumesc

Offline

 

#4 2009-03-29 12:39:15

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

ovulul cum a zis si doctoressa, daca l`ai folosit corect e ok.
ovulatia nu stiu daca poate sa apara asa de repede de la intreruperea anticonceptionalelor, depinde de organism, dar e posibil.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#5 2009-03-29 16:30:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

happysmilingtw a scris:

buna dimineata.
As mai avea o problema destul de urgenta.
dupa cum a spus doctoressa, nu e nevoie de contraceptia de urgenta. Dar daca am dureri de ovare ( bine, ce-i drept nu imi pot da seama daca e raceala la ovare sau nu ) secretiile abundente si cervixul destul de deschis si mi-e teama sa nu fiu in perioada fertila ( am probleme hormonale si chisturi, fara AC ( diane 35), ovarele mele nu prea vor sa functioneze singure - imi lipsea menstruatia cu luni de zile, dar dupa oprirea tratamentului nu se stie, ma gandesc ca ovulatia poate aparea imediat.. ) Deci va intreb
Ovulatia are cum sa apara in 10 zile ( 9 jumate chiar) de la oprirea tratamentului cu AC? Si-o fi facut ovulul efectul dorit?
Va multumesc

sincer depinde de tipul dereglarilor tale hormonale...din ce zici tu insa nu pari a fi o persoana cu o fertilitate de invidiat
eficienta pharmatex e trecuta si pe prospectul produsului...stii deci ca nu e de 100%...totusi, asociata cu problemele tale preexistente cred ca ea creste considerabil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-03-29 17:21:45

happysmilingtw
New member
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 37

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

va multumesc din suflet pentru sfat. M-am hotarat totusi sa iau pilula de a 2a zi ( astazi la ora 3), deoarece nu doresc sa ma risc ( chiar daca sansele sunt foarte mici, nu se stie niciodata) si prefer sincer sa mi se deregleze putin ciclul decat doamne fereste sa fac un avort ( un copil nu e tocmai ceea ce-mi doresc acum ).
O sa gasesc cu timpul si o metoda nehormonala care sa mi se potriveasca si mie si prietenului meu pe care sa o folosim in pauze, momentan cred ca abstinenta e cea mai buna big_smile
Va multumesc mult tare !

Offline

 

#7 2009-04-14 15:01:40

coraaa
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 49

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

... o mica intrebare as avea si eu...  in urma unui contact sexual, dorit protejat dar din cauza unui prezervativ "incapatanat" care s'a rupt, am luat postinor... acum dupa 6 zile, am menstruatie, sau ma rog....seamana...dar e mai putin,... am citit pe prospect ca poate fi de la medicament... e adevarat?  se poate , ma gandesc...

Offline

 

#8 2009-04-14 15:06:51

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

da, este o reactie a organismului din cauza luarii postinorului


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#9 2009-04-14 19:30:50

coraaa
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 49

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

pfiu... mersic tare mult pt lamurire!

Offline

 

#10 2009-04-14 21:32:16

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

nu ai pentru ce smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#11 2009-04-15 23:07:16

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

buna:*fetele azi am avut contact sexual neprotejat dupa o pauza de aproximatyv 6 saptamani si cateva zile cred:-??..s'a intamplat in jurul orelor 14-18 cu pauze bineinteles:))...nu am mai ajuns la farmacie pt ca inchisese insa maine pe la ora pranzului am sa iau pilula minune de a 2 zi..sper ca nu e tarziu nu??pt ca am citit pe prospect si pe net si styu ca prima pilula o pot lua la 72 de ore dupa contact...neutral..sunt obsedata pt ca am mai trecut printr-o experienta urata si ieri mi-am terminat tratamentul cu ovule Cervugid dupa o cauterizare...credety ca nu isi mai face efectul cum trebuie din cauza ovulelor:-??..va rog raspundeti-mi pt ca sunt fff speriata desi nu a ejaculat in mine:|neutralneutralpusspusspusspusspuss..Multumesc mult:X

Offline

 

#12 2009-04-15 23:24:53

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

poti sa o iei, ai timp, in 72 de ore trebuie sa o iei, dar cu cat o iei mai repede cu atat isi face efectul mai bine.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#13 2009-04-16 15:35:50

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

am luat-o azi la ora 12 ..adika dupa 20 de ore ..si diseara a 2 la 12 dupa fix 12 ore de la prima...eu am mai luat de 2 ori postinor anu trecut tot asa la intervale de timp mai mari...adika a 2 zi nu dupa 2 3 4 ore dupa contact si nu am avut nimik..nici o reactye adversa .. ..sper ca e ok nu?tongue..thanks:*

Offline

 

#14 2009-04-16 16:39:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

pai stii ca postinor =  bomba de hormoni si ca efecte negative pot aparea in timp? de ce nu te protejezi corespunzator?...

Offline

 

#15 2009-04-16 21:20:22

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

:|de acum in colo nu am sa mai fc prostii fara sa ma protejez corespunzator...oricum mai o mika nelamurire..azi la 12 am luat pastyla insa la doar o jum de ora am mai avut un contact sexual neprotejat ..fara sa ejaculeze in mine bineinteles...m-am gandit ca nu are nimic..daca de abia o luasem si acum la 24 o iau pe a 2..

Offline

 

#16 2009-04-17 07:04:09

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

fetele...postinor2 interactioneaza cu antibioticul(OXACILINA)??..am luat aseara la 12 pastyla si azi de dim la 7 oxacilina....neutral

Offline

 

#17 2009-04-17 08:44:43

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

nu interactioneaza

Offline

 

#18 2009-04-17 10:47:26

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

ms Camish..uita-te si mai sus si vezi daca sty sa-mi rasp si la intrebarea aia;))tongue..te roooog:*pusspuss

Offline

 

#19 2009-04-17 18:57:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: urgent - pilula de a 2a zi??

Ynna a scris:

am luat-o azi la ora 12 ..adika dupa 20 de ore ..si diseara a 2 la 12 dupa fix 12 ore de la prima...eu am mai luat de 2 ori postinor anu trecut tot asa la intervale de timp mai mari...adika a 2 zi nu dupa 2 3 4 ore dupa contact si nu am avut nimik..nici o reactye adversa .. ..sper ca e ok nu?tongue..thanks:*

in caz ca asta e intrebarea care te framinta, in principiu e ok...conteaza mai mult cit de aproape de ovulatie erai cind ai facut sex neprotejat decit la ce interval de timp ai luat Postinor(fireste, presupunind ca te-ai incadrat in intervalul de 72 ore)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.