homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Parerea mea .. Ce ziceti ?


#1 2009-03-31 22:32:34

pc_cutsa
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-30
Mesaje: 1126

Parerea mea .. Ce ziceti ?

Fetelor eu propun sa renuntam la anticonceptionale si sa ne bazam pe dragul nostru prieten ..prezervativul .
Sunt atatea infectii ..si atat de mari riscuri in cat stau si ma gandesc .. chiar nu putem sa facem asta ..pentru NOI ??


Iubirile neconsumate nu se uita niciodata...

Offline

 



#2 2009-03-31 22:51:22

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu mereu am fost contra anticonceptionale.....dar sunt si fete care le prefera fiecare isi alege metoda contraceptiva cu care se simte ok. eu folosesc prezervativ din cand in cand si in rest metoda calendarului

Offline

 

#3 2009-03-31 22:57:55

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Ac ma scapa de stresul unei posibile sarcini si de durerile insuportabile din perioada menstruatiei. Prietenul meu nu se impaca deloc cu prezervativul si nu-mi place nici mie intotdeauna.Eu n-as renunta la ele.

Offline

 

#4 2009-03-31 23:06:19

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

nici eu nu as renunta atata timp cat imi fac periodic analizele si totul e ok si avand un partener stabil nu imi fac griji pt infectii pt ca ambii suntem perfect sanatosi,. prezervativul nu imi place si alta metoda nu folosesc pt ca nu vreau sa risc nicio sarcina

Offline

 

#5 2009-03-31 23:24:33

mya_mya
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 141

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Anca12 a scris:

Ac ma scapa de stresul unei posibile sarcini si de durerile insuportabile din perioada menstruatiei. Prietenul meu nu se impaca deloc cu prezervativul si nu-mi place nici mie intotdeauna.Eu n-as renunta la ele.

la fel si eu.mie imi regleaza si ciclul


"Traind in cercul vostru stramt
Norocul va petrece
Ci eu in lumea mea ma simt       
Nemuritor si rece"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-01 00:33:05

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

In toata viata mea, nu am luat decat 1 luna anticonceptionala.
Si nu mai iau...mi se pare f nesanatos sa te indopi cu pastile, de orice fel si natura ar fi ele.
Cam cate pastile iei in 3 ani, sa zicem? Le-ati numarat?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#7 2009-04-01 18:29:49

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

5 ani de aniconceptionale reduc riscul de cancer ovarian cu 40 %, 8 ani cu 80%.. si pe langa asta fac sex linistita fara sa ma gandesc la vreo sarcina

Offline

 

#8 2009-04-01 18:34:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Mie mi se pare ca e o decizie care se ia impreuna cu partenerul, in ceea ce ma priveste in relatia anterioara am folosit prezervativul, in cea actuala iau pastilute, pentru ca prietenul meu nu suporta prezervativul (nu e un moft, chiar nu il suporta)... deci e o decizie care se ia in functie de mai multi factori si nu trebuie sa generalizam.

Offline

 

#9 2009-04-01 18:59:04

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

fiecare isi alege metoda contraceptiva potrivita.
nu e vb ca ia antibb sau foloseste prezervativul.atata timp cat se gandeste la un sex fara grija e mai mult decat ok.


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#10 2009-04-01 22:17:58

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu consider ca decizia asta trebuie luata in 2.
si daca fetele se simt bine cu ac, de ce sa suporte cauciucul?
in relatiile de o seara doua, da, prezervativ, dar daca ai relatie stabila si va cunoasteti, pt ce sa folosesti prezervativ? nu`i vad rostul.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#11 2009-04-02 13:31:16

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Da si mie mi se pare o prostie sa folosesti prezervativ cu un partener stabil in care ai incredere. Chit ca daca te inseala risti infectii daca te gandesti intr-o relatie stabila daca ai parte de actiune zilnic sanse sa o patesti cu prezervativul (sa se sparga, sa alunece, etc) sunt foarte mari, deci sanse de infectie sunt mari si mai ai si sanse sa ramai insarcinata. Asa daca ai incredere in partener macar nu mai stai cu grija sarcinii.

Eu am patit-o de cateva ori cu prezervativul, de 2 ori intr-o luna, si am zis ca nu mai imi trebuie. Am stat cu stress atata timp ca nu puteam sa iau pastila de a doua zi de doua ori intr-o luna. Si o patisem si cu o luna inainte dar nu eram deloc in perioada fertila deci nu am luat nik dar tot m-am enervat.

Si sa nu spuneti ca nu stim noi sa folosim prezervativu, ca stim, poate avem noi ghinion.

Offline

 

#12 2009-04-08 00:52:33

SonneAle
Addicted member
De la: balamuc
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 10519

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

cu un prieten stabil si cu analizele periodice, de ce sa renunti la ac?   imi par cea mai buna alegere smile
daca schimbi partenerul des, clar prezervativ!


There ain't no sunshine now that he's gone

Offline

 

#13 2009-04-08 00:57:12

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

fiti atente pt k si cu un partener stabil va puteti pricopsi cu diverse...cel mai bine intai un set de analize amandoi


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#14 2009-04-08 14:08:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

si eu sunt contra anticonceptionale.
perfect de acord cu pc_cutsa si love_t.

PillBlast a scris:

mi se pare o prostie sa folosesti prezervativ cu un partener stabil in care ai incredere

consider mult spus "prostie". eu nu vad nicio prostie in asta. iar argumentele pe care le-ai dat nu m-au convins deloc smile

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-08 14:09:17)

Offline

 

#15 2009-04-08 16:14:46

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

alegerea metodei contraceptive se ia in functie de mai multi factori

voi aici va raportati la propria experienta: ac nu sunt bune ca la X i-au facut rau sau prezervativul nu e bun caci la Y s-a rupt de n ori. eu cred ca nu trebuie sa generelizam
fiecare metoda contraceptiva are plusuri si minusuri

Offline

 

#16 2009-04-08 18:36:34

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

anca9 a scris:

si eu sunt contra anticonceptionale.
perfect de acord cu pc_cutsa si love_t.

PillBlast a scris:

mi se pare o prostie sa folosesti prezervativ cu un partener stabil in care ai incredere

consider mult spus "prostie". eu nu vad nicio prostie in asta. iar argumentele pe care le-ai dat nu m-au convins deloc smile

Mai, noi ne-am facut frumos analizele totu a iesit ok, deci prezervativul mi se pare o prostie, are marja de protectie intre 90 si 98% ceea ce nu mi se pare destul de mult. Nu vreau sa raman insarcinata si nu vreau sa risc deloc.

Evident ca e doar parerea mea, de-aia am zis ca mi se pare, nu am zis ca da domne asa trebuie sa faca toti.

Offline

 

#17 2009-04-08 18:44:22

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

eu am luat ac 2 luni si nu mai pot sa iau.nu imi fac bine deloc.mie nu mi se pare o prostie prezervativul...il folosim de 3 ani si nu am avut niciodata probleme.am incredere in iubi,suntem impreuna de 3 ani,dar nu pot lua ac si oricum nu vreau.si nu ma lasa nici el sa iau.nu are nici o prb cu el,pe mine nu ma deranjeaza,mie mi se pare mai curat si mai sanatos pt mine.
oricum fiecare alege ce metoda vrea,cu care se simte cel mai bine.important e sa te protejezi si sa nu stai cu frica in san.nu mi se pare corect sa zici ca o metoda sau alta e o prostie.de asta exista atatea metode...ca sa ai de unde alege ce e cel mai bine pt tine.


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#18 2009-04-08 18:53:45

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

Hai mai, am scris de doua ori ca mi se pare. E parerea mea, in cazul meu, imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Dar cum primul post a fost foarte categoric consider ca si eu am dreptul la parerea mea fara sa imi sara toata lumea in cap. Mai ales ca de doua ori am spus ca e doar parerea mea.

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea evident.

Offline

 

#19 2009-04-08 18:56:17

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: Parerea mea .. Ce ziceti ?

PillBlast a scris:

Hai mai, am scris de doua ori ca mi se pare. E parerea mea, in cazul meu, imi cer scuze daca am jignit pe cineva. Dar cum primul post a fost foarte categoric consider ca si eu am dreptul la parerea mea fara sa imi sara toata lumea in cap. Mai ales ca de doua ori am spus ca e doar parerea mea.

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea evident.

hai mai ca nu m-am luat de tine big_smile mi-am zis si eu parerea si o respect pe a ta.hai nu fi supi puss


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.