homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fibrom uterin


#1 2009-04-02 13:47:59

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Fibrom uterin

Buna fetelor!
Am fost diagnosticata cu fibrom uterin subseros pediculat de 12/10 cm. Mi s-a propus operatia clasica, pe care as vrea sa o fac dupa Pasti. A mai trecut cineva de aici, prin asa ceva? Stiti vreun tratament naturist bun pentru rezolvarea acestei probleme?

Va multumesc.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 



#2 2009-04-02 15:46:19

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Fibrom uterin

si eu am descoperit un fibrom de 4/3 cm...poate lasa fetele un link doctoressei...sa ne spuna parerea dansei
poate ar fi util totusi sa spunem si cateva detalii... eu am 26 de ani ...nicio sarcina...si nu am avut niciun fel de simtom...mi s-a recomandat miomectomia, intrucat doctorul a spus ca daca as fi avut copii nu era asa o problema in conditiile in care fibromul este asimtomatic...l-am fi urmarit doar...dar in cazul meu, in care la un moment dat o sa doresc sa raan gravida fibromul poate fi o amenintare pentru sarcina si poate sa-mi influenteze negativ fertilitatea....am citit enorm pe subiectul asta dar mi-as dori si parerea dvs Doc. puss

Ultima oara a fost editat de deliav (2009-04-03 13:27:07)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#3 2009-04-02 17:00:56

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Fibrom uterin

i-am lasat link doctoressei

Offline

 

#4 2009-04-03 20:36:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Fibrom uterin

delia, cred ca merita luata in calcul ideea cu operaratia, exact pentru argumentele date de medicul tau...nu e insa vreo urgenta, dupa opinia mea
raveca, ce inseamna operatie clasica?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2009-04-04 18:04:54

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Fibrom uterin

e cam marisor acest fibrom si cred ca la marimea asta nu functioneaza vreun tratament alternativ. Eu am avut de unul de sase pe langa altii mai mici si tot m-am operat dar multumesc lui Dumnezeu ca mi-e cu mult mai bine acum. Depinde de multe. Ce varsta ai?
Ai probleme cu acest fibrom?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-05 15:52:23

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Fibrom uterin

Buna fetelor si va multumesc pentru raspunsuri.
Fibromul nu imi face probeleme., doar abdomenul este marit. In rest cm-ul este regulat cat de cat, nu este abundent. dar totusi este un fibrom mare. Am avut o sarcina in 2007, pe care am pierdut-o la 8 sapt.
Operatia clasica medicii spun ca va consta in indepartarea fibromului cu conservarea uterului.,..dar eu stiu si am citit ca operatia implica si riscuri...si se poate decide intraoperator sa se scoata si uterul, ceea ce ar fi cumplit.
Tocami din cauza asta incerc sa evit operatia, desi cred ca nu voi avea sanse sa scap de acest fibrom prin alte metode.


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#7 2009-04-06 10:12:07

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Fibrom uterin

Multumesc mult pentru rsp. Doc! puss
Raveca ...orice operatie implica riscuri...dar sa stii ca eu am citit si auzit de muuulte femei care s-au operat de fibrom...prin miomectomia (adica operatia clasica de care zici tu)....si sunt bine merci acum....ideea e ca este un fibrom destul de mare si parerea mea e ca mai bine-l scoti acum...decat sa se mai mareasca si sa implice un risc mai mare...si eu ma gandesc serios la treaba asta...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#8 2011-01-07 18:46:44

Patr
New member
Inregistrat: 2010-12-22
Mesaje: 5

Re: Fibrom uterin

Buna ziua. Mama mea (49 de ani; inca nu menopauza) are un fibrom uterin de 12 cm (e singura dimensiune pe care o stm, deocamdata). Nu se simte rau, nu are sangerari. O doare doar putin uneori, in spate, putin deasupra rinichilor, intr un loc ce ar corespunde cu o linie imaginara trasa dinspre uter spre spate, prin interior.
1. Oare trebuie neaparat operat? Sau fibromul se poate resorbi printr-un tratament?
2. Daca da, s ar putea fara extirparea uterului?
3. Ne ati putea recomanda unde sa mergem? ne a recomandat cineva un domn ginecolog de la cantacuzino, seful chirurgilor... (nu mai stiu exact...)
4. Cate zile ar dura totul (operatia, recuperarea)?
Va multumesc si imi cer scuze pentru atatea intrebari.

Offline

 

#9 2011-01-07 19:11:15

Patr
New member
Inregistrat: 2010-12-22
Mesaje: 5

Re: Fibrom uterin

cred ca e vb de dl decebal hudita.

Offline

 

#10 2011-01-07 22:11:46

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Fibrom uterin

1. nu este acelasi caz, dar iti pot spune despre mama. avea mai multe fibroame si deja ajunsese la sangerari abundente si altele, la doar 44 de ani. solutia in cazul ei a fost un sterilet cu eliberare de hormoni. acum, la 2 sau3 ani de la acele probleme i s-a spus ca fibroamele si-au redus dimensiunile.
2. din ce am mai auzit si eu, se poate scoate un fibrom fara sa se scoata uterul, dar cel mai sigur trebuie analizat cazul, mai ales ca vorbim de o dimensiune maricica in cazul mamei tale.
3. eu ti-as recomanda sa mergi la dl. dr. ginecolog Ion Ionut Adrian. un super om, care, dupa multe peripetii pe la alti medici, a gasit o solutie pentru problema mamei mele.

Offline

 

#11 2011-01-13 08:30:14

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: Fibrom uterin

Ieri a mers si mama mea la medic (45 ani) si i s-a spus ca are uter fibromatos! I s-a dat tratament pentru 2 saptamani si apoi trebuie sa mearga din nou la control , doctorita i-a zis ca cel mai probabil o sa trebuiasca sa ii scoata uterul..chiar nu exista alta solutie??? Acum dimineata am inceput si eu sa citesc pe net despre asta ca nu stiu nimic legat de subiectul asta,din ce am vazut uterul fibromatos cauzeaza fibroamele uterine? O sa ma mai documentez dar am zis sa va intreb pe voi daca stiti mai multe despre asta!

Offline

 

#12 2011-01-13 09:09:20

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Fibrom uterin

bubu sunt mai multe aspecte importante... mama ta este la menopauza?... are simptome? pentru ca nu este obligatoriu ca uterul fibromatos sa se opereze, dar bineinteles exista situatii cane operatia este necesara... daca nu sunteti convinse, mai cereti o parere dar oricum trebuie mers pe mana unui doctor pentru ca noi nu avem cum sa punem un diagnostic corect..

"Fibromatoza uterina semnifica prezenta mai multor noduli fibromatosi la nivel uterin; numarul, localizarea si dimensiunile acestora constituind factori care influenteaza raspunsul terapeutic.

Situatia in care nu se obtine raspuns satisfacator in fata unei astfel de conduite terapeutice (terapia hormonala), si in prezenta manifestarilor clinice, se poate opta pentru rezolvarea chirurgicala a acestei afectiuni (datorita in general a numarului mare de noduli fibromatosi, cea mai frecventa interventie in acest caz fiind reprezentata de histerectomie). "

dr. Ciprian Pop-Began
- Obstetrica ginecologie -Spitalul Clinic de Obstetrica-Ginecologie Prof. Dr. Panait Sarbu
www.copilul.ro


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#13 2011-01-13 10:29:23

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: Fibrom uterin

Detzy mama inca nu a intrat la menopauza..timp de 3 luni i-a curs sange intre menstruatii,dar nu foarte mult si a zis ca probabil intra la menopauza,nu a mers la medic.Apoi din noiembrie nu i-a mai venit menstruatia.Nu a zis la nimeni insa luna asta s-a panicat si aseara a avut programare la cabinetul doamnei Tudosa,noi suntem din Braila,doamna doctor e sefa de sectie la maternitate din cate am inteles e un medic bun. Iar eu nu mai locuiesc cu parintii mei,aseara am vb putin la telefon cand a iesit de la medic,acum e la munca inca nu stiu multe detalii insa m-am panicat un pic cand mi-a zis ca daca nu raspunde la tratament o sa ii scoata uterul,chiar nu ar exista alta solutie? Deocamdata sa faca tratamentul si sa vedem ce ii mai zice. Uter fibromatos inseamna ca are fibroame? Nu prea m-am lamurit cu asta.Ea mi-a zis ca are peretii uterului ingrosati,pff

Ultima oara a fost editat de bubu_bubu (2011-01-13 10:29:49)

Offline

 

#14 2011-01-13 10:36:50

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Fibrom uterin

uterul fibromatos se manifesta prin existenta mai multor fibroame la nivelul uterului si prin prezenta tesutului fibros...
daca tratamentul nu va functiona... atunci intr-adevar solutia este histerectomia care este o solutie invaziva dar necesara daca restul solutiilor de tratament se exclud... orice ar fi sunt convinsa ca va fi ok bubu... important e sa faca ce trebuie ca sa fie bine...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#15 2011-01-13 10:49:48

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: Fibrom uterin

Detzy a scris:

uterul fibromatos se manifesta prin existenta mai multor fibroame la nivelul uterului si prin prezenta tesutului fibros...
daca tratamentul nu va functiona... atunci intr-adevar solutia este histerectomia care este o solutie invaziva dar necesara daca restul solutiilor de tratament se exclud... orice ar fi sunt convinsa ca va fi ok bubu... important e sa faca ce trebuie ca sa fie bine...

Cu siguranta va face ceea ce i se va spune insa sunt ingrijorata.. sad sper sa fie bine! O sa vb mai in detaliu cu ea sa vad ce i-a explicat doctorita. Daca i se va face histerectomia nu va avea voie sa faca efort apoi o perioada de timp?Teama ei cea mare e ca nu va mai putea merge la munca,la asta se gandea ea aseara ,nu la altceva,e zapacita stiu  smile Multumesc pentru raspunsuri!

Offline

 

#16 2011-01-13 11:46:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Fibrom uterin

bubu, va fi op perioada de recuperare dupa operatie...oricum, stai sa vedem daca se ajunge la ea....
si nu uita, poti oricind sa ceri si parerea unui al doilea medic...nu pe internet, ci la cabinet, dindu-i sansa sa faca investigatii si consult ca sa poata sa aiba parere avizata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2011-01-13 12:07:17

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: Fibrom uterin

doctoressa a scris:

bubu, va fi op perioada de recuperare dupa operatie...oricum, stai sa vedem daca se ajunge la ea....
si nu uita, poti oricind sa ceri si parerea unui al doilea medic...nu pe internet, ci la cabinet, dindu-i sansa sa faca investigatii si consult ca sa poata sa aiba parere avizata

Multumesc doctoressa! Am vorbit cu mama in pauza si din ce mi-a zis a fost tratata superficial,i-a zis ai uterul ingrosat tare,iti dau tratament si dupa 2 saptamani vii la control ,cel mai probabil o sa iti scot uterul.Si ea a rugat-o sa ii explice sa priceapa despre ce e vorba si cica lasa ca data viitoare vb mai mult,la usa asteptau in jur de 20 de persoane..Asa ca am zis sa isi cumpere tratamentul asta sa vada daca ii vine menstruatia si sa mearga apoi si la alt medic. Problema e ca nu prea sunt bani suficienti acum,ne-a murit si un unchi si au fost cheltuieli neprevazute,iar controlul de aseara a costat 300 lei...speram sa fie bine,o sa mai revin cu intrebari si informatii!

Offline

 

#18 2011-01-13 12:16:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Fibrom uterin

sunt sigura ca sunt ginecologi foarte buni la care consultatia are pret rezonabil si accesibil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2011-01-19 11:07:30

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: Fibrom uterin

Am revenit! Mama a luat decizia de a face tratamentul si apoi sa mearga la control,sa vada ce i se mai zice si abia apoi sa ceara parerea unui alt medic! Ca tratament a primit Duphaston si niste supozitoare,am uitat cum se numesc..dupa cateva zile de tratament i-a venit menstruatia,chiar abundenta..eu ma gandeam acum oare trebuie sa ia in continuare pastilele timp de 2 saptamani nu conteaza ca i-a venit menstruatia dupa cateva luni de pauza? Ca doctorita nu i-a zis nimic legat de menstra,daca apare ce ar trebui sa faca.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.