homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama-2


#20 2009-04-10 19:50:08

essa
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 8

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

buna,
am si eu o nelamurire, mai exact am facut mai multe analize printre care si ueaplasma ureatylicum si mi-a iesit: rezultat - prezent, interval de referinta - absent.
sunt derutata. ma poate ajuta cineva?

Offline

 



#21 2009-04-10 23:23:08

carla_bebita2007
New member
Inregistrat: 2009-04-08
Mesaje: 14

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

sa-nteleg ca niciunul din medicii care au vazut rezultatul la papanicolau nu au fost in stare sa vada ca e incorect interporetat? Chair azi am fost la o dr si l-a vazut si a zis ca nu e nimic grav si ca daca am facut trat pt gardnerrela nu e nicio problema

Offline

 

#22 2009-04-11 01:23:04

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

essa a scris:

buna,
am si eu o nelamurire, mai exact am facut mai multe analize printre care si ueaplasma ureatylicum si mi-a iesit: rezultat - prezent, interval de referinta - absent.
sunt derutata. ma poate ajuta cineva?

doar atat scrie pe buletinul de analiza? 6 cuvinte?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#23 2009-04-11 09:54:43

essa
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 8

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

pe buletinul de analize scrie:
mycoplasma hominis/ureaplasma urealyticum(secretie col uterin)

-mycoplasma hominis  - rezultat  absent, interval de referinta absent;
-ureaplasma urelyticum -rezultat prezent, interval de referinta absent.

nimic altceva pentru aceste analize. vreau sa fac un bebe si mi-am facut toate analizele premergatoare si doar aceasta nu mi-a iesit bine. doctorita mea mi-a spus ca am luat acest microb de la un animal (caiine sau pisica ) dar nu stiu ce sa cred.

Ultima oara a fost editat de essa (2009-04-11 10:05:05)

Offline

 

#24 2009-04-11 11:19:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

de la pisica de obicei...dar sunt cam ciudat prezentate rezultatele...banuiesc ca ai primit un tratament...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-04-11 11:27:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

imposibil sa fi luat ureaplasma de la un animal.
ai luat-o fie pe cale sexuala, fie de prin vreun cabinet

a nu se confunda cu toxoplasmoza

Offline

 

#26 2009-07-29 16:50:35

vic_tim
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 31

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

buna fetelor! sunt si eu foarte confuza cu examenele astea de secretie. anul trecut am facut candidoza de la anticonceptionale concentrate pentru tratament impotriva acneei. am inceput sa fac congestie la sani de la ei si am schimbat concentratia. pt candidoza am luat un tratament simplu cu ovule, a trecut. nu am mai avut simptome dar am inceput sa am continuu o secretie abundenta albicioasa. am luat diferite tratamente fara sa fac vreun examen de secretie sau ceva. acum ma chinuie iar. si am probleme si cu cistita de la inceputul anului. toate recidiveaza. sunt disperata deja. saptamana viitoare vreau sa lamuresc odata pentru todeauna ce am si de ce. si nu stiu ce sa cer? imi e frica de la candidoza sa am poate si alte boli fara sa stiu. devin paranoica deja. ce sa cer pentru inceput ca sa aflu ce boala am defapt? examen de secretie si abia apoi antibiograma sau antifungigrama? in orasul meu e aceeasi problema cu laboratorul, iar medicii nu te iau in serios, deci merg in alt oras pentru consultatie sper sa fie mai bine. pot sa le cer pe toate deodata sa nu fiu nevoita sa tot revin pentru antifungigrama sau antibio in urma rezultatelor? nu ma prea pricep, va rog sa ma ajutati

Offline

 

#27 2009-07-29 17:25:10

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Analize de secretie sunt multe (pt gonoree, clamydia, Mycoplasma hominis si Ureaplasma spp etc)dar cel mai bine pt inceput e sa ceri examen microscopic pe frotiu + cultura din secretii vaginale + antibiograma si antifungigrama dupa caz, adica doar daca iti descopera ceva.Din pacate,unele laboratoare iti cer sa achiti dinainte si pt antibiograma si antifungigrama ceea ce e cam costisitor. Intreaba care e procedura laboraturului unde mergi tu si daca accepta plata numai daca iti efectuaeaza o antibiograma sau antifungi.

Offline

 

#28 2009-07-29 22:13:57

vic_tim
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 31

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

examen microscopic pe frotiu? aia ce mai e?neutral poi in general o antifungi e in jur de 25 d ron maxim...platesc oricat numai sa scap de infectiile astea...cred ca daca ar fi sa ma vad vindecata trec pe abtinenta totala numai sa nu ma mai infectez iar lol

Offline

 

#29 2009-07-29 23:12:10

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

frotiul este un examen microscopic de ansamblu iti spune daca ai o infectie,dar nu o identifica neaparat.... costa in jur de 10 lei. cultura e mai complexa si de obicei iti spune exact daca si ce problema ai (cu anumite limite evident). pentru ce ai tu nevoie este foarte buna. si de obicei se cer amandoua: frotiu + culturi.

appo de preturi, unde merg eu se recolteaza separat pt cultura cu antibiograma si cultura cu antifungigrama...40 lei costa prima, 47 lei a doua...(bine acuma nu stiu daca ei chiar recolteaza separat sau doar banii ti iau pt amandoua) big_smile

Ultima oara a fost editat de kzkazuia93 (2009-07-29 23:15:49)

Offline

 

#30 2009-07-31 10:48:54

vic_tim
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 31

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

eu merg la un cabinet privat..ultima data cand am fost mam uitat fugitiv la preturi si era ceva testu papa nico 20 d lei sau mai mult si ceva cu lama 24 numi mai amintesc...nici nui sigur daca mam uitat unde trebuie. argh am programare abia marti sapt viitoare:( o iau razna cu mancarimile astea...plus cistita =dubla mancarime..nebunesc deja miau aparut si ceva bubite mici cu puroi presupun ca sunt galbene...mam scarpinat recunosc nam mai rezistat in timpul noptii...nu mai reusesc sa adorm sad

Offline

 

#31 2009-07-31 11:43:26

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

sad imi imaginez ca e groznic... poate poti ajunge la un alt cabinet privat 'de urgenta' sa te vada un medic si eventual sa ti recolteze....pana marti e mult intr adevar...

Offline

 

#32 2009-08-10 17:36:54

JustAniela
Membru
Inregistrat: 2009-08-10
Mesaje: 1

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Buna ziua, si bine v-am gasit.
Doctoressa, am nevoie, te rog, de ajutorul tau. Acum aproximativ o luna, am venit de la mare, sau de la noul prieten cu o vaginita ....cumplita. A...Sau cel putin asa mi-a spus medicul la care am fost. Secretie vaginala abundenta rau, si mancarimi in zona genitala...Am tinut un tratament pentru a stopa un pic infectia, si dupa ce a mai scazut,mi s-a luat o lama, si mi s-a schimbat tratamentul. Adica mi s-au dau ovule Meclon si spalari in fiecare seara cu apa+bicarbonat. Intr-un final, am simtit ca trece,dar,din cand in cand mai simt eu ceva acolo...Acum ..poate sa fie doar in capul meu,pt ca m-am speriat f f tare cand am vazut ce am...
Zilele trecute, ca sa ma asigur ca sunt bine am fost la Victor Babes si am mai facut un examen al secretiei vaginale, dar,pana am timp sa ajung la medic, as avea nevoie de un raspuns..sunt ok sau nu sunt....
Frotiu direct: frecvente celule epiteliale izolate si placarde, foarte rare PMN, frecventi bacili Gram pozitivi lungi, subtiri cu cpete drepte.
Examen bacteriologic -Culturi : Flora fara semnificatie patogena.
Examen micologic : levuri necrescute la 5 zile.
Trichomonas absent.
Ma putei lamuri un pic? Ca mi-am luta destul pedeapsa pentru vaginita asta....
Multumesc mult !

Offline

 

#33 2009-08-11 15:20:12

dreamgirl27
New member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

Buna,

     Cine poate sa ma ajute si pe mine cu o intrebare? Am de ceva timp candida si am inceput sa iau cervugid, dar cat timp trebuie sa fac tratamentul cu aceste ovule? Ca in cutie sunt 12 ovule. Trebuie neaparat toate 12 sau pot si 6 ovule? Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta intrebare. Va multumesc.

Offline

 

#34 2009-08-12 10:57:29

vic_tim
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 31

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

ar trebui sa scrie in prospect...

Offline

 

#35 2009-08-12 12:44:35

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examen secretie vaginala/ antibiograma /antifungigrama

nu stiu daca e bine sa te tratezi singura de candida , si oricum cervugidul nu e tratamentul de electie pt candida

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.