homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lentile-2


#20 2009-04-13 09:09:15

Valentinaaa
Full member
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 511

Re: lentile

carmen_21 a scris:

nu stiam ca exista si nuantatoare
pare mult mai bine asa big_smile
stiu multe fete la care se vede ca au lentile de la o posta, si daca ar fi sa mi iau nu mi ar placea sa se vada ca niste 'ochi pusi'

si mie imi sar in ochi fetele care poarta lentile...faza cu ochii pusi...
sau poate sunt eu obsedata de faptul ca mi se spune ca port lentile ceea ce nu e adevarat si ma enerveaza punish


Nu e niciodata prea tarziu sa fii ceea ce ai fi putut fi.

nails

Offline

 



#21 2009-04-14 00:52:14

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

din cate stiu eu lentile de 24 de ore (adica cu care poti si sa dormi) sunt doar de vedere. sunt oxigenate si tratate cu nu stiu ce chestie.
am o prietena care a avut lentile de unica folosinta...adica in cutie avea 30 perechi oxigenate...le purta 24 de ore si apoi le arunca. dar erau de vedere...cosmetice nu am auzit sa fie asa ceva (ca din alea as vrea si eu).
Eu am avut lentile cosmetice de la fresh look si a 2a oara am nimerit o lentila putin ciobita (nu era rotnda perfect, lipsea o bucatica mica din partea transparenta din exterior)...si nu statea atat de bine pe ochi....adica nu se misca perfect dupa irisul meu. eu paream ca ma uit putin ciudat (in crucis...nu mult, dar eu am observat) si oboseam destul de repede.
apoi mi-am luat expresions (parca) si au fost mai ok... Daca sunt lentilele ok nici nu ar trebui sa le simti in ochi...eu mergeam pe strada si ma tot uitam cand dadeam de vreaun geam-oglinda ceva sa vad daca mai am ambele lentile sau nu...ca pur si simplu nu le simteam.
cat despre lentile nuantatoare....merg doar la ochii deschisi. la caprui sau negri degeaba iei nuantator. am probat eu niste lentile albastre nuantatoare...si nici nu se vedea ca le am. dar ca sa faci din verde in albastru, sau invers...banuiesc ca ar arata super bine.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#22 2009-04-14 00:58:26

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: lentile

Eu am Air Optix, nici eu nu le simt, dar nici nu se văd că le am. Ok, cine ştie că am le poate observa uit?ndu-se atent de foarte aproape, dar in rest nu se observă. Oricum se simte c?nd cad, şi eu mai ales "văd" că nu o am că de fapt nu mai văd nimic lol


Goodnight moon

Offline

 

#23 2009-04-14 01:00:55

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: lentile

am si eu lentile albastre dar nu le suport deloc ....mi se inrosesc ochii rau de tot si imi lacrimeaza la greu ....n-am apucat sa le port niciodata...in schimb fratele meu si le-a pus ff lejer si n-a avut nimik ....le-a suportat


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#24 2009-04-14 01:02:16

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

finesse, eu am doar cosmetice....deci vad si cu si fara ele. smile si cum pe ochi nu le simt...mai sunt paranoia catedodata....ma gandesc ca nu o fi tocmai frumos sa mergi pe strada cu un ochi negru si sltul albastru. rotfl
bine...imi dau seama ca nu cad atat de repede... dar daca mai bate vantul si imi lacrimeaza putin ochii...atunci chiar pot sa cada mai usor.


valy, daca ai deja probleme la ochi e posibil sa nu le suporti din cauza asta. sau nu ai gasit lentilele care sa ti se potriveasca tie. au si ele o raza, un diamentru...poate or fi prea mici sau prea mari pt tine. sau pur si simplu nu suporti firma repectiva. nu stiu, nu e normal sa lacrimezi asa si sa t se inroseasca ochii. eu lacrimez doar cand mi le pun...de fapt mai mult cred ca e solutia lor, clipesc de 2-3ori...si apoi gata...totul e normal.

Ultima oara a fost editat de Andreea86 (2009-04-14 01:04:54)


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-04-14 01:05:31

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: lentile

Ah tongue
Valy mie ?n schimb mi se ?nroşesc şi mă ustură ochii c?nd nu port lentilele. Au devenit ochii total dependenţi lol
Andreea, este adevărat că nu se pot şi de noapte lentilele color cu dipotrii, căci cum am zis mai sus acestea sunt de o sg purtare de 12 ore. Deci doar pentru ocazii pentru cei cu dioptrii

Ultima oara a fost editat de Finesse (2009-04-14 01:07:11)


Goodnight moon

Offline

 

#26 2009-04-14 01:10:34

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

oicum lentilele cosmetice difera de cele de vedere. din cate am inteles de la prietenele mele care au lentile de vedere cica sunt destul de grosute, sau in fine, mai tari. de ex imi povestea o prietena ca si-a pus o data lentina de vedere invers (adica pe dos) si o deranja atat de tare incat ii venea sa isi scoata ochiul numai sa scape mai repede de ea.
la cele cosmetice e o chestie moooale tare si subtire...de nici nu-ti dai seama care e fata. eu le las de obicei in capacelul lor si le agit putin sa vad cum se intorc ele...ca altfel nu-mi dau seama...e la fel...si nici pe ochi nu simt diferenta.

finesse...pacat, as fi vrut ceva cosmetic (nu si cu dipotrie) de unica folosinta. ca eu nu le port chiar zilnic...si daca nu fac cele 30 de purtari in 3 luni de la deschidere isi pierd "termenul de valabilitate". asa alea sigilate separat...purtam una azi...inca o data peste o sapt-doua.... adica mai mult asta ma interesa decat sa le port 24 de ore...ca nu tin neaparat sa am ochii albastri si cand dorm. lol
bine...si in plus banuiesc ca sunt si mult mai sanatoase. daca iei lentila sigilata si ti-o pui pe moment...sigur nu are praf sau mai stiu eu ce.

Ultima oara a fost editat de Andreea86 (2009-04-14 01:15:51)


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#27 2009-04-14 01:16:44

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: lentile

Da ?ntradevăr, la lentilele de vedere trebuie să ai grijă c?nd ţi le pui, pentru că au faţă şi dos cum ar veni tongue Pe faţă cum trebuie puse, au maeginile ca a unui bol de sup de ex, cu marginea ?n sus, pe c?nd, pe dos sunt ca o farfurie normală de supă marginile, orientate spre exterior. cam asta ar fi explicaţia. Nu deranjează at?t de tare luată ?nvers, dar nu e indicat. Mai dureros e atunci c?nd ?ţi intră sub lentilă o scamă milimetrică şi te ?nţeapă al naibii. Nu mai zic dacă mai eşti şi pe stradă fără soluţia la tine şi loc unde să ţi-o scoţi smile


Goodnight moon

Offline

 

#28 2009-04-14 01:18:00

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: lentile

pai da nu e normal ...bine k eu am si ochii mai sensibili ..ma ustura si la vant ...ar trebui intai un consult si apoi sa-mi recomande ce e bun pt mine ...asa cred

Ultima oara a fost editat de valy_creata2000 (2009-04-14 01:18:35)


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#29 2009-04-14 01:21:34

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

pana acum nu am patit sa-mi intre nici o scama pe sub lentile, dar am auzit ca e dureros. in schimb la nunta lu' vara-mea am fost nevoita sa stau mai multe ore cu lentilele....si mai era si fum de tigara...mi se inrosisera putin si simteam ochii obositi. noroc ca aveam lacrimi artificiale la mine, ma tot duceam la baie si-i mai hidratam putin. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#30 2009-04-14 01:22:43

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: lentile

apoi la lentile nu prea e pe recomandate, căci sunt cam la fel, diferă doar preţul. ?n plus fiecare oftalmologie ?şi alege cu care producător de lentile să lucreze, nu ă să găşeşti aceaşi marcă chiar peste tot. ori le suporţi ori nu. din păcate, căci mie mi-au făcut minuni la moral smile


Goodnight moon

Offline

 

#31 2009-04-14 01:29:36

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

e bine sa te duci la oftalmolog intai sa vezi daca nu ai probleme la ochi de care nu stii. eventual daca iti poate masura exact si diametrul si raza de curbura (parca asa se numeste la lentile).
daca ti le recomanda pe alea din stoc...le probezi. daca nu te simti bine cu ele, zici multumesc si gata. iei din alta parte. astea cosmetice ai de ales.
fiecare firma are pe anumite diametre si raze de curburi (din cate am vazut pe net)... Oricum eu am probat o data niste lentile verzi, de la fresh look...erau frumoase tare dar cred ca aveau raza de burbura prea mare, ca imi pareau ochii prea iesiti in afara...sau o fi fost efectul la culoare...nu stiu, ca la lentilele albastre nu pareau asa.
plus ca difera si de firma...am auzit de persoane care cica nu suporta o anumita firma...probabil un fel de alergie la substantele care le folosesc...nu stiu. eu pana acum nu am avut probleme...fresh look-ul le-am probat intai, dar letilele de la expresions am facut comanda si am avut noroc sa le suport.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#32 2009-04-14 01:32:11

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: lentile

cum adik lacrimi artificiale  va


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#33 2009-04-14 01:36:23

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: lentile

se gasesc la farmacie. visine, natural tears...sunt mai multe firme. se recomanda celor care au ochii uscati, cand esti obosita, dar sunt bune si pt lentile...mai revigoreaza ochii...
eu am avut natural tears...ca nu eram sigura daca celelalte firme erau bune si pt lentile sau nu aveau si altceva in componenta care sa atace lentilele. de ele am auzit ca sunt la fel ca lacrimile, asta am luat...dar am inteles ca si visine si alte firme cam acelasi lucru e.

Ultima oara a fost editat de Andreea86 (2009-04-14 01:37:23)


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#34 2009-04-14 01:51:23

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: lentile

aaa...da stiu acum ...visine am folosit si eu de multe ori ...dar nuj k le zice lacrimi artificiale


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#35 2009-11-30 17:05:33

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: lentile

Fetelor, si pe mine m-ar incanta o pereche de lentile albastre hjarta Din cate am citit pe aici, trebuie sa merg la un control. Asa-i? Si pt cele care ati facut acest control am o intrebare... Ati fost la un medic oftalmolog sau la optica (acolo unde se probeaza lentile,tipuri de ochelari etc)? smile

Offline

 

#36 2009-11-30 18:33:25

Monya
Full member
Inregistrat: 2008-04-14
Mesaje: 881

Re: lentile

din cate stiu eu poti sa ti iei de la optica si este acolo medic care sa-ti dea sfaturile necesare. dar o prietena de-a mea si-a luat o pereche de lentile albastre dintr-un magazin din paris (nu conteaza asta) ea nu a consultat pe mineni, nici nu a avut probleme. bafta puss


I am not a woman of too many faces. The mask I wear is one...

Offline

 

#37 2009-12-01 10:36:50

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: lentile

Am inteles, Monya...  chicot  Cred ca am sa incerc la magzinele astea sa vedem... Mersi pt informatii!  puss

Offline

 

#38 2009-12-12 09:12:52

oxxy
Full member
De la: my world
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 486

Re: lentile

Aaaa, pentru fetele care folosesc lentile.... chicot Am fost azi la farmacie si mi-am luat Visine, dar am citit pe prospect ca pentru persoanele care poarta lentile se recomanda sa le dea jos inainte de a pune picaturile.... Nu mai inteleg nimic! sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.