homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale desorelle


#1 2009-04-17 15:53:06

iulyyya855
Membru
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 1

anticonceptionale desorelle

nu stiu ce sa fac? din decembrie 2008 am inceput sa iau anticonceptionale desorelle.acum cand eram la folia a patra spre sfarsitul ei mi-a venit menstruatia asa cred eu sau spotting era mai inchisa la culoare si m-a tinut vreo 2 zile si eu nu terminasem folia mai aveam 5 pastilute de luat care nu le-am intrerupt.acum sunt in pauza de 7 zile mai exact in a treia.ieri am avut o mica sangerare dar azi nimik.nu stiu ce sa fac sa le mai iau sau nu? mentionez ca in toate cele 4 luni care le-am luat nu am avut nici macar o reactie adversa.in acasta luna a patra am facut varicela si am luat nurofen si algocalmin pt ca aveam niste dureri de cap ingrozitoare.si inca ceva tot acum spre sfarsitul lunii am descoperit ca am o bubita pe col care pana acum nu a mai fost.ce sa fac sa le intrerup sau nu?si ce este este cu aceasta bubita?

Offline

 



#2 2009-04-17 16:17:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionale desorelle

nu le intrerupe. daca si luna viitoare apare spottingul mergi la medicul care ti le-a prescris.
nu stiu la ce bubita pe col te referi tu, dar ar fi buna o vizita la ginecolog daca ceva nu e in regula.

Offline

 

#3 2009-04-17 18:59:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale desorelle

iulyyya855 a scris:

nu stiu ce sa fac? din decembrie 2008 am inceput sa iau anticonceptionale desorelle.acum cand eram la folia a patra spre sfarsitul ei mi-a venit menstruatia asa cred eu sau spotting era mai inchisa la culoare si m-a tinut vreo 2 zile si eu nu terminasem folia mai aveam 5 pastilute de luat care nu le-am intrerupt.acum sunt in pauza de 7 zile mai exact in a treia.ieri am avut o mica sangerare dar azi nimik.nu stiu ce sa fac sa le mai iau sau nu? mentionez ca in toate cele 4 luni care le-am luat nu am avut nici macar o reactie adversa.in acasta luna a patra am facut varicela si am luat nurofen si algocalmin pt ca aveam niste dureri de cap ingrozitoare.si inca ceva tot acum spre sfarsitul lunii am descoperit ca am o bubita pe col care pana acum nu a mai fost.ce sa fac sa le intrerup sau nu?si ce este este cu aceasta bubita?

ia contraceptivele in continuare(nu ai motiv sa nu le mai iei)
in ceea ce priveste bubita de pe col nu stiu cum ai descoperit-o insa e bine sa mergi sa te vada un ginecolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2009-05-23 21:14:05

raluka_eleny
Membru
Inregistrat: 2009-05-23
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale desorelle

Buna! Am nevoie de un raspuns. Acum 2 ani o domna doctor ginecolog, renumita de altfel in orasul in care ma aflu mi-a prescris Dessorelle insa nu le-am mai luat pana la urma. Acum cateva luni mi-au fost prescrise de un alt doctor ginecolog Yasmin. Am inceput prima tableta , am luat pana acum 17 pastile. Pana acum n-am avut nimic. De vreo 3 zile in schimb ma dor sanii si am o usoara stare de greata. Insa cam atat. Precizez ca am 24 de ani si ca pana acum nu am mai luat anticonceptionale.
Intrebarea mea este: este o mare diferenta intre Yasmin si Dessorelle? Yasmin mi se par cam scumpe pt mine, si acesta ar fi singurul motiv pt care as vrea sa trec pe Dessorelle. Mai ales ca mi-au fost prescrise ambele anticonceptionale de 2 doctori ginecologi. Ce-i drept, nu mi-au facut nici unul dintre doctori analize de sange.

Va multumesc anticipat!

Offline

 

#5 2009-05-24 02:11:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionale desorelle

da...exista o diferenta intre ele...efectele care le resimti sunt normale iar sfatul meu ar fi sa nu le schimbi daca in rest nu ai probleme cu ele...s-ar putea ca, cu desorelle sa nu te intelegi la fel de bine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-06-10 23:49:47

alyris
Membru
Inregistrat: 2009-06-10
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale desorelle

buna,eu iau desorelle de 3 ani...as vrea sa le schimb cu altele asemanatoare,pt ca sincer s-au scumpit...cam mult...mama lua rigevidon,dar nu obisnuiesc sa iau dupa ureche..doar ca stiu ca daca compozitia e la fel cu desorelle a altor anticonceptionale,poate merge sa le inlocuiesc...stie cineva o alternativa? va multumesc. chicot

Offline

 

#7 2009-06-10 23:58:14

aleha
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-05-25
Mesaje: 42

Re: anticonceptionale desorelle

cel mai bine ar fi sa te duci la un medic de planning....el iti va spune ce anticonceptionale ti se potrivesc


Traieste clipa!smile

Offline

 

#8 2009-07-05 21:52:03

eliutza
New member
Inregistrat: 2009-07-05
Mesaje: 10

Re: anticonceptionale desorelle

De 12 zile iau Desorelle.Astazi am urinat cu sange si doctorul mi a zis ca am nisip la rinichi si mi a prescris Cipro Quin(antibiotic contine ciprofloxacilina),Aulin si No Spa.Vreuna din aceste medicamente interactioneaza cu anticonceptionalele, stiam ca antibioticele interactioneaza dar nu stiu sigur,va rog sa ma ajutati!

Offline

 

#9 2009-07-06 12:14:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionale desorelle

Antibioticele interactioneaza sigur cu antibioticele. Deci e nevoie de protectie suplimentara pe perioada tratamentului plus inca spate zile dupa terminarea lui.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#10 2009-07-28 09:43:23

valentina31
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 16

Re: anticonceptionale desorelle

copilasi dragalasi, atunci cand merge-ti la alt medic decat ginecologul, ptr a vi se da pastilute, specificati ca sunteti sub "influenta" ac-urilor, medicul trebuie sa stie tot.

Offline

 

#11 2012-09-05 18:41:57

corina nicoleta
Membru
Inregistrat: 2012-09-05
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale desorelle

Va rog,ajutati-ma. Am o problema. Luam de 2 ani anticonceptionale Novynette iar apoi nu am mai gasit iar farmacista mi-a dat sa iau Desorelle,sunt facute de aceeasi firma,dar mai ieftine. Eu am luat novynette in 1 zi de menstruatie,am facut apoi acea pauza de 7 zile,am luat in a 8-a zi si n-am avut porbleme. Cand am trecut la celelalte,am luat tot in a 8-a zi,dupa acea pauza de 7 zile,adica in primele zile ale menstruatiei,timp de aproape un an si n-am avut probleme pana acum. Pe ele scrie ca in mod normal trebuie sa-mi vina in cele 7 zile de pauza,a 2-a sau a 3-a zi,dar fiind obisnuita cu Novynette,mie tot cand incepeam un nou set de pastile imi venea,cu circa 1-2 zile inainte. Problema este ca luna trecuta mi-a curs foarte putin iar luna asta abia daca mi-au curs 3 stropi. Sunt speriata. Oare mi-am amanat menstruatia? Oare aceste pastile Desorelle opresc menstruatia in momentul in care le iau sau exista posibilitatea de a fii ramas insarcinata desi nu am uitat nici o pastila,le-am luat la aceeasi ora mereu?

Offline

 

#12 2012-09-05 19:05:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale desorelle

Mercilon au aceeasi compozitie cu Novynette; Desorelle au ceva mai mult estrogen
in rest nu e anormal sa-ti vina mai putin, nu e nimic de speriat
insa daca te intelegeai mai bine cu Novynette eu zic sa iei Mercilon

Offline

 

#13 2012-09-06 19:47:35

corina nicoleta
Membru
Inregistrat: 2012-09-05
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale desorelle

multumesc mult dar mi se pare anormal sa nu-mi curga aproape deloc....tot sunt speriata

Offline

 

#14 2012-09-06 20:08:01

corina nicoleta
Membru
Inregistrat: 2012-09-05
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale desorelle

am citit acum rospectul de pe internet,pe cel din cutie nu scrie asa ceva: in primele 2 saptamani de cand mi-a venit,contraceptia nu esti sigura si se recomanda folosirea unor alte metode contraceptive,ceea ce eu nu am facut dar in atatia ani nu am avut probleme.  Inainte de a spune asta,vorbeste despre sarcina si avort,nu inteleg daca este vorba doar in cazurile astea sau in general...Eu nu am avut nici o sarcina si nici un avort. Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla.

Offline

 

#15 2012-09-07 11:00:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale desorelle

nu stiu ce citesti tu, dar nu e nicio problema cu protectia si e normal sa-ti curga si mai putin, linisteste-te

Offline

 

#16 2012-09-30 12:34:38

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: anticonceptionale desorelle

Buna fetelor,

Revin cu o nelamurire. Mai am 2 pastilute si termin prima folie de Desorelle. Cum am mai scris si pe alte topicuri, in trecut am luat Marvelon si m-am ingrasat 10kg. Stiu ca cele doua tipuri de ac au aceeasi concentratie de hormoni, dar m-am incumetatsa iau Desorelle in speranta ca in 4 ani s-a mai schimbat ceva in organismul meu si poate acum nu o sa am parte de aceeasi experienta.

Problema e ca nici nu am terminat folia si deja am pus un kg pe mine pe care nu il pot da jos. Nu pot sa bag mana in foc ca e din cauza AC, dar ma intreb daca nu si-au bagat si ele coada. Nu am mancat mai mult ca de obicei, ba dimpotriva, am avut mai multa grija sa nu mai mananc atatea dulciuri, de facut sport am facut ca de obicei (alerg de 2-4 ori pe saptamana, minim 3,5km/iesire si sar si coarda) si totusi nu reusesc sa scap de acest kilogram in plus, ba dimpotriva parca tot pun. In general organismul meu reactioa destul de rapid la sport, adica sa zic ca daca mancam mai mult si vroiam sa dau jos in cateva zile cu mai mult sport ajungeam la greutatea dorita, dar acum...nimic oricat efort as depune si in ceea ce priveste dieta si in ceea ce priveste mancarea. In rest sunt multumita pt ca mi-a curatat tenul si nu am avut probleme gen spotting de la ele. Dar nu vreau sa ma ingras, chiar am o problema cu greutatea, tin extrem de mult sa ma mentin la 57 de kg si nu vreau sa ajung iarasi sa ma lupt cu kg in plus de la ac pt ca le dau jos extrem de greu.

Nu stiu ce sa fac, sa continuu cu Desorelle sau sa ma duc sa le schimb? Se poate ca intr-un timp atat de scurt sa aiba astfel de efecte? Am vazut discutii referitoare la faptul ca poate tipul de hormoni nu sunt potriviti pt persoana in cauza. Totusi in trecut ma luat si Mercilon si nu am avut acest tip de probleme cu el. Va rog mult, din experienta voastra, ce sfat imi dati?

Offline

 

#17 2012-09-30 12:51:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale desorelle

Eu zic sa le schimbi, poti sa iei de ex Mercilon, daca te-ai inteles bine cu el inseamna ca progestativul e ok (marvelon/desorelle si mercilon au acelasi progestativ), dar ca Desorelle au o cantitate prea mare de estrogen pentru tine

Offline

 

#18 2012-09-30 13:04:42

Sheri
Full member
Inregistrat: 2010-03-02
Mesaje: 176

Re: anticonceptionale desorelle

Da, o sa o sun si pe doctorita mea sa vad ce zice, dar dumneaei spunea ca AC nu ingrasa, ca ele doar dau pofta de mancare etc. Acum chiar nu stiu ce sa zic...

Insa e dubios, in conditiile in care eu nu am schimbat nimic sa ma ingras si fix acum cand am inceput sa iau Desorelle. Sau o sa ma mai duc sa mai cer si o alta parere...sa vad ce si cum. Si cu Mercilonul la un moment dat nu mi-a mai mers, a inceput sa imi vina peste ultimele pastilute, dar macar nu m-am ingrasat. L-am dat exemplu tocmai pt ca vroiam sa subliniez ca progestativul nu imi face rau, dar pbb e o problema in alta parte. Ar mai fi o varianta sa mai astept o luna sa vad ce si cum, dar imi e ca se mai strang kg..si deja am fobie. Probabil ca pare stupid, dar chiar m-am chinuit mult sa-mi revin.

Offline

 

#19 2012-09-30 13:07:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale desorelle

Atata timp cat exista variante cu mai putin estrogen, nu vad de ce nu ai incerca... chiar daca la un moment dat nu mai merge cu Mercilon, mai sunt si altele
Eu te inteleg, nici eu nu am putut sa ma inteleg cu AC cu 30 mg de estrogen, in schimb cu 20 a fost ok
Exista si varianta sa nu fie chiar kg in plus, ci sa retii apa... asta tu stii mai bine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.