homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre sarcina-2


#20 2006-10-25 21:33:08

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: Despre sarcina

Riona am o prietena care era acum 5 ani in aceiasi situatie ca a ta, a ramas gravida cu un barbat pe care nu-l iubea, erau doar  prieteni,din pacate a ales ca pentru copil sa se casatoreasca cu el, s-a gandit ca poate o sa fie bien si o sa se indragosteasca de el, dar nu s-a intamplat asta....
Acum dupa 6 ani au o fetita care este o scumpa, dar ei nu se inteleg deloc, este o viata infernala pt ea, nu este violent doar ca vb multe si in plus, cu fetita nu se joaca....acum si-a dat seama ca a gresit si ar vrea sa se desparta de el, doar ca el o tot ameninta ca o sa-i ia fata sau ca se sinuccide...pana la utram spar ca o sa ia decizia cea mai buna...
Asa ca trebuie sa te gandesti bine inainte si sa nu uiti ca un copil nu te leaga de el....


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 



#21 2006-10-26 12:22:01

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna,fetelor va multumesc tuturor ..azi fac ecografia...in legatura cu ce a scris cata ai multumesc dar repet ..eu deja i-am spus lui ,adica tatalui copilului ca nu il iubesc si nici sa nu se gandeasca ca venirea lui bebe pe lume ai da un drept sa ma sufoce cu prezenta pe mine sau pe copil...nici vorba nu il iubesc si gata..deci eu nu voi face greseaLA de a ma lega la cap cu un barbat doar in speranta ca poate poate ma indragostesc de elintr-o zi...nici vorba ..nu mai suntem in evul mediusau in vremurile de demult cand trebuia sa salvezi aparente si sa fii in rand cu lumea indiferent dfaca erai fericita sau nu...Eu am luat deja decizia..nu vreau sa fiu cu el!singurul lucru care ma incurca este ca eu sunt studenta in ultimul an si nasterea ar cadea in plina sesiune si in toiul examenului de licenta...dar ma rog asta e...nu disper, o sa fie ok..va mulutumesc inca o data si sa ma sustineti pls...

Offline

 

#22 2006-10-26 12:42:13

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: Despre sarcina

Ma bucur ca aceasta este decizia ta,una f buna de altfel, ai sa vezi ca o sa-ti cresti copilul f vine si o sa fie bine si la exm de licenta si sesiune, dc vrei poti si sigur vrei...si eu te sustin din toata inima!


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#23 2006-10-26 12:48:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Riona, suntem, toti(si fetele, insa sunt sigura ca si baietii) de pe acest forum alaturi de tine. Apreciem maturitatea cu care gindesti, apreciem curajul de a face copilul si te sustinem in decizia de a nu iti lega viata de un om fata de care nu ai sentimentele necesare. Asteptam cu interes sa ne spui ce si cum dupa echografie, spune neaparat ginecologului care iti va urmarii sarcina ca ti se pare ca pierzi in greutate, cintareste-te, asa cum ti-am zis, ca sa poti stii cit pierzi/cistigi in greutate si de acum inainte(e important)....in raport cu datele pe care ni le-ai dat, am calculat ca data probabila a nasterii este 22 iunie...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2006-10-26 17:38:13

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Despre sarcina

moama Riona ce curaj ai!! bravoo!!!!!


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-10-26 17:48:25

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: Despre sarcina

felicitari Riona smile sa ne chemi la botez big_smile

Offline

 

#26 2006-10-26 20:10:22

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna din nou fetelor...vin de la medic...aveati dreptate e in jur la 6 saptamani sarcina si e sarcina de gemeni..am inceput sa pling dar nu de disperare ci de bucurie..asta chiar e un cadou pentru mine..el a vazut 2 puncte in sacul vitelin si m-a intrebat daca am in familie gemeni..raspunsul a fost da...ce sa zic..parca  de la inceput aveam un sentimentt ciudat ca nu suntem doi ci trei..imi doream gemeni ..mereu m-am mirat pe ei...uite ca mi se intampla...sper sa fie bine...ma rog lui Dumnezeu sa imi dea curaj...si sa merg mai departe ..desigur fara tatal lor...care nu ar face decat sa ne incurce...nu ca am ceva cu el ..dar asta e adevarul...va multumesc si sper sa va bucurati cu mine impreuna...si eu sunt optimista vorbesc foarte serios..o sa fie greu la inceput stiu ..dar va fi bine...mai vorbim

Offline

 

#27 2006-10-26 20:14:32

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

riona, eu ma bucur mult pentru tine, mai ales ca iti doresti copii. ai un curaj fantastic. felicitari. esti un model de urmat.
pot sa te intreb cati ani ai? si care a fost reactia parintilor tai, daca au aflat?


Nobody home

Offline

 

#28 2006-10-26 20:23:10

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

eu am 24 de ani..mama mea a decedat anul trecut in 31 octombrie o sa fie un an de la moartea ei iar tatal meu ne-a parasit cand eram mica ..de aici curajul mamei mele de a lupta care mi-a fost transmisa si mie...tocmai asta e problema..faptul ca voi avea doi sau doua..imi da curaj si dorinta materna de a-i aduce pe lume...daca eu am avut dreptul sa vin pe lume de ce nu ar avea ei?gresesc?deci nu a fost nici o reactie deocamdata..dar sincer gura lumii nu o poti inchide niciodata,intotdeauna se va gasi cineva sa vorbeasca vrute si nevrute..conteaza ceea ce imi doresc eu cu adevarat...mersi de incurajari..sunteti tari!va pup

by the way..medicul care  mi-a facut echograful mi-a spus ca si fiul lui a venit pe lume in urma unui "accident" si desigur gratie minunatului "Postinor"asta m-a inveselit putin si mi-am dat seama, se intampla si la case mai mari....

Offline

 

#29 2006-10-26 21:00:14

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

riona, lasa gura lumii, ca spune multe si nu gandeste nimic. important e sa ii u fericita.


Nobody home

Offline

 

#30 2006-10-26 21:24:54

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: Despre sarcina

Ce mult ma bucur pt tine, mai ales ca ai gemeni, asa as vrea si eu...bucura-te din toata inima ca meriti si fii fericita ca aduci pe lume 2 suflete....Esti intr-adevar o femeie puternica, felicitari! si nu o spun de dragul de a spune ceva....


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#31 2006-10-26 22:33:17

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: Despre sarcina

ce misto!!!!! si mie mi-ar place sa am gemeni big_smile sa ne ti la curent cu ce mai faci, si dupa 9 luni sa pui poze cu micutii sa ii vedem si noi big_smilebig_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#32 2006-10-26 23:13:44

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

FELICITARI!!!!!!! Asteptam mesajul tau! Visul meu e sa am gemeni si mama a facut gemeni, asa ca poate am noroc! big_smile dar nu acum. Esti tare curajoasa, te felicit din tot sufletul! Sa ai grija de tine si de ingerasi! De pierderea in greutate ti-a spus ceva?? Ah, ce ma bucur! Vreau sa-i vad cand nasti! smile


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#33 2006-10-27 00:25:58

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

da .mersi mersi de urari ...maine merg la medicul de familie pt ca am inteles ca tre sa ma ia in evidenta...si ai spun ei ..medicul de la ecograf a zis ca arderile  de calorii as rapide..si sa mi schimb putin alimentatia...oricum asta si vreau sa fac ..sa pap pentru trei si nu pt mine singura..sa ma ajute D-zeu sa fie bine si sa fie sanatosi sau sanatoase...tatal meu a avut frate geaman,bunica dinspre mama sora geamana...si si bunica dinspre tata are o o sora geamana..deci e ceva din familie...chiar ma bucur..sper sa duc sarcina pina la capat si sa ma intareasca Dumnezeu...curios este ca si sfanta mea preferata Sfanta Rita (eu sunt de religie romano catolica)_ a avut tot copii gemeni...ma rog ..sunt lucruri care se intampla pentru ca Iisus si Sfanta Fecioara le lasa sa se intample...va multumesc fetelor si tuturor...care ma sustineti...chiar nu sunt disperata..parca stiam de la inceput sa fie gemeni sau nu?!..

Offline

 

#34 2006-10-27 12:57:43

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: Despre sarcina

Riona te admir pentru atitudinea, curajul si optimismul tau... esti tare wink
sanatate multa smile

Offline

 

#35 2006-10-27 13:10:23

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Despre sarcina

Diana, ai vreo sora/vreun frate geaman(a) ???

Offline

 

#36 2006-10-27 13:15:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Nu are, Alexia.....
Riona, tinem pumnii sa tii sarcina usor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#37 2006-10-27 14:03:44

Satina
Full member
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 268

Re: Despre sarcina

Riona esti extraordinara, Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca! Ai mare grija de tine!. Urmareste ca tot ceea ce bagi in gura sa fie hranitor, evita prostioarele care doar te satura pe moment. Trebuie sa hranesti doi copilasi deodata, e un efort imens pentru organismul tau. Sa bei multe lichide si sa mananci multe fructe si sucuri de fructe facute in casa.
Cauta sa ai pe cineva aproape, foarte aproape, care sa te sustina, sa te poata ajuta in anumite momente mai grele. Mai ales ca nu o mai ai pe mama ta, trebuie sa ai persoane de nadejde alturi de tine. Daca ai prietene, eventual care au deja copii si stiu cum este, apropie-te de ele. Stabileste clar cu tatal copiilor ca relatia voastra nu va evolua, ca veti ramane doar amici, dar daca e dispus, lasa-l sa te ajute.
In rest, te sustinem!!!.

Offline

 

#38 2006-10-27 16:35:16

roa_med
New member
Inregistrat: 2006-09-26
Mesaje: 86

Re: Despre sarcina

Riona a scris:

eu am 24 de ani..mama mea a decedat anul trecut in 31 octombrie o sa fie un an de la moartea ei iar tatal meu ne-a parasit cand eram mica ..de aici curajul mamei mele de a lupta care mi-a fost transmisa si mie...tocmai asta e problema..faptul ca voi avea doi sau doua..imi da curaj si dorinta materna de a-i aduce pe lume...daca eu am avut dreptul sa vin pe lume de ce nu ar avea ei?gresesc?

deci m-ai facut sa plang.....sincer...esti o FEMEIE adevarata! Bravo! te felicit pentru deciza ta si iti urez tot binele din lume!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.