homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2-162


#3060 2009-11-13 22:24:26

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Andreea, eu am o cunostinta care a avut placenta previa la prima sarcina. Tot ce stiu este ca la 5 luni meidcul i-a zis sa stea numai in pat (exceptie cand mergea la baie). A dus sarcina pana la 36 de saptamani (deci pana la termen) si are unul dintre cei mai frumosi baietei pe care i-am vazut eu vreodata. A nascut prin cezariana. A doua sarcina a fost fara placenta previa dar din cauza ca intre nasteri nu a fost o diferenta mare de timp a nascut o fetita superba tot prin cezariana.
Tot ce stiu cu siguranta este ca a fost mereu monitorizata de medic si tin minte ca in atunci cand era in luna a 6 sau a 7a m-am intalnit cu ea sa imi dea un pachet pentru sora ei care este aici. Deci nu statea numai si numai in pat dar pentru majoritatea timpului a respecatat ce i-a zis medicul: nu ridicari bruste de greutati, nu eforturi mari. Sa stii ca ea nu a disperat deloc, era tare tonica in conditiile in care pierduse o sarcina la 9 saptamani din cauza unei temperaturi/raceli mari.
Daca ai un pic de rabdare pana marti iti postez tot ce am eu in cartile mele de pe aici (iti traduc) despre placenta previa. Si o mai intreb si pe ea cate ceva. am tare mult de lucru pana marti si nu pot sa respir macar.

Stai pozitiva ca totul va fi bine. Nu esti singura din lume cu placenta joasa.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#3061 2009-11-14 13:40:28

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici 2

Multumesc fetelor
Eu am adoptat o gandire pozitiva, sunt sigura ca placenta mea se va ridica si ca voi naste un bebe sanatos si frumos!
Nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum la acest diagnostic, e prea devreme sa fie pus, si tocmai de aia vreau sa cred si sa sper ca nu il voi avea.
Mi-a zis o prietena ca va fi cum este scris, insa gandirea pozitiva conteaza mai mult ca orice!


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.