homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boala inflamatorie pelvina-2


#20 2009-11-24 15:18:48

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Boala inflamatorie pelvina

Adalberta a scris:

multumesc ttttt.... o sa incerc sa slow down... dar nu-i usor cand te doare...  azi, de exemplu, ma doare in jurul buricului... citesc si vad ca asta inseamna inflamarea peritoneului si iar ma gandesc ca porcaria aia de-acolo nu se potoleste...  tare sunt curioasa cand si cum se va termina toata aceasta nebunie...

nu mai pune diagnostic singura , citint de pe net
sunt multe cauze , durerile de buric , din cate stiu eu , apar si in cazul in care ai ceva viermisori intestinali
in afara de ginecolog , la un generalist ai fost ?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-11-24 15:19:12)

Offline

 



#21 2009-11-24 16:17:22

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Boala inflamatorie pelvina

oho... nu cred ca-i doctor la care sa nu fi fost. Pana acum 5 luni eram perfect sanatoasa... nici vorba de viermisori sau altceva.... analize perfecte, sport, voie buna... Pana in momentul acestei infectii genitale de care nu reusesc sa scap si care, ca un bulgare la vale, a antrenat si pap-ul, hpv si toaaate problemele psihice... Nu stiu ce sa mai fac...   Azi merg la infectionist... Apoi urmeaza un imunolog clinic... stiu ca ei se ocupa de bacteriile astea intracelulare...   care pot da o gramada de probleme...   :-(   

D-na ginecolog aseara mi-a zis ca este sigur vorba despre o infectie banala... ok... dar sa tina atat???? si sa ma deranjeze zilnic???  si iata ca nici sub tratamentul cu ketonal nu ma lasa sa respir?  Fug la infectionist si revin cu pareri... :-( ce sa fac altceva?

Offline

 

#22 2009-11-24 21:44:24

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Boala inflamatorie pelvina

Am revenit... Am fost la infectionist... Un domn profesor, director de clinica... Si mi-a zis asa: ca... este perfect posibil sa nu mai am microbul dar sa fi lasat sechele, cicatrici, care se inflameaza ... si care ma vor mai deranja mult timp... :-((( deci, sindromul acela algic pelvin...   Mi-a zis sa nu las chestia asta sa-mi domine viatza, sa traiesc normal, obisnuit...  Cam nasol... L-am intrebat despre senzatziile de amortzeala/parestezie de la nivelul labiilor si mi-a zis ca aceste mycoplasme decimeaza si nervii, astfel incat raman si senzatzii dintr-astea...  Deci... asta este...   Si mi-a mai spus ca se iau mycoplasmele si de pe toalete si de pe maini murdare... si-l cred pt ca este director la infectzioase... daca el nu stie atinci cine???

Dar cu papanicolaul modificat si secretzia ante-ciclu nou aparuta cum ramane?  hmmm...  mai stau 2 sapt si mai fac o runda de analize.   Iar luni mai fac un pap in mediu lichid...

Offline

 

#23 2010-06-14 23:09:01

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Boala inflamatorie pelvina

Am si eu o intrebare si o rugaminte disperata. Vreau sa stiu si eu daca durerea si arsura pelvina pe care o am de peste 2 saptamani, cu amorteala pe picior, poate fi de la o infectie? Gen clamydia, etc. Vor sa ma opereze de un chist la ovarul drept cu scoaterea ovarului, fara sa imi fi recomandat sau facut nici-un medic vreo analiza locala sau de sange privind infectarea cu vreo bacterie sau virus.
Inteleg sa fiu operata de un chist, dar nu inteleg sa nu se excluda orice alta posibilitate de inflamatie care trebuie tratata, inainte de a fi taiata.
Doctoressa, imi poti raspunde? A mai trecut cineva prin asta?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#24 2010-08-28 22:22:20

florykriss
Membru
Inregistrat: 2010-08-28
Mesaje: 1

Re: Boala inflamatorie pelvina

pentru doctoressa...buna ziua ,am si eu o problema..am fost la medic si mi sa spus ca am o boala inflamatorie pelvina...mi s-a recomandat flamexin..10 zile..dar acum durerile au reaparut,,mentionez ca am facut si testele papanocolau si secretie si nimic in neregula..dar tot am o secretie mai abundenta ..este normal?si am si mancarimi ale labiilor foarte deranjante...daca ma puteti ajuta va rog...!!!multumesc mult de tot.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-09-21 16:28:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Boala inflamatorie pelvina

moksha, daca esti pe faza, te rog sa imi raspunzi! sau cine se mai pricepe...

este mult daca stau cu inflamatia asta circa 3 saptamani pana sa o tratez corespunzator? am luat o saptamana antibiotic, dar am impresia ca a fost prea putin si abia peste o sapt pot sa ajung la alt doctor. stiti cumva in cat timp apar complicatiile (trompe infundate sau cicatrici)?

multumesc.

Offline

 

#26 2011-09-21 16:59:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Boala inflamatorie pelvina

nu stiu ce sa zic, complicatiile alea de temut apar in termen mult mai lung decat cateva saptamani. dar nu stiu situatia ta si depinde mult de cauza etc.

nu trebuie sa te gandesti la complicatiile serioase, ca e prea putin timp pentru ele daca ai fost diagnosticata de scurt timp, dar durere si alte probleme pot aparea sau se pot intensifica.

una peste alta, asa la prima vedere as zice ca nu e vreo problema sa mai astepti 1 saptamana, daca nu te deranjeaza pe tine durerile sau disconfortul etc.

sanatate.

Offline

 

#27 2011-09-21 17:07:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Boala inflamatorie pelvina

multumesc tare mult, moksha, m-a linistit raspunsul tau!

dureri am avut inainte de tratament, acum simt doar niste intepaturi usoare. nu de durere mi-e teama, ci de complicatii (infertilitate, risc de sarcina ectopica pe viitor).
sper a doua oara sa mi se dea tratamentul bun neutral.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-09-22 15:18:37)

Offline

 

#28 2011-09-21 17:39:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Boala inflamatorie pelvina

cu placere.

pai eu nu ti-as fi dat antibiotic in acest caz, dar in fine, cum a considerat medicul. m-as fi bazat pe antiinflamator.

mergi la un alt medic. si repet, nu te speria de complicatii, nu este cazul.

sanatate!

Offline

 

#29 2011-09-21 17:50:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Boala inflamatorie pelvina

multumesc inca o data si scuze ca te stresez cu inca o intrebare: spuneai de antiinflamator: el nu doar reduce/ascunde durerea, ci si vindeca inflamatia?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-09-22 15:18:08)

Offline

 

#30 2011-09-21 18:12:49

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Boala inflamatorie pelvina

antiinflamatoarele au efect antiinflamator smile stiu ca pe prospect uneori nu este mentionat in mod explicit, dar in diferite masuri si intensitati au afect antiinflamator. in general pentru bolile reumatice, avand in vedere ca mecanismul patogenic e complex si nu are la baza doar inflamatia, scrie ca au efect simptomatic. dar pentru o inflamatie obisnuita, majoritatea functioneaza prin diferite mecanisme. deci eu pe asta m-as baza in tratamentul unei boli inflamatorii pelvine.

nu am vreme acum sa caut ghidul de tratament, nu contest ceea ce scrie pe sfatul medicului, dar sunt destul de reticenta cu antibioticele, deci nu stiu daca ti-ar recomanda atata antibiotic daca nu s-a izolat pana la urma o cauza bacteriana. ( ca off the record ma si intrebam de unde diagnosticul asta de boala inflamatorie pelvina la tine si nu o inflamatie tranzitorie, caci asa e si ai dreptate boala inflamatorie pelvina e o infectie pana la urma si necesita antibiotic).

bref, nu e o problema daca astepti mai mult sau nu. eu una nu sunt fan antibiotice multe, dar nici nu sunt ginecolog si nici nu am experienta multa cu asa ceva. si cred ca in cazul tau, cum ai mentionat, mai mult ca sigur nu e o infectie propriu-zisa, ci o simpla inflamatie, care dupa mine raspunde bine la antiinflamator. oricum ar fi, nu e nici o problema daca mai astepti putin.

nu ma enervezi in nici un caz, mi se pare normal ca fiecare sa caute cat mai multe informatii despre propria sanatatate, chiar si eu googlesc simptomele cand am vreo problema smile

Offline

 

#31 2011-09-21 18:19:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Boala inflamatorie pelvina

multumesc mult, moksha! m-ai linistit mult si cu inflamatia, iti multumesc pt explicatii.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-09-22 15:17:44)

Offline

 

#32 2014-01-04 14:33:25

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Boala inflamatorie pelvina

salut! va cer o parere, ce credeti despre acest produs? http://www.efarma.ro/products.php?id=3932
dar pe acest produs l-ati incercat? ca am tot auzit de el: http://www.efarma.ro/products.php?id=2332
eu am fost diagnosticata cu boala inflamatorie pelvina. problemele mele sunt: dismenoree insuportabila; ciclu neregulat; ovare micropolichistice si trompe ingrosate (examenele pentru chlamydia si ureaplasma+mycoplasma au iesit negative; la cultura din secretie vaginala nu a iesit nimic).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-01-04 14:34:16)

Offline

 

#33 2014-01-04 15:24:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Boala inflamatorie pelvina

dar daca ai lua niste suplimente cu efect antiinflamator in general ? primul produc contine curcuma, de exemplu, care e recunoscut ca antiinflamator
mai sunt cele folosite de obicei pentru articulatii : acid hialuronic, glucozamin, condroitin, boswellin, quercetin, rutin + curcuma de care ziceam
eu am luat pentru problemele cu vezica si unele m-au ajutat
sunt si formule complexe, gen : http://www.iherb.com/Now-Foods-D-Flame- … l&ic=1
eu am luat separat ca sa vad care functioneaza la mine si care nu

Offline

 

#34 2014-01-06 21:21:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Boala inflamatorie pelvina

jeannie a scris:

salut! va cer o parere, ce credeti despre acest produs? http://www.efarma.ro/products.php?id=3932
dar pe acest produs l-ati incercat? ca am tot auzit de el: http://www.efarma.ro/products.php?id=2332
eu am fost diagnosticata cu boala inflamatorie pelvina. problemele mele sunt: dismenoree insuportabila; ciclu neregulat; ovare micropolichistice si trompe ingrosate (examenele pentru chlamydia si ureaplasma+mycoplasma au iesit negative; la cultura din secretie vaginala nu a iesit nimic).

Boala inflamatori pelvina se trateaza cu antibiotice si antiinflamatorii....daca antiinflamatoriile pot la o adica sa fie inlocuite cu diverse plante-asta nefiind ceea ce as face eu, antibioticele nu pot fi inlocuite. Sfatul meu e sa faci tratamentul corect deoarece boala asta are darul de a se croniciza si eventual de a duce la infertilitate, netratata corect


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.