homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boala inflamatorie pelvina


#1 2009-04-24 22:44:43

peruzea
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 5

Boala inflamatorie pelvina

Buna seara! Am sa fiu cat se poate de concisa: sangerez la contact. Am fost diagnosticata cu BIP (boala inflamatorie pelvina) si mi s-a prescris ca tratament Flamexin, 10 zile. Mentionez ca am facut Papanicolau, examen de secretie, eco transvaginala, colposcopie, nimic in neregula. In plus, folosesc prezervativul ca metoda de contraceptie. Am citit pe net despre BIP, ca este o boala transmisibila sexual si ca este nevoie de antibiotic in tratament. Intrebarea mea este: daca aveam vreo infectie, nu ar fi trebuit sa apara (in 6 luni de zile am facut de doua ori Pap., in locuri diferite) la analize? sau acest BIP poate fi si altceva decat o boala cu transmitere sexuala?
Din ianuarie 2009 cheltuiesc o groaza de bani, mai rau, nervi, incercand sa mi fie bine, mie si omului de langa mine cu care vreau cat de curand sa am un copil.
A doua intrebare: Am gastrita, urata, ce pot face in timpul tratamentului cu Flamexin, am inteles ca este asemanator aspirinei)
Multumesc

Buna dimineata, revin cu intrebarea: BIP poate fi si provocata si de altceva decat de o boala cu transmitere sexuala? In tratamentul BIP e suficient doar un antiinflamator?

Ultima oara a fost editat de peruzea (2009-04-25 10:54:10)

Offline

 



#2 2009-04-25 12:27:47

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: Boala inflamatorie pelvina

Si eu am fost diagnosticata cu BIP acum vreo 3 luni si mi-a fost dat tratament Flamexin si supozitoare Indometacin. Doctora mea mi-a spus ca BIP inseamna inflamarea organelor genitale si ca poate fi provocata si de o raceala mai puternica a organelor genitale.. Iar in legatura cu Flamexinul.. si eu am avut probleme cand l-am luat, ma durea foarte rau stomacul dupa ce il luam, chiar daca mancam inainte... e puternic. Asa ca ai grija cum il iei, mai ales daca zici ca ai gastrita...

Offline

 

#3 2009-04-25 13:54:36

peruzea
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 5

Re: Boala inflamatorie pelvina

Multumesc frumos pentru raspuns. Cu anexita ma lupt de 12 ani, cu tot felul de tratamente, de la clasicul antibiotic la tratament cu laser sau tratamente naturiste. Speram sa ma fi vindecat. Cred totusi, in scepticismul meu ticalos legat de medici, ca, pana la urma, acest BIP este raspunsul general, vag dat de medici care nu vor sa insiste in cercetari. In fond, tratamentul indicat este pentru efect, nu si pentru cauza. De ce am anexita, in ciuda atator precautii pe care mi le iau???????? dupa atatia ani???? In fine, sunt intrebari pe care mi le pun mie insami dupa fiecare nou doctor consultat. Multumesc frumos, va doresc multa sanatate!

Offline

 

#4 2009-04-25 18:16:13

peruzea
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 5

Re: Boala inflamatorie pelvina

Si ce as putea sa fac mai departe? Am fost la medici f buni, la Medsana, Sanador, Filantropia, Elias, Municipal, Gralmedical, nu va voi mentiona numele lor....Raman in continuare nedumerita si speriata. Vreau sa am copii, am deja 35 de ani, nu mai pot astepta....stiu ca relatia pacient-doctor este una de chimie, pana la urma, dar, stiti un medic riguros si mai putin blazat?

Offline

 

#5 2009-04-25 22:51:34

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Boala inflamatorie pelvina

Dar s-a stabilit de ce sangerezi la contact? De unde vine sangele?Daca vine din uter sau de undeva din mucoase ( vagin, col)? Asta ar fi important de stiut.  Cu actualul partener, ai avut o perioada ok ( cand nu ai sangerat) apoi a aparut problema? Problemele cu anexita au inceput inainte, sau dupa ce ti-ai inceput viata sexuala? Pt ca daca a aparut dupa, este posibil sa fie totusi un microb, si ar tb poate , sa faci investigatii mai amanuntite.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-04-26 00:04:46

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Boala inflamatorie pelvina

durerile ca la menstra ce sunt si in afara menstrei pot fi simptome de BIP?

Offline

 

#7 2009-04-26 00:10:40

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Boala inflamatorie pelvina

da, pot fi simptome de BIP
si uite ce am gasit aici despre durerile menstruale http://www.copilul.ro/Durerile_menstrua … a4365.html

Offline

 

#8 2009-04-26 12:21:01

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Boala inflamatorie pelvina

thanks

Offline

 

#9 2009-04-26 14:08:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Boala inflamatorie pelvina

cu placere smile

Offline

 

#10 2009-04-27 12:37:34

peruzea
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 5

Re: Boala inflamatorie pelvina

Buna ziua, imi cer scuze pentru absenta din discutii. Ii raspund lui Rose: nu mi s-a spus clar de unde vine sangerarea,un dr. profesor, o somitate, mi-a raspuns ca aceasta sangerare nu are cu ce sa ma afecteze, sa mi vad de viata mea.....Cu actualul partener am avut doi ani in care nu mi s-a intamplat asa ceva, sangerari adica, ci am avut numeroase episoade de BIP. Anexita (sau BIP ) sau, in fine, dureri mari la menstruatie, cheaguri, oboseala etc am de cand ma stiu, inainte deci de a-mi fi inceput viata sexuala. Pentru anexita mi s-a prescris tot timpul antibiotic si antiinflamator. Am facut tratament cu laser, am facut apoi un tratament cu branca ursului - a avut rezultat, dar au inceput sa -mi iasa noduli pe san, asa ca am renuntat - apoi cu tinctura de coada soricelului. Ce am de facut? Sunt speriata, viata mea intima e subrezita, psihic este o presiune f mare....ce sa mai fac?

Offline

 

#11 2009-04-27 20:40:19

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Boala inflamatorie pelvina

in primul rand ar trebui sa faci niste analize amanuntite caci anexita poate fi provocata si de anumiti germeni. poate ai o infectie netratata.

Offline

 

#12 2009-04-27 22:23:04

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Boala inflamatorie pelvina

Eu zic ca sunt 2 posibilitati: ori sangele vine din uter, si atunci ai ceva gen dereglare hormonala ( ceea ce nu prea cred), ori vine din col/vagin ( de undeva de la mucoase deci), si inseamna ca ai un microb. Ai facut analize specifice: mycoplasma, ureaplasma, chlamydia etc? Daca nu, sa le faci, ca si astea pot sa dea sangerari, si nu ies la neaparat la pap. Poti sa faci un "examen complex de secretie vaginala" la Sanador, si le include pe toate.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#13 2009-04-28 17:59:46

peruzea
New member
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 5

Re: Boala inflamatorie pelvina

Am facut TOATE aceste analize, repet, am fost la Sanador, la Medsana, la Municipal!!!!!! Nu am nimic!!!!! sau, cel putin,  asa zic analizele. Multumesc, oricum.........

Offline

 

#14 2009-04-28 21:41:29

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Boala inflamatorie pelvina

ET, eu am facut la Sanador. Nu mai tin minte cat costa...parca 100-200 RON...Rezultatul se da in vreo 2 saptamani...Peruzea...daca chiar ai facut toate investigatiile, eu zic , pe cat posibil sa incerci sa ignori problema...( asta , bineinteles, daca tu esti convinsa ca ai fost la niste medici ok, in care se poate avea incredere). Organismul nostru trece uneori prin mici dezechilibre, pe care reuseste sa le depaseasca singur, si poate acesta este cazul tau...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#15 2009-08-29 22:00:24

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Boala inflamatorie pelvina

urata treaba asta cu sangerarea. Peruzea, daca mai esti pe receptie, eu zic sa reiei analizele, poate au fost influentate de antibiotic...

Offline

 

#16 2009-11-24 12:13:12

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Boala inflamatorie pelvina

nustiu   dupa multe analize, spaime, rezultate proaste care se bateau cap in cap cu cele bune, dupa frica de cancer, koilocite, hpv-uri, ureaplasme si alte nebunii , ieri am ajuns si la acest diagnostic. nou noutz... 

Reamintesc ca am de 5 luni dureri pelvine sub forma de gheara, am uterul si anexele inflamate, vezica (prin contact cu genitalele) si anusul (acela probabil de la antibiotice, nu stiu)...

analizele sunt all clear, Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma - negative   iar secretia si culturile sunt si ele "necrescute"...

am un pap ASCUS cu koilocite rare si diskarioze usoare si o genotipare HPV de la Micomi negativa

asa ca, am acest diagnostic pt care acum ma tratez cu Ketonal injectabil   (dupa doxiciclina, amoxicilin, Gentamicin, Klacid care  parca exacerbau infectia in loc sa mi-o dreaga).

Are idee cineva ce mai am de facut? a mai trecut cineva printr-un asa cosmar care sa dureze atat de mult?  ce analize sa mai fac? unde?  o idee are cineva? ceea ce am s-a cronicizat deja  si daca nu mi-ar da dovezi evidente (u pap schimbat si o secretie sanguinolenta ante-ciclu) poate m-as obisnui cu ideea ca am un sindrom algic pelvin... insa, dupa ce ca este inflamat totul, stau si cu frica de eroziuni si displazii pe care le poate face microbul precum si cu un disconfort al organelor externe manifestat prin furnicaturi/amorteli... A mai patit cineva asa ceva???

Offline

 

#17 2009-11-24 13:20:33

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Boala inflamatorie pelvina

adalberta am trecut prin ceva asemanator , doar ca probabil nu la o scara asa de mare ca la tine , din ce imi faceam mai multe analize din aia primeam mai multe tratamente si totul se intensifica , in loc sa dispara
si eu am crezut ca am toate bolile , si am facut toate analizele posibile , nimic grav  nustiu

mergi pe naturiste , fa homeopatul
durerile anale pot fi de la dereglarea florei intenstinale , probabil e distrusa 
eu spre final am cumparat o porcarie , asa am zis initial , de pe net , in care nu am avut incredere , apoi a mers , tablete pt colon , pt candida si lactobacili puternici
mergeam pe 3 cai , curatam , radicam candida si apoi cu lactobacilii refaceam , a fost ok pana la urma produsul ( nu ii dau numele , nu vreau sa fac reclama )

eu am facut pauza , mai am probleme cu candida , care de fapt nu imi iesea la nici o analiza , abia tarziu , dupa ce nu am mai luat antibiotice , a aparut la antifungigrama , dar nu am reusit sa o elimin total

mai am probeleme cu e coli , care se mai face simtit daca nu bea multa apa , e coli am avut si in secretie ....dar nu ma mai intereseaza , si streptococ b am avut ..in secretie , si nu vroia sa dispara deloc , probabil mai e si acum prezent

sincer , imi mai dau cu nidoflor din cand in cand
am renuntat total la spalaturi interne , mai bag ovule cu lactobacili , si cam atat
acum am inceput la proiectul  bebe
mi-a zis o doc , ca secretia nu are cum sa fie sterila .... asa ca nu o sa incerc sa fie totul perfect , le voi da de cap pe parcurs

asa ca incearca si tu se te mai relaxezi un pic

din tot ce am mai luat , am fost multumita de isoprinossine si de ceaiuri din plante


iti doresc multa bafta  goodluck

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-11-24 13:23:30)

Offline

 

#18 2009-11-24 15:11:37

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Boala inflamatorie pelvina

multumesc ttttt.... o sa incerc sa slow down... dar nu-i usor cand te doare...  azi, de exemplu, ma doare in jurul buricului... citesc si vad ca asta inseamna inflamarea peritoneului si iar ma gandesc ca porcaria aia de-acolo nu se potoleste...  tare sunt curioasa cand si cum se va termina toata aceasta nebunie...

Offline

 

#19 2009-11-24 15:17:24

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Boala inflamatorie pelvina

eu am o senzatie tare ciudata daca bag mana in buric...nu imi dau seama de ce, dar simt asa un discomfort sad...voi ce analize v-ati facut ca sa ajungeti la diagnsticul asta?


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.