homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NuvaRing-2


#20 2009-06-01 11:02:20

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

Tii nuvaringu 21 zile, faci pauza normala de 7 zile si dintr-a 8a treci la pilulele indicate de medicul de planning.

 



#21 2009-06-01 11:08:55

aaaalina
New member
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 21

Re: NuvaRing

persifona a scris:

Tii nuvaringu 21 zile, faci pauza normala de 7 zile si dintr-a 8a treci la pilulele indicate de medicul de planning.

dar in perioada in care incep cu pilule, in primele zile trebuie sa folosesc metode de protectie cum ar fi prezervativul...???am folosit o perioada prezervative dar m-am iritat shi la contact simteam o usturime....shi nu prea as vrea sa ajung la acea metoda iar grater

Offline

 

#22 2009-06-01 11:09:48

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

Nu, pentru ca incepi normal, ca si cum ai schimba 2 folii de anticonceptionale. Nu e nevoie de protectie suplimentara.

 

#23 2009-06-01 11:59:52

aaaalina
New member
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 21

Re: NuvaRing

persifona a scris:

Nu, pentru ca incepi normal, ca si cum ai schimba 2 folii de anticonceptionale. Nu e nevoie de protectie suplimentara.

eu am o sensibilitate hepatica mai mare de aceea doctoritza ginecolog mi-a recomandat acest inel contraceptiv ca cik nu are treaba cu ficatul. hmm ..dak incep sa iau pilule contraceptive trebuie sa sa ii cer doctoritzei shi niste medicamente care sa imi protejeze ficatul pt orice eventualitate?...

Offline

 

#24 2009-06-01 12:30:27

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

aaaalina, uita-te mai sus la ce a zis Doc cu ficatul.
Daca ti-a recomandat inelul medicul, atunci foloseste-l, nu ne-ai zis de ce vrei sa-l schimbi.

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-06-01 16:08:27

aaaalina
New member
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 21

Re: NuvaRing

persifona a scris:

aaaalina, uita-te mai sus la ce a zis Doc cu ficatul.
Daca ti-a recomandat inelul medicul, atunci foloseste-l, nu ne-ai zis de ce vrei sa-l schimbi.

vreau sa il schimb pt ca sunt convinsa ca ma va incomoda shi pe mn shi pe partenerul meu la contact  sad consider k este prea in fatza shi este prea tare pt a nu ne incomoda. nu stiu asta sigur dar am ajuns la concluzia asta, din pacate, analizand situatia sad mi-am dat seama de astea dupa ce am inceput sa il folosesc...acum am de gand sa il schimb...dar dak pilulele imi vor face rau la ficat pot lua pe urma acele pastile care protejeaza ficatul???sau trebuie luate neaparat din momentul in care incepi sa iei pilule?

Ultima oara a fost editat de aaaalina (2009-06-01 16:10:09)

Offline

 

#26 2009-06-01 17:41:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

aaaalina a scris:

persifona a scris:

aaaalina, uita-te mai sus la ce a zis Doc cu ficatul.
Daca ti-a recomandat inelul medicul, atunci foloseste-l, nu ne-ai zis de ce vrei sa-l schimbi.

vreau sa il schimb pt ca sunt convinsa ca ma va incomoda shi pe mn shi pe partenerul meu la contact  sad consider k este prea in fatza shi este prea tare pt a nu ne incomoda. nu stiu asta sigur dar am ajuns la concluzia asta, din pacate, analizand situatia sad mi-am dat seama de astea dupa ce am inceput sa il folosesc...acum am de gand sa il schimb...dar dak pilulele imi vor face rau la ficat pot lua pe urma acele pastile care protejeaza ficatul???sau trebuie luate neaparat din momentul in care incepi sa iei pilule?

draga mea, sincer nu stiu ce intelegi prin ficat sensibil...
ca inelul nu are treaba cu ficatul e fals, are, insa putem sa zicem ca mai putina decit pastilele...
ma rog, daca tot ai montat inelul eu as zice sa incercati totusi sa il folositi, s-ar putea sa ia surpriza ca nu te incomodeaza deloc, si nici pe partener...
mai mult, el poate fi scos pentru contactul sexual, daca partenerul are si el zone din corp "mai sensibile" si pus apoi la loc...poti sta fara inel maxim 3 ore fara a-i fi alterata eficienta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#27 2009-06-01 22:32:43

aaaalina
New member
Inregistrat: 2009-05-31
Mesaje: 21

Re: NuvaRing

este pt mine incomod shi cand ma spal de aceea am ajuns la concluzia asta:-s deci intrebarea mea este dak il pot schimba shi cum anume trebuie sa procedez....e ok dak folosesc pastile dupa cele 7 zile?...trebuie sa folosesc protectie suplimentara la inceput?...dak nu e ok...shi dak trebuie sa folosesc ceva protector pt ficatul meu?va multumesc...!!

Offline

 

#28 2009-06-01 23:10:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

aaaalina a scris:

este pt mine incomod shi cand ma spal de aceea am ajuns la concluzia asta:-s deci intrebarea mea este dak il pot schimba shi cum anume trebuie sa procedez....e ok dak folosesc pastile dupa cele 7 zile?...trebuie sa folosesc protectie suplimentara la inceput?...dak nu e ok...shi dak trebuie sa folosesc ceva protector pt ficatul meu?va multumesc...!!

sa iti mai explic odata...
nu am nici cea mai vaga idee ce intelegi prin ficat sensibil
vrei sa schimbi inelul cu alta metoda, fa-o dupa cele 3 saptamini cit e valabil
spala-te oricum bnu prea des in vagin ca nu e bine
si mergi la un cabinet de planning intre timp, ca sa diascuti cu medicul de acolo toate detaliile si sa te poata indruma...
imi pare rau insa consultatia pe care o ceri aici nu ti-o pot oferi pe forum, nu ar fi deontologic...si pina la urma nici legal


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#29 2009-06-04 01:44:13

Delfina
Membru
Inregistrat: 2009-06-04
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Inelul NuvaRing se gaseste in farmaciile Dona in Bucuresti, pretul difera de la farmacie la farmacie dar in general acesta nu depaseste 50 de lei. Modul local de administrare este benefic deoarece evita primul pasaj hepatic, iar eficienta contraceptiva nu este afectata de tulburarile gastro-intestinale (varsaturi sau diaree, ce pot modifica pana la suspendare efectul contraceptivelor orale prin suprimarea absorbtiei acestora).
Mai exista inelul  vaginal Evra si in Romania la farmaciile Doina (2na) care indeosebi nu depaseseste pretul de 50 de lei si care are aproximativ aceleasi efect si indicatii ca si  NuvaRing, si plasturii Evra dar care din pacate nu se mai gasesc in Romania, se pot plasa oriunde pe corp recomandat la linia chilotului, nu sunt incomozi si sunt rezistenti la apa, iar daca se desprind se pot lipi la loc fara nici o problema,  mentionand ca nu isi pierd efectele daca nu stau dezlipiti mai mult de 2 ore.

Offline

 

#30 2009-06-04 20:56:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

Delfina a scris:

Inelul NuvaRing se gaseste in farmaciile Dona in Bucuresti, pretul difera de la farmacie la farmacie dar in general acesta nu depaseste 50 de lei. Modul local de administrare este benefic deoarece evita primul pasaj hepatic, iar eficienta contraceptiva nu este afectata de tulburarile gastro-intestinale (varsaturi sau diaree, ce pot modifica pana la suspendare efectul contraceptivelor orale prin suprimarea absorbtiei acestora).
Mai exista inelul  vaginal Evra si in Romania la farmaciile Doina (2na) care indeosebi nu depaseseste pretul de 50 de lei si care are aproximativ aceleasi efect si indicatii ca si  NuvaRing, si plasturii Evra dar care din pacate nu se mai gasesc in Romania, se pot plasa oriunde pe corp recomandat la linia chilotului, nu sunt incomozi si sunt rezistenti la apa, iar daca se desprind se pot lipi la loc fara nici o problema,  mentionand ca nu isi pierd efectele daca nu stau dezlipiti mai mult de 2 ore.

Multumim Delfina...pacat ca nu se mai gasesc in Romania, precis ar fi fost persoane interesate....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2009-06-12 02:52:44

frozen
Membru
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 1

Re: NuvaRing

A mai avut cineva probleme cu ficatul si vezica biliara de la nuvaring?
Alte efecte secundare?

Offline

 

#32 2009-06-13 02:23:55

Delfina
Membru
Inregistrat: 2009-06-04
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Eu personal am cumparat zilele acestea inelul NuvaRing dintr-o farmacie Dona

Offline

 

#33 2009-06-13 09:05:57

persifona
Vizitator

Re: NuvaRing

frozen a scris:

A mai avut cineva probleme cu ficatul si vezica biliara de la nuvaring?
Alte efecte secundare?

E destul de nou pe piata si nu sunt multe fete care il folosesc, deci cred ca trebuie sa mai astepti ca sa primesti un raspuns sad

 

#34 2009-06-23 11:36:35

cristinica_116
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 20

Re: NuvaRing

si eu mi-am cumparat nuvaring la recomandarea medicului ginecolog...
am facut o pauza de pastile din cauza unei rani pe col si a unei infectii cu hpv 16... insa acum stau si ma gandesc la ce mi-a spus un alt dr mai de mult..k n-ar trebui sa iua anticonceptionale pana ma vindec de hpv...
mentionez k acum o luna jumatate am avut o interventie erad pt rana...si urmeaza  peste 2 menstruatii sa ma duc pta mi se face aplicatii cu aldara...

eu am cerut sa incep anticonceoptionale din nou deoarece imi intarzia in momentul pauzei si cu cate 3 saptamani menstruatia si m-am umplut de cosuri(eu care n-am avut niciodata mai mult de 1-2 rar)... si mi s-a zis a incep NUVARING pt k e mai bun...

maine ar trebui sa-l incep...in a 5a zi de menstruatie... voi ce spuneti?

ps: mentionez k pe langa faptul k vine f neregulat acum, am si niste dureri maricele,.,plus cosurile..etc..

Offline

 

#35 2009-06-24 12:23:47

cristinica_116
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 20

Re: NuvaRing

anybody....un raspuns ceva? N-am postat unde trebuie? ...p

Offline

 

#36 2009-06-24 14:02:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: NuvaRing

Daca ti-a fost recomandat de medic, eu zic sa-l incepi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#37 2009-06-24 21:12:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

cristinica_116 a scris:

si eu mi-am cumparat nuvaring la recomandarea medicului ginecolog...
am facut o pauza de pastile din cauza unei rani pe col si a unei infectii cu hpv 16... insa acum stau si ma gandesc la ce mi-a spus un alt dr mai de mult..k n-ar trebui sa iua anticonceptionale pana ma vindec de hpv...
mentionez k acum o luna jumatate am avut o interventie erad pt rana...si urmeaza  peste 2 menstruatii sa ma duc pta mi se face aplicatii cu aldara...

eu am cerut sa incep anticonceoptionale din nou deoarece imi intarzia in momentul pauzei si cu cate 3 saptamani menstruatia si m-am umplut de cosuri(eu care n-am avut niciodata mai mult de 1-2 rar)... si mi s-a zis a incep NUVARING pt k e mai bun...

maine ar trebui sa-l incep...in a 5a zi de menstruatie... voi ce spuneti?

ps: mentionez k pe langa faptul k vine f neregulat acum, am si niste dureri maricele,.,plus cosurile..etc..

sincer, avind rana pe col eu nu as pune inel vaginal...adica nu as stresa zona in plus...

frozen taman ca nu ar trebui sa ai probleme cu vezica biliara, hormonii din Nuva Ring au un singur pasaj hepatic deci riscul de reactie biliara e mult mai mic decit la pastile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#38 2009-07-12 01:16:26

cristinica_116
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 20

Re: NuvaRing

Buna ziua,

Am inceput pana la urma Nuvaring insa pe mine m-a deranjat la contactul sexual. Bine eu am avut in urma cu doua luni o inteventie erad pt o rana de pe col infectata si cu hpv 16.
Ma doare si fara Nuvaring insa mai putin.... In rest , daca nu aveti astfel de probl k mine sa stiti k nu-l simtiti in restul timpului cat e in corp. Nu se deplaseaza in timpul actului sexual incat sa nu-l mai puteti scoate si partenerul meu nu l-a simtit(am facut sex cu prezervativ desi foloseam Nuvaring din cauza infectiei mele cu HPV 16 -imi mai aparusera alte condiloame)

Insa am decis sa tin cont de sfatul doctoressei si la urmatorul control medical i-am spus medicului k ma deranjeaza. Acesta abea atunci s-a gandit k da,,, eu am vaginul f ingust...si k pot renunta la nuvaring.

Intrebarea mea este urmatoarea: Acesta mi-a recomandat Logest sau Yaz. Mentionez k eu am virusul hpv si doream sa shtiu daca afecteaza cu ceva vinderecarea...sau daca isi pierd protectia daca iau si medicamente pt imunitate? Si de asemenea mentionez k eu si f slaba..si am auzit zvonuri k yaz nu ar permite retinerea apei in organism.. nu stiu... va intreb....poate sunteti mai in masura s ama sfatuiti pe care sa-l aleg...
mentionez ca am mai luat logest 1 an si jumtatate..dar la sfarsitul perioadei aveam dureri de cap daca mai tin minte bine si de aceea l-am schimbat atunci cu yazmine.
De asemenea as dori sa stiu cand trebuie sa le incep. Eu voi scoate nuvaring miercuri dupa cele trei saptamani.

De asemenea mai am intrebare nelegata de sb. tocmai mi-am ars ieri  niste condiloame hpv cu acid tricloracetic. Momentan vad ca acestea inca sunt acolo,, si e dureroasa zona unde am fost data cu aceasta substanta care arde pielea. Acestea ar trebuie sa cada sau sa dispara? Exista vreo creme ceva.cu care ma pot da...pentru a videca tesuturile lezate mai repede?

Va multumesc..si imi cer scuze ca am pus atatea intrebari..sper si eu doar sa gasesec rasp pt ele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.