homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NuvaRing-5


#77 2010-10-25 16:54:32

Minanina
Membru
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Salut,
Daca am pus inelul in a 10-a zi de ciclu si nu prima zi cum ar fi trebuit, se impune sa folosesc prezervativ pentru urmatoarele sapte zile sau pentru tot restul lunii? Ar fi totusi mai bine sa il scot si sa cumpar un altul luna viitoare?
O alta intrebare: l-am pus azi dimineata la 10:30, acum fiind ora 17 si incep sa ma indoiesc ca e ok, nu ma simt ok cu el si ma gandesc sa il scot si de luna urmatoare sa iau anticonceptionale. E posibil sa am ceva sangerari daca il scot dupa ce l-am tinut cateva ore? Mentionez ca nu am luat anticonceptionale in ultimele 3-4 luni.

Multumesc

Offline

 



#78 2010-10-26 10:33:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

ce inseamna ca nu te simti ok cu el?
eu zic sa nu il scoti, e foarte subtirel, cred ca mai mult psihic te deranjeaza ca altfel nici nu cred ca il simti....
7 zile de protectie suplimentara sunt suficiente....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#79 2010-10-26 11:45:29

Minanina
Membru
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 2

Re: NuvaRing

Intr-adevar inelul nu se simte deloc, este foarte comod si l-am luat la indicatiile ginecologului, nu de capul meu. Pentru mine era un disconfort psihic. Am avut si o rana mare pe col cauterizata care nu s-a vindecat perfect si pentru care am mai facut tratament suplimentar si ma gandeam ca inelul nu e indicat parca. Am scos inelul (dupa 24 de ore de folosire) si de luna viitoare voi trece pe anticonceptionale orale.

Offline

 

#80 2010-10-27 15:47:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

parerea mea e sa mergi la un medic de planning, are pregatirea si rabdarea necesara sa povesteasca in detaliu cu tine despre contraceptive, asa vei lua decizia informata complet si corect, si nu vei mai fi in pozitia de a intrerupe metoda din pricina unor temeri nediscutate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#81 2010-11-21 23:07:04

angelr
New member
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 48

Re: NuvaRing

buna....lamuriti-ma si p mn cu inelul asta.vreau sa imi iau pentru ca vreau sa renunt o perioada la anticonceptionale ca imi fac numai probleme...am de facut niste analize de sange, as vrea sa stiu daca apare ceva ca stiam ca anticonceptionalele apar si nu as vrea sa stie ai mei...la cat timp dispare efectul anticonceptionalelor si as vrea sa il folosesc in continuare dupa ce termin de luat folia asta sa imi iau inel in ce zi il pun, cand incepe sa isi faca efectul?va rog sa imi dati mai multe detalii.multumesc.va pup


hjartahjartahjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2010-11-22 08:36:16

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: NuvaRing

faptul ca iei anticonceptionale nu iese la analizele de sange uzuale

prospectul nuvaring il poti consulta aici http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3185
totusi, ar fi bine sa vb cu un medic de planning inainte

Offline

 

#83 2010-11-22 10:57:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

angelr a scris:

buna....lamuriti-ma si p mn cu inelul asta.vreau sa imi iau pentru ca vreau sa renunt o perioada la anticonceptionale ca imi fac numai probleme...am de facut niste analize de sange, as vrea sa stiu daca apare ceva ca stiam ca anticonceptionalele apar si nu as vrea sa stie ai mei...la cat timp dispare efectul anticonceptionalelor si as vrea sa il folosesc in continuare dupa ce termin de luat folia asta sa imi iau inel in ce zi il pun, cand incepe sa isi faca efectul?va rog sa imi dati mai multe detalii.multumesc.va pup

mergi te rog la cabinetul de planning din orasul tau si povesteste cu medicul de acolo. vei afla toate informatiile necesare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#84 2010-12-28 17:46:49

iullya
New member
Inregistrat: 2010-12-28
Mesaje: 5

Re: NuvaRing

buna! eu iau anticonceptionale marvelon 21 de 2 ani si nu am facut niciodata pauza de cateva luni ( am auzit ca asa ar fi bine) tin sa precizez ca ma simt bine cu ele dar sigura mea problema e ca uit sa le iau si m-am gandit sa imi pun inel mai ales ca multi doctori nu recomanda anticonceptionalele. este mai sanatos din punct de vedere fiziologic cu inel?  daca nu, credeti ca ar trebui sa fac cateva luni pauza de la pilule?  Tin sa precizez ca am avut rana pe col si am fost cauterizata.    Va rog sa imi raspundeti daca stiti.
Va multumesc!

Offline

 

#85 2010-12-28 18:53:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

care medici nu recomanda pastilele contraceptive????
inelul e tot un contraceptiv hormonal deci din acest punct de vedere e acelasi lucru ca si cu pastilele
nu e cazul sa faci nici o pauza insa e de dorit sa mergi regulat la mendcul de planning si eventual sa faci analize periodic
E de luat in calcul faptul ca uiti sa iei pastilele si, din acest punct de vedere, inelul e exact ce iti trebuie.
se monteaza usor, nu atinge colul, nici nu simti ca il ai, e deasemenea extrem de usor de indepartat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#86 2011-01-15 01:23:32

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: NuvaRing

iullya a scris:

buna! eu iau anticonceptionale marvelon 21 de 2 ani si nu am facut niciodata pauza de cateva luni ( am auzit ca asa ar fi bine) tin sa precizez ca ma simt bine cu ele dar sigura mea problema e ca uit sa le iau si m-am gandit sa imi pun inel mai ales ca multi doctori nu recomanda anticonceptionalele. este mai sanatos din punct de vedere fiziologic cu inel?  daca nu, credeti ca ar trebui sa fac cateva luni pauza de la pilule?  Tin sa precizez ca am avut rana pe col si am fost cauterizata.    Va rog sa imi raspundeti daca stiti.
Va multumesc!

cred ca cel mai mare avantaj al inelului e ca timp de 3 saptamani nu e nevoie sa-l scoti (decat daca te incomodeaza in timpul contactului sexual, dar slabe sanse). practic iti aduci aminte de el o singura data / luna, atunci cand trebuie sa faci pauza de o saptamana.
daca analizele sunt bune nu ai de ce sa nu iei conctraceptive

Offline

 

#87 2011-01-19 00:55:02

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: NuvaRing

Amdra a scris:

iullya a scris:

buna! eu iau anticonceptionale marvelon 21 de 2 ani si nu am facut niciodata pauza de cateva luni ( am auzit ca asa ar fi bine) tin sa precizez ca ma simt bine cu ele dar sigura mea problema e ca uit sa le iau si m-am gandit sa imi pun inel mai ales ca multi doctori nu recomanda anticonceptionalele. este mai sanatos din punct de vedere fiziologic cu inel?  daca nu, credeti ca ar trebui sa fac cateva luni pauza de la pilule?  Tin sa precizez ca am avut rana pe col si am fost cauterizata.    Va rog sa imi raspundeti daca stiti.
Va multumesc!

cred ca cel mai mare avantaj al inelului e ca timp de 3 saptamani nu e nevoie sa-l scoti (decat daca te incomodeaza in timpul contactului sexual, dar slabe sanse). practic iti aduci aminte de el o singura data / luna, atunci cand trebuie sa faci pauza de o saptamana.
daca analizele sunt bune nu ai de ce sa nu iei conctraceptive

Mie mi s-a cam acrit de yasmine si de migrenele pe care le am de cand le iau. Nu pot sa mananc niciodata ceva cu sos sau putin mai gras ca imbratisez toaleta.
Am sunat medicul si mi-a zis ca pot sa incep luna direct cu inelul in locul unei noi folii.
Daca analizele au fost bune si pastilele n-ar fi trebuit sa-mi dauneze teoretic, cred ca e ok sa incep sa folosesc inelul fara alte noi analize nu?

Offline

 

#88 2011-01-19 10:12:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: NuvaRing

da, e ok
sa ne spui si noua cum te simti cu el smile

Offline

 

#89 2011-01-21 20:14:57

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: NuvaRing

creepyana, chiar ca, sa ne zici si noua. am incercat sa-mi mai conving o prietena care ia yasmine sa-l incerce ca mereu mi se plange ca s-a ingrasat dar a zis ca-i este frica sa nu o incomodeze. poate daca vede ca si alte fete il folosesc nu o sa mai fie asa reticenta.

Offline

 

#90 2011-01-24 18:16:07

anda_mariana182
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 27

Re: NuvaRing

Buna:)
o scurta intrebare am si eu
am inceput sa folosesc nuvaring pentru prima oara si.. nu lampus in ziua 1 ci in ziua 7..
1.cum fac ma protejez urmatoarele 7 zile?
2.si apoi cand il scot ?peste 3 saptamani sau cand ar fi trbeuit in mod nromal sa il scot daca il puneam in ziua 1?
muultumesc anticipat:D

Offline

 

#91 2011-01-26 07:06:07

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: NuvaRing

anda_mariana182 a scris:

Buna:)
o scurta intrebare am si eu
am inceput sa folosesc nuvaring pentru prima oara si.. nu lampus in ziua 1 ci in ziua 7..
1.cum fac ma protejez urmatoarele 7 zile?
2.si apoi cand il scot ?peste 3 saptamani sau cand ar fi trbeuit in mod nromal sa il scot daca il puneam in ziua 1?
muultumesc anticipat:D

In primele 7 zile vei folosi ori prezervativ ori abstinenta. Nu stiu cum va interactiona cu alte metode precum spermicide, diafragma etc.
Il scoti la 21 de zile din ziua de cand l-ai introdus. spre ex: l-ai introdus pe 24 ian -> pe 14 febr il scoti.

Offline

 

#92 2011-01-27 22:54:16

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: NuvaRing

Amdra a scris:

creepyana, chiar ca, sa ne zici si noua. am incercat sa-mi mai conving o prietena care ia yasmine sa-l incerce ca mereu mi se plange ca s-a ingrasat dar a zis ca-i este frica sa nu o incomodeze. poate daca vede ca si alte fete il folosesc nu o sa mai fie asa reticenta.

l-am incercat dar ma cam incomodeaza. se simte ciudat. nu cade ce-i drept dar cred ca nu l-am introdus bine. ce sa-i fac?

Offline

 

#93 2011-01-28 02:31:15

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: NuvaRing

creepyana a scris:

Amdra a scris:

creepyana, chiar ca, sa ne zici si noua. am incercat sa-mi mai conving o prietena care ia yasmine sa-l incerce ca mereu mi se plange ca s-a ingrasat dar a zis ca-i este frica sa nu o incomodeze. poate daca vede ca si alte fete il folosesc nu o sa mai fie asa reticenta.

l-am incercat dar ma cam incomodeaza. se simte ciudat. nu cade ce-i drept dar cred ca nu l-am introdus bine. ce sa-i fac?

Il scoti frumusel si-l bagi la loc.
ai vazut filmuletul de pe youtube despre cum se introduce? Bine, el oricum are si instructiuni dar asa ca sa fii sigura:


in al doilea filmulet ai si imagini despre mai multe "pozitionari" ale inelului, in functie de cum te simti mai bine cu el probabil caci eficienta este la fel pentru toate.

Offline

 

#94 2011-01-29 17:22:39

creepyana
New member
Inregistrat: 2010-02-02
Mesaje: 30

Re: NuvaRing

saru'mana!! acum totul e OK big_smile

Offline

 

#95 2011-02-04 11:55:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NuvaRing

foarte important: daca il montezi corect, adica il impingi tu cu minuta ta suficient de sus din prima, nu aluneca nicaieri si nici nu il simti. Oricum, si daca nu l-ai pus corect si a alunecat, atita timp cit l-ai pus la loc el isi face efectul si nu ramii gravida
Acuma te rog retine: nu exista nici un motiv pe lumea asta pentru care sa tipi la noi! nu mai scrie deci cu majuscule deoarece forumul nu iti va permite si textul tau va arata ca cel de mai sus ceea ce va descuraja pe oricine va incerca sa il citeasca si deci ai toate sansele sa nu ti se raspunda la intrebari din vina ta exclusiv!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.