homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?


#1 2009-05-04 11:31:58

mara_ioana
New member
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 9

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Bine v-am gasit!
Am si eu o nedumerire, este posibil ca la 10 zile de la ovulatie(in care am avut contact) sa apara semne de sarcina?
De ex. o balonare, ceva senzatie de greata si pofta de mancare, numai daca ma gandesc la ceva anume, trebuie sa cumpar...


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Offline

 



#2 2009-05-04 12:35:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

bine ai venit! smile

stii sigur ca ai avut contact in ziua ovulatiei? ti-ai urmarit ovulatia?

in rest... cam greu de crezut tongue exact problema ta o am si eu... eu am 12 zile de la contact (dar la mine n-avea, cel putin teoretic, nimic de-a face cu ovulatia - eram in ziua 23 a ciclului).... si, pe langa intarzierea menstruatiei, am deranj la burta, slabiciune, ameteli...

dar tot mi se pare greu de crezut sa fie sarcina... pai in astea 10 zile nici nu stii daca a apucat sa se nideze smile teoretic, simptomele de sarcina ar trebui sa apara atunci cand e concludent si testul... adica la 3 sapt de la contact...

mai stai si tu putin si, daca nu vine ciclul, fa un test. bafta! smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-05-04 13:18:19

mara_ioana
New member
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 9

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Pe 12.04 a fost ultimul CM, deci pe 26 a fost ovulatia, cu stari febrile si tot tam-tamul si atunci a fost contactul sexual(chiar imi doresc un al doilea bebe).
Poate ca-mi doresc prea mult...simt ca el e deja acolo, in burtica..
La primul copil nu am simtit astfel de simptome...Astept sa treaca saptamana asta...
Merci de sfaturi!


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Offline

 

#4 2009-05-04 13:23:56

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Si eu cred ca e prea devreme ca sa iti poti da seama daca e sarcina sau nu...


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#5 2009-05-04 14:06:15

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

bafta multa mara_ioana
sa fie cum iti doresti !
smile


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-04 14:36:44

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mara_ioana a scris:

Bine v-am gasit!
Am si eu o nedumerire, este posibil ca la 10 zile de la ovulatie(in care am avut contact) sa apara semne de sarcina?
De ex. o balonare, ceva senzatie de greata si pofta de mancare, numai daca ma gandesc la ceva anume, trebuie sa cumpar...

da, pot sa apara, mai ales daca ai mai trecut o data prin asta si stii la ce sa fii atenta. si cum la tine e a doua sarcina, DA, poti simti modificarile.
si eu am simtit ca am ramas insarcinata din zua a 16-a a CM. chiar scriam pe forum acu 6 luni ca ma dor sanii... si a fost sarcina!
cu senzatia de greata si poftele ce sa zic? ar putea fi si o simpla autosugestie, care poate aparea datorita faptului ca iti doresti o sarcina. oricum, bafta!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#7 2009-05-04 14:44:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

lili, da' de durere de ovare ce zici? big_smile ce imi ghicesti? lol

sanii nu ma dor decat rar (inainte de menstra sunt muult mai umflati decat acum si ami durerosi decat acum), dar, in schimb, am dureri de ovare... persistente, si ceva mai intepatoare, mai localizate decat aveam de obicei la menstra.... atunci ma dor difuz, acum ca 2 puncte... insotite de o slabiciune generala si, mai ales, in zona (stare de aia ca n-as sta decat lungita smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2009-05-04 14:45:31

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mara ai putea sa faci un test zilele astea...dar daca tu asa simti inseamna ca stii tu ceva, corpul tau iti spune multe  wink ... eu nu ma asteptam sa raman, dar cu toata astea nu stiu ce m-a impins sa-mi fac test cu 4 zile inainte de CM, asa ca in sinea noastra fiecare femeie are un simt aparte  tongue


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#9 2009-05-04 14:52:23

mara_ioana
New member
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 9

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Draga fleurette, deocamdata nu vreau sa ma bucur, pot fi simptome false, pe data de 10 ar tb sa-mi vina CM, nu stiu, totusi ma simt cam "umflata", o sa-mi iau un test barza, am inteles ca se face cu 4 zile inainte de CM...


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Offline

 

#10 2009-05-04 14:56:17

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mara fiecare femeie simte diferit, eu n-am simtit nimic, nu era nimic dif la mine...si mai stiu cazuri, asa ca nu treb sa simti ceva in mod special  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#11 2009-05-05 10:36:42

mara_ioana
New member
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 9

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Am facut testul de dimineata, a iesit negativ, am plecat un pic suparata la serviciu, acum mi-a trecut, nu mi-au trecut insa starile de greata si nici balonarea si ce ma face curioasa este faptul ca in lunile trecute, inainte cu o sapt sa vina CM, ma dureau sanii ingrozitor, acum...nici vorba, cred ca e pentru prima data in decurs de ani de zile cand nu ma dor sanii....


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Offline

 

#12 2009-05-05 10:56:03

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

lasa mara ca sunt fete carora le-a iesit poz dupa 7 zile de intarziere asa ca nu-i inca timpul pierdut  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#13 2009-05-05 13:09:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mara_ioana testul este concludent la 7 zile de la intarzierea menstruatiei sau la 3 spatamani de la contact.
tu l-ai facut mult prea devreme.

Offline

 

#14 2009-05-05 16:15:39

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

katami a scris:

lili, da' de durere de ovare ce zici? big_smile ce imi ghicesti? lol

)

nu prea mai tin minte de durerea de ovare... dar parca m-au intepat... da ,da.... intr-o parte simteam asa... intepaturi scurte si destul de puternice... cel mai aiurea a fost cu oboseala, dara asta a aparut mai tarziu, pe la 6-7 saptamani...la fel si greata...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#15 2009-05-05 17:07:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

aha... saru-mana puss eu inca sper la vreo minune big_smile

mara puss inca speram la bebe, da? big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2009-05-05 18:52:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

offtopic katami, dar incercati oficial ?

Offline

 

#17 2009-05-05 19:04:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

nu... da' ma stii cum sunt tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2009-05-06 07:21:00

mara_ioana
New member
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 9

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

katami, daca nu e luna asta, cu siguranta va fii luna urmatoare, trebuie sa fim optimiste...intotdeauna v-a exista o...luna urmatoare...
Multa bafta!


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Offline

 

#19 2009-05-06 18:18:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mersi smile si tie la fel puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.