homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-26


#476 2012-08-12 23:11:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

mie-mi era teama sa nu ne ridam de la fotosensibilizarea data de brevoxyl, retin-a etc. rodnar teoretic, o crema cu SPF ar trebui sa inlature efectele nocive ale fotosensibilizarii. nustiu

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-08-12 23:12:59)

Offline

 



#477 2012-08-12 23:15:34

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: ACNEEA cum scap de ea?

asa stiam si eu, ca daca folosesti produse ca brevoxyl e neaparat sa dai cu crema cu spf si atunci e ok.

Offline

 

#478 2012-08-12 23:48:13

enyk
New member
Inregistrat: 2010-06-20
Mesaje: 56

Re: ACNEEA cum scap de ea?

jeannie a scris:

pentru pete, tot Retin-A e bun (si cica si skinorenul mi-a zis dermatoloaga, dar pe mine nu m-a ajutat cu petele). sau gel de curatare micro-exfoliant.

sunt alergica la skinoren  sad  imi apar niste pete rosii pe fata, deci iese din calcul. mi-am luat un tratament pentru pete de la avon, nu stiu daca e bun, dar inca nu l-am incercat pentru ca nu trebuie sa ma expun la soare si aici e o problema deocamdata  rotfl . Retun-A nu stiu, o sa il incerc si pe asta, dar un tratament natural nu stiti? prefer sa frec acolo cu" lamaie" decat sa ma dau cu nu stiu ce unguente, lotiuni sau alte chestii.

Offline

 

#479 2012-08-13 10:37:23

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Jeannie, eu mi-am luat o crema cu spf de la Iwostin, asta mai exact: http://www.iwostin.ro/rozwiazania_iwost … nny-spf-50 Mie imi fac bine produsele Iwostin si din cate stiu, si tie. Au si varianta crema antiacneica cu spf, e prima oara cand vad asa ceva la o crema de fata si ma bucur: http://www.iwostin.ro/rozwiazania_iwost … eic-spf-25 Am ales-o, totusi, pe prima, ca are factor de protectie mai mare si eu am pielea alba si pe fata ma arde imediat daca nu folosesc spf mare.

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2012-08-13 10:39:41)

Offline

 

#480 2012-09-28 13:41:49

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Vreau sa recomand cateva remedii naturiste, unele incercate altele sunt pe lista de To Do  si care dau rezultate daca dunt folosite des si pe termen lung:
1. masca argila - fie simpla cu apa, fie adaugi aspirina sau suc de lamaie sau amandoua
2. amestesc dintre 1 lingura scortisoara cu o lingurita suc de lamaie - se creeaza o pasta  care se tine pe fata fie 1 ora, fie toata noaptea si se inlatureaza dimineata (nu am incerast pana acum dar incep de diseara pt ca am citit numai de bine)
3.  ceai de musetel la aburi - eu rezist decat 15 minute si dupa aceea ma scrubuiesc
4. comprese cu ceai verde tinute cat de mult puteti ( eu spun da!
5. usturoi pe fata - ori se pune pisat pe fata ca o masca ori de minjeste zona afectata cu un catel taiat

Din pacate tind sa cred ca trateaza doar cosurile nu si cauza lor, de aceea nu am renuntat la medicamentatie in paralel


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2012-09-28 21:39:16

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: ACNEEA cum scap de ea?

masca cu argila + suc de lamaie ma ajuta, o folosesc o data pe saptamana si e cu atat mai eficienta cu cat o folosesti dupa o infuzie, sa fie porii deschisi
scortisoara am incercat-o acum cativa ani si parca a avut efecte dar ma deranja sa dorm cu masca pe fata

brevoxylul inca e sfant pt mine tongue dar trebuie sa am grija cu hidratarea, vara am folosit crema cu spf50 iar acum trebuie sa caut o crema buna pt sezonul rece si sa completez cu cate o picatura de ulei de migdale care hidrateaza bine si nu e comedogen big_smile

ca dermatocosmetice am incercat bioderma sebium akn si din pacate nu se intelege tenul meu cu ea deloc, ma mananca fata cand o aplic si la vreo 2 zile imi ies din loc in loc cosuri dinalea inflamate si mari cesafac cu produsele din gama uriage in schimb ma inteleg f bine si nu ma irita deloc

Offline

 

#482 2012-10-15 11:21:24

rosebunny
Insomniac member
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 7248

Re: ACNEEA cum scap de ea?

de cateva luni bune, imi apar f des cosuri in zona barbiei. si nu numai inainte de menstruatie, cred ca imi apare un cos pe saptamana in acelasi loc in barbie. mai citisem pe internet ca daca iti apar cosuri in zona aia, ai avea dereglari hormonale. oare zona are legatura cu ovarele sau la ce dereglari se refera? a mai avut cineva asa ceva si a descoperit de la ce apareau?


Tot raul e spre bine smile
Zambim si noi azi? smile

Offline

 

#483 2012-10-15 11:58:32

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Da, eu am avut luna trecuta cosuri in zona barbiei, imi apareau unul peste altul si nu mai scapam. Mi-au trecut dupa ce am aplicat cateva seri la rand comprese cu ceai verde. In paralel foloseam si Effaclar Duo si skinoren. 
Alta reteta nu am


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#484 2012-10-15 23:54:11

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: ACNEEA cum scap de ea?

fetelor, eu am pe dunga maxilarului, aproape de tampla stanga cosulete micute dar care nu trec de cateva luni.. nu ma deranjau pana acum, cand au inceput sa se faca rosii cand le ating. sunt "bulboase", nu pot sa le sparg, zici ca ar fi un punct negru inflamat sau mai stiu eu ce neutral

am aplicat si aspirina si alte chestii ce sa le usuce, dar parca fara niciun efect. ele raman acolo.... sad

le: vreau sa zic, ca sunt ca niste pete mici rosii. cand le ating insa si nu le dau pace, se umfla ...

Ultima oara a fost editat de hai_faiv (2012-10-15 23:56:35)


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#485 2012-10-17 12:47:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

jeannie a scris:

Metrocreme de la Ivatherm cu metronidazol si apa termala - are si o culoare verzuie care estompeaza rosheatza (eu o aplic dupa crema hidratanta); mai era si de la Avene o crema verzuie anti-rosheatza, dar nu am incercat-o.

acuma m-am gandit sa va si intreb - daca stie vreuna din voi: cremele astea verzui cumva trebuie demachiate inainte de culcare? verdele ala se pune ca si colorant artificial?

Offline

 

#486 2012-10-17 12:55:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

da, verdele ala are doar rol optic, sa "neutralizeze" roseata

Offline

 

#487 2012-10-20 19:42:41

spiridus7
Full member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 303

Re: ACNEEA cum scap de ea?

cred ca acneea are legatura si cu anumite produse alimentare. Puteti incerca sa mancanci mai putine chimicale alimentare si mai multe legume / fructe. E doar o parere personala.

Offline

 

#488 2012-10-23 12:06:43

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Mi s-a intamplat un lucru f ciudat azi. De cateva zile am doua cosuri monstruase pe obraz si nu dau semne de vindecare cu orice as incerca, asa ca am zis sa testez pt prima data terapia cu scortisoara de care am citit pe net ca este f buna si eficienta. Mi-am manjit pe fata niste scortisoara si la 5 minute dupa ce mi-am pus pe fata m-au luat niste ameteli de nu mai puteam, mi-era frica ca lesin in pat. Pe locul unde erau cosurile a inceput sa ma usture (semn ca actiona) dar in schimb  nu mai puteam de rau. Mie nu imi place scortisoara deloc, nici la miros , nici la gust. Am rezistat 20 de minute cu ea pe fata si am respirat pe nas tongue  insa nu am putut sta 1 ora intreaga asa cum e recomandat. Am dat-o jos cu apa si pot spune ca este f eficienta, cat am stat cu ea mi s-au retras cosurile. Cred ca daca rezistam 1 ora era si mai bine dar mi-era frica sa nu patesc ceva pt ca este f puternica.
Recomand tuturor, chiar face minuni pe ten


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#489 2012-10-30 10:40:40

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Ai aplicat scortisoara pe tenul umed sau asa simplu?

Offline

 

#490 2013-06-26 19:44:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

A incercat vreuna din voi Differine (sau ceva pe baza de adapalene)?
Ma intereseaza daca e un inlocuitor bun pentru Retin-A in cazul acneei.

Offline

 

#491 2013-06-27 14:25:44

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

n-are de ce sa nu fie un inlocuitor bun, este tot un retinoid, de generatia a III-a insa (tretinoinul este de generatia I)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#492 2013-06-27 14:54:32

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: ACNEEA cum scap de ea?

m-am luptat multi ani cu acneea si nu eram la varsta pubertatii,asa ca acum pot spune ca am incercat aprape orice in materie de solutii si creme antiacneice;pot spune ca cele mai bune creme sunt cele care contin peroxid de benzoil,dar produsul romanesc nu il recomand(brevoxyl) probabil romanii nostrii nu respecta compozitia din moment ce corespondentul german de exemplu e foarte bun si isi face treaba.pentru intretinere si curatare a fetei mie mi-a fost de folos gelul de curatare de la avene pentru ten acneic.

Offline

 

#493 2013-06-28 16:11:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

n-are de ce sa nu fie un inlocuitor bun, este tot un retinoid, de generatia a III-a insa (tretinoinul este de generatia I)

deci, daca pe net am citit despre Differine ca e mai "bland", nu inseamna neaparat ca e mai putin eficient nustiu .
am citit despre el ca ar fi mai mult pentru riduri, asta mi se parea ciudat; ca mie imi trebuie doar pentru acnee in principiu.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-06-28 16:13:35)

Offline

 

#494 2013-06-28 16:46:27

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: ACNEEA cum scap de ea?

jeannie a scris:

n-are de ce sa nu fie un inlocuitor bun, este tot un retinoid, de generatia a III-a insa (tretinoinul este de generatia I)

deci, daca pe net am citit despre Differine ca e mai "bland", nu inseamna neaparat ca e mai putin eficient nustiu .
am citit despre el ca ar fi mai mult pentru riduri, asta mi se parea ciudat; ca mie imi trebuie doar pentru acnee in principiu.

retinoizii sunt in general agenti anti-rid redutabili smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.