homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-29


#533 2014-09-18 13:10:00

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: ACNEEA cum scap de ea?

nu stiu daca am gasit ceva salvator pt mine, nu ma pot pronunta inca, dar sper sa fie asa: am o planta de aloe, din care tai cate putin zilnic, despart bucata de frunza rupta in doua si imi dau cu gelul pe fata. si cred ca imi face destul de bine tenului. ori o fi si o combinatie dintre aloe si faptul ca in ultima vreme ma dau cu fond de ten cam 3 zile din 7. in rest, imi frec fata cu zat de cafea ori cu faina de porumb de vreo 3 ori/sapt, cate o infuzie... si cam asta-i smile ten aproape normal smile

Offline

 



#534 2014-09-18 20:18:03

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Apropos de aloe, o prietena mi-a recomandat acest gel de aloe http://www.sanruffinocosmetics.posteeco … /gel_1.jpg   Nu stiu ce sa zic de aloe ...la problemele tenului meu  supa

Question: poti faci iritatie/alergie locala daca am aplica ulei de arbore d ceai direct pe piele? (in loc sa cumpar tea tree pt fata am cumparat pt aromaterapie...si am apucat sa-l aplic pe fata vreo 3 zile...si m-a facut varza pe un obraz  supa  )


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#535 2014-09-18 21:35:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

da, aplicat direct iti provoaca o adevarata arsura chimica
eu am pus ceva mai mult intr-un deodorant home-made si mi-am facut o iritatie urata, mi s-a luat pielea de-a dreptul

Offline

 

#536 2014-09-18 22:39:34

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu imi dau cu ulei esential si nu am patit nimic. Ala pt aromoterapie nu e pur.
Sushi peste tot zice ca e prea dur zatul/malaiul pt fata. Incearca mai bine cu zahar pudra.
La mine solutia pare a fi brevoxilul. Il folosesc de doua sapt si nu mi a mai aparut nimic. Mai mult, imi pot scoate si eu punctele nwgre fara ca apoi sa se transforme in chisturi, cum pateam anterior.
Si ca sa vedeti ce sorici am pe fata, il folosesc de doua ori pe zi, fara hidratare si nu am nici o reactie.
Mie imi face bine sa folosesc fdt si/ pudra


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#537 2014-09-18 23:54:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Ai grija, ca reactia de deshidratare apare cu intarziere.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2014-09-19 02:41:02

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Jeann, la cateva seri folosesc crema hidratanta de la roche posay.
Dar citeam pe net de fete care faceau scuame desi il foloseau la trei zile o data. Asa am patit si eu cu retin a si ma asteptam sa fie la fel. Am fost placut surprinsa


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#539 2014-09-20 18:06:24

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: ACNEEA cum scap de ea?

pokemon a scris:

Eu imi dau cu ulei esential si nu am patit nimic. Ala pt aromoterapie nu e pur.
Sushi peste tot zice ca e prea dur zatul/malaiul pt fata. Incearca mai bine cu zahar pudra.
La mine solutia pare a fi brevoxilul. Il folosesc de doua sapt si nu mi a mai aparut nimic. Mai mult, imi pot scoate si eu punctele nwgre fara ca apoi sa se transforme in chisturi, cum pateam anterior.
Si ca sa vedeti ce sorici am pe fata, il folosesc de doua ori pe zi, fara hidratare si nu am nici o reactie.
Mie imi face bine sa folosesc fdt si/ pudra

cat mai costa un brevoxyl,se mai gaseste prin farmacii?

Offline

 

#540 2014-09-21 03:52:49

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Jeann, am incercat si eu. In afara de faptul ca mi a ars pielea altceva n am obtinut.
Cleopatra sr gaseste, de la stiefel. E cam 33-35 de lei


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#541 2014-09-23 15:04:31

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: ACNEEA cum scap de ea?

da, e foarte greu de procurat Brevoxylul strain,si mie doar ala imi face bine,dar poate ca daca nu e o piele foarte dificila trece si cu asta romanesc.

Offline

 

#542 2014-09-23 17:08:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Cleo, poate iti prieste si o alta firma. Mai exista pe baza de peroxid de benzoil:
- Panoxyl si Quinoderm (geluri, sapunuri, lotiuni si creme, cu concentratii diferite de peroxid de benzoil, cum ar fi de 2,5%, 5%, 5,5%, 10%, si 20%; produsele cu 5% si 10% sunt cele mai utilizate.)
- ClearZit (10%)
Primele doua variante am vazut ca se pot comanda de pe site-uri romanesti.

- de pe Strawberry.net: Bioelements - Breakout Control, tratament pentru acnee cu 5% peroxid de benzoil
- Clean&Clear Persa Gel (5% sau 10%) - interzis in Europa (acuma nu stiu ce ce ar fi doar unele interzise si altele nu; sau poate ca sunt toate interzise pe baza acestei substante si nu stiu eu) nustiu
- Benzac AC (5%) - doar pe site-uri straine

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-09-23 17:08:56)

Offline

 

#543 2014-09-23 20:48:41

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Cleopatra asta de la stiefel nu e romanesc. Nu stiu de ce ai dedus asa


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#544 2014-09-24 12:50:49

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Mie imi merge bine cu Isotrexin momentan. Ce parere aveti despre peelingul chimic? Dna dermatolog mi-a propus la sfarsitul tratamentului sa facem un peeling chimic. Mie imi este teama de tot ce e agresiv...as fi preferat sa aplic zilnic un exfoliant Paula Choice cu BHA sau AHA decat sa-mi prajesc deodata fata  cesafac


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#545 2014-09-24 13:20:08

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Fetelor eu mi-am "creat" o lotiune tonica de care sunt foarte multumita, cu produse elemental. Pe siteul lor sunt o sumedenie de retete oentru a crea diverse creme,sampoane etc dar eu sunt foarte neindemanatica asa ca mi-am facut o  lotiune tonica f simpla, mi-am cumparat apa de rozmarin in care am pus picaturi de tea tree si marine Z, toate sunt produse elemental. Folosesc lotiunea aceasta de 2 ori pe zi de aprox 1 an de zile si nu m-as mai intoarce la lotiunile din comert. Cel mai multumita sunt de Marine Z este un ulei obtinut din alge marine imbogatit cu Zinc, ajuta f mult la reglarea sebumului. Recomand total produsele lor, nu sunt nici foarte scumpe, dar sunt naturale.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2014-09-24 13:20:49)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#546 2014-09-30 21:47:18

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

supa  Ultima mea vizita la dermatolog, ieri, s-a lasat cu urmatoarea schema de tratament: 10 luni Roaccutan (2cps/zi) + Anticonceptionale Belara + vreo inca 2 saptmani de antibiotic Minoz ===> ficat K.O + numeroase efecte adverse. acklad  Cea mai stupida boala din lume...acneea este  yikes 
Vreau sa mai cer parerea unui dermatolog inainte de a incepe tratamentul, SAU sa apelez la un homeopat.... fiindca simt ca  ma imbuib de pastile!!!!! disperat  grater  grater


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#547 2014-10-01 15:33:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Despre Roaccutane am auzit la toata lumea (si inclusiv mie mi s-a intamplat) ca acesta creeaza efecte adverse pe partea de psihic, plus ca deshidrateaza pana se crapa buzele si sangereaza. Antibioticul trebuie luat impreuna cu protectiile: anti-micotica, hepatica, intestinala; plus ca se poate ca antibioticul sa nu aiba efect sau sa aiba un efect trecator. De asemenea, acneea poate sa recidiveze si dupa Roaccutane.
S-a gasit o cauza hormonala a acneii? Acneea poate sa treaca de tot doar cu contraceptivele, daca iti si convine sa le iei. Ai facut teste de pe ten la un centru de analize dermatologice? (se poate banui o infectie bacteriana daca ai papule si pustule; din acestea se ia proba pentru testul bacteriologic).
S-ar putea sa scapi mai "ieftin" (pentru organismul tau) cu o metoda de micro-exfoliere chimica - o rutina zilnica de ingrijire a pielii. Despre BHA 2% am auzit numai de bine. Pentru mine, acela usuca prea puternic, eu ma fac cu AHA in doza mare (nu usuca precum BHA) si ma exfoliez cu un scrub de vreo 2 ori pe saptamana.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-10-01 15:45:11)

Offline

 

#548 2014-10-01 23:19:45

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Ovarele mele sunt ok, fara chisturi, doar cateva dereglari. Analiza din pustula nu am facut niciodata, si se pare ca medicul nici nu a mentionat de asa ceva...mi-a dat doar niste analize de facut: hemoglobina, vsh, t4, etc. Exfolierea si peelingul chimic nu cred ca sunt indicate pe acneea activa. Am sa ma interesez de acel test pe ten. Contraceptive iau, Belara, de 3 luni. supa


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#549 2014-10-02 13:22:19

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Daca tot mergi, sunt trei teste care se pot face pentru a afla cauza acneii: bacteriologic (din papule sau pustule, cum am mai zis), parazitologic si micotic. Asa vei obtine mai multe informatii despre natura infectiei si, bineinteles, ti se poate prescrie un tratament mai tintit.
In plus, contraceptivele ar trebui sa "curete" acneea, daca sunt alese bine. nustiu Se zice ca abia dupa 3 luni apar efectele pozitive, deci poate vor aparea de acum incolo.
Cu Isotrexin, devii imuna la eritromicina din el in 2 saptamani; totusi e bine daca macar izotretinoinul din el iti prieste, dar si acesta este tot un micro-exfoliant (un acid retinoic).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-10-02 13:27:52)

Offline

 

#550 2014-10-02 23:01:05

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Jeannie, da-mi detalii mai exacte, te rog. Eu inteleg cat de cat ideea, dar sa stiu ce sa cer exact...
Da, am devenit imuna la Isotrexin, am schimbat acum pe Brevoxyl.
La Minoz am renuntat, azi am luat ultima pastila fiindca nu ma simt bine de la ele de cateva zile. Maine sun medicul. Refuz pt moment Roaccutan si voi incerca cu acest examen bacteriologic supa  grater  grater  grater


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#551 2014-10-04 15:11:06

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu votez cu varianta homeopata! si eu am suferit de acnee pana la 27 de ani si m-am "vindecat" cu cosmetice naturale preparate home made plus ce-am scris mai sus despre produsele elemental. Iti recomand sa mergi inainte cu varianta homeopata. Succes!


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.