homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic


#1 2009-05-14 19:34:16

IoanaPB
Membru
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 3

streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

Buna Ziua,

Am cateva intrebari legate de streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic...

1 - Este posibil ca o infectie cronica cu streptococ agalactiae sa fie generatoare de rezultat la PapaNicolau C3? Mentionez ca am facut tipajul HPV si a iesit negativ acum 2 ani. Care sunt sansele ca acest tipaj sa fie gresit?

2 - Daca am avut scarlatina si infectii cu streptococ beta hemolitic cand eram mica iar sotul a avut cand era adult streptococ beta hemolitic in gat, poate cumva sa agraveze/cronicizeze o infectie cu streptococ agalactiae?

3 - Intre 2007-2008 am facut repetate tratamente ptr. streptococ agalactiae, dar fara rezultat concret, desi antibioticul era cel la care era sensibil si a facut si sotul tratament... Mai precis la unele analize de secretie apare la altele nu... (le-am repetat chiar si la 2-3 luni)... Care sa fie cauza?

Multumesc anticipat de raspunsuri.
Ioana

Offline

 



#2 2009-05-15 08:29:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

eu zic sa faci si o cultura din col sa vezi poate apare si altceva , eu sunt patita imi aparea streptococ b si bacili , mereu ma alarmam pt streptococ dar bacilii aia erau problema , a reiesit la cultura din col ca e vb de e coli
nu cred ca streptococu  poate sa iti dea la pap c III
scrie si tu aici rezultatul de pe buletin
de unde stii ca nu dispare pt ca zici ca in analize nu apare , sa inteleg ca ai simptome?

Offline

 

#3 2009-05-15 10:20:09

IoanaPB
Membru
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 3

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

Buna si merci de raspuns.

Cateodata am si simptome (usturimi, mancarimi externe si interne, inflamatie etc.). Culturi din col fac regulat, ultima oara am facut in iulie la Inst. Cantacuzino... Nu a iesit niciodata bacil, iar dupa cum spuneam, steptococul apare doar uneori. Nu este influentat de tratament - au fost cazuri ca la 1 luna dupa tratament sa repet analiza si sa apara, mai ales ca nici simptomele nu dispareau. Au fost cazuri cand am repetat la 2-3 luni analiza fara tratament si nu aparea.

Dar nu-i problema - sunt sigura ca se va rezolva cat de curand.  applause

Offline

 

#4 2009-05-15 11:14:58

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

si eu patesc asa , fa si tu analiza atunci cand se manifesta usturimile , doar asa poti sa vezi clar
eu zic sa te duci totusi si la un gineco sa vezi ce se intampla , sa nu mai fie si altceva pe acolo

Offline

 

#5 2009-05-15 11:28:58

IoanaPB
Membru
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 3

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

Merci frumos - sunt la al 3-lea medic. Nu asta e problema...:-)

Succes si tie.  goodluck

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-15 11:37:16

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

da , cunosc si eu problema medicilor , si eu am fost la mai multi , ce ma deranja la ei era faptul ca desi le spuneam ca am usturimi mari , imi ziceau ca nu am nimic .... wow
pai si ce , ? mie imi place sa dau bani la consultatii sau cum ? nu si-a pus nici unul problema ca poate e vb de altceva care a fost trecut cu vederea , sau altul mi-a pus diagnostic pe baza controlului , s-a uitat la secretie si a zis ca am candidoza , eu care nu am avut niciodata nici o urma de candida la analize
eu stiu ca si noi femeile poate suntem mofturoase si ca poate nu e bine nici asa sa mergi din medic in medic , dar din pacate lumea este informata destul de bine in ziua de azi si putem face si noi diferenta intre un doctoc competent si restu ca sa zic asa
bafta

Offline

 

#7 2009-05-15 12:09:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

cu agalactiae te poti reinfecta ft usor. el traieste in mod normal in intestin si daca nu ai putina grija cu hartia cand mergi la toaleta, te poti reinfecta. posibil din cauza asta sa iti reapara, nu ca nu ar fi tratamentul bun. mai multe discutii despre el, aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t7260 … up-B-.html

Offline

 

#8 2009-05-18 12:05:49

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

si streptococu b traieste in intestin

Offline

 

#9 2009-11-27 15:38:24

kittycat2
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 11

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

ioana pe langa celelalte simptome pe care le ai descris urinezi cumva des ?te intreb pentru ca si eu am aceleasi simptome plus ca urinez si des...streptococul a iesit doar de 2 ori la analize> o data in urina si o data in secretie

Offline

 

#10 2013-12-30 05:53:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

Streptococul grup A poate sa treaca de la sine? nustiu Sau, fara tratament, ramane acolo-n faringe, precum un streptococ vaginal?

Prietenul meu boleste de vreo doua saptamani, nu vrea nici medicamente, nici mers la medic. A zis ca e doar o raceala naspa si ca o sa treaca ea.
Pentru ca il doare in gat si are tuse expectoranta (a facut si febra in primele zile), m-am gandit ca poate e faringita cu streptococ grup A, dar poate ma insel. Aceasta infectie cu streptococ este clasica "raceala cu durere-n gat" pe care poti s-o tratezi sau poti s-o lasi sa treaca de la sine?
E ciudat ca il tzine mai mult de o saptamana. La mine "racelile cu durere-n gat" tin 5-7 zile si gata; in general, in 3 zile imi e deja mult mai bine. Eu una iau vitamina C de 1g, Sinupret (pt sinuzita recurenta), bomboane de gat si nurofen la nevoie.
In trecut, cand faceam infectie in gat, am mai luat uneori Biseptol si durerea de gat aferenta disparea mereu. Dar am citit recent ca Biseptolul (inca se discuta daca e un antibiotic bacteriostatic sau unul bactericid) e recomandat ca avand actiune buna doar pentru anumite bacterii si avand actiune medie sau nula asupa altor bacterii; in plus, are in componentza trimetoprim care e doar pentru infectii urinare, asa ca daca problema e doar la gat... Oricum, eu una nu iau din principiu antibiotoce la raceli; si, daca de curand am aflat ca si Biseptolul e antibiotic bacteriostatic, probabil o sa-l mai iau doar daca medicul mi-l recomanda. Intre timp, poate fac si eu ceva util cu sistemul meu imunitar, cel mai bine (sa consum niste culturi probiotice, mai multe fructe si legume, sa fac miscare; ce bine-ar dac-as putea reduce stress-ul.)

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-12-30 06:24:16)

Offline

 

#11 2013-12-30 15:21:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: streptococ agalactiae vs. streptococ beta hemolitic

jeannie a scris:

Streptococul grup A poate sa treaca de la sine? nustiu Sau, fara tratament, ramane acolo-n faringe, precum un streptococ vaginal?

Prietenul meu boleste de vreo doua saptamani, nu vrea nici medicamente, nici mers la medic. A zis ca e doar o raceala naspa si ca o sa treaca ea.
Pentru ca il doare in gat si are tuse expectoranta (a facut si febra in primele zile), m-am gandit ca poate e faringita cu streptococ grup A, dar poate ma insel. Aceasta infectie cu streptococ este clasica "raceala cu durere-n gat" pe care poti s-o tratezi sau poti s-o lasi sa treaca de la sine?
E ciudat ca il tzine mai mult de o saptamana. La mine "racelile cu durere-n gat" tin 5-7 zile si gata; in general, in 3 zile imi e deja mult mai bine. Eu una iau vitamina C de 1g, Sinupret (pt sinuzita recurenta), bomboane de gat si nurofen la nevoie.
In trecut, cand faceam infectie in gat, am mai luat uneori Biseptol si durerea de gat aferenta disparea mereu. Dar am citit recent ca Biseptolul (inca se discuta daca e un antibiotic bacteriostatic sau unul bactericid) e recomandat ca avand actiune buna doar pentru anumite bacterii si avand actiune medie sau nula asupa altor bacterii; in plus, are in componentza trimetoprim care e doar pentru infectii urinare, asa ca daca problema e doar la gat... Oricum, eu una nu iau din principiu antibiotoce la raceli; si, daca de curand am aflat ca si Biseptolul e antibiotic bacteriostatic, probabil o sa-l mai iau doar daca medicul mi-l recomanda. Intre timp, poate fac si eu ceva util cu sistemul meu imunitar, cel mai bine (sa consum niste culturi probiotice, mai multe fructe si legume, sa fac miscare; ce bine-ar dac-as putea reduce stress-ul.)

Streptococul de grup A trece cu penicilina, niciodata de la sine.
Pe de alta parte,nu prea da faringita, da amigdalita pultacee si deci febra si stare generala proasta. Daca a facut febra in primele zile si acum nu mai face, foarte posobil a fost o infectie virala....de retinut ca tusea productiva nu apare in afectiunile faringiene


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.