homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Urgent pilula de a 2-a zi-2


#20 2010-01-05 12:53:58

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

cu mare placere


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 



#21 2010-01-08 00:18:49

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

buna am si eu o intrebare,si foarte mare nevoie de ajutor si sfat...v rog f f frumos...deci e vb k eu mi-am pierdut viriginitatea acuma cateva zile,deci pentru mine a fost primul act sexual,dar  fost neprotejat,prietneul m-a asigurat,k a avut grija,si are experienta si stie ce face,dar eu nu am fost linistita si aprox  24-26 ore am luat postinor,adik prima pastila sia  doua dupa 12 ore....oricum mie foarte mare frica in ciuda faptului k am luat postinor...ceilati prieteni ma curajeaza cu faptu k in ciuda faptului k am laut postinor 90% k pot ramane insarcinata....este adevarat pls pls ajutatima:(((((

Offline

 

#22 2010-01-08 00:25:26

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

daca ai luat postinor nu mai ai de ce sa iti faci probleme, nu poti ramane insarcinata. totusi pe viitor informeaza-te mai bine si protejati-va


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#23 2010-01-08 10:58:08

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

ms foarte mult:) acuma ma simt mai linistita un pic...dar totusi el zice ca stie foarte bine ce face,si ca are experienta si el nu foloseste de foarte multa vreme prezervativ...sa am incredere in el?  si apropo daca as incepe sa iau anticonceptionale nu as avea riscu ca dupa cativa ani daca mi-as dori un copil sa nu il pot avea datorita ca am folosit anticonceptionale?

Offline

 

#24 2010-01-08 11:19:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

andyka a scris:

sa am incredere in el?  si apropo daca as incepe sa iau anticonceptionale nu as avea riscu ca dupa cativa ani daca mi-as dori un copil sa nu il pot avea datorita ca am folosit anticonceptionale?

1. asta nu e o problema de incredere, ca nu face el avort daca e
2. poti avea un copil fara probleme dupa anticonceptionale

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-01-08 13:02:06

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

ok..am intrebat doar,si mi-am facut grij pentru ca cunost foarte multe cazuri...si persoane care au folosit timp de vreo 2-3- ani anticonceptionale,si dupa cativa ani cand si-au dorit copii nu au mai putut avea...da totusi ce ma sfatuiti...in legatura cu protejatu....am inteles alta data sa nu mai fac fara,adik sa ma protejezi da exista si riscu ca prezervativu sa se rupa fara sa ne dam seama,sau cv nu? si antunci singura si cea mai sigura solutie care ar fii? anticonceptionalele????

Offline

 

#26 2010-01-08 13:52:00

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

persoanele alea...de care vb tu acolo...sunt sigura k au avut si alte probleme inainte...nu din cauza AC nu mai pot avea copii.

si da...AC sunt cele mai sigure....daca luam in discutie ca prezervativul se mai poate rupe in timpul actului.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#27 2010-01-08 14:45:04

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

deci sa inteleg ca daca iau iin fiecare zi la aceeasi ora AC pot avea contact si fara prezervativ ca nu prea am risc sa raman insarcinata?

Offline

 

#28 2010-01-08 15:40:45

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

Daca iei anticonceptionalele dupa sfatul medicului de la Planning sau al ginecologului si da, daca le iei la aceeasi ora si nu iei alte pastile care interactioneaza cu anticonceptionalele ( sau daca iei, te protejezi 7 zile suplimentar pana la refacerea protectiei ) - de exemplu barbiturice, antidepresive, antibiotice, alte pastile care afecteaza absorbtia, ceaiul de sunatoare, grapefruit-ul etc - nu e niciun risc sa ramai insarcinata.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#29 2010-01-08 23:43:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

kdeea a scris:

Daca iei anticonceptionalele dupa sfatul medicului de la Planning sau al ginecologului si da, daca le iei la aceeasi ora si nu iei alte pastile care interactioneaza cu anticonceptionalele ( sau daca iei, te protejezi 7 zile suplimentar pana la refacerea protectiei ) - de exemplu barbiturice, antidepresive, antibiotice, alte pastile care afecteaza absorbtia, ceaiul de sunatoare, grapefruit-ul etc - nu e niciun risc sa ramai insarcinata.

mai sunt cateva situatii cand e nevoie de protectie suplimentara 7 zile smile :
-cand uiti o pilula mai mult de 12 ore 
-cand vomiti in primele 4 ore de la administrarea pilulei si nu iei atunci alta.
-cand ai scaune moi,apoase...mai mult de 4 ori pe zi.

asa ca e mai simplu sa-i zicem asa... "andyka daca le iei corect esti protejata 100%" lol


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#30 2010-01-09 10:13:35

Deutzika
Full member
Inregistrat: 2010-01-08
Mesaje: 147

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

Intra aici si calculeaza-ti perioada fertila http://www.seximus.ro/articole/calcul_p … ertila.php ..daca ai menstruatia regulata cu atat mai "sigur" este calculul...Oricum nu prea te poti baza pe metoda asta..in fne..mai multa atentie pe viitor!...A ia stai putin...cum adica pe 27 aprile?/:)Anu trecut?neutral...sau n`ai scris u corect?

Ultima oara a fost editat de Deutzika (2010-01-09 10:15:26)

Offline

 

#31 2010-01-09 11:03:48

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

2009-05-17 13:11:01 
Deutzika- data cand a postat ea mesajul e din mai big_smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#32 2010-01-09 23:50:40

trimi
Membru
Inregistrat: 2010-01-09
Mesaje: 1

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

Buna,

Am nevoie de un sfat...
Ma aflu in situatia urmatoare: Am uitat sa iau ieri (vineri) la 22:30 pilula contraceptiva Microgynon - a 5-a din folie - iar azi (sambata) dupa-masa (spre seara) am avut contact sexual cu ejaculare in mine... Am luat o pilula la ora 21 (pe cea pe care trebuia s-o iau ieri), apoi pe cea de azi, la ora 22:30, ca in general.

Intrebarea mea este: trebuie sa iau pilula contraceptiva de urgenta ca nu cumva sa raman insarcinata?

Mentionez ca folosesc Microgynon de cel putin 2 ani in continuu.

Multumesc mult pt. raspuns anticipat! Va rog sa-mi raspundeti...

Numai bine.

Offline

 

#33 2010-01-10 11:35:17

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Urgent pilula de a 2-a zi

nu stiu ce sa zic...e cu 2 taisuri smile
e riscant pe de-o parte k na...trebuia 7 zile protectie suplimentara...insa riscurile scad pentru k totusi iei de 2 ani de zile...
dar decat sa te alegi cu surprize neplacute...eu zic sa iei postinor.
oricum mai asteapta pareri.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.