homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre virusul HIV


#1 2009-05-18 17:56:38

student
New member
Inregistrat: 2008-10-19
Mesaje: 60

totul despre virusul HIV

hi smile


buna, am si eu o intrebare...spre doar sa nu uimesc pe nimeni dar nu sunt perfecta si nu am cum sa le stiu pe toate
spuneti-mi si mie va rog frumos daca in urma unui sex oral oferit partenerului, te poti infecta cu virusul HIV?
as mai avea o intrebare...la cat timp dupa ultimul act sexual neprotejat este bine sa mergi sa iti faci un test HIV?
va multumesc anticipat

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-05-19 22:56:12)

Offline

 



#2 2009-05-18 18:05:14

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: totul despre virusul HIV

Oamenii pot contacta virusul atunci cand sangele sau un lichid (de exemplu sperma) din corpul unei persoane infectate intra in contact cu propriul lor sange sau lichide in interiorul organismelor lor.
O cale de transmitere a virusului HIV este prin contact sexual. Acesta include atat relatiile heterosexuale cat si pe cele homosexuale. Virusul este transmis de la un partener la celalalt prin intermediul lichidelor din corp.Principalul mod de transmitere a virusului imunodeficientei umane (HIV) este contactul sexual neprotejat cu o persoana infectata. Este vorba despre toate formele de sex - vaginal, oral si anal. Indiferent de faptul ca probabilitatea transmiterii este diferita, oricare tip de sex neprotejat reprezinta un risc de infectare.


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#3 2009-05-18 18:17:53

student
New member
Inregistrat: 2008-10-19
Mesaje: 60

Re: totul despre virusul HIV

si l cat timp de la  ultimul contact sexual neprotejat ar trebui sa imi fac testul?

Offline

 

#4 2009-05-18 18:34:01

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: totul despre virusul HIV

cat mai repede desii eu stiu k el are per d incubatie mai lunga............5-12saptamani sau cine stie cauta infor mai multe p net si du.te la un cabinet .........sau la spitalul matei bals Institutul de boli infectioase


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#5 2009-05-18 18:44:28

student
New member
Inregistrat: 2008-10-19
Mesaje: 60

Re: totul despre virusul HIV

multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-18 18:48:58

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: totul despre virusul HIV


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#7 2009-05-19 22:57:16

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: totul despre virusul HIV

student, am editat eu de data aceasta, dar te rog sa respecti regulamentul!

Offline

 

#8 2009-05-20 17:49:49

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: totul despre virusul HIV

hiv-ul iese la analize abia dupa 6 luni.
daca ai banuieli poti face un tratament de urgenta ce are efect doar daca il faci la maxim 2 saptamani dupa contactul sexual dubios.

Offline

 

#9 2009-05-20 21:23:05

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: totul despre virusul HIV

Probabilitatea de a te infecta in urma sexului oral este mica: sub 1%. La majoritatea persoanelor infectate, analizele devin pozitive la 6 saptamani. Pt siguranta , se repeta la 3 luni. Vezi ca exista si teste rapide la farmaciile Centrofarm, care se pot face acasa. Dar eu zic sa stai linistita. Probabilitatea de a te infecta in urma unui singur episod de sex oral este ffff mica spre non-existenta. Uita-te si pe www.thebody.com si vei vedea ca spun acelasi lucru.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#10 2012-09-02 21:55:13

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: totul despre virusul HIV

Buna seara,
as avea, va rog o intrebare:
am folosit rujul unei alte persoane si as dori sa va intreb, daca exista riscul de transmitere HIV...rujul a fost folosit dupa 1-2 ore de la folosirea de catre posesoarea lui.
Si inca o situatie, va rog, daca se poate sa imi raspundeti.
acum 2 saptamani ne-am pus centrala si au venit 2 instalatori.
Normal, acestia au intrat si in baia mea, sa-si faca nevoile si sa se spele , unde aveam toate obiectele personale.
Printre care aveam si periuta de dinti; ce credeti ? acestia au folosit periuta mea de dinti ? am sanse sa ma contaminez cu HIV, pentru ca m-am spalat si eu in acea zi cu periuta, dupa putin timp de la plecarea lor? Abia azi mi-a venit in gand aceasta idee, dupa ce am vazut la TV un reportaj despre HIV si caile de transmitere, printre care si aceasta...in cazul in care au folosit periuta mea, la unele persoane le mai curge sange din gingii, la periaj..si de aceea am emotii...
poate suna stupid intrebarile mele, dar chiar vreau sa aflu mai multe si stiu ca este o problema grava aceasta boala.
Va multumesc!

Offline

 

#11 2012-09-02 23:28:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: totul despre virusul HIV

la faza cu rujul: nu, decat daca posesoarea lui are rani deswchise cu sange care iese din ele, si tu la fel. se poate lua herpes de la ruj.
iar la a doua intrebare: de ce ai crede ca instalatorii s-ar fi spalat cu periuta ta de dinti?

Offline

 

#12 2012-09-03 05:38:35

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: totul despre virusul HIV

LaviniaOana a scris:

Buna seara,
as avea, va rog o intrebare:
am folosit rujul unei alte persoane si as dori sa va intreb, daca exista riscul de transmitere HIV...rujul a fost folosit dupa 1-2 ore de la folosirea de catre posesoarea lui.
Si inca o situatie, va rog, daca se poate sa imi raspundeti.
acum 2 saptamani ne-am pus centrala si au venit 2 instalatori.
Normal, acestia au intrat si in baia mea, sa-si faca nevoile si sa se spele , unde aveam toate obiectele personale.
Printre care aveam si periuta de dinti; ce credeti ? acestia au folosit periuta mea de dinti ? am sanse sa ma contaminez cu HIV, pentru ca m-am spalat si eu in acea zi cu periuta, dupa putin timp de la plecarea lor? Abia azi mi-a venit in gand aceasta idee, dupa ce am vazut la TV un reportaj despre HIV si caile de transmitere, printre care si aceasta...in cazul in care au folosit periuta mea, la unele persoane le mai curge sange din gingii, la periaj..si de aceea am emotii...
poate suna stupid intrebarile mele, dar chiar vreau sa aflu mai multe si stiu ca este o problema grava aceasta boala.
Va multumesc!

draga lavinia,

informarea este prima cale catre orice fel de forma de grija fata de propria persoana. un simplu search pe google iti va arata exact cum se transmite si cum e absolut imposibil sa se transmita virusul HIV.fa pasul asta pentru a fi informata.

in al doilea rand, fa-ti timp si mai citeste inca o data ce ai scris. cu drag iti spun ca in momentul in care te intrebi daca instalatorii au folosit cumva periuta ta de dinti e clar ca ai o problema usoara spre moderata cu anxietatea. calmeaza-te!

in al treilea rand, oamenii tind sa se ingrijoreze din nimicuri (ma refer acum la transmiterea hiv) si uita sa se ingrijoreze pentru ce e cu adevarat riscant. nu ai facut vreodata sex neprotejat? majoritatea cazurilor de transmitere hiv asa se petrec, sau prin practici privind consumul de droguri, dar presupun ca nu e cazul.

revin. niciodata sex neprotejat?ti-ai facut vreodata un test ca sa fii sigura de statusul tau?

calmeaza-te, informeaza-te.

sanatate!

Offline

 

#13 2012-09-03 08:51:43

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: totul despre virusul HIV

Buna ziua,
da, acum 2 saptamani mi-am facut testul HIV si Sifilis- VDRL- ambele au iesit negative; au fost facute la Synevo- am speranta ca este un laborator ok, si nu ne face surprize neplacute...desi exista situatii de eroare ale testelor. In ceea ce priveste contactele sexuale neprotejate, am avut  un numar de 2 , si doar penetrare de cateva ori(4-5) si atat, nu a ejaculat. Aceste contacte au avut loc in urma cu minim 4 ani. Am facut analiza Anti HIV 1+ 2 + VDRL la 5 luni jumate de la contactul la care s-a intamplat sa se rupa prezervativul( fara ejaculare in interior) si au iesit negative. O fi prea devreme 5 luni jumate de la acel contact pentru a se depista virusul ?
Multumesc!

Ultima oara a fost editat de LaviniaOana (2012-09-04 09:13:26)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.