homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere de menstruatie sau altceva?-2


#20 2009-06-02 21:24:56

BiancaN
New member
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 32

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

pai atunci de ce zice pe el k poate fi facut chiar din prima zi de intarziere a menstruatiei?ma gandesc k n-au scris aia de nebuni..oricum mai fac unul pe sambata..sper sa fie acelasi rezultat...cesafac

Offline

 



#21 2009-06-02 21:40:43

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

scrie ca poate fi facut din prima zi de menstra pentru ca se poate pozitiva si atunci, insa exista si posibilitatea ca testul sa iasa fals negativ deoarece nivelul unui hormon nu e inca suficient de mare pt a pozitiva testul

Offline

 

#22 2009-06-02 23:12:48

andrada29
Membru
Inregistrat: 2009-06-02
Mesaje: 1

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

buna seara!am si eu o intrebare; mie ar trebui sa-mi vina menstruatia in jur de data de 13-14 a lunii si pe 15 tb sa plec la mare. vreau sa stiu daca luand fara pauza de 7 zile cum ar trebui, se poate sa nu-mi mai vina in luna menstruatia si sa se decaleze pana luna urmatoare.ce vreau eu sa mai stiu este daca dupa ce termin folia si incep cu urmatoarea fara pauza e posibila sa apara sangerari?si daca sunt abundente in caz ca sunt?multumesc

Offline

 

#23 2009-06-03 09:38:27

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Poti uni 2 folii. Menstruatia nu va mai aparea luna asta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#24 2009-06-21 15:42:18

Dino
Membru
Inregistrat: 2009-06-21
Mesaje: 1

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Buna,
Sunt un nou membru al forumului si as vrea sa stiu daca cineva a poate sa imi raspunda la uramatoarea mea problema.
In urma cu ceva ani luam Logest, la un moment dat am facut o pauza de vreo 2 luni dupa care nu mi-a mai venit vreo 3 luni. Am fost la medic , am facut injectii cu progesteron dupa care mi s-a recomandat sa iau Yasmin. Am luat Yasmin vreo 3-4 ani. La sfarsitul lui 2008 am hotarat impreuna cu sotul meu sa facem un bebe, deci am renuntat in a mai lua Yasmin. La inceput a venit normal, dupa care la fel dupa 3 luni am fost la doctor si mia recomandat Duphaston. Mai intai 5-6 pastile i fiecare zi pana imi vine ciclul iar apoi din ziua 14 pana in ziua 25, timp de 3 luni.
Am terminat cele 3 luni de tratament in care a venit in prima luna pana sa termin pastilele, dupa care in a 3 luna de tratament a venit cum trebuia.
Acum a trecut aproape o luna de cand ar fi trebuit (fara Duphaston) sa apara ciclul si nimic. Am facut teste de sarcina si nu este cazul unei sarcini.
Ce sa fac?(altceva decat a ma duce la doctor) A-ti mai auzit de asa ceva? Nu ar fi trebuit Duphastonul sa regleze menstruatia?

Multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-07-16 10:22:48

buboi
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 9

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

buna ziua. am si eu o intrebare: duphastonul interactioneaza cu AC? adica afecteaza protectia?

Offline

 

#26 2009-07-16 10:24:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

nu, dar e o absurditate sa iei si AC si Duphaston... de ce ai face asa ceva ?

Offline

 

#27 2009-07-16 12:06:12

buboi
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 9

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

pai..eu iau exluton care din cate am inteles nu regleaza menstra..si mi a intarziat 2 saptamani. am facut 3 teste de sarcina care sunt negative. si nu stiu ce sa mai fac. mentionez ca nu am nascut.

Offline

 

#28 2009-07-16 12:08:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

pai unul din efectele secundare frecvente ale exluton-ului e absenta menstrei... daca nu ai alta optiune ia-l in continuare

Offline

 

#29 2009-07-17 14:22:50

flaviana
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 129

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Si eu am folosit Exluton si in toata perioada respectiva nu am avut deloc menstra, dar am fost protejata. Eu luam Exluton pt. ca am probleme de circulatie venoasa.

Offline

 

#30 2009-07-18 22:49:57

Adrianka
New member
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 8

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Am si eu o problema cu care ma confrunt pentru prima data. Am incercat sa gasesc un topic sau macar pe cineva care a avut o problema asemanatoare, dar in zadar si am cam inceput sa ma panichez. Pe scurt : iau Logest de 3 ani jumatate fara pauze la sugestia endocrinologului meu care este de parere ca nu trebuie intrerupte decat in cazul in care vrei sa ramai insarcinata. Luna trecuta am avut o mica sangerare intre menstre aproape de sfarsitul foliei (am mai avut aceasta problema iar ginecoloaga mi-a spus ca trebuie sa iau calciu + vitamina D) - ceea ce am si facut imediat dupa terminarea c.m. din prima zi din noua folie. Am terminat folia duminica trecuta urmand saptamana de pauza in care trebuia sa vina c.m. (de obicei vine miercuri sau joi - aproape ceas), numai ca acum este sambata seara si nimic! In aceasta saptamana am luat voltaren de luni pana joi din cauza unei opturatii de canal al unei masele ca sa preintampin eventualele dureri. In timpul plombarii maselei stomatoloaga mi-a dat local si cu clorura de zinc pt. oprirea sangerarii gingiei si am inghitit si putin (scriu toate acestea in ideea ca poate e vreo legatura sau au influentat intarzierea c.m). Eu luni ar fi trebuit sa incep urmatoarea folie. In plus trebuie sa plec marti din tara. Ce sa fac? Daca ar putea cineva sa-mi spuna daca sa iau de luni urmatoarea folie sau sa astept sa vina c.m. De la ce ar putea sa fie aceasta intarziere? Va multumesc

Offline

 

#31 2009-07-18 23:35:42

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Daca le-ai luat corect nu ai de ce sa-ti faci griji; voltaren nu e antibiotic, e un antiinflamator.
Daca menstra nu apare poti face un test de sarcina luni de dimineata si dak e negativ ( si cu siguranta asa va fi ) incepi o noua folie si mergi la medic.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#32 2009-07-19 11:07:21

Adrianka
New member
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 8

Re: intarziere de menstruatie sau altceva?

Multumesc mult pentru raspuns. Da le iau corect, am grija sa le iau la aceeasi ora. Am sa-mi fac un test maine, din pacate la doctor nu pot ajunge din cauza ca plec din tara marti si nu mai pot anula nimic. Maine nu am cum sa ajung la policlinica mea (programare etc. dureaza) poate reusesc sa ajung la vreun alt cabinet. Sunt in continuare speriata, ma gandesc la tot felul de bazaconii, mai ales ca nu simt nici un fel de simptome ca ar veni. Si eu care ma bucurasem ca plec dupa ce trece c.m. si ca o sa stau linistita.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.