homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre yaz - pt dna dr-9


#153 2011-06-02 11:10:54

malls
New member
Inregistrat: 2011-03-29
Mesaje: 9

Re: despre yaz - pt dna dr

Buna, fetelor! Va rog, un sfat! am uitat ieri, la ora 10.30 dimineata sa-mi iau pilula contraceptiva yaz, iar azi, pe la ora 6 dim, deci la aprox 20 ore, am avut contact sexual neprotejat. Abia cand a trebuit sa o iau pe cea de azi, am observat ca pastila pe care trebuia s-o iau ieri era inca acolo, asa ca le-am luat pe amandoua odata, dupa cum scrie in prospect. Sunt in a doua saptamana, deci  n-ar trebui sa-mi fac griji, insa tot imi fac. sa iau postinor sau nu? Mi-e frica...

Offline

 



#154 2011-06-02 11:19:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: despre yaz - pt dna dr

eu as lua postinor si protectie suplimentara 7 zile de acum incolo

Offline

 

#155 2011-06-02 11:35:45

malls
New member
Inregistrat: 2011-03-29
Mesaje: 9

Re: despre yaz - pt dna dr

heimdall a scris:

eu as lua postinor si protectie suplimentara 7 zile de acum incolo

Multumesc mult pentru raspuns! Asta cred ca o sa fac, dar mi-e frica sa nu-mi deregleze menstruatia sau sa se intample alte minuni, avand in vedere ca saptamana viitoare am bacul. e prima oara cand mi s-a intamplat si tocmai acum s-a nimerit sad

Si daca iau postinor, ce fac cu anticonceptionalele yaz? le iau in continuare?

Ultima oara a fost editat de malls (2011-06-02 11:37:20)

Offline

 

#156 2011-06-02 11:44:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: despre yaz - pt dna dr

da, cum ti-am zis
n-o sa ti se deregleze

Offline

 

#157 2011-06-02 12:08:27

malls
New member
Inregistrat: 2011-03-29
Mesaje: 9

Re: despre yaz - pt dna dr

Am luat deja primul comprimat postinor, il voi lua diseara si pe al 2-lea, voi merge in paralel si cu anticonceptionalele yaz, deci sper sa nu am probleme. Ma gandesc doar ca azi deja am luat 2 comprimate yaz+1 postinor si sa nu-mi afecteze ceva prin organism.

Oricum, iti multumesc inca o data, daca nu erai tu, ma bazam pe prospect, nu as fi luat postinor si cine stie ce surprize as fi avut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2011-08-20 00:22:28

catalinacomarniceanu
Membru
Inregistrat: 2011-08-20
Mesaje: 1

Re: despre yaz - pt dna dr

Buna seara,
Am 25 de ani si de la 21 am inceput sa am probleme cu acneea si de aceea am inceput sa iau anticonceptionale.
Am luat yasmine pana acum 6 luni cand le-am intrerupt la recomandarea unui doctor dupa ce m-am plans de dureri in piept si amorteli ale mainii stangi, schimbari bruste de stare , dureri de picioare si scaderea sau chiar lipsei totale de libido.Timp de 6 luni nu am mai luat nici un fel de anticonceptionale dar din cauza acneei am inceput sa iau din nou, dupa sfatul unui doctor , yaz. Acum simt ca am aceeleasi simptome ca si cu yasmine, mai ales schimbari ale starii mele psihice, chiar depresie. Motive nu am sa fiu intr-o depresie de aceea tind sa cred ca e din cauza pastilelor. Am mai cautat pe net si am vazut ca mai sunt femei care se plang de asa ceva. Va rog sa-mi spuneti daca asa ceva este posibil si daca exista niste pastile care sa-mi controleze acneea dar care sa nu-mi afecteze starea. Va multumesc!

Offline

 

#159 2011-08-20 02:28:36

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: despre yaz - pt dna dr

asta numai medicul iti poate recomanda, aici nu putem recomanda ac. mergi iar la medic si discuta, e posibil ca un anumit tip de ac sa nu ti se potriveasca. si daca fumezi, ar fi bine sa te lasi de tigari.. parerea mea personala aici.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#160 2011-11-15 13:45:37

lori2012
New member
Inregistrat: 2011-10-28
Mesaje: 44

Re: despre yaz - pt dna dr

buna fetelor. am si eu o problema. am  facut un avort si din a doua zi am inceput a bea Yaz, azi am luat ultima pastiluta alba, am dureri abdominale si sunt balonata ca in timpul ciclului, dar ciclu normal nu e , de 2 zile numai ma murdaresc un pic, dar dureri am. oare e normala starea. am lut special Yaz dupa avort ca sa-mi regelz ciclul menstrual, dar vad ca nu e asa. ajutati-ma va roooog. multumesc mult

Offline

 

#161 2011-11-26 14:54:26

taty22
Membru
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

Salut,Am si eu o problema care ma nelinisteste foarte tare,sunt la primul blister de iaz,si iau pentru prima data pastilutele,am abut ciclu asa cum si ar fi trebuit 6 zile si dupa ce mi s aterminat,sau adika nu sa terminat deoarece dupa aceea deja a 11 zi de cand trebuia sa se termine adika sunt la a 17 pastiluta,le iau regulat seara la 22 si tot am scurgeri bunicele,nu tocmai tare dar sunt,au inceput si sanii sa ma doara de vrio 5 zile azi am avut si niste dureri de ovare enorm de mare,dar am probleme cu glamda teroida si medicul mia dat Yaz pentru ca so tratez si totodata pentru contraceptie,va rog anuntati-ma URGENT,caci sunt foarte foarte foarte alarmata grater o sa astept cu nerabdare sper sa ma anuntati curanad,merci anticipat!!!!!!!!!!!

Offline

 

#162 2011-11-26 15:23:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: despre yaz - pt dna dr

spottingul e normal la inceput, la fel si durerile de sani, cu durerea de ovare e posibil sa fie o coincidenta... deci nu cred ca ai de ce sa te stresezi

Offline

 

#163 2011-11-26 15:47:30

taty22
Membru
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

pai daca e ceva normal cat timpp poate dura/peste cateva zile trebuie sa incep urmatorul blister,si cum va fi,voi  avea sangerrarile de ciclu si apoi iar spotting????/?pai vreau si eu o viata sexuala normala,nu?
peste o luna vine prietenul meu fiind plekat ceva vreme,si nu vreau sa sangerez continuu,ori spottingul va lua sfarsit dupa al doilea ciclu?va rog mult ajutatima

Offline

 

#164 2011-11-27 12:19:16

taty22
Membru
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

taty22 a scris:

pai daca e ceva normal cat timpp poate dura/peste cateva zile trebuie sa incep urmatorul blister,si cum va fi,voi  avea sangerrarile de ciclu si apoi iar spotting????/?pai vreau si eu o viata sexuala normala,nu?
peste o luna vine prietenul meu fiind plekat ceva vreme,si nu vreau sa sangerez continuu,ori spottingul va lua sfarsit dupa al doilea ciclu?va rog mult ajutatima

grater  grater
grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  grater  nustiu  nustiu  nustiu  nustiu

Offline

 

#165 2011-11-27 16:16:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: despre yaz - pt dna dr

nu-ti poate spune nimeni cat va dura, spottingul poate aparea oricand in primele 3 luni, asta nu inseamna ca te va tine atat de mult... rabdare

Offline

 

#166 2011-12-01 11:52:52

kristeen
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 6

Re: despre yaz - pt dna dr

buna..va rog daca ma puteti ajuta si pe mine urgent cu un raspuns....am inceput sa iau si eu pilule yaz de 1 luna de zile la indrumarea doctorului. cele roze mi s-au terminat dar nu mi-a venit inca menstruatia..cred ca imi vine cam in 2 zile. ce sa fac acum sa continui cu cele albe sau sa iau altele roz?? va rog un raspuns urgent:D

Offline

 

#167 2011-12-01 13:17:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: despre yaz - pt dna dr

continui cu cele albe, adica iei toata folia. abia apoi incepi o folie noua. menstra de obicei apare in perioada in care iei pastilutele inactive ( cele albe)

Offline

 

#168 2011-12-01 13:47:23

kristeen
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 6

Re: despre yaz - pt dna dr

multumesc foarte mult pentru raspuns

gargarita a scris:

continui cu cele albe, adica iei toata folia. abia apoi incepi o folie noua. menstra de obicei apare in perioada in care iei pastilutele inactive ( cele albe)

Offline

 

#169 2011-12-01 14:59:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: despre yaz - pt dna dr

cu placere smile

Offline

 

#170 2011-12-30 13:48:23

Aryadna
Membru
Inregistrat: 2011-12-30
Mesaje: 3

Re: despre yaz - pt dna dr

Buna ziua! Sunt noua pe acest forum si as avea nevoie de cateva sfaturi cu privire la anticonceptionalele YAz. Am inceput sa iau AC la indemnul ginecoloagei mele intrucat aveam chist pe ovar si mi-a prescris Yasmin, am luat vreo 1 an si mi-a rezolvat toate problemele legate de chisturi, acnee si ingrasarea parului si am considerat ca ar fi okay sa le opresc insa dupa 6 luni mi-a aparut iar chistul si am fost iar la ea si mi-a recomandat YAZ ca ar fi mai bun si l-am luat , nu conteaza pretul atunci cand vine de sanatatea ta insa YAZ a fost si e cel mai nociv AC posibil pentru mine si am mai discutat cu inca 3 fete care au luat si la fel ca si mine s-au oprit deoarece :
mi-au dat o stare foarte proasta, nervozitate, lispa somnului, retinerea apei si am facut celulita foarte mare si am luat in greutate 6 kg!!!!
mi-au taiat toata pofta pentru sex, acnee si ingrasarea parului e mult mai agravata!
In final dupa atatea probleme la mine si la multe alte fete le-am oprit si acum dupa 3 zile de la opritre am o sangerare destul de abundenta si dureri ca la ciclu menstrual insa nu trebuia sa-mi vina decat peste 2 saptamani.....vi s-a intamplat vreuneia dintre voi asa ceva? ce pot face??

MUltumesc!

Offline

 

#171 2011-12-31 09:11:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: despre yaz - pt dna dr

sangerarea aceasta este menstruatia care a aparut pentru ca nu ai dus folia pana la capat
cel mai bine ar fi sa mergi din nou la medic sa-ti prescrie altceva.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.