homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultate-43


#799 2010-03-06 19:57:41

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Facultate

pai daca intri la buget, prinzi camin... nu vei mai avea mari cheltuieli. caminul nu se compara cu chiria unui apartament/garsoniera si cheltuielile de rigoare. daca inveti bine, poate prinzi bursa. si daca stii ca nu ai o situatie financiara buna, atunci te limitezi doar la cat sa nu mori de foame si sa ai de pe ce invata. job - later smile

Offline

 



#800 2010-03-06 21:37:27

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

star.child a scris:

deealexx a scris:

star.child a scris:


wow neutral deci nicio sansa pentru mine sa fac facultatea la bucuresti

inveti sa intri la buget si sa prinzi camin!

am plecat de la ideea ca intru la buget, nici nu ma gandesc ca voi putea face facultate cu taxa la bucuresti.

oriunde ar fi, taxa este cam aceeasi (peste 20 de milioane, 40 la politehnica)

la ce facultate ai vrea sa mergi?
daca nu ai o situatie foarte buna - material vorbind - poti aplica pentru burse sociale. cred ca e in jur de 2.5 milioane. in plus, mai exista si ceva subventii pentru camin.
daca ai parinti in invatamant, caminul e gratis.
abonamentul de RATB se deconteaza de catre facultate (deci transportul iarasi e gratis.. asta daca nu circuli cu metroul, pe acela nu ti-l deconteaza nimeni).
poti invata sa iei bursa - crede-ma, nu e chiar atat de greu!

intr-adevar, e murdar si greu traiul in comun la camin.. dar pentru inceput e un acoperis deasupra capului.

Offline

 

#801 2010-03-06 21:37:58

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

deealexx a scris:

pai daca intri la buget, prinzi camin... nu vei mai avea mari cheltuieli. caminul nu se compara cu chiria unui apartament/garsoniera si cheltuielile de rigoare. daca inveti bine, poate prinzi bursa. si daca stii ca nu ai o situatie financiara buna, atunci te limitezi doar la cat sa nu mori de foame si sa ai de pe ce invata. job - later smile

din pacate, NU este o regula.
daca intri la buget este posibil sa iei camin, dar nu 100% sigur. depinde de facultate.

Offline

 

#802 2010-03-06 21:39:23

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

kreed a scris:

cat_eyes a scris:

kreed a scris:

parerea mea...facultatea din iasi e mult mai buna decat cea din bucuresti, dar trebuie sa te gandesti putin ce sanse ai sa te angajezi in domeniul in care vrei sa faci facultatea sau sa ii gasesti un job ok....in cazul asta bucurestiul este net superior iasi-ului....

da, dar iasiul nu e bucuresti.
daca as putea alege inca o data, as fugi cat mai DEPARTE>
in cluj, in timisoara.. nu neaparat in bucuresti.
dar as fugi.
daca ai trait/traiesti in iasi si nu stii cum e si in alte orase, nu poti face diferenta si sper ca nu o sa te deranjeze comentariul meu prea tare..

Nu are de ce sa ma deranjeze, pentru ca si eu sunt din zona moldovei si am venit la facultate la Timisoara!Si eu am avut de ales intre Cluj, Iasi, Timisoara si Bucuresti  ca sa merg la facultate. din start am eliminat Clujul si Bucurestiul si stateam pe ganduri intre Iasi si Timisoara. Am ales in cele din urma Timisoara si nu regret, pentru ca daca era sa stau in iasi nu as fi avut aceleasi oportunitati ca in Timisoara! Stiu cum e sa traiesti in zona Moldovei, deci clar pot sa fac o diferenta!Bucurestiul nu mi~a placut niciodata, este prea aglomerat, prea murdar, scump si multe altele...Nici in vest nu scapi de unele probleme, dar cel putin ai alte sanse si perspective...

sunt sigura ca daca ai sta in bucuresti ai gasi si partile lui frumoase, nu ai crede tot ce zic ceilalti  wink
in orice caz, ma bucur ca nu te-a deranjat comentariul meu.

Offline

 

#803 2010-03-06 21:46:48

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Facultate

cat_eyes a scris:

deealexx a scris:

pai daca intri la buget, prinzi camin... nu vei mai avea mari cheltuieli. caminul nu se compara cu chiria unui apartament/garsoniera si cheltuielile de rigoare. daca inveti bine, poate prinzi bursa. si daca stii ca nu ai o situatie financiara buna, atunci te limitezi doar la cat sa nu mori de foame si sa ai de pe ce invata. job - later smile

din pacate, NU este o regula.
daca intri la buget este posibil sa iei camin, dar nu 100% sigur. depinde de facultate.

da, asa este. insa daca intra la buget inseamna ca are medie buna..si are sanse la camin. e buna si viata de camin smile decat deloc.. e super wink)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2010-03-06 22:31:45

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Facultate

eu nu as da niciodata viata care am avut-o in camin cu statul in chirie  pe timpul facultatii hjarta sunt momentele cele mai faine, chiar si cele mai aiurea chestii peste ani ti se par funny


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#805 2010-03-07 00:09:55

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

green_fairy a scris:

eu nu as da niciodata viata care am avut-o in camin cu statul in chirie  pe timpul facultatii hjarta sunt momentele cele mai faine, chiar si cele mai aiurea chestii peste ani ti se par funny

da, green.. dar eu cand imi amintesc de timpul petrecut in camin si de mizerie (printre altele: absorbante aruncate in dusuri), de bubele care imi apareau pe piele, de vizitele si banii dati la medic.. de chefurile la care toti stateau beti pe hol si cand treceai.. vai, mi se face parul maciuca.
slava Domnului ca am avut posibilitatea sa plec din camin!

tu nu citi asta, da, Star child? smile
sau citeste, dar gandeste-te ca eram eu prea sensibila!  chicot

Ultima oara a fost editat de cat_eyes (2010-03-07 00:10:17)

Offline

 

#806 2010-03-07 00:20:37

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Facultate

mie imi place in camin smile


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#807 2010-03-07 00:25:03

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

Ioana, depinde foarte mult de ceilalti "locatari" daca viata la camin e placuta sau nu.
cazul meu e nefericit.. dar asta nu inseamna ca peste tot se intampla acest lucru!

Offline

 

#808 2010-03-07 00:39:05

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Facultate

cat_eyes a scris:

kreed a scris:

cat_eyes a scris:


da, dar iasiul nu e bucuresti.
daca as putea alege inca o data, as fugi cat mai DEPARTE>
in cluj, in timisoara.. nu neaparat in bucuresti.
dar as fugi.
daca ai trait/traiesti in iasi si nu stii cum e si in alte orase, nu poti face diferenta si sper ca nu o sa te deranjeze comentariul meu prea tare..

Nu are de ce sa ma deranjeze, pentru ca si eu sunt din zona moldovei si am venit la facultate la Timisoara!Si eu am avut de ales intre Cluj, Iasi, Timisoara si Bucuresti  ca sa merg la facultate. din start am eliminat Clujul si Bucurestiul si stateam pe ganduri intre Iasi si Timisoara. Am ales in cele din urma Timisoara si nu regret, pentru ca daca era sa stau in iasi nu as fi avut aceleasi oportunitati ca in Timisoara! Stiu cum e sa traiesti in zona Moldovei, deci clar pot sa fac o diferenta!Bucurestiul nu mi~a placut niciodata, este prea aglomerat, prea murdar, scump si multe altele...Nici in vest nu scapi de unele probleme, dar cel putin ai alte sanse si perspective...

sunt sigura ca daca ai sta in bucuresti ai gasi si partile lui frumoase, nu ai crede tot ce zic ceilalti  wink
in orice caz, ma bucur ca nu te-a deranjat comentariul meu.

Fratele meu sta in Bucuresti si am fost nu numai o data....si tot nu~mi place, fie ce o fi....pentru mine vestul si Moldova raman sfante:)

Offline

 

#809 2010-03-07 00:40:09

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Facultate

kreed a scris:

cat_eyes a scris:

kreed a scris:


Nu are de ce sa ma deranjeze, pentru ca si eu sunt din zona moldovei si am venit la facultate la Timisoara!Si eu am avut de ales intre Cluj, Iasi, Timisoara si Bucuresti  ca sa merg la facultate. din start am eliminat Clujul si Bucurestiul si stateam pe ganduri intre Iasi si Timisoara. Am ales in cele din urma Timisoara si nu regret, pentru ca daca era sa stau in iasi nu as fi avut aceleasi oportunitati ca in Timisoara! Stiu cum e sa traiesti in zona Moldovei, deci clar pot sa fac o diferenta!Bucurestiul nu mi~a placut niciodata, este prea aglomerat, prea murdar, scump si multe altele...Nici in vest nu scapi de unele probleme, dar cel putin ai alte sanse si perspective...

sunt sigura ca daca ai sta in bucuresti ai gasi si partile lui frumoase, nu ai crede tot ce zic ceilalti  wink
in orice caz, ma bucur ca nu te-a deranjat comentariul meu.

Fratele meu sta in Bucuresti si am fost nu numai o data....si tot nu~mi place, fie ce o fi....pentru mine vestul si Moldova raman sfante:)

e, ma gandeam eu ca vorbesti necunoscand orasul tongue
anyway... ideea nu era "bucuresti", ci "orice altceva decat moldova din vaaaaaaariiiiiiii motive"

Offline

 

#810 2010-03-07 01:10:09

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: Facultate

cat_eyes a scris:

star.child a scris:

deealexx a scris:


inveti sa intri la buget si sa prinzi camin!

am plecat de la ideea ca intru la buget, nici nu ma gandesc ca voi putea face facultate cu taxa la bucuresti.

oriunde ar fi, taxa este cam aceeasi (peste 20 de milioane, 40 la politehnica)

la ce facultate ai vrea sa mergi?
daca nu ai o situatie foarte buna - material vorbind - poti aplica pentru burse sociale. cred ca e in jur de 2.5 milioane. in plus, mai exista si ceva subventii pentru camin.
daca ai parinti in invatamant, caminul e gratis.
abonamentul de RATB se deconteaza de catre facultate (deci transportul iarasi e gratis.. asta daca nu circuli cu metroul, pe acela nu ti-l deconteaza nimeni).
poti invata sa iei bursa - crede-ma, nu e chiar atat de greu!

intr-adevar, e murdar si greu traiul in comun la camin.. dar pentru inceput e un acoperis deasupra capului.

anefs. 800 de euro taxa pe an acum. la mine in oras 25mil. nu e foarte mare diferenta, dar totusi. apoi, din cele 70 si ceva de locuri la buget (cred ca atatea sunt, am citit odata pe site-ul lor acum nu mai gasesc informatia) 10 sunt rezervate. deci raman 60. poate prind loc, invat nu-i asta o problema, dar daca nu prind camin, ce fac?
nu e vorba de burse sociale, alea se dau foarte greu, tre sa fie ceva de genu 150ron pe membru de familie, ori la mine in familie se depaseste cu mult. parinti in invatamant nu am.

in camine am mai stat, fie si cate o noapte - doua, cand merg la competitii, deci nu am probleme ca e murdar sau mai stiu eu ce.


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#811 2010-03-07 01:23:02

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Facultate

cat_eyes a scris:

kreed a scris:

cat_eyes a scris:


sunt sigura ca daca ai sta in bucuresti ai gasi si partile lui frumoase, nu ai crede tot ce zic ceilalti  wink
in orice caz, ma bucur ca nu te-a deranjat comentariul meu.

Fratele meu sta in Bucuresti si am fost nu numai o data....si tot nu~mi place, fie ce o fi....pentru mine vestul si Moldova raman sfante:)

e, ma gandeam eu ca vorbesti necunoscand orasul tongue
anyway... ideea nu era "bucuresti", ci "orice altceva decat moldova din vaaaaaaariiiiiiii motive"

La mine primul motiv a fost sa plec cat mai departe de casa si Timisoara era si este orasul meu preferat!Desi in primul an mi~a fost foarte greu, m~am obisnuit si nu as schimba pentru nimic orasul asta! Daca vrei sa faci si facultate calumea, intr~un oras ok, si Clujul e foarte indicat...Acuma depinde, pe mine nu m~a interesat ca nu o sa am colegi sau ca fac nspe ore cu trenul pana acasa!Poate vrei sa te duci acolo unde se vor duce si colegii, gandeste~te foarte bine, la ce vrei pe viitor si ce poti face dupa facultate, care sunt sansele tale sa te angajezi in domeniu....

Offline

 

#812 2010-04-17 18:38:36

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Facultate

care ati terminat ase`ul.. va mai amintiti cum era carmen balan - logistica si alexandrina deaconu - mru ?

Offline

 

#813 2010-08-10 18:05:58

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Facultate

cei care ati terminat psihologia, spuneti-mi, va rog, ati avut nevoie de vreun dictionar cu termenii specifici acestei materii? din toamna incep anul 1 si as vrea sa caut de pe acum, daca o fi nevoie, sa nu ma trezesc la facultate ca nu pricep nimic din ce-mi predau oamenii aia pe acolo tongue
si inca o chestie...vorbeam azi cu maica-mea despre facultate, carti...si ma pomenesc cu ea ca-mi zice ca poate voi studia si romane care au ca tema analiza psihologica a personajelor. imi dadu putin de gandit pt ca mi s-ar parea normal sa fie asa...iar daca este asa, vreau sa stiu ca sa ma apuc de acum sa citesc smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#814 2010-08-15 15:42:38

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Facultate

april sunset a scris:

cei care ati terminat psihologia, spuneti-mi, va rog, ati avut nevoie de vreun dictionar cu termenii specifici acestei materii? din toamna incep anul 1 si as vrea sa caut de pe acum, daca o fi nevoie, sa nu ma trezesc la facultate ca nu pricep nimic din ce-mi predau oamenii aia pe acolo tongue
si inca o chestie...vorbeam azi cu maica-mea despre facultate, carti...si ma pomenesc cu ea ca-mi zice ca poate voi studia si romane care au ca tema analiza psihologica a personajelor. imi dadu putin de gandit pt ca mi s-ar parea normal sa fie asa...iar daca este asa, vreau sa stiu ca sa ma apuc de acum sa citesc smile

kapitulation


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#815 2010-08-15 20:50:11

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Facultate

Eu iti recomand: Marele dictionar al psihologiei - Larousse http://www.shopmania.ro/magazin~online- … 66527.html

E posibil ce spune mama ta dar astea vor fi eventual ca si lectura suplimentara. Daca citesti bibliografia care o sa-ti fie data pentru fiecare suport de curs va fi mai mult decat okey. Dar daca tot vrei sa te apuci de pe acum ia o psiho. generala si citeste sau relaxeaza-te ca vei citi destul in facultate lol In primul semestru vei face materii gen : psiho generala, psihologia dezvoltarii, psiho sociala, psiho scolara etc dar stai linistita nu o sa va bombardeze in asa fel incat sa nu intelegi ce vorbesc smile

Offline

 

#816 2010-08-16 14:47:05

Greenvision
Full member
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 241

Re: Facultate

Cine e pe la UAIC @ Iasi. Pentru cazare in Gaudeamus trebuie sa fac cerere acum sau in septembrie cand e perioada cazarilor ?


ente....

Offline

 

#817 2010-08-16 15:53:50

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Facultate

merci mult, sum par


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.