homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultate-63


#1179 2012-02-09 09:31:08

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

In domeniul jurnalismului eu am intalnit cazuri in care au facut un internship neplatit de 1-2 luni la cei care detin Dailybusiness si daca erau buni respectivii le faceau si contract de munca, desigur platit. Trebuie sa trimiti tu CV-ul la ei  pt ca nu se complica cu anunturi pe siteuri de joburi


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 



#1180 2012-02-11 13:13:58

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Cu ceea ce m-ai contrazis tu, e vorba de psihoterapie care pe mine nu ma atrage asa ca daca ai mai multe informatii despre asta poti sa i le oferi tu. Eu i-am zis exact ceea ce ne-au informat pe noi profesorii, ca trebuie sa te duci la colegiu cu dovada ca ai inceput sa urmezi un master ca sa iti ofere atestatul sub supervizare.

Daca ei n-au fost in stare sa ne ofere informatii clare, asta e altceva plus ca profesorii de la UB ne-au demonstrat deja cat de "utili" sunt pentru noi. Printre toti profesorii astia sunt doar cativa de la care ai cu adevarat ce sa inveti, in rest...  Materiile importante, gen psihodiagnoza personalitatii unde trebuia sa invatam cum sa lucram cu CPI, MMPI si alte teste importante sunt puse in orar o data la doua saptamani si chiar si asa, abia vin seminaristii la ore. Daca faci gura, faci degeaba. Cadrele didactice sunt oribile, de la profesori gen Eugen Avram care isi scrie cartile pe munca studentilor pana in anul II cand am facut un seminar cu niste persoane care abia in toamna respectiva intrasera la master, aveau 2 ani de invatamant in plus fata de noi. Oricate informatii teoretice ar cunoaste, as fi preferat sa fac seminarul respectiv cu o persoana cu experienta. In domeniul asta, asa cum ai zis si tu, conteaza ce stii sa faci si mai ales ce ai invatat singur. Poate la alte universitati e mai bine, aici m-am lamurit deja  lol

Trebuie sa te descurci pe cont propriu pentru ca licenta e doar o hartie. Sper totusi sa se mai schimbe ceva la master dar tare mi-e ca situatia o sa fie la fel.

Nu stiu cat costa sa faci o formare in psihoterapie, daca orele alea de dezvoltare chiar sunt obligatorii sau ne freaca profesorii la cap cu ele ca sa mai castige ei niste bani.

Eu de exemplu nu am nevoie de master cu orientare cognitiv comportamentala si nici sa imi deschid cabinet sau sa fac o formare de genul asta pentru ca o sa urmez apararea nationala iar acolo evident imi trebuie altceva si fiecare treapta de specializare are anumite drepturi in plus fata de una inferioara. Prin urmare sunt cam obligata sa urmez si un master.

Fiecare specializare e cu regulile si comisia ei si informatiile difera de la una la cealalta. Dar un lucru e clar oriunde ai face psihologia: sa ajungi psihoterapeut e mai costisitor.

Pentru mine, chit ca e nevoie doar de licenta ca sa obtin atestatul de libera practica tot sunt obligata sa ma inscriu la master si ca sa nu pierd timpul degeaba ar fi bine sa il fac acum.

Si ca paranteza, pentru resurse umane si doar recrutare un om nici n-are nevoie de psihologie. Am intalnit un recruiter cu facultatea de matematica terminata, de exemplu. Respectivul nu avea nevoie nici de psihologie, nici de parafa, nici de colegiu. Desigur nu are voie sa faca evaluari psihologice, insa el tinea doar interviuri cu candidatii.

Ultima oara a fost editat de maddie (2012-02-11 13:31:59)


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

#1181 2012-02-11 13:21:05

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Facultate

Va multumesc pentru toate astea,chiar nu stiu ce sa fac,sunt foarte foarte confuza.Eu imi doresc in primul rand o cariera frumoasa,intre medicina si psihologie,insa vreau sa intemeiez si o familie,iar daca imi aleg astea nu o sa am timp de familia mea,gen sa am copii sad


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#1182 2012-02-11 13:37:46

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Facultate

Diananaid a scris:

Răm?i cu diploma-n m?nă şi jeleşti că n-ai ce face după ce termini Facultatea de Jurnalism Bucureşti?
Mereu primesc un răspuns clişeic de genu' :"dacă eşti bun, dacă ai facut ceva voluntariat pe durata facultăţii etc, ai şanse" şi, ?ntr-adevăr, presupun că aşa e ?n toate domeniile. ?nsă, cunoaşte cineva cazuri concrete de absolvenţi care s-au angajat ?n publicitate, relaţii publice, media?

Mi-am zis clar: ori facultatea asta, ori plecat din ţară. Ideea-i că am priceput cam cum merg treburile ?n ţara asta, ai şanse dacă ştii pe cineva, veşnicul "cineva", dacă ai pile şi reversul medaliei, dacă eşti ?ntradevăr bun. Simt că acolo mi-e locu', că aş face totu' din pasiune şi aş vrea să ştiu care-i treaba pe acolo de la persoanele cu o tangenţă mai mică sau mai mare cu facultatea menţionată. Eternele scărpinături despre "ştii, facultatea de jurnalism nu te face ziarist" le ştiu.

Sa stii ca este destul de greu sa te angajezi in domeniu, asta daca nu iti faci ceva cunostinte sau sa fii foarte tupeista, sa stii sa iesi in evidenta cu lucruri bune.  Daca inainte gaseai greu sa faci practica, acum cu criza se cauta  studenti care sa scrie pe moca, deci iti poti face experienta, dar nu te astepta sa se ocupe prea mult de tine. Ai de invatat multe lucruri in plus peste ce se face in facultate. Depinde si ce te pasioneaza pe tine mai mult: televiziune, presa scrisa, presa online, radio, publicitate. Salariile pentru inceput sunt foarte mici, chiar sub 1000 Ron. Poate se vor mai schimba lucrurile pana vei termina facultatea.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#1183 2012-02-11 13:44:18

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Johanne12 a scris:

Va multumesc pentru toate astea,chiar nu stiu ce sa fac,sunt foarte foarte confuza.Eu imi doresc in primul rand o cariera frumoasa,intre medicina si psihologie,insa vreau sa intemeiez si o familie,iar daca imi aleg astea nu o sa am timp de familia mea,gen sa am copii sad

In momentul de fata mie imi pare rau ca nu m-am dus la ID ca era acelasi lucru ca si la zi in privinta invatatului.
Profesorii ajung sa lipseasca de la cursuri/seminarii din anumite motive personale. Oricui i se intampla sa aiba anumite probleme, dar asta nu te impiedica sa iti recuperezi orele pierdute. Eu daca muncesc undeva si am nevoie de liber, ori ma invoiesc si recuperez in alta zi ori imi iau concediu. In invatamant mi se pare normal sa recuperezi, ca de asta e invatamant la zi si taxa e 31 de milioane pe an. Ba la zi chiar mi-am pierdut timpul cu prezentele obligatorii la seminarii unde, pentru nota,  trebuia sa faci o prezentare in power point la materia predata de profesori la cursuri. Cred ca doar la vreo 2-3 seminarii, pe langa prezentarile astea facute de noi am mai invatat si altceva in plus de la profesorii respectivi.

Am colege care sunt la zi si au si copil, deci nu stiu daca poti considera ca nu o sa ai timp de asa ceva. Depinde la ce universitate alegi sa mergi.

Ultima oara a fost editat de maddie (2012-02-11 13:44:53)


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2012-02-11 13:49:02

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Facultate

Pai asta,ca nu ma atrage nimic inafara de medicina sau psihologie si e foarte aiurea,poate ma voi casatori in timpul facultatii dar copii clar nu voi putea avea sad ,jurnalism nu stiu ce sa zic,m-as tenta.Nu vreau nimic pe domeniu economic si nici Drept,chiar nu am ideea. grater((


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#1185 2012-02-11 13:55:43

Diananaid
Hero member
Inregistrat: 2010-12-24
Mesaje: 2212

Re: Facultate

Johanne12 a scris:

Pai asta,ca nu ma atrage nimic inafara de medicina sau psihologie si e foarte aiurea,poate ma voi casatori in timpul facultatii dar copii clar nu voi putea avea sad ,jurnalism nu stiu ce sa zic,m-as tenta.Nu vreau nimic pe domeniu economic si nici Drept,chiar nu am ideea. grater((

Huh? Adevaru'-i ca fertilitatea femeii scade drastic dupa ce termina o facultate sau dupa ce se angajeaza. Asa ca, hurry up.


Tu siempre me respondes: quizas, quizas, quizas...

Offline

 

#1186 2012-02-11 13:58:38

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Facultate

diana rotfl

Offline

 

#1187 2012-02-11 14:23:15

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Facultate

Nu nu,nu m-am referit la asta,adica daca spre exemplu dau la medicina clar nu am cum sa ma ocup de el daca il fac sad ,programul la o astfel de facultate e epuizant si asta ar insemna sa il fac dupa facultate,tinand cont ca la medicina e 6 ani studii,apoi rezindentiatul 3 ani,o sa pot avea un copil la vreo 30 de ani neutral


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#1188 2012-02-11 14:31:48

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Nu exista si bunici care sa stea cu copilul cand ambii parinti trebuie sa fie la munca/facultate?
A si...nu puteau si tatii sa isi ia concediu sa stea cu copilul 2 ani acasa, in loc sa isi ia mama?


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

#1189 2012-02-11 14:45:34

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Facultate

johanne, imi pare ca nu prea iti ai puse la punct prioritatile. bineinteles ca toti ne dorim o familie, dar mai trebuie si altceva pe langa asta. ok, nu faci nici psiho, nici medicina pt ca ambele presupun multa munca. ce vei face? o facultate care nu iti placea dar care va fi mai usoara si-ti va da destul timp pt tine? apoi toata viata? vei lucra pe un post care nu te va atrage doar pt ca presupui ca daca faci psihologia nu vei avea timp sa-ti intemeiezi o familie?

Ultima oara a fost editat de april sunset (2012-02-12 11:44:25)


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#1190 2012-02-11 15:20:49

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Facultate

va multumesc de sfaturi,chiar sunt asa,in impas,imi doresc multe dar sad ,nu prea stiu bine ce vreau sad ,ceva voi alege eu, mai aveam o varianta ce ma fascineaza,sa dau la arte,actorie si regie ,dar presupun ca pentru acea facultate trebuia sa fi dat la un liceu de arte nu?


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#1191 2012-02-11 21:17:07

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Esti fantastica smile Cred ca am precizat deja ca ceea ce i-am spus ei este exact ceea ce ne-au informat pe noi profesorii si n-am de gand sa citesc legea pentru ca nu ma intereseaza clinica. Iar in postul pe care tocmai l-ai citat, n-am specificat ca e nevoie de masterat ca sa-ti iei atestatul de psiholog clinician

"Ce vrei sa faci cu CPI, MMPI" Sa ma spal pe cap, ca sa nu zic altceva, pentru ca suntem obligati sa invatam toate datele minuscule si neimportante, dpdv teoretic, iar la seminar abia vad macar cum arata testele. Ce o sa fac cu ele? Nu stiu, inca nu am intrat in armata ca sa vad cum isi evalueaza ei angajatii si ce anume o sa folosesc din ceea ce am invatat asa ca nu ti se pare ca e cam absurda intrebarea ta? smile

Daca tot iti place sa citesti si sa interpretezi UB inseamna Universitatea Bucuresti, pe lista mea de profesori nu a fost nici un "Daniel David, Aurora, Dobrean, Macavei, Bus, Micle, Oprea ". Daca tot ma trimiti sa citesc o lege legata de ceva ce am spus deja ca nu ma intereseaza si ca am fost prost informata de marile cadre didactice, citeste si tu cu atentie ceea ce am scris . UB nu e acelasi lucru cu UBB  rotfl2 Eu am vorbit strict de Universitatea Bucuresti si de facultatea de Psihologie de aici ca daca vrea sa dea aici sa stie in ce se baga nu doar ca profesie. Daca tu ai fost mai norocoasa, ai facut in alta parte, ai avut ce si de la cine sa inveti bravo tie. Daca as putea da timpul inapoi si sa aleg alta universitate as pleca la Cluj. Dar na, cand esti din Bucuresti nu-ti prea arde sa pleci din orasul asta in alt oras din tara pentru studii.

Ultima oara a fost editat de maddie (2012-02-11 21:25:11)


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

#1192 2012-02-11 21:22:22

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Facultate

Fara cearta fetelor


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#1193 2012-02-11 21:27:08

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Eu nu ma cert, doar ma amuz, e ca si cum m-ar trimite cineva sa citesc vreo lege pentru medici cand pe mine oricum nu ma intereseaza ca nu o sa fiu niciodata medic  smile


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

#1194 2012-02-11 21:51:46

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

_Summer_ tu cam incurci borcanele si o sa iti fac un rezumat. Am precizat o informatie gresita in primul post iar tu ai facut foarte bine ca m-ai corectat. In al doilea post ti-am dat dreptate si ti-am spus ca pe noi asa ne-au informat profesorii, adica ne-au informat gresit. Ba chiar am specificat foarte clar ca daca ai mai multe informatii legate de psihoterapie sa o informezi tu ca pe mine nu ma intereseaza nici domeniul.

Tu ar trebui sa "take it easy" si sa nu mai fi asa de agresiva si nici sa ma iei pe mine in continuare cu iubita citeste legea ca nu am mai precizat nimic legat de informatia gresita.  I-am adaugat niste simple informatii legate de profesorii de la Universitatea Bucuresti, de felul in care ei predau si iau in serios meseria de profesor universitar. Eu as fi fost bucuroasa sa aflu asemenea informatii legate de profesori inainte sa ajung sa dau admiterea la facultatea de aici.

Iar legat de atitudinea mea de psiholog, nu fa online pe psihologul cu mine, ca e o diferenta mare intre ceea ce scriu eu si felul in care citesti tu  rotfl2

Legat de testarea psihologica tu stii mai bine ce se utilizeaza in clinica, insa pe mine ma intereseaza strict ceea ce as avea nevoie pentru domeniul securitatii nationale. Nu am de unde sa stiu ce instrumente folosesc ei, dar ar fi foarte ... sa spun asa neplacut pentru mine sa ajung intr-un asemenea mediu si sa vad atunci testul pentru prima data doar pentru ca profesorii n-au fost in stare sa isi miste fizicul la seminarii. Legat de CPI, spune-mi tu ce sa fac cu el. Doar pe el l-am vazut semestrul asta la curs/seminar, am raspuns la intrebari iar proful ne-a pus sa ni-l interpretam singuri pentru nota.

Ultima oara a fost editat de maddie (2012-02-11 22:00:25)


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

#1195 2012-02-11 22:25:21

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Facultate

Okey smile Spor in toate!

Offline

 

#1196 2012-02-11 22:48:56

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Facultate

maddie  popa
Daca pe mine m-ar informa cineva despre facultatea pe care o urmez eu acum,i-as zice "saru`mana",nu as fi asa intepata.

Offline

 

#1197 2012-02-11 23:36:34

maddie
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 40
Site

Re: Facultate

Si eu as zice "saru'ma" daca m-ar informa cineva cu ceva legat de ceea ce doresc eu sa urmez. Doar ca nu e cazul  forgetit

Ultima oara a fost editat de maddie (2012-02-11 23:40:31)


Din dragoste pentru margele de la 10 ani

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.