homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Escapelle-7


#115 2012-08-31 10:32:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Escapelle

daca ai facut testele corect (la 3 sapt de la incident) si-au iesit negative, da, poti incepe nuvaring chiar daca nu ti-a venit; in primele 7 zile va trebui sa folositi prezervativul, se aplica aceleasi principii ca la pastile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 



#116 2012-08-31 17:45:57

s.ancutza22
Membru
Inregistrat: 2012-08-31
Mesaje: 2

Re: Escapelle

buna ziua doctoressa va rog frumos sa ma ajutati . de o luna si jumatate iau anticonceptionale yasmin, am luat prima pastila la menstroatie si totul a fost in regula pana cand am terminat pastilele si a trebuit sa iau pauza de 7 zile. a 3 a zi mi-a venit menstroatia iar peste 2 zile am inceput iar anticonceptionalele deoarece trebuia sa plec la mare si nu vroiam sa fiu la menstroatie, practic am facut pauza doar 5 zile. Dupa cele 5 zile de pauza am inceput o alta folie iar menstroatia mi s-a oprit la a doua pastila. Cand am vazut ca menstroatia a incetam am avut contact sexual, iar dimineata cand m-am trezim am observat o pata maronie pe chiloti,toata ziua am avut mici scurgeri maronii,iar seara am avut iar contact sexual. a doua zi sangerarea mi s-a oprit si a fost pana in regula pana azi,la a zecea pastila, cand am gasit pe chiloti o pata maronie,de azi de dimineata tot o am . va rog frumos sa ma ajutati sa-mi spuneti ce am si daca este posibil sa fi ramas insarcinata.eu ma gandesc la ce-i mai rau . va multumesc

Offline

 

#117 2012-08-31 18:01:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

daca ai luat pastilele corect, cum inteleg ca ai facut nu ai cum sa fii insarcinata
petele maronii sunt un efect secundar al pastilelor, care poate aparea in primele 3 luni de administrare
deci e normal ce se intampla, stai linistita

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-08-31 18:02:23)

Offline

 

#118 2012-08-31 18:13:18

s.ancutza22
Membru
Inregistrat: 2012-08-31
Mesaje: 2

Re: Escapelle

multumesc mult,m-am mai linistit

Offline

 

#119 2012-09-03 00:15:58

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Buna seara tuturor, in urma unor 'jocuri' cu prietenul meu pe data de 28.08, acesta m-a 'atins' cu mana la intrarea in vagin dupa ce ejacuase si se stersese pe maini. De frica ideii ca ar fi putut sa ii ramana 'seminte' pe mana, in seara de 29.08 am luat o pastila de escapelle, la aproape 30 de ore de la incident. In noapte respectiva nu am dormit mai deloc, am tremurat continuu de frica si mi-am creat tot felul de scenarii cu ce s-ar putea intampla. In cursul zilei de 30.08 mi-a fost greata, m-a durut capul si m-a urmarit stresul in continuu la pachet cu nesomul si oboseala. Am citit pe aici ca ar trebui sa apara sangerari insa au trecut deja 5 zile si eu nu am avut nici un fel de sangerare, nici macar picaturi.( Am baut mai multa apa zilele acestea pentru a reusi sa elimin mai repede excesul de hormoni si pastila din sange.Va rog spuneti-mi ca nu am facut rau...). Mentionez ca ultima menstruatie am avut-o pe 11.08 si nu am un ciclu prea regulat dar dupa calculele mele ar trebui sa-mi vina pe 13.09. Acum sunt intr-o panica continua de frica unei posibile sarcini. De la o zi la alta tenul meu se incarca tot mai tare, ma simt mai mereu umflata si cred ca am ocazional mici dureri in josul burtii. In general am aceste simptome cu o saptamana inainte de venirea menstruatiei...Este posibil sa imi vina mai devreme acum si fara sa mai am acele sangerari de la pastila sau este o posibila sarcina grater? Nu ma pot linisti, am doar 16 ani si daca as ramane insarcinata viata mea ar fi distrusa. Intentionez sa iau de maine dimineata tinctiura de lemn dulce pentru a-mi regla ciclul si pentru a avea contractii uterine puternice spre a distruge o eventuala sarcina. Va rog din suflet sa-mi spuneti macar o parere sau ceva pentru ca nu mai rezist 2-3 saptamani pana la un test de sarcina.
Va multumesc.

Ultima oara a fost editat de maya.asdf (2012-09-03 00:20:51)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2012-09-03 00:38:05

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Escapelle

o parere sincera ar fi ca ar trebui sa mai citesti cate ceva.. despre sexualitate, sex, reproducere si altele cele. si nu zic asta sa fac misto de tine sau sa te critic, dar e clar ca esti stresata ca naiba - de unde si durerile, greturile si toate cele ce ai mai descris tu.  si unpic de biologie cred ca ti ar trebui, repet, la cat de speriata te vad. pt ca, nu ai cum sa fii insarcinata, ca doar nu esti Maica Domnului, serios iti  zic.

pe langa faptul ca nu aveai oricum cum sa ramai insarcinata de la mana lui, ca nu cu mana se fac copiii ci cu altceva, ai mai luat si escapel, (degeaba apropo ca n aveai cum sa fii), si e totusi pastila de a 2a zi, face ea ce trebuie sa faca...

serios iti zic, la cat de speriata pari, mai citeste mai inforeaza te, sa nu ti mai distrugi inima de spaima de la toata prostiile.

si daca n am fost clara: nu esti insarcinata si n ai avea cum sa fii. crede ma!
iar sangerare de la escapel nu e obligatoriu sa ai, eu n am avut de exemplu

Offline

 

#121 2012-09-03 02:03:20

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Stiu ca nu pot ramane insarcinata de la mana, insa in seara de 28 am gasit un articol cum ca sunt sanse, foarte mici, ca in cazul in care pe maini raman sperm. vii, iar degetul este introdus catusi de putin inauntru sa existe riscul unei sarcini. Asta intr-o proportie incredibil de mica insa...este posibil, ceea ce m-a alarmat exagerat de mult...

Offline

 

#122 2012-09-03 02:16:09

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Escapelle

nu. nu este posibil.

Offline

 

#123 2012-09-03 02:20:07

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Multumesc frumos pentru raspuns. Insa...simptomele tipice saptamanii dinainte de menstruatie pe care le am si acum, pot semnaliza menstruatia sau sunt doar efect advers al pastilei...? E ok sa incep sa iau lemn dulce?

Ultima oara a fost editat de maya.asdf (2012-09-03 02:20:29)

Offline

 

#124 2012-09-04 01:50:18

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Escapelle

simptomele pot fi si de la pastila desi nu cred, mai degraba urmeaza menstra. nu stiu care i treaba cu lemnul dulce, nu ma pricep la efectele celor naturiste

Offline

 

#125 2012-09-04 11:43:36

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Am luat de ieri dimineata tinctiura de lemn dulce ( teoretic ar trebui sa regleze menstr ) si pe la ora 18.00 m-am trezit cu o sangerare care e predominant maronie si din cand in cand normala, redusa cantitativ. Nu stiu daca e vorba de menst care sa fi venit cu 10 zile mai devreme sau acea sangerare tipica de la pastila, cum mi-as putea da seama...?

Offline

 

#126 2012-09-13 17:22:48

anchi174
Membru
Inregistrat: 2012-09-13
Mesaje: 2

Re: Escapelle

am luat si eu Escpelle in 6 septembrie, pe prospect scria ca s-ar putea sa am sangerari, in toate forumurile unde am cautat scriau femeile ca au avut sangerari, dar eu nu am avut nimic si azi e deja 13, ar putea fi o problema? mentionez ca am luat dupa 10 ore de la contactul sexual. se poate sa nu isi fi facut efectul? nu am avut greturi, varsaturi, nimic.

Offline

 

#127 2012-09-14 19:41:03

maddy77
New member
Inregistrat: 2007-09-03
Mesaje: 10

Re: Escapelle

Nu e obligatoriu sa ai acea sangerare, eu nu am avut, iar menstruatia a venit normal, cu doar o zi intarziere.


cras amet qui nunquam amavit

Offline

 

#128 2012-09-14 23:58:08

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Pentru anchi174: Ai luat la timp pastila, ar trebui sa-si faca efectul. Sangerarile nu apar decat daca organismul tau resimte fluctuatii hormonale semnificative, fiind afectat de pastila big_smile sau daca se elimina produsul de conceptie(care poate nu exista), deci nu sunt neaparat necesare.Chiar e cu atat mai bine ca nu ai sangerarile, asa sunt mai mari sansele ca dereglarile produse de pastila sa fie mai mici sau chiar sa-ti vina la timp menstruatia. Pentru linistea ta fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contact desi nu cred sa fie vreo problema.

Acum...revin eu cu alta nelamurire, ieri inceput sa iau antibiotice, au trecut cam 17 zile de cand am luat pastila. Este vreo posibilitate sa am vreo reactie adversa? Pastila s-a eliminat pana acum de tot din organism si si-a facut efectul (daca avea ce efect sa-si faca) ?
Va multumesc.

Ultima oara a fost editat de maya.asdf (2012-09-16 02:22:12)

Offline

 

#129 2012-09-24 12:44:13

YnaYnutza
New member
Inregistrat: 2012-09-10
Mesaje: 6

Re: Escapelle

am o nelamurire din nou :durerea de sani poate fi o reactie a pilulei escapelle? , sani tensionati? sau e sarcina
mentionez ca am luat pilula acum 7 saptameni in urma ruperii prezervativului, se atunci am avut 2 cicluri menstruale normale si 5 teste negative
dar totusi am dor sanii!
este reactie dversa a pilulei? sau e sarcina?
pana la ccate luni pot aparea rectiile adverse ale pilulei?

Offline

 

#130 2012-09-24 12:46:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Escapelle

din moment ce ai avut si menstruatie, si teste negative, nu-i sarcina.
simptomele si durata lor difera in functie de organism, nu-ti poate spune nimeni cand vei reveni la normal.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#131 2012-09-25 00:03:27

kevi
Membru
Inregistrat: 2012-09-24
Mesaje: 1

Re: Escapelle

salutare! am si eu o problema....care nu ma lasa sa dorm linistita.
pe 20 iulie am baut escapelle, pe 27 iulie am avut sangerari dupa care urmatoarea sangerare a fost pe 21 august si nu a fost abundenta, desi a tinut cam 6 zile. acum nu-mi mai vine menstra, dar de o saptamana (16 septembrie) am dureri permanente in regiunea ovarelor si o sensibilitate marita a sanilor. am facut test de sarcina, e negativ. ce poate sa fie? probleme hormonale din cauza pastilei? sad

Offline

 

#132 2012-09-25 01:12:44

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Escapelle

da, se resimte de la pastila. o sa ti apara la un moment dat, daca zici ca ai facut un test de sarcina si a iesit negativ..

Offline

 

#133 2012-09-30 01:18:55

maya.asdf
New member
Inregistrat: 2012-09-02
Mesaje: 6

Re: Escapelle

Am luat pastila pe 29 aug, pe 3 septembrie am avut sangerari cca 5 zile iar pe 13 sept ar fi trebuit sa imi vina menstruatia care nici la momentul actual nu a venit...De o saptamana am sanii din ce in ce mai tensionati, dor foarte tare si simt o tensiune in zona ovarelor, cred ca sunt putin proeminente sau poate e doar paranoia mea... Am afirmat acum ceva timp ca am luat pastila in urma unor 'jocuri' si din ce am inteles,era imposibila o sarcina deci am luat-o degeaba, insa ce se intampla cu mine? Imi puteti spune ce ar trebui sa fac...incep sa fiu iar din ce in ce mai stresata.
Va multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.