homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sa imi aman menstruatia...


#1 2009-06-25 15:31:39

Ingeras Mic
Membru
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 2

Vreau sa imi aman menstruatia...

Buna!Sunt noua pe site si am si eu o problema...In august voi pleca la mare si din calculele mele voi fii pe stop!Cum sa fac sa aman cu 4 zile-5 zile?Am auzit ceva despre orgametrolim.Am auzit si despre metoda aceea cu anticonceptionalele,dar pana acum nu am luat.As putea incepe de luna asta cu anticonceptionalele si in august sa nu mai fac pauza aia?Si inca ceva:Mi'ar putea da medicul de familie reteta pt anti-bebe sau trebuie sa ma duc neaparat la ginecolog?Va multumesc!:) :majoreta:  :patfierbinte:  :spermatozoid:  :applause:


... if you wanna be more sexy , stay in bed and drink more PEPSI ... lol

Offline

 



#2 2009-06-25 15:39:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Orgametrolimul nu te sfatuiesc sa-l folosesti.

Anticonceptionalele te-ar putea ajuta. Insa prentu prescrierea lor TREBUIE sa mergi la un cabinet de PLANNING FAMILIAL, nu la ginecolog sau la medicul de familie. Si, daca esti eleva, studenta sau angajata cu forme legale consultatia este gratuita la aproape toate cabinetele de planning.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-07-22 11:57:40

steffydeea
New member
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 7

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Buna. Si eu vreau sa imi aman menstruatia. Termin dumnica prima mea folie de ac si o sa fiu la mare saptamana viitoare. Cum pot sa prelungesc perioada? E vreo problema daca incep alta folie si folosesc decat vreo 3-4 pastile si apoi fac pauza de? Dupa 7 zile de pauza, folosesc aceeasi folie? Plssss. Am nevoie de sfatul vostru. Va pup. Mersi!

Offline

 

#4 2009-07-22 12:01:23

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

steffydeea, iei in continuare pasile, incepnad de luni - deci nu faci deloc pauza. din folia noua iei cate pastile vrei, cand le opresti o sa apara si menstra. folia inceputa n-o mai folosesti, o tii de rezerva.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#5 2009-07-22 12:04:20

steffydeea
New member
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 7

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Mersi mult de tot, Alinda. Sunt cam noua in acest domeniu si contez pe sprijinul vostru.  Multi pupici!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-22 14:14:54

steffydeea
New member
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 7

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Mai am o intrebare. Aceasta decalare necesita o protectie extra? Mersi mult

Offline

 

#7 2009-08-05 02:00:23

dark_assik
New member
Inregistrat: 2009-08-05
Mesaje: 33

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

helpp!!exista vreo metoda pentru a "grabi" menstruatia?...sau amana klumea:( nu vreau sa o iau ku mn la mare:((


"It's cold outside but between us it's worse.."disperat

Offline

 

#8 2009-08-05 02:03:08

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Steffy,nu,nu ai nevoie de protectie extra.
dark,exista tampoane interne si anticonceptionale. dar sa grabesti menstra nu cred ca poti.

Offline

 

#9 2009-08-05 03:32:49

dark_assik
New member
Inregistrat: 2009-08-05
Mesaje: 33

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

stiu..folosesc deja tampoane interne..doar k nu ma simt bine si imi strik km toata vacanta,si nici nu o pot amana.am auzit ceva de vitamina k,dar nu stiu exact kum se foloseste si c efect are,amanare sau diminuare:(


"It's cold outside but between us it's worse.."disperat

Offline

 

#10 2009-08-05 09:10:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

vitamina k doar diminueaza fluxul, dar nu e bine s-o folosesti, fiindca risti sa ai apoi hemoragii si mai mari

Offline

 

#11 2009-08-06 15:13:56

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

si eu vreau sa-mi aman menstruatia pt ca "imi vine pe cap" exact vinerea viitoare cand o sa plec la munte. si asta ar insemna ca toate zilele cat stau la munte sa fiu cu stresul pe mine. eu iam marvelon si ma gandeam sa "leg" 2 folii.dar ce ma ingrijoreaza este ca dupa aceaa o sa se schimbe ziua in care imi venea. adik acum imi vine numai vinerea.dar daca "leg" 2 folii o sa se schimbe ziua nu? big_smile sper ca m-ati inteles big_smile astept raspuns ms mult puss


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#12 2009-08-06 15:44:21

Danette
New member
De la: Sibiu
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 37

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Buna! Si eu vreau sa adopt "operatiunea de amanare a menstruatiei". Am inteles ca trebuie sa iau a doua folie de anticonceptionale in continuare, fara sa mai fac pauza. Merg cu ea pana la capat si apoi o sa-mi vina, nu?

Nu are nici un efect negativ? Ar trebui sa-mi fac griji pt ceva?


" Daca te opresti ori de cate ori un caine latra, drumul tau nu se va termina niciodata! "

Offline

 

#13 2009-08-06 23:38:18

dark_assik
New member
Inregistrat: 2009-08-05
Mesaje: 33

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

heimdall a scris:

vitamina k doar diminueaza fluxul, dar nu e bine s-o folosesti, fiindca risti sa ai apoi hemoragii si mai mari

ms mult puss .eram aproape sa fac prostia dar akum kiar ma gandesc de 2 ori inainte.poate intarzie de buna voie vreo doua zile si se rezolva.sper maca  tillfreds


"It's cold outside but between us it's worse.."disperat

Offline

 

#14 2009-08-07 00:03:27

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

oanaflori a scris:

si eu vreau sa-mi aman menstruatia pt ca "imi vine pe cap" exact vinerea viitoare cand o sa plec la munte. si asta ar insemna ca toate zilele cat stau la munte sa fiu cu stresul pe mine. eu iam marvelon si ma gandeam sa "leg" 2 folii.dar ce ma ingrijoreaza este ca dupa aceaa o sa se schimbe ziua in care imi venea. adik acum imi vine numai vinerea.dar daca "leg" 2 folii o sa se schimbe ziua nu? big_smile sper ca m-ati inteles big_smile astept raspuns ms mult puss

nu cred ca o sa ti se schimbe ziua pt ca tu o sa termini al 2-lea blister ca si pana acum, deci tot ce e posibil sa iti vina in aceasi zi menstruatia...
oricum ziua menstruatiei se poate schimba si daca nu unesti 2 folii

Danette a scris:

Buna! Si eu vreau sa adopt "operatiunea de amanare a menstruatiei". Am inteles ca trebuie sa iau a doua folie de anticonceptionale in continuare, fara sa mai fac pauza. Merg cu ea pana la capat si apoi o sa-mi vina, nu?

Nu are nici un efect negativ? Ar trebui sa-mi fac griji pt ceva?

daca unesti 2 folii a 2-a folie o iei pana la capat, atunci faci pauza de 7 zile si o sa iti vina si menstra

Ultima oara a fost editat de maryahs (2009-08-07 00:03:58)


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#15 2009-08-07 11:07:37

oanaflori
Full member
De la: tastatura
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 783

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

maryahs merci mult. acum am calculat cu calendarul in fata si ai dreptate, tot vineri o sa apara menstra, doar daca nu se schimba. merci mult. puss


O femeie desteapta Saruta dar nu iubeste, Asculta dar nu crede si Pleaca inainte de a fi dezamagaita.....

Offline

 

#16 2009-08-07 18:38:25

mamyscump
New member
De la: botosani
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 5

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

eu am mai folosit organometril si anul trecut ...si nu mi s a intamplat nimic...de ce zici ca nu e indicat??????acu nu  vreau sa iau pentru ca sper totusi sa fi ramas insarcinata, desi slabe sanse,dar imi doresc din tot sufletul si sper macar

Offline

 

#17 2009-08-07 20:19:51

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

oanaflori a scris:

maryahs merci mult. acum am calculat cu calendarul in fata si ai dreptate, tot vineri o sa apara menstra, doar daca nu se schimba. merci mult. puss

cu multa placere puss


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#18 2009-08-14 11:25:59

petreeugenia
Membru
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 1

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Situatia unirii a doua folii pentru amanarea ciclului menstrual se poate aplica si in cazul in care utilizez Diane35? Si nu e necesara o protectie suplimentara in caz de raport sexual in aceasta perioada?

Offline

 

#19 2009-08-14 11:29:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sa imi aman menstruatia...

Se poate aplica, nu e nevoie de protectie suplimentara

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.