homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Animalele si sarcina


#1 2009-07-15 14:47:13

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Animalele si sarcina

Dragelor ,ce parere aveti despre aceasta combinatie?Nu as dori sa aud despre cat de periculoase sunt,boli,etc.....astea le stiu prea bine din toate cautarile pe care le-am facut pana acum.Oricum parerile sunt impartite.M-ar interesa mai degraba sa stiu cum au facut cele care au avut animale in casa in timpul sarcinii,cum s-au descurcat,ce masuri de precautie si-au luat.Eu sunt posesoare de pisica si caine,intentionez sa raman gravida insa in acelasi timp imi iubesc enorm animalutele.Analizele mi-au iesit toate bune.....inclusiv toxocara si toxoplasma..............


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 



#2 2009-07-15 15:10:34

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Animalele si sarcina

eu am pisica de 3 ani si am ramas in primavara gravida...unii mi-au zis ca treb sa dau pisica pt ca e periculos, dar eu am zis ca o intreb pe dr gineco...pana sa raman eu ma ocupam de litiera pisicii si stateam cu ea bot in bot toata ziua, o pupam ca pe un copil...dupa ce mi-am facut analize si mi-a zis dr ca n-am avut toxoplasmoza si n-am aticorpi si i-am spus ca am pisica acasa...nu mi-a zis sa dau pisica, ci doar sa nu-i mai fac curat la litiera si sa ma limitez doar cat sa o mangai...asa am si facut...mi-a fost greu la incep, dar acum m-am obisnuit...tot dupa mine umbla in casa si sta mereu numai cu mine, dar nu o las sa se mai apropie de fata ...oricum o pisica tinuta in casa nu se compara cu una de pe strada...asa ca nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji si sa te indepartezi de animalele tale...poti sa limitezi iubirea cu ei, dar nu sa-i ingnori sau chiar mai mult sa-i dai...eu nu-mi dau pisica nici dupa nastere, o sa-i limitez accesul in camera copiilor si in bucatarie...mult succes si spor la treaba sa te vede cu burtica cat mai curand  kram


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#3 2009-07-15 15:17:46

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Animalele si sarcina

Ei ,felicitari si un bebe frumos si sanatos.Eu animalele nu le-am pupat niciodata ,le iau in brate ,le mangai le iubesc dar fara pupici.In plus,treaba cu toxoplasma mi se pare relativa.....am cunoscut persoane care nu avusesera animal si aveau toxoplasma.Eu am animal in casa de cand ma stiu si se pare ca analiza a iesit buna....Cred oricum ca daca pisica sta numai in casa si mananca bobite ( in nici un caz nu-i dau carne cruda) nu au de unde lua.Iar treaba cu litiera iar nu o inteleg.ca doar iau cu lopatica si evident ma spal pe maini dupa.....


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#4 2009-07-15 15:37:16

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Animalele si sarcina

multumim pt urari...la noi e la dublu pt ca sunt x2 bb  al9leacer
si a mea sta numai in casa, e vaccinata si deparazitata deci nu ar avea ce probl sa aiba...dar e bine sa ne ferim  wink ...azi a gasit o colega o pisica mica de cca 3 luni si acum stau cu ea in brate, ca sa doarma...o ia colega acasa, o infiieaza  tongue ...si cand a auzit sotul ca stau cu o pisica de pe strada in brate s-a suparat...ca sa o dau jos ...a incercat sa-i explic ca nu am pupat-o si cand am mangaiat-o m-am spalat pe maini imediat...offf paranoia asta din oameni  big_smile


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#5 2009-07-15 15:43:48

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Animalele si sarcina

2 bebei ?Super!!!Ei,are si el dreptate cu pisicutza de pe strada,dara daca te speli bine pe maini nu cred ca se poate intampla nimic.Oricum ,felicitari.Si noi avem discutii in casa vis a vis de animale.Si el este iubitor insa eu sunt "disperata" dupa ele.Si imi explica tot timpul ca e par in casa si cum va fi.......Chestia asta ma streseaza ingrozitor......Stiu ca probabil va fi greu,si nu in timpul sarcinii cat dupa.Apropos de asta ,chiar azi citeam ca este bine sa pui plasa deasupra patutului copilului pt a  limita accesul pisicii  la acesta.Mi se pare o idee excelenta.....


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-07-15 18:10:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Animalele si sarcina

animalele in sarcina te calmeaza, te fac a razi, sa te bucuri... se cuibaresc langa burta ta cand ti-e lumea mai draga hjarta eu am o matza salbatica rau, pe care o iubesc la nebunie... si n-am nicio intentie de a o da smile imi face numai bine smile

probleme pot fi dupa, intr-adevar.. atat cu parul, cat si cu comportamentul (unele devin geloase, agresive fata de copil sad a mea a facut ca toti dracii cand am adus un pui de caine in casa.... a fost o luna de teroare si sange... deci cand apare copilul ma bazez pe strategia mutatului in alt apartament... ca matza sa se simta pe teritoriul lui bebe si nu invers).

cat despre toxoplasmoza... intr-adevar e fff relativ.... eu ma mir f tare ca nu o am facuta... de mica m-am jucat cu toate animalele vagaboande si rapanoase, am mancat mereu fructe nespalate, m-am jucat cu pamant etc etc.... si uite ca n-am facut nimic smile deci ma indoiesc ca o fac acum, de la pisica mea care sta numai in casa. ii spal si tavita, am grija sa ma spal pe maini dupa si asta e.

asa ca mi-ka... relax... si spor la facut bebei! applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-07-15 18:22:44

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Animalele si sarcina

Ma simt mult mai bine acum vazand ca si alte persoane impartasesc dragostea pentru animale atat de mult incat sunt dispuse sa faca sacrificii pt animalutzul lor.Ma saturasem sa aud numai discutii gen:cat sunt de pariculoase,da-le,ce o sa faci cu ele,etc.Aproape ma apucase panica.Sunt convinsa ca vom muncii mai mult dar ne vom descurca......


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#8 2009-07-15 18:28:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Animalele si sarcina

aici nu e chestia de sacrificiu... ca nu poti sa zici ca sacrifici pe bebe pt animalutz... in niciun caz... e vb de... a nu fi paranoic smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2009-07-15 18:30:22

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Animalele si sarcina

Vorbeam de sacrificiul nostru...smile...munca mai multa,mai multe responsabilitati.


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#10 2009-07-15 18:43:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Animalele si sarcina

aaa... da... asa-i... dar daca sunt asa frumoase si iubitoare... smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2009-07-15 20:15:23

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Animalele si sarcina

asa e katami mare drepate ai...te relaxeaza f tare...mai ales cand vine si toarce din tot sufletelul ei...te topesti  smile

mi_ka e f buna ideea cu plasa deasupra patutului la bb...si eu vreau sa pun asa  wink ...eu ma gandeam ca sa fie impotriva insesctelor, nu m-am gandit la par ...pisica noastra e rasa cu blana scurta si nu lasa mult par...am avut o pisica cu par lung si zburau smocuri din ea...asa de groasa era blana  chicot


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#12 2009-07-16 17:53:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Animalele si sarcina

o vecina are o catelusa maidaneza iar sora ei a nascut acum o luna si jumatate.
si lor le era frica sa nu devina geloasa catelusa.
iar ea e atat de protectoare cu bebelusa smile daca plange bebe, plange si ea. ii duce boabe de-ale ei si le pune jos langa patut sa pape si ea. cand intra in casa primul lucru pe care il face e sa adulmece patutul sa vada daca e bebe acolo smile

Offline

 

#13 2009-07-16 18:22:56

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Animalele si sarcina

ce imagine frumoasa treb sa fie camysh....ce emotionant  smile ...parca e de poveste  al9leacer


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#14 2009-07-16 18:46:59

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Animalele si sarcina

da smile

Offline

 

#15 2009-07-16 20:06:08

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: Animalele si sarcina

camysh a scris:

o vecina are o catelusa maidaneza iar sora ei a nascut acum o luna si jumatate.
si lor le era frica sa nu devina geloasa catelusa.
iar ea e atat de protectoare cu bebelusa smile daca plange bebe, plange si ea. ii duce boabe de-ale ei si le pune jos langa patut sa pape si ea. cand intra in casa primul lucru pe care il face e sa adulmece patutul sa vada daca e bebe acolo smile

Ce dragutz.....Cred ca pana la urma e adevarata vorba aia cum ca lucrurile nu sunt niciodata atat de grave pe cat le vedem in imaginatia noastra........Cred cu tarie,acum cu atat mai mult, ca animalele si bebe pot convietui cu un strop de grija in plus din partea noastra.....


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#16 2010-05-12 11:28:10

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Animalele si sarcina

Si eu sunt insarcinata in saptamana 26, am un caniche de 8 ani pe care intentionez sa-l tin in continuare lipit de mine.
De ce sa-i i-au bucuria copilului de a avea un catel? Doar pentru ca noi romanii suntem plini de prejudecati in ceea ce priveste animalele? Doar pentru ca "un caine trebuie tinut afara pe lant?" smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#17 2010-05-12 18:06:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Animalele si sarcina

lucky applause


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2010-05-12 18:12:07

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Animalele si sarcina

lucky777 a scris:

Si eu sunt insarcinata in saptamana 26, am un caniche de 8 ani pe care intentionez sa-l tin in continuare lipit de mine.
De ce sa-i i-au bucuria copilului de a avea un catel? Doar pentru ca noi romanii suntem plini de prejudecati in ceea ce priveste animalele? Doar pentru ca "un caine trebuie tinut afara pe lant?" smile

tummenupp  tummenupp  tummenupp

Offline

 

#19 2010-05-12 21:12:20

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Animalele si sarcina

fetelor, imi place topicul.

am si caine si pisica big_smile, in apartament. dar de 2 saptamani motanul a luat-o razna. nu mai face decat ocazional in lighenut. am schimbat nisipul, locatia lighenusului, am mai pus unul de rezerva in alt loc. treaba mare nu am mai vazut de 3 zile sad . lol stiu din surse sigure ca il papa cainele. yikes dar e infioratoare situatia! helppp grater ! nu vreau decat sa ma gandesc ca isi va reveni pana nasc. nu am instalat inca nici patutul, nu am mutat nimic in casa, nu s-a intamplat nimic deosebit ... nu stiu ce sa mai spun. e si castrat...


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.