homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari-2


#20 2009-08-07 12:45:48

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

alexandrap a scris:

ms pt raspuns...probabil ca ai dreptate..din ce am mai citit pe forum am vazut ca tb sa faca si partenerul tratament. dumbom am facut tot felul de analize pt ca tot am avut probleme insa ureaplasma pt prima data..acuma raman cu intrebarea de cand o am si daca am luat-o de la partener..aiurea sentimentul. butter

Am facut tratament cu Doxiciclina (cf. prescriptiei) care m-a dat gata; acelasi tratament l-a urmat si sotul desi testul lui iesise negativ, dar ne-am gandit sa nu riscam. Daca doriti un sfat: Hraniti-va si odihniti-va bine pe tot parcursul tratamentului, altfel, riscati sa va simtiti ca niste legume  pe tot parcursul tratamentului si dupa ... ko  ko

Offline

 



#21 2009-08-07 18:02:32

Dr. Istrate
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 54

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Ar fi foarte de folos un vaccin pt. toate porcariile astea ... Romvac a muncit sa faca o multime de vaccinuri pt. mycoplasmele la animale  in timp ce specia umana, cu precadere gravidele se lupta cu antibiotice saptamani intregi.

Sarcina intretine aceste infectii prin modificarea hormonala, ph, secretii, etc.


Dalida, cat timp ai facut tratamentul?   Sa repeti analiza dupa minim 10 zile (altfel este viciata de tratamentul tocmai facut).

Ultima oara a fost editat de Dr. Istrate (2009-08-07 18:04:52)

Offline

 

#22 2009-08-08 19:17:44

Tatiana Dragu
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 34

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Ce reprezintă microflora vaginului?

Microflora vaginului este formată din anumite tipuri de microorganisme (bacterii, virusuri, ș.a.), care trăiesc ?n vagin .

De ce factori depinde microflora vaginului?


Microflora vaginului femeii depinde de următorii factori:
? Sarcină
? V?rstă
? Hormoni
? Echilibrul acid-alcalin al mediului vaginal (рН)
? Fumat
? Ciclul menstrual
? Metoda de contracepție
? Prezența bolilor infecțioase
? Prezența unor boli generale (spre exemplu, diabetul)
? Spălăturile vaginale , manevre mecanice la nivelul colului
? Frecvența relațiilor sexuale



Ce este flora convențional-patogenă?

Microorganismele convențional-patogene sunt bacterii (Mycoplasma, Ureaplasma), virusuri, ciuperci (Candida) și organismele monocelulare, care trăiesc ?n organismul omului fără a cauza daune, ?nsă, care ?n anumite condiții (scăderea imunității, bolile cronice, sarcina, menopauza ș.a.) pot cauza apariția unui proces inflamator. Rolul majorității microorganismelor care trăiesc pe suprafața și ?n interiorul organismului uman, ?ncă nu a fost studiat p?na la capăt și nu este cunoscut nici p?nă ?n prezent.

?n ce cazuri microflora vaginului poate fi considerată normală?

Odată cu dezvoltarea microbiologiei savanții au ajuns la concluzia, că ?n vaginul femeii pot să trăiască p?nă la 100 de tipuri de microorganisme, de cele mai deseori din așa numitul grup convențional patogen.

Printre cele mai răsp?ndite microorganisme care trăiesc ?n vagin se numără următoarele bacterii:

? Atopobium vaginae
? Bacteroides sp.
? Candida
? Corynebacteria (gardnerella)
? Enterococcus faecalis
? Esherichia coli
? Lactobacillus
? Leptotrichia
? Megasphaera
? Mycoplasma 
? Ureaplasma
? Staphylococcus aureus
? Staphylococcus epidermidis
? Streptococcus mitis
? Streptococcus pyogenes


Fiecare femeie poate avea setul său individual de microorganisme.

Cum se formează microflora convențional-patogenă a vaginului?

Odată cu nașterea copilului contactul lui cu lumea ?nconjurătoare (aer, apă, obiecte, oameni) duce la faptul, că organismul copilului este populat repede cu diferite tipuri de bacterii, virusuri, ciuperci (fungi) și organisme monocelulare, care trăiesc preponderant pe pielea perineului, feselor, pubisului, și care, ?n majoritatea cazurilor s?nt absolute inofensive pentru copil. Odată cu creșterea copilului și cu maturizarea sexuală, de asemenea și sub influența mai multor factori, unele tipuri de bacterii sunt ?nlocuite cu alte tipuri. Chiar ?n cazul respectării stricte a igienei corpului, ?n anumite condiții (defecarea, contactul sexual, primirea antibioticilor) are loc pătrunderea permanent a diferitor microorganisme ?n vaginul femeii. Microflora vaginului se normalizează repede fără intervenții adiționale.

Ultima oara a fost editat de Tatiana Dragu (2009-08-13 22:35:35)

Offline

 

#23 2009-08-10 11:30:26

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Dr. Istrate a scris:

Ar fi foarte de folos un vaccin pt. toate porcariile astea ... Romvac a muncit sa faca o multime de vaccinuri pt. mycoplasmele la animale  in timp ce specia umana, cu precadere gravidele se lupta cu antibiotice saptamani intregi.

Sarcina intretine aceste infectii prin modificarea hormonala, ph, secretii, etc.


Dalida, cat timp ai facut tratamentul?   Sa repeti analiza dupa minim 10 zile (altfel este viciata de tratamentul tocmai facut).

Cf. presciptiei medicului si antibiograma am luat doxiciclina timp de 10 zile (in primele 3 zile, odata la 12 ore si urmatoarele 7 zile odata la 24 de ore). La fel sotul.

Offline

 

#24 2009-08-10 11:44:31

Dr. Istrate
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 54

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

In general merge bine acest tratament. Eu as recomanda sa faceti si luna urmatoare acelasi lucru chiar daca analiza iese bine.   Doxiciclina este un bacteriostat  si ar trebui adaugat intotdeauna un bactericid (din cele din antibiograma)...

In alta ordine de idei, s-a descoperit ca unele dintre cele 14 serovaruri UU sunt mai putin patogene decat altele. De aceea unii nu au simptome dar sunt infertili, altii au simptome si nasc fara probleme mai multi copii, etc.


http://biblioteca.universia.net/html_bu … 07114.html

     The possibility that Ureaplasma urealyticum might play an important role in human infertility was first raised more than 20 years ago, but this association remains speculative. Considering the hypothesis that the pathogenicity of Ureaplasma urealyticum may depend on its serotypes, the clastogenic effects of different strains of Ureaplasma urealyticum, at concentrations of 103 CCU (color changing units)/ml, 104 CCU/ml and 105 CCU/ml, were evaluated in vitro in short-term cultures of human lymphocytes. Total or partial mitotic inhibition was produced by Ureaplasma urealyticum serotypes 2, 3 and 10 independent of the concentration (103 CCU/ml, 104 CCU/ml or 105 CCU/ml) of the microorganisms employed. In contrast, the clastogenic effects observed with serotypes 1, 7 and 12 varied according to the concentration employed in the test. Mitotic alterations were observed in Ureaplasma urealyticum serotypes 5, 6, 7, 8, 9, 11 and 12. Chromatid gaps (53.0%) and chromatid breaks (13.9%) were the most frequent types of alterations observed. The results of this in vitro assay demonstrated that the clastogenic effects varied with the Ureaplasma urealyticum serotypes evaluated


http://www.pubmedcentral.nih.gov/articl … tid=104704

The establishment of Ureaplasma urealyticum as a member of the normal genital flora has made its role in genitourinary tract disease difficult to define. Human inoculation studies finally demonstrated the pathogenicity of this organism in some cases of nongonococcal urethritis in males.

http://www.scielo.br/scielo.php?script= … 7000600008

Among the human mycoplasmas, Ureaplasma urealyticum is a common inhabitant of the urogenital tract and has been associated with non-gonococcal urethritis and chronic prostatitis with direct interference with spermatogenesis, among other diseases.

Ultima oara a fost editat de Dr. Istrate (2009-08-10 16:03:37)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-08-11 14:00:54

Dr. Istrate
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 54

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

SYNEVO:
Infecţiile cu Mycoplasma homins şi Ureaplasma urealyticum, germeni procarioţi, fără perete celular rigid, ce aparţin florei comensuale a tractului genital inferior la adultii activi sexual. Mecanismul prin care devin patogene nu este bine definit.
Colonizarea cu mycoplasme/ureaplasme a tractului genital are loc odata cu debutul vietii sexuale.
Mycoplasma Hominis si Ureaplasma Urealyticum sunt comensale (se hranesc cu un organism fara a-l afecta). Circumstantele in care  din saprofite devin patogene sunt reprezentate mai ales de traumatismele mecanice.

Offline

 

#26 2009-08-14 06:58:21

Tatiana Dragu
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 34

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Jawetz, Melnick & Adelberg's medical microbiology By George F. Brooks, Karen C. Carroll, Janet S. Butel, Stephen A. Morse -

Normal michrobial flora of the human body

Normal flora of the vagina:

Imediat dupa nastere, lactobacili aerobi apar in vagin si persista atata timp cat PH-ul ramane acid (cateva saptamani). Cand Ph-ul devine neutru (ramanand asa pana la pubertate)  flora contine diversi coci si bacili. La pubertate , lactobacili aerobi si anaerobi reapar intr-un mare numar si contribuie la mentinerea pH-ului acid prin producerea de acizi carbohidrati, in special glicogen. Acesta este un mecanism important pt prevenirea stabilirii altor posibile microorganisme daunatoare in vagin.
Daca lactobacilii sunt suprimati prin administrarea de medicamente antimicrobiene, antibiotice, variate bacterii cu potential patogen cresc in numar si cauzeaza inflamatii si iritatii.   Dupa menopauza, lactobacilii isi diminueaza din nou numarul si o flora diversa reapare.

Flora normala vaginala include printre altele si streptococul alfa hemolitic peptostreptococi, Prevotella, clostridia, Gardnerella, Ureaplasma, Mycoplasma, uneori Lysteria sau Mobiluncus.
Mucusul cervical are activitate antibacteriala si contine lyozomi.

Offline

 

#27 2009-08-16 09:39:38

Tatiana Dragu
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 34

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Tratament Pt Mycoplasma - Ureaplasma, in sfarsit ceva care ucide nu doar opreste multiplicarea. Sa speram ca in curand vor intra gasi si tratamentul la oameni.

http://www.minerva-biolabs.com/en/labor … mynox.html

   
Mynox? - the most effective reagent against mycoplasma

Ultima oara a fost editat de Tatiana Dragu (2009-08-16 17:08:52)

Offline

 

#28 2009-08-18 10:13:50

Tatiana Dragu
New member
Inregistrat: 2009-07-17
Mesaje: 34

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Offline

 

#29 2009-08-19 22:28:27

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Salut. am si eu o problema.  am avut acum vreo doua-trei luni niste usturimi la urinat (usoare si trecatoare) care insa m-au speriat si am fugit sa-mi fac examenul Clamidia. Pt ca tot eram acolo am intrebat Dr de la geneticlab ce sa mai fac si mi-a propus sa fac Ureaplasma. Clamidia mi-a iesit negativ iar Ureaplasma pozitiv.  Am facut imediat tratament intrucat atunci cand mi-a venit ciclu am avut dureri mari de tot de burta si pipi des , dureri care m-au tinut destul si sub antibiotic. In plus, am avut inflamatie anala suparatoare, chestie care nu prea face parte din tabloul Mycoplasmelor (sau da?)

Am nevoie de ajutor prin raspunsul la 3 intrebari, Doctoressa, va rog mult  (mentionez ca n-am avut vreo BTS in viata mea pt ca duc o viata ordonata si mi-e groaza de asa ceva)


1. Vreau sa intreb cum pot sa-mi ajut corpul pe parcursul tratamentului de 21 de zile cu Doxi (la mine a fost recurenta...), cum sa-mi ajut rinichii atat de greu incercati si intestinele care aproape ca ma ustura...  cand ma duc la toaleta nici nu mai miroase a ce trebuie... este steril pana si continutul intestinelor... :-(

2. Doxiciclina nu se combina cu antacide deoarece pierde din efect. Ce sa iau atunci pt stomac?

3. Ultima oara, desi analizele mi-au iesit bune, finalul de ciclu a fost la fel de dureros, lucru care s-a mentinut si dupa, drept pt. care am reluat antibioticul.  Pana cat poate dura nebunia asta? :-(( 

Multumesc


PS... a mai tinut cineva tratament atat de lung cu doxi?

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-08-20 20:14:51)

Offline

 

#30 2009-08-20 07:20:18

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Heeelp, va rog, ajutati-ma si pe mine.   Cum se lasa link Doctoressei? sad

Offline

 

#31 2009-08-20 11:58:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

am lasat link doctoressei

Offline

 

#32 2009-08-20 19:38:51

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

multumesc mult

Offline

 

#33 2009-08-20 21:44:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Adalberta a scris:

Salut. am si eu o problema.  am avut acum vreo doua-trei luni niste usturimi la urinat (usoare si trecatoare) care insa m-au speriat si am fugit sa-mi fac examenul Clamidia. Pt ca tot eram acolo am intrebat Dr de la geneticlab ce sa mai fac si mi-a propus sa fac Ureaplasma. Clamidia mi-a iesit negativ iar Ureaplasma pozitiv.  Am facut imediat tratament intrucat atunci cand mi-a venit ciclu am avut dureri mari de tot de burta si pipi des , dureri care m-au tinut destul si sub antibiotic. In plus, am avut inflamatie anala suparatoare, chestie care nu prea face parte din tabloul Mycoplasmelor (sau da?)

Am nevoie de ajutor prin raspunsul la 3 intrebari, Doctoressa, va rog mult  (mentionez ca n-am avut vreo BTS in viata mea pt ca duc o viata ordonata si mi-e groaza de asa ceva)


1. Vreau sa intreb cum pot sa-mi ajut corpul pe parcursul tratamentului de 21 de zile cu Doxi (la mine a fost recurenta...), cum sa-mi ajut rinichii atat de greu incercati si intestinele care aproape ca ma ustura...  cand ma duc la toaleta nici nu mai miroase a ce trebuie... este steril pana si continutul intestinelor... :-(

2. Doxiciclina nu se combina cu antacide deoarece pierde din efect. Ce sa iau atunci pt stomac?

3. Ultima oara, desi analizele mi-au iesit bune, finalul de ciclu a fost la fel de dureros, lucru care s-a mentinut si dupa, drept pt. care am reluat antibioticul.  Pana cat poate dura nebunia asta? :-(( 

Multumesc


PS... a mai tinut cineva tratament atat de lung cu doxi?

sincer mie ceva nu imi suna bine
topicul asta contine, la inceputul lui, infoarmatii foarte utile despre micoplasma asta....
durerile de la menstra pot aavea diverse cauze si daca analizele au iesit bune...de ce sa reiei antibioticul?????nu cu antibiotic se trateaza durerile menstruale, ci cu antialgice eventual
parera mea e deci sa recitesti cu grija cele scrise de Dr.Istrate  si sa opresti doxiciclina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#34 2009-08-20 22:56:18

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Pana acum cateva luni, inainte sa descopar Ureaplasma asta nesimtita niciodata nu am avut vreo durere pelvina... Am considerat ca daca  nu mi-a mai iesit la analiza a doua oara... poate m-am grabit s-o fac (a 7-a zi dupa tratament)...  atata timp cat aveam dureri atat de mari la ciclu si cutite in ovvar mi-a fost clar ca este PID din cauza mycoplasmelor sad    cum am luat doxi, cum mi-a trecut


Multumesc pt. raspuns, o sa incerc sa stau fara antibiotic 14 zile sa ma luminez... sper sa nu fi lasat asemenea sechele... :-(

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-08-20 22:57:45)

Offline

 

#35 2009-08-24 19:29:23

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

pot avea incredere intr-o analiza  pt toate BTS   facuta prin tehnica PCR   la a 7 - a zi dupa Doxi?

vineri am luat ultima pastila de doxi si vinerea urmatoare, dimineata, am luat analiza...

toate sunt negative...

Offline

 

#36 2009-08-29 06:59:43

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

http://encyclopedia.thefreedictionary.c … infections



http://gsc.jcvi.org/projects/msc/ureaplasma/



Manual de obstetrica si ginecologie, Florin Stamatian

http://www.scribd.com/doc/17147949/Stamatian-Vol-2-Gine

BOALA INFLAMATORIE PELVINĂ

Termenul de boală inflamatorie pelvină, B.I.P. sau PID (pelvic inflammatory
deasease) se referă la un sindrom clinic care rezultă ?n urma invaziei microbiene a
tractului genital superior, invazie care determină infecţia endometrului, trompelor şi a structurilor pelviene adiacente (ovare, mezosalpinx, peritoneul ligamentelor largi.
Este termenul modern al infecţiilor genitale ?nalte (utero-anexiale) recomandat
de OMS pentru a ?nlocui vechii temneni de anexită, metroanexită, salpingită, salpingo - ovarită. ?n marea majoritate a cazurilor este o infecţie ascendentă, microorganismele patogene urc?nd din vagin şi cervix p?nă la nivelul porţiunilor superioare ale tractului genital; rareori infecţia se produce prin difuziunea microorganismelor de la organele pelviene ?nvecinate: apendice inflamat, intestin cu boală Crohn.

Agenţi patogeni

* Cu transmisie sexuaiă. - cel mai des Chiamydia trachomatis sau Neisseria
gonorroeae, ?n 30% din cazuri infecţia este concomitentă cu cei doi agenţi.

* Flora oportunistă
- aerobă: Streptococ b - hemolitic, Stafilococ Aureu
hemolitic, E. Coli, KIepsiella;
- anaerobă: Bacteroides, Clostridi, Mycoplasme
(a căror frecvenţă a crescut ?n ultima vreme)
.
* ?n 30 - 40 % din cazuri etioiogia este polimicrobiană.


http://img90.imageshack.us/img90/9520/cropphp.jpg

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-09-04 20:23:14)

Offline

 

#37 2009-08-30 13:39:56

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

http://img200.imageshack.us/img200/4043/ureaplasmaparvum.jpg

Offline

 

#38 2009-09-01 23:08:11

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

AUTOVACCINUL!!!   http://www.geocities.com/indrumar/avcmtc/avcmtc.html

un articol la obiect. cred.



AFECŢIUNI URINARE

In infectiile urinare (pielonefritele cronice, prostatite, uretrite) s-au obtinut cele mai bune rezultate in tratamentul cu AVCMTC, concretizate prin negativarea uroculturilor sau reducerea semnificativa a numarului de germeni ceea ce a dus la disparitia simptomatologiei.



AFECŢIUNI GENITALE

Administrarea exclusiva a AVCMTC sau asociat tratamentelor clasice, a dus la vindecarea vaginitelor, corvicitelor si anexitelor cronice de lunga durata, in special a recidivelor dupa sistarea tratamentului cu antibiotice.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.