homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari-4


#58 2009-10-29 21:29:00

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

da. analiza din urina - primul jet de dimineata- la mesdana. sau geneticlab dar costa mai mult. 150 lei.

Offline

 



#59 2009-10-29 21:45:51

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Adalberta a scris:

da. analiza din urina - primul jet de dimineata- la mesdana. sau geneticlab dar costa mai mult. 150 lei.

multumesc Adalberta,

deci am inteles bine? la barbati se depisteaza in urina?
cam ce alte analize se mai pot face pt barbati; mie medicul mi-a recomandat cultura col, antigen chlamydia si test micoplasme; se pot face testele astea si la barbati? la urolog trebuie sa mearga? cabinetele pe care mi le-ai recomandat banuiesc ca sunt din Bucuresti dar ar trebui sa se faca si la cabinetele din tara nu?
daca vrem bebe ce alte analize ar trebui sa-si mai faca sa vedem daca nu cumva are vreo infectie pe care mi-ar putea transmite? normal mi se pare sa ne facem amandoi analizele nu sa asteptam sa apara la mine problemele; de multe ori barbatii nu prezinta simptome, cam care ar fi investigatiile pe care ar trebui sa le faca? incercam sa ajungem la un medic si pt el curand

Offline

 

#60 2009-10-29 23:08:41

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

ureaplasma, mycoplasma, chlamydia, spermograma... cam astea din cele care nu se vad...

altfel, se face si hiv, herpes2, vdrl... d-astea

Offline

 

#61 2009-10-30 09:50:52

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

si eu am probleme cu urea si myco....am luat azitrox 6 zile ...am refacut analiza dar au iesit tot pozitive......acum iau iar 6 zile.....sotului ii dau doxiciclina 10 zile ( 1/24 ore).....intrebarea mea ar fi cum poate sotul face analize sa vada daca el mai are infectiile ( adica , care ar fi variantele de analize ).....ma gandesc ca poate el nu mai are si ii dau antibiotic fara rost


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#62 2009-10-30 13:42:24

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

cel ma bun tratament este doxiciclina.   daca o ai de mai mult timp este bine sa faci chiar 14 zile ca sa stii ca scapi...
el poate face analiza din urina la Medsana sau Geneticlab (ADN)

altfel, zi mersi ca iti iese analiza din secretie si poti face antibiograma... mie imi iese numai la adn... nu stiu de ce... si ma tratez pe orb...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-11-05 08:03:55

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Offline

 

#64 2010-02-17 14:01:21

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

Este posibil ca tratamentul cu augmentin sa influenteze analiza pt mycoplasma si ureaplsama,in sensul sa fie ambele pozitive?

Offline

 

#65 2010-02-17 14:15:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

eu zic ca nu, cel mult sa obtii un fals negativ daca faci analiza in timpul tratamentului sau prea repede dupa

Offline

 

#66 2010-02-17 15:03:03

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

tasha2007 a scris:

Este posibil ca tratamentul cu augmentin sa influenteze analiza pt mycoplasma si ureaplsama,in sensul sa fie ambele pozitive?

nu.

Offline

 

#67 2010-03-26 11:53:04

deeiutza4u
New member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 16

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

infectia cu Ureaplasma urealyticum si Mycoplasma hominis se trateaza odata pentru totdeauna? sau ce se intampla cu ea de tot reapare? Am citit pe diferite situri ca poate duce la infertilitate. Eu am aceasta problema de ceva timp si nu stiu cum sa o mai tratez,reapare mereu...odata la doua luni. Tin sa specific,tot timpul facem tratament si eu si partenerul... Exista injectii pentru asa ceva? un tratament mai eficient decat banalele antibiotice ce imi distrug stomacul? Astept raspunsul cu nerabdare

Offline

 

#68 2010-03-26 17:11:39

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Ureaplasma , Mycoplasma , aici si in alte tari

deeiutza4u a scris:

infectia cu Ureaplasma urealyticum si Mycoplasma hominis se trateaza odata pentru totdeauna? sau ce se intampla cu ea de tot reapare? Am citit pe diferite situri ca poate duce la infertilitate. Eu am aceasta problema de ceva timp si nu stiu cum sa o mai tratez,reapare mereu...odata la doua luni. Tin sa specific,tot timpul facem tratament si eu si partenerul... Exista injectii pentru asa ceva? un tratament mai eficient decat banalele antibiotice ce imi distrug stomacul? Astept raspunsul cu nerabdare

Reapar pentru ca e normal sa fie acolo, e locuinta lor si sunt bacterii numite comensale, adica bacterii care nu iti fac rau practic. Exista mari discutii la nivelul comunitatii medicale mondiale, dar in principiu in majoritatea tarilor nu se trateaza aceasta "infectie", pentru ca nu exista un motiv clar. Depinde mult de situatie. Eu nu am citit in tratatul de boli infectioase ca ar duce la infertilitate, exista mentionat acest subiect in unele locuri, dar avand in vedere ca se estimeaza ca 70% dintre femei au culturi pozitive pentru mycoplasma, chiar nu poate fi asta singura cauza de infertilitate la acestea.


Una peste alta, eu nu as recomanda tratamentul, dar depinde mult de situatia ta. Daca ai simptome foarte puternice si asta e tot ce s-a izolat, atunci m-as mai gandit. Dar teoretic nu se trateaza, asta e parerea mea. Singura exceptie este sarcina. Sau daca vorbim de infectii in alte localizari - pneumonie cu mycoplasma de exemplu.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.