homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candida vs. sex si menstruatie


#1 2009-08-04 11:26:43

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Candida vs. sex si menstruatie

Am facut de curand tratament pt candida,iar dupa tratament mi-a venit menstruatia. Am citit undeva k dupa ce ai facut prima data candida este posibil sa-ti reapara, mai ales dupa menstruatie sau dupa un contact sexual. As vrea si eu sa stiu ce-as putea face dupa menstruatie sau dupa un contact sexual pt a preveni candida? In afara de acele spalaturi...

Offline

 



#2 2009-08-04 11:33:03

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Candida vs. sex si menstruatie

cumperi un bioclean gel  , eu il folosesc si imi place

Offline

 

#3 2009-08-04 11:34:02

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Candida vs. sex si menstruatie

despre ce spalaturi vorbesti?
cele interioare cu irigatorul  nu sunt recomandate deoarece deregleaza flora
daca tratamentul a fost facut corect, si s-a trata si partenerul nu ar trebui sa apara prea curand( zic prea curand pt ca este intalnita destul de des si are diverse cauze care o declanseaza, cum ar fi antibiotice, dulciuri, spalaturi excesive).
ce ai auzit tu, cred ca e un mit, ca ar aparea dupa menstra sau dupa primul contact sexual de dupa tratament, dar pt siguranata puteti folosi prezervativul o perioada ca sa fii sigura ca totul e in regula, si sa repeti analiza de secretie pt a vedea daca s-a vindecat

Offline

 

#4 2009-08-04 13:05:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Candida vs. sex si menstruatie

cum a zis si ttttt...ia un bioclin gel si pune timp de cateva zile dupa ce trece menstra...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2009-08-05 11:42:53

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Candida vs. sex si menstruatie

ionela a scris:

despre ce spalaturi vorbesti?
cele interioare cu irigatorul  nu sunt recomandate deoarece deregleaza flora
daca tratamentul a fost facut corect, si s-a trata si partenerul nu ar trebui sa apara prea curand( zic prea curand pt ca este intalnita destul de des si are diverse cauze care o declanseaza, cum ar fi antibiotice, dulciuri, spalaturi excesive).
ce ai auzit tu, cred ca e un mit, ca ar aparea dupa menstra sau dupa primul contact sexual de dupa tratament, dar pt siguranata puteti folosi prezervativul o perioada ca sa fii sigura ca totul e in regula, si sa repeti analiza de secretie pt a vedea daca s-a vindecat

eu ma lupt cu candida de ceva vreme si nu e un mit , apare in preajma menstruatiei pt ca se modifica ph -ul , si stiu foarte multe persoane carora le apare inainte sau dupa menstra , deci clar nu e un mit

raport sexual cu prezervativ , nu e relevant deloc , obligatoriu trebuie sa va tratati amndoi , dar exista cazuri , cand dupa raport , cu prezervativ sau fara , reapare candida si asta pt ca se produce frecarea mucoasei , implicit modoficarea mediului
singurul lucru la care ar ajuta prezervativul ar fi acela ca sperma nu mai ajunge in vagin , fiind alcalina , sperma ajuta candida sa se dezvolte prin modificarea ph-ului

Asa ca , cel mai bine ar fi sa incerci refacerea florei vaginale cu lactobacili ovule si acel biocean gel de care am zis e f bun
spalaturile interioare cu irigatorul nu sunt recomandate e adevarat , dar in timpul tratamentului daca doctorul le recomanda trebuie facute , pentru ca secretia candidei este un foarte abundenta si solida , nu se poate elimina singura
ionela cred ca a recomandat prezervativul pentru a elimina riscul ca unul din voi sa nu se fi tartat corespunzator si sa o dati iar de l aunul la altul , dar asa cum zicea si ea , daca s-a efectuat tratamentul corect nu ar trebui sa fie riscuri

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-08-05 11:48:01)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-05 14:13:03

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Tratamentul l-am respectat amandoi cu sfintenie.. el si mai disperat decat mine (neavand nicio simptoma) a mai folosit inca 2 zile in plus crema recomandata de dr ca sa fie el sigur... Ieri a fost ultima zi de menstruatie, iar azi simt ceva mancarimi acolo jos (sau poate e totul numai in mintea mea pt ca m-a chinuit rau candida asta  sad ), in rest nimic din ce-am avut, gen secretie, roseata... Azi dimineata m-am spalat cu ceai de galbenele si mai am un gel de la Hofigal numit Plantintim.. este numai din plnate, nu cred ca are ce sa-mi faca rau, si m-am dat cu el. O sa-mi iau bioclin daca voi ziceti ca este bun, am vazut ca e f laudat pe aici. Mai am si 2 ovule Feminella pe care mi le-a recomandat dr dupa terminarea tratamentului, pt refacerea florei, pe care le-am intrerupt pt ca imi venise ciclul. Multumesc pt sfaturi!

Offline

 

#7 2009-08-06 21:54:08

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Candida vs. sex si menstruatie

de aprox o sapt simt o usturime in timp ce urinez, si ma si mananca. nu am scurgeri abundente si nici mirositoare si nici la contact nu am dureri. E posibil totusi sa fie candida? Sau poate fi si o raceala la burta, avand in vedere ca urinez destul de des?

Offline

 

#8 2014-01-26 00:16:54

amelia1111
Membru
Inregistrat: 2014-01-26
Mesaje: 1

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Buna,de curind am fost la un control ginecologic si  am aflat ca am candidoza de doua zile  urmez tratamentul recomandat insa nu are nici un efect.astazi insa,mi sa inceput menstruatia si nu stiu sa urmez sau nu tratamentul in continuare,tin sa precizez ca durerile sunt ingrozitoare

Offline

 

#9 2014-01-26 08:46:25

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Candida vs. sex si menstruatie

sushi a scris:

de aprox o sapt simt o usturime in timp ce urinez, si ma si mananca. nu am scurgeri abundente si nici mirositoare si nici la contact nu am dureri. E posibil totusi sa fie candida? Sau poate fi si o raceala la burta, avand in vedere ca urinez destul de des?

ce povestesti tu suna a infectie urinara cu E coli cel mai probabil ... fa si tu un sumar de urina si o urocultura smile pentru asa ceva eu am luat Uroval D Manosa si Biosept timp de 30 zile si mi-a trecut ara antibiotic!

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2014-01-26 08:47:29)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#10 2014-01-26 10:21:34

orhydeea
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 21

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Buna ziua doamnelor,
Am facut un fel de intoxicatie, ( zic eu medicamentoasa dar nu ma stiu cu alergii de vreun fel. am luat un antibiotic dat de medic pe baza de ciprofloxacin, am o piatra la fiere si medicul mi-a dat o reteta cu antibioticul asta ptr infectiile provocate de piatra, si omeprazol. Am mai luat antibioticul asta si omeprazol si nu am avut nicio problema pana acum. Am oprit tratamentul dar intoxicatia tot nu mi-a trecut.) am incheiturile umflate de la degetele de la maini pana la cele de la picioare, genunchi, si imi starnesc mancarimi. Am fost pe al doctori pe aici ( mentionez nu sunt in tara), am fost aseara la urgente la spital si mi-au dat prednisolone 5mg( sa iau 8 pastile pe zi) si Chlorphenamine 4mg(4 pastile pe zi) ; acum sunt in perioada de pauza cu anticonceptionalele .. oare afecteaza cu ceva mersul bun al lor daca iau pastilele astea ptr intoxicatia mea?  Stiu sigur ca nu se pot lua impreuna ( scrie pe prospectul Prednisolone ca aceste diminueaza efectul anticonceptionalelor) dar tinand cont ca sunt in pauza respectiva cat pericol e sa nu-si mai faca efectul cand trebuie sa le iau iar?? Si mai am o mica problema... de 3 zile ma doare burtica sa mi se rupa toate alea prin interior iar ciclul nu mai vine, nu a curs nicio picatura. Daca ii trebuie cuiva o picatura nu am de unde sa ii dau .. dar am dureri de parca am stat in frig, afara toata iarna. multumesc

Offline

 

#11 2014-01-26 11:07:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida vs. sex si menstruatie

daca le iei in pauza e ok, nu au cu ce interactiona, daca intri cumva peste folie te protejezi cat timp le iei + 7 zile dupa
problema cu menstruatia sa nu fie tot din cauza lor, multe fete au patit de la antibiotic sa nu le vina menstruatia

Offline

 

#12 2014-01-27 14:10:14

alinagaurean
New member
Inregistrat: 2013-12-27
Mesaje: 8

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Buna fetelor...Eu am o problema ciudata pt mine...Atunci c?nd ejaculeaza inauntru am usturimi...In timpul actului nu am nici o problema si in restul zilelor la fel...doar o secretie alba,putin abundenta,fara miros...Ce parere aveti?Ce ar trebui sa fac?

Offline

 

#13 2014-01-27 14:19:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida vs. sex si menstruatie

sa faci un examen de sceretie, e posibil sa ai o mica infectie

Offline

 

#14 2014-01-27 14:23:05

alinagaurean
New member
Inregistrat: 2013-12-27
Mesaje: 8

Re: Candida vs. sex si menstruatie

multumesc puss

Offline

 

#15 2014-01-27 14:23:17

orhydeea
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 21

Re: Candida vs. sex si menstruatie

buna din nou,
Mie tot nu mi-a venit pana acum durerile tot acolo sunt ..miercuri ar trebui sa incepi sa iau anticonceptionalele ..nu stiu ce sa fac .. sa le iau .. sa nu le mai iau?! mai vine luna asta .. nu mai vine

Offline

 

#16 2014-01-27 14:36:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Candida vs. sex si menstruatie

presupun ca te-ai protejat suplimentar cat ai luat antibiotic + 7 zile dupa
daca e asa, incepi folia noua indiferent daca-ti vine sau nu

Offline

 

#17 2014-01-27 14:44:41

orhydeea
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 21

Re: Candida vs. sex si menstruatie

da ..ne-am protejat ...pana la abstinenta. smile iar antibioticele le-am luat joi noaptea si una vineri dimineatza, eram un pauza si de pilule si de love rotfl2, iar vineri dimineatza cand am vazut ca mi se umfla mainile si picioarele nu am mai luat atibioticul deloc. Multumesc ptr sfaturi.   buga

Ultima oara a fost editat de orhydeea (2014-01-27 14:51:05)

Offline

 

#18 2014-01-28 11:20:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Asadar incepi folia linistita, indiferent ca vine sau nu menstra, caci gravida nu esti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2014-01-28 18:42:09

orhydeea
New member
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 21

Re: Candida vs. sex si menstruatie

Multumesc pentru sfaturi, ma-ti mai linistit, oricum mi-a venit pana la urma, azi. Pe mina ma ingrijorau durerile de burtica atat de devreme incepute. Nu am patit niciodata pana acum,  facusem luna asta si un examen gen papa nicolau la noi, aici ii spune Cervical screnning, sau ceva de genul asta ( mentionez ca sunt in Anglia si cum m-am inscris la medic de fam, aici ii spune General practice, mi-a venit scrisoare acasa sa fac testul asta gratuit. A iesit OK). POate durerile au fost si din cauza reactiilor adverse la antibioticul respectiv. In fine .. acum totul a trecut. Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.