homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Trucuri de machiaj-2


#20 2009-08-04 20:42:15

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Trucuri de machiaj

in_love, eu folosesc o pensula mare pt blush
si ma dau de jos in sus.. in diagonala asa, nu stiu cum sa explic rodnar
in orice caz, nu ma dau mereu, mai mult la ocazii speciale... ca al meu e portocaliu big_smile dar cu roz nu mi sta bine


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#21 2009-08-18 22:36:53

wra_blu
Banat
Inregistrat: 2008-08-31
Mesaje: 9276

Re: Trucuri de machiaj

Offline

 

#22 2009-08-19 00:47:36

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

fetelor,am o intrebare... de vreo 4 ani practic arta machiajului,nu ies din casa nemachiata... si cu toate eforturile mele,nu pot sa tin fondul de ten sa arate perfect nici macar 4-5 ore. folosesc fond de ten,corector cand si unde e nevoie,si pudra. dar si cu pudra,tot incepe sa arate naspa dupa cateva ore. si mi se fac linii de expresie la colturile gurii,si arata groaznic...am ajuns sa incerc sa nu mai zambesc,ca sa nu mai apara alea. ce pot sa fac ca  machiajul sa arate bine mai mult timp (mai ales ca fondul meu de ten cica tine 16 ore..) si sa nu imi mai apara liniile de expresie? nu de alta,da' se vede urat..machiajul sa arate cat de cat bine,si sa am acele mici 'greseli' la coturile gurii...

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-08-19 00:48:36)

Offline

 

#23 2009-08-19 01:31:18

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: Trucuri de machiaj

dak ai tenul gras si fdt nu rezista prea mult timp in sensul k fata ta incepe sa devina lucioasa, ai putea incerca ca baza de machiaj o crema sebo-reglatoare si matifianta si apoi fdt...dak cumva folosesti l'?real infaillible sau un alt fdt care contine mai multa pudra este recomandat sa nu mai folosesti si pudra nu de alta insa iti incarci f tare tenul si porii se blocheaza si uite asa apar cosurile si pct negre...incearca sa nu mai aplici mult fdt in locul unde ai ridurile de expresie, pt k tinzi sa le accentuezi in loc sa le maschezi, asa mi se intampla si mie in jurul ochilor, dedesubt...


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#24 2009-08-19 01:31:21

the.duchess
Full member
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 139

Re: Trucuri de machiaj

eu zic ca ai putea sa folosesti inainte de a aplica fondul de ten o baza de machiaj sau crema,astfel fondul de ten se va intinde mai bine si poate nu se mai aduna....


i`m tryin` to do good, but the devil's fuckin` with me..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-08-19 01:46:25

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

pai am folosit..si crema,si baza,dar la fel face. si 'a se aduna' nu e tocmai termenul... cand zambesc,fac gropite la coturile gurii... cand ma dau cu fond de ten,nu zambesc... si cand ies afara si zambesc,gropitele alea isi fac aparitia... nefiind date cu fond de ten,arata ca niste dungulite lasate in urma,ca sa zic asa. si am ajuns sa ma musc de falci ca sa nu mai zambesc/rad...si e annoying,ca sunt foarte vesela din fire sad

Offline

 

#26 2009-08-19 03:35:17

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: Trucuri de machiaj

hai mai shine...cum naiba sa nu razi din cauza ca se strange fondul de ten...pe bune...nu-l mai folosi daca nu reusesti sa gasesti unul care sa te satisfaca pe masura...foloseste doar o crema colorata care sa uniformizeze culoarea tenului si gata...fara fond de ten, fara pudre.....o sa ai timp destul sa le folosesti dupa 40 de ani.....

Offline

 

#27 2009-08-19 09:43:49

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Trucuri de machiaj

... eu le zic "mustati" lol
sunt riduri de expresie, cred, pe care oamenii extrem de zambareti le au mai devreme decat e cazul lol
la mine uneori se vad, alteori nu, dar nu prea ma deranjeaza... cum sa nu zambesti din cauza lor?
nu te mai da cu fond de ten, pt ca are si el o influenta... degeaba se tot zice ca nu afecteaza tenul, ca bla-bla, dar daca tu te dai de la 11-12 ani [din ce am inteles] nu e tocmai bine pt tenul tau.
si de acum inainte tot o sa te dai


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#28 2009-08-19 12:14:12

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Trucuri de machiaj

Eu nu suport fondul de ten lol ma dau doar cand e nevoie, cand am tenul iritat sau mai apare cate un cos...
Nici pudra nu prea-mi place dar o folosesc mai des, pentru ca am tenul mixt si dupa cateva ore dupa ce ma machiez incepe sa luceasca si pudra il face sa arate mai mat.
Si dungulitele alea imi apar si mie dupa ce ma dau cu fond de ten, cele mai multe apar intre coltul interior al ochilor si nas si pe frunte lol  , dar am vazut ca apar mai multe cu cat stratul de fond de ten e mai gros....

Ultima oara a fost editat de my_aa (2009-08-19 12:15:30)


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#29 2009-08-19 12:15:08

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: Trucuri de machiaj

shineofblood, din cate am inteles ai un ten acneic, cu probleme..incearca sa folosesti corector in zonele cu probleme, unde vrei sa acoperi si in rest o crema matifianta care si coloreaza park la avene sau la roche posay sunt din astea, acestea intra repede in piele si ii confera un aspect natural...o sa fie cam greu la inceput dezvatarea de fondul de  ten insa cu vointa reusesti si asa ai sa poti sa zambesti fara sa ai probleme..acu na de la fdt buclucas sa nu mai poti zambi, no no way...


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#30 2009-08-19 13:29:50

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

prefer dungulitele de expresie in cazul asta. nu de alta,da' ziceam la topicul despre dermatocosmetice ce am avut pe fata. degeaba imi spuneti sa renunt la el,cat timp nu stiti cum arata tenul meu smile more so,cum arata cu 3-4 ani in urma... nu cred ca stiti cum e sa refuzi sa iesi din casa pentru ca arati dezgustator,si asta cu machiaj facut. deci n-am avut prea multe de spus in chestia asta. din 2 rele,am ales chestia mai putin rea. observ ca nu-s singura cu problema asta...pai...hmm... in cazul asta nu cred ca tre' sa-mi fac griji. eu credeam ca are fondul de ten ceva cu mine,in mod special. multumesc de ajutor smile

Offline

 

#31 2009-08-19 13:40:49

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: Trucuri de machiaj

inteleg k e vb d ceva grav in cazul tau..insa sa stii k si fdt produce o suprainfectare a cosurilor.. insa knd nu ai solutie apelezi la el.. ai descoperit cauza acneei tale?


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#32 2009-08-19 13:49:33

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

da. si am rezolvat-o. dar semnele raman. le tratez si pe ele,dar merge mai greu...

Offline

 

#33 2009-08-20 12:22:10

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Trucuri de machiaj

cum tratezi semnele..si mie mi-au ramas pe fata in anumite locuri si nu vor sa treaca deloc?e buna oare o crema contra petelor?


kapitulation

Offline

 

#34 2009-08-20 14:13:21

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

eu folosesc celltone. tongue la inceput credeam ca e o prostie,si ca da maica-mea banii degeaba,dar dupa cam o luna semnele mele deja erau vizibil diminuate.... eu una sunt multumita cu ea. smile

Offline

 

#35 2009-09-03 19:29:31

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Trucuri de machiaj

---Un machiaj corect---

Hidrateaza-ti fata,gatul si chiar urechile.Ajuta crema sa patrunda mai bine in piele masand cu palmele umezite,apoi asteapta 20-30 minute inainte de a te machia

Daca ai tenul gras,ar fi bine sa aplici si o baza pt machiaj matifianta si abia dupa asta sa treci la fondul de ten.Intinderea acestuia din urma cu o pensula speciala este mult mai usoara si mai sigura,insa e bine sa verifici daca fondul de ten se "pierde" catre margini,folosind un buretel curat

---Fara buze crapate---

Incepe cu o baie de aburi cu ceai de musetel pt fata(excelenta si pt ten,inainte de aplicarea mastilor), apoi foloseste o periuta noua de dinti pt a-ti exfolia usor buzele.Maseaza cu miere,iar dupa ce o indepartezi aplica un strat de balsam de buze.Preseaza-ti buzele una de cealalta si aplica inca un strat.
Ar fi bine ca operatia sa se repete de mai multe ori pe zi

---Operatiunea : cosurile----

Indicat este sa nu le atingi,altfel prelungesti durata de vindecare (3-7 zile,in mod normal).Usuci zona folosind substante precum uleiul de arbore de ceai,peroxid de benzoil sau acid salicilic

Ultima oara a fost editat de in_love (2009-09-03 19:44:40)


kapitulation

Offline

 

#36 2009-09-04 00:43:28

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Trucuri de machiaj

shine dar te-ai gandit vreodata ca nu folosesti tipul de fond de ten care se potriveste pielii tale? adica nu tuturor li se potriveste fondul de ten lichid... mie mi-a deschis ochii una care lucreaza intr-un magazin de cosmetice.. mi-a zis ca fondul de ten trebuie ales nu in functie de marca ci in functie de pielea tenului. eu am folosit ani de zile ala lichid.. nu ma impacam bine cu nici unul... si cand mi-a dat sa probez pe cel mousse ( arata asa ca ciocolata aerata, ca o spuma) mi s-a deschis o noua viziune... stiu ca la noi nu prea e moda cu fdt compacte dar aici am vazut ca muuulte fete il folosesc.. acopera muult mai bine, se aplica cu burete/degete si nu incarca nici jumatate...
eu am Biotherm.. asta: http://www.biotherm-usa.com/_us/_en/mak … Foundation


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#37 2009-09-04 00:46:22

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Trucuri de machiaj

mary_aleee a scris:

shine dar te-ai gandit vreodata ca nu folosesti tipul de fond de ten care se potriveste pielii tale? adica nu tuturor li se potriveste fondul de ten lichid... mie mi-a deschis ochii una care lucreaza intr-un magazin de cosmetice.. mi-a zis ca fondul de ten trebuie ales nu in functie de marca ci in functie de pielea tenului. eu am folosit ani de zile ala lichid.. nu ma impacam bine cu nici unul... si cand mi-a dat sa probez pe cel mousse ( arata asa ca ciocolata aerata, ca o spuma) mi s-a deschis o noua viziune... stiu ca la noi nu prea e moda cu fdt compacte dar aici am vazut ca muuulte fete il folosesc.. acopera muult mai bine, se aplica cu burete/degete si nu incarca nici jumatate...
eu am Biotherm.. asta: http://www.biotherm-usa.com/_us/_en/mak … Foundation

Am incercat si lichid,si pudra,si 3 in 1,si spuma smile Spuma mi-a facut cel mai rau... nici n-apucam s-o intind ca lumea. Dupa experimente,am stabilit ca tot lichidul e mai bun pentru mine. Observ ca (,) cu Accord Parfait chiar imi merge bine... cam 6-7 ore machiajul e intact,dup-aia inca vreo 2-3 ore arata ok smile Sunt multumita asa.

Offline

 

#38 2011-11-21 18:24:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Trucuri de machiaj

machiaj pentru diverse forme de ochi
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33245_draft_lens3000842module18563412photo_1236011761how_to_make_your_eyes_look_bigger.gif

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.