homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Polichistoza ovariana


#1 2009-08-04 15:08:34

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Polichistoza ovariana

Salut! Scriu deoarece nu sunt deloc informata cu aceasta boala si as vrea sa aflu pareri, experiente si raspunrui la intrebarile mele.
Pana acum 3 ani luasem ac, decand le-am intrerupt am probleme cu menstra. In mai a intarziat 4 zile, in iunie 13, si acum deja sunt 8 si nici un semn de menstra. (POsibilitatea de srcina o exclud ca nu avusem relatii sexuale din 3 iunie) La fel sapt trecuta am fost la endocrinolog caci am aflat ca am probleme cu glanda tiroida. Este marita (gradul II). Am dat analize la hormoni ai au iesit bine, insa mi-a spus sa mai dau inca odata Proclactina si hormonul THH. Rezultatele le voi primi pe 13 august. Azi am fost sa imi mai fac o USG a bazinului. In concluzie mi s-a scris: Ovare cu tendinta spre polichistoza. Dmna de acolo mi-a zis ca mentra im iva veni in decurs de o sapt si apoi dupa ce primesc rezultatele de la analizele hormonale sa merg la ginecolog.
Sunt foarte speriata. Am venit acum acasa si am citit pe inet ca aceasta poate afecta fertilitatea.. grater imi este foarte frica, deoarece imi doresc mult un bebe...logic la momentu potrivit cand voi fi si eu casatorita.  Va rog mult sa imi spuneti daca este tratabila aceasta boala...imi este frica sa nu pot fi mamica. Cat de mult influenteaza fertilitatea? si care sun cauzele polichistozei? Ma gandesc ca daca in concluzie este scris TENDINTA spre polichistoza..inseamna ca sunt la inceput si poate am shanse sa ma vindec, voi ce spuneti? scuze ca am scris atat de mutl, dar vreu sa fie clara problema mea...astept raspuns si va multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2009-08-04 15:32:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Polichistoza ovariana

taniusha i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2009-08-04 15:38:51

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Polichistoza ovariana

multumesc mult mult de tot puss puss puss

Offline

 

#4 2009-08-04 15:57:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Polichistoza ovariana

taniusha a scris:

multumesc mult mult de tot puss puss puss

nu ai practic nici o problema asa ca nu te necaji si nu te stresa. poate ca exista o tendinta sa faci micropolichisturi, nereprezentind nimic grav si sigur, fara sa te impiedice sa ai o sarcina atunci cind o vei dori


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2009-08-04 16:23:14

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Polichistoza ovariana

Mutumesc mult dmna doctoreassa pt un rasp atat de rapid. ma-ti calmat cu raspunsul dvstra...acum o sa astept 13 august sa iau analizele de la laborator sa vad ce imi va spune atunci medicul Multumesc inca o data smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.