homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vulvovaginita micotica (?)


#1 2009-08-16 12:13:21

adorada
Membru
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 3

vulvovaginita micotica (?)

Buna ziua,

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat.
In urma cu o saptamana am fost diagnosticata de medicul ginecolog cu vulvovaginita micotica (pe baza consultului, fara vreun fel de analize) si mi s-au prescris nizoral tablete, spalaturi cu septovag, clotrimazol ovule si canesten unguent. Precizez ca m-am prezentat la consult din cauza unor mancarimi foarte puternice in zona genitala care se intind pana in zona pliului fesier. In afara de asta, in urma cu aprox 2 luni am remarcat in afara anusului doua umflaturi mici, cam cat un bob de mazare, de consistenta unui nodul care nu ma dor - de la farmacie mi s-a spus ca pot fi hemoroizi externi si mi-am dat cu proctolog si balsam cu bitter suedez. Nu mi-au trecut, dar nici nu ma deranjeaza. Am pus mancarimea pe seama lor initial, insa ginecologul mi-a spus ca nu ei sunt de vina si sa nu-mi fac griji din cauza lor.
Sunt in a sasea zi de tratament pentru vulvovaginita micotica si mancarimile nu au trecut deloc, parca dimpotriva, sunt mai puternice. Intre timp am terminat nizoralul si continuu pana in a zecea zi cu ovulele si crema. Am mancarimi puternice in special dupa ce am scaun si in general dupa urinare (am luat si urinal, din proprie initiativa, in ideea ca poate e o infectie urinara). E normal sa nu-mi treaca deloc dupa aproape o saptamana de tratament? In plus, a doua zi elimin o parte din ovulul respectiv (mai putin de jumatate) impreuna cu o scurgere albicioasa, nemirositoare, neusturatoare.
M-ar interesa un sfat, ce sa fac sa scap mai repede de mancarimea asta neplacuta. Poate fi altceva decat micoza?

Multumesc anticipat

Offline

 



#2 2009-08-16 12:52:19

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: vulvovaginita micotica (?)

cel mai bine ar fi sa recoltezi o  secretie vaginala cu antibiograma si antifungigrama. dar dupa 5 zile de la terminarea tratamentului acesta. dupa simptome s-ar putea sa nu fie nicio micoza. dar cel mai bine iti faci o secretie dar la 5 zile dupa ce ai terminat tratamentul cu ovule si cu nizoral pe gura. pare sa nu fie micotica ci de alta origine. In cele 5 zile de cosmar sa nu faci spalaturi vaginale sau sa pui ovule sau sa iei ceva antimicotic pe gura ca altfel degeaba faci secretia.
dupa recoltarea secretiei si pana la primirea rezultatelor, poti sa folosesti ovule cu betadina( este un dezinfectant vaginal), dar sa nu le folosesti pana nu iti recoltezi secretia vaginala pentru ca risti sa le iei si sa nu rezolvi problema.
multa bafta si imi pare rau ca mai trebuie sa suporti inca o saptamana de chin.
si in legatura cu excrescesntele acelea de pe fundulet, e bine sa te vada un dermatolog sa vezi exact ce e cu ele. sa nu fie HPV sau molluscum contagiosum. numai dermatologul poate sa spuna cu exactitate.

Offline

 

#3 2009-08-17 01:35:12

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: vulvovaginita micotica (?)

Eu nu cred k este normal sa nu-ti treaca dupa o sapt de tratament, mai ales k tratamentul este dat de un doctor, nu luat de capul tau. Si eu m-am confruntat cu o astfel de problema, iar dupa cateva zile (4-5 zile) de tratament deja ma simteam mai bine... Nu stiu ce sa zic, mai bine fa o analiza la secretie cu antifungigrama k sa mergi la sigur.

Offline

 

#4 2009-08-17 08:47:17

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: vulvovaginita micotica (?)

adorada a scris:

Buna ziua,

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat.
In urma cu o saptamana am fost diagnosticata de medicul ginecolog cu vulvovaginita micotica (pe baza consultului, fara vreun fel de analize) si mi s-au prescris nizoral tablete, spalaturi cu septovag, clotrimazol ovule si canesten unguent. Precizez ca m-am prezentat la consult din cauza unor mancarimi foarte puternice in zona genitala care se intind pana in zona pliului fesier. In afara de asta, in urma cu aprox 2 luni am remarcat in afara anusului doua umflaturi mici, cam cat un bob de mazare, de consistenta unui nodul care nu ma dor - de la farmacie mi s-a spus ca pot fi hemoroizi externi si mi-am dat cu proctolog si balsam cu bitter suedez. Nu mi-au trecut, dar nici nu ma deranjeaza. Am pus mancarimea pe seama lor initial, insa ginecologul mi-a spus ca nu ei sunt de vina si sa nu-mi fac griji din cauza lor.
Sunt in a sasea zi de tratament pentru vulvovaginita micotica si mancarimile nu au trecut deloc, parca dimpotriva, sunt mai puternice. Intre timp am terminat nizoralul si continuu pana in a zecea zi cu ovulele si crema. Am mancarimi puternice in special dupa ce am scaun si in general dupa urinare (am luat si urinal, din proprie initiativa, in ideea ca poate e o infectie urinara). E normal sa nu-mi treaca deloc dupa aproape o saptamana de tratament? In plus, a doua zi elimin o parte din ovulul respectiv (mai putin de jumatate) impreuna cu o scurgere albicioasa, nemirositoare, neusturatoare.
M-ar interesa un sfat, ce sa fac sa scap mai repede de mancarimea asta neplacuta. Poate fi altceva decat micoza?

Multumesc anticipat

Parerea mea este sa consulti un alt medic. Trebuie facut o analiza de secretie sa vezi exact despre ce este vorba, eventual si o antifungigrama ca sa vezi cu ce sa te tratezi, la sigur.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#5 2009-08-17 16:42:04

adorada
Membru
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 3

Re: vulvovaginita micotica (?)

Multumesc pentru raspunsuri!
Azi am vorbit din nou cu medicul si mi-a spus sa astept pana la sfarsitul tratamentului prescris initial si in paralel sa folosesc si ultralan, avand in vedere ca mancarimea este externa. E intensa in special intre fese, mai ales cand merg sau stau in picioare, e cumplit. Am aplicat deja o data, deocamdata fara efect, dar sper sa aiba.
Astept finalul tratamentului si o sa merg la dermatolog si sa fac si o analiza a secretiei.
Oricum e foarte neplacuta senzatia :-(

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.