homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avortul hormonal


#1 2009-08-19 11:00:00

me_bb
New member
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 52

Avortul hormonal

Fetelor, vreau parerea voastra in legatura cu avortul hormonal cauzat de anticonceptionale. Abia acum o saptamana m-am lamurit in legatura cu acesta, si cauzele...am citit si rascitit...sunt socata mai ales ca sunt pe stop si menstruatia mea e putin mai abundenta...oi fi eu paranoia  neutral  Voi ce stiti despre asta?


hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#2 2009-08-19 12:23:42

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: Avortul hormonal

din cate stiu atunci knd iei ac nu ai cum sa ramai insarcinata deci nu am cum sa ai avort, pt k nu mai ai ovulatie....luand ac endometrul se ingroasa si creeaza un mediu neprielnic pt fixarea ovulului...din cate stiu eu..


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#3 2009-08-19 13:00:40

me_bb
New member
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 52

Re: Avortul hormonal

nu am intrebat degeaba....am aflat de la o prietena de alta religie care mi-a explicat pe indelete de ce biserica interzice pilulele, de asemenea am citit multe pareri dar majoritatea provenind din partea religioasa care sustine ca din primul moment al conceptiei fatul are suflet, iar cand acesta merge sa se "prinda" de uter, atunci intervine rolul AC-urilor care creeaza un mediu neprielnic pt el, de aici si avortul. Dar vreau si o parere din partea unui medic...mai pe larg:

Avort hormonal. ?n momentul ?n care aceşti hormoni intră ?n organism, ei acţionează astfel: ?n primul r?nd pun ovarul ?n repaus, ?n al doilea r?nd acţionează pe mucoasa uterină.

Ce fac aici? C?nd are loc fecundarea - pentru că trebuie să ştiţi că pilula are o mare rată de eşec, ?ntre 3 şi 8 %, chiar mai mult - ?n acel moment copilul, după fecundare ajunge ?n mucoasa uterină. Mucoasa uterină este modificată de această pilulă ?n aşa fel, este chiar distrusă, ca acest copil să nu se poată nida şi atunci el este avortat. Şi iată că se ajunge la un avort. Statistic, o femeie care ia o pilulă timp de 2-3 ani de zile are cel puţin două avorturi hormonale.

Tu iei o pilulă, are loc fecundarea, care duce, desigur, la acea sarcină nedorită, copilul ajunge la nivelul uterului unde este avortat după aproximativ 7-14 zile. Copilul care este avortat este at?t de mic ?nc?t nu se vede, nimeni nu-şi dă seama că are un avort, doar at?ta ?şi poate da seama o femeie, că are un ciclu menstrual mai abundent, dar este de fapt un copil avortat. Lu?nd pilula 5 ani, o femeie are deja multe avorturi hormonale.

e clar ca e de pe un site crestin, se vede clar parerea negativa...impotriva AC-urilor...sa fie o exagerare?

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-08-19 14:15:46)


hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#4 2009-08-19 13:35:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Avortul hormonal

am auzit si eu varianta asta... cam de aia m-am lasat de ac neutral nush daca sa o cred sau nu... dar prefer sa nu "risc" asa ceva.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-08-19 14:04:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Avortul hormonal

uite aici tot ce vrei sa stii despre aceasta tema http://forum.anticonceptionale.ro/t2001 … nale-.html
pe ultima pagina ai si raspunsul doctoressei

si editeaza-ti mesajele te rog, citeste regulamentul!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-19 14:07:47

me_bb
New member
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 52

Re: Avortul hormonal

ce ar trebui sa editez? nu stiam ca mai este un subiect
Cerere incorecta.Linkul pe care ai dat click este incorect sau a expirat sesiunea.

Inapoi
smile

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-08-19 14:16:52)


hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#7 2009-08-19 14:11:14

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Avortul hormonal

mie imi merge linkul hmm il mai pun inca o data http://forum.anticonceptionale.ro/t2001 … nale-.html

7. Cand aveti de adaugat ceva in mai putin de 15 minute la un post propriu la care nu s-a raspuns, folositi butonul "editare". Il gasiti in coltul dreapta jos a mesajului, intre "sterge" si "citeaza".

nu ai voie sa ai 2 mesaje consecutive la un interval mai mic de 15 min

Offline

 

#8 2009-08-19 14:13:58

me_bb
New member
Inregistrat: 2007-08-21
Mesaje: 52

Re: Avortul hormonal

oke, scuze. poti sa-mi explici si pentru ce serveste regula asta?  doar curiozitate


linkul nu merge...poti sa-mi dai copy paste din mesajul doctoressei te rog?

Ultima oara a fost editat de me_bb (2009-08-19 14:15:32)


hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#9 2009-08-19 14:29:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Avortul hormonal

doctoressa a scris:

Mihaela03 dupa cum probabil ca stii, chiar daca faci sex complet neprotejat, riscul de sarcina nu e de 100%....asadar, presupunind ca se produce totusi ovulatia desi contraceptivele combinate sunt luate corect, e nevoie sa daci sex atunci cind se produce ea ca sa ramii gravida...iar chestiunea cu avortul determinat de uscarea trompelor si alte minuni din astea e falsa...pentru ca, surpriza, utilizatorele care fac greseli mari/multe/etc in utilizarea contraceptivelor combinate ramin pur si simplu gravide...si nu avorteaza spontan....
asa ca te rog eu frumos, in loc sa plimbi prostiile astea de colo colo gaseste ceva mai bun de facut...
fii de acord cu mine ca TEXTUL INSIRAT DE TINE AICI E O PROPAGANDA JALNICA A UNOR MILITANTI IMPOTRIVA DREPTULUI FEMEII DE A DECIDE CIND SI DACA SA AIBA COPII...atit si nimic mai mult

doctoressa a scris:

nu fac deloc apologia pastilelor contraceptive combinate...nu le ridic in slavi...e insa dovedit ca sunt foarte eficiente...mai mult, extrem de eficiente!
sunt foarte interesata de studiile(facute pe ce????) care dovedesc producerea ovulatiei sub anticonceptionale luate corect, pentru ca in literatura de specialitate pe care o citesc eu cu regularitate(literatura de specialitate din tara si din strainatate nu am intilnit atare concluzie. Asadar, nici ideea ca ar avea efect abortiv pastilele.
In concluzie, nu am sa fiu de acord cu ideea asta doar pentru ca a sustinut-o un pastor american sau de orice alta natie
Informatiile pe care le dau eu sunt documentate...
Prezervativul e minunat, asigura si protectie impotriva BTS dar si o bina protectie contraceptiva...are insa un mare dezavantaj...trebuie sa il monteze partenerul...care nu prea poate fi obligat si pe care, marea majoritate a fetelor tinere il iubesc pina peste cap...si orice imbufnare a lui trece inainte de orice si e un capat de lume....deci ele vor ceva prezervativul pentru ca au incredere in el sau pentru ca el sa zimbeasca...asta il va face mult mai ineficient decit e de fapt
Indiferent de parerile unora si altora eu am gindit si gindesc si in continuare ca acest forum are rolul de a informa CORECT SI COMPLET asupra metodelor de contraceptie...
sa nu uite insa nimeni ca sunt foarte multi utilizatori, fiecare cu parerile si opiniile proprii

doctoressa a scris:

mihaela03...foarte serios iti spun...citesc contraceptie de 10, zilnic...ma tin la curent cu tot ce e nou in domeniu
si asta nu pentru ca sa fac parada de cum stiu eu sa gasesc link-uri pe net si texte care sa imi sustina o teorie sau alta pe care mi-am formulat-o eu anterior in cap, ci pentru ca sa fiu capabila sa imi informez pacientii complet si corect. Si evident, ca sa nu ma aflu in pozitia de a vorbii prostii nici aici pe forum...asta nu inseamna ca imi inchipui ca eu nu pot gresi...ma stradui insa din rasputeri sa evit sa gresesc

Cam atit am considerat ca e cazul sa polemizez pe subiectul asta...

nu inteleg totusi de ce nu merge linkul bang ca mie imi merge lol

in legatura cu regula, e mult mai simplu sa urmaresti un singur post decat mai multe intr-un interval de cateva minute, se face haos altfel

Offline

 

#10 2009-08-19 19:46:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Avortul hormonal

si mie imi merge linkul.

totusi... eu cred ca si tipa aia care a scris, mihaela03, are un punct demn de bagat in seama: faptul ca femeile pt care AR CONTA diferenta intre anularea ovulatiei si eliminarea ovulului fecundat se simt... inselate in momentul in care afla asa ceva. eu ii dau dreptate, pt ca m-am numarat printre ele...

si atata timp cat si medicii pot gresi/ pot fi dezinformati VOIT si exista o astfel de ipoteza... chiar daca sunt 1% sanse sa fie adevarata, e bine ca ea sa se prezinte "publicului"... si fiecare face alegerea cea mai buna pt ea.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.