homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vigantol??!!!


#1 2009-08-21 11:40:48

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Vigantol??!!!

Fetele voua cum v-au tolerat (va tolereaza) micutzii si micutzele Vigantolul?
Vic de cand am inceput sa ii dau vomita cu jet si el nu facea asa ceva inainte. supa
Am inceput sa ii fractionez cantitatea de laptic pe care i-o dau ca sa nu ii bag mult in stomac deodata.Daca voi aveti alte idei pls dati-mi o mana de ajutor.
Am vorbit deja sa imi comand din italia vit D injectabil ca la noi nu se mai gaseste, desi noi asa am crescut si nu aveam nimic.Asta e.
Va pup si multa sanatate voua si puilor vostri puss

Offline

 



#2 2009-08-21 17:37:12

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: Vigantol??!!!

pai cat a zis pediatra sa-i dai?
doua picaturi parca se da...
esti sigura ca are musai vreo legatura vomitatul cu Vigantolul?
daca tii copilasul mult la soare in lunile fara r nici nu trebuie sa-i dai wink


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#3 2009-08-21 19:16:32

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

2 picaturi pe zi, da. nu tin copilul la soare ca e micut, il scot putinel seara si atat.
altceva nu am schimbat la el, d-aia am pus pe seama vigantolului, si mai stiu cazuri (de fapt unul tongue).
la reactii adverse in prospect scrie de varsaturi si greata.
sper sa se obisnuiasca micutzul cu el pana la urma

Offline

 

#4 2009-08-21 23:11:40

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Vigantol??!!!

cand i-l dai? inainte de masa? dimineata?

Offline

 

#5 2009-08-22 02:41:21

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

da cornelia...la prima masa dim.nu e bine? sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-22 11:56:52

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vigantol??!!!

pipacs, sigur nu de la Vignatol vomita ! il alaptezi sau ii dai lapte praf? si numai la masa de dimineatza vomita, dupa ce ii dai vigantolul????

Offline

 

#7 2009-08-22 12:21:42

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

poate e coincidenta, dar da...dupa ce i-am dat vigantol vomita. apoi nu mai are nimic.
papa si de la san si lapte praf (ii dau Aptamil, uite  asta http://www.farmaciadeacasa.ro/aptamil-1 … 6c757d4baa )
totusi azi dimineata vad ca nu mi-a mai facut figuri, poate s-a obisnuit stomacelul.nu i-am mai dat pe burtica goala, l-am lasat sa manance un pic si apoi i-am dat vitamina, dupa care i-am dat iar papica. sper sa nu mai avem probleme.
doamne ajuta!

multumesc de raspunsuri fetelor puss

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-08-22 12:43:26)

Offline

 

#8 2009-08-22 12:27:08

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vigantol??!!!

dar alaptezi sau ii dai si lapte praf?
multi copii nu suporta anumite tipuri de lapte praf....
momentan cel mai bun cica e de la Topfer, pt ca contine si probiotice

Offline

 

#9 2009-08-22 12:30:51

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

Nu mi s-a parut sa aiba probleme de la laptele praf sad.Incerc in continuare asa cum am facut azi. Si daca tot vomita o sa ii schimb laptele

PS- am editat mai sus smile

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-08-22 12:31:29)

Offline

 

#10 2009-08-22 12:46:48

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vigantol??!!!

da, si Aptamilul e f bun, acum depinde si de copil. sper ca laptele praf ii dai dupa ce a supt de la san  ! si niciodata sa nu-i dai papica mai repede de 3- 3 ore jumate, timp necesar sa se digere laptele praf.
puss

Offline

 

#11 2009-08-22 12:52:45

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

puss ce scumpa esti smile
Piticu acum papa cam la 3 ore juma-4 smile.Chiar ma laudam ca de doua nopti ma trezeste doar o data pe la 1:30-2:00, papa si apoi se culca iar pana pe la 6:30, cam asa. Sper sa nu il laud prea devreme insa.
Ms mult Claudia smile

Offline

 

#12 2009-08-22 14:59:08

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vigantol??!!!

Fetelor, dar de ce trebuie sa dati vitamine la bebelusi?
Intreb pt ca mie nu mi-a spus nimeni nimic... va


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#13 2009-08-22 15:25:31

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Vigantol??!!!

sSi al meu vomita, bea tot Aptamil, dar ii dau 8 pic de Vigantol pe zi. In plus si 5 ml de calciu gluconic, ca a crescut prea mult, brusc, si deja se vad semne de rahitism. iI tin la soare in fiecare zi....
Si eu am incercat sa-i reduc portia, dar a devenit hipoglicemic si a inceput sa caaasteee...
poate ca e de la aerul din stomacel...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#14 2009-08-22 16:06:21

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

love in Romania se da Vit D pt fixarea calciului de cand lumea, nu stiu de ce.Si eu am facut cand eram mica injectabil, si sotul meu si mai mult ca sigur ca si tu smile
mie mi-au dat sa ii dau si fier zilnic, dar ii dau doar o data la 3 zile ca mi-e frica sa nu se constipe(mai ales ca si Aptamilul contine fier).Anemic nu e copilul Doamne feri, si mama mi-a zis sa nu bag in el toate minunile, si sa ii dau, dar nu zilnic cum mi s-a zis(si mami e cadru medical, nu-i medic dar e asistenta cu experienta).
lili daca zici ca da semne de rahitism puiutzul, atunci nu e mult Vigantol.
Vic nu pot sa zic ca papa exagerat, mananca in jur de 100 ml la o masa (90 apa+3 cupite praf, sau in functie de cat papa laptic de-al meu) si ii dau cam la 4 ore, 3 ore juma.Daca am mai mult laptic de-al meu i se face fomica un pic mai repede ca am inteles ca e mult mai usor digerabil decat laptele praf.Dar in general pe acolo suntem:100 ml la 3h1/2-4h.
Intre mese ii mai dau ceai Babycalm ca sa nu se deshidrateze ca e tare cald, si ii place mult ceaiul spre surprinderea mea, ar bea o gramada daca l-as lasa tongue.Cam asa imi ingrijesc eu puiul smile

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-08-22 16:07:43)

Offline

 

#15 2009-08-22 18:37:12

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vigantol??!!!

Nu stiu ce sa zic... nu imi da pt asta mica pt ca m-au pus sa iau calciu in fiecare zi pe parcursul sarcinii?!
Desi nu prea vad legatura... calciul cred ca era mai mult pt mine....

Nu mi-a spus nimeni de niciun ceai, ii dau doar lapte praf... iar primele 2 biberoane de dimineata, le prepar in ceai de musetel.

Aici, in luna a doua, trebuie sa ii fac vaccinurile.
Primul, este un vaccin format din 3 vaccinuri diferite, si apoi mai e inca unul.

Cateodata ma simt asa... stangage, parca nimic nu fac cum trebuie... sad

Sorry de off topic.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#16 2009-08-22 18:58:07

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

love tu te-ai uitat la anastasia lately?arata ea ca un copil al carei mame nu stie sa faca nimic cum trebuie? vrei pumnisori in mecla? (ce finuta am fost lol )

nici mie nu mi-a dat calciu pt micutz stai linistita.

ceai am ales eu sa ii dau pt ca e prea cald afara si cum nu il mai hranesc exclusiv cu laptele meu (care tinesi de sete) am considerat ca as face bine sa ii maresc aportul de apitza, atata tot. si Baby Calm e un ceai care cica ajuta si in caz ca are colici, d-aia ii dau din asta, nu din alt motiv.

urmatorul vaccin si noi tot la 2 luni il avem, asta cred ca asa e peste tot.

eu zic ca tu te descurci de minune si nu trebuie sa iti faci probleme. crede-ma ca si mie imi vine sa ma dau cu capul de pereti de n ori, ba am fost si in pragul depresiei ca nu mai faceam fata(plangeam non stop, mi-era frica sa il ating ca mi-era ca ii fac rau etc).dar cand am citit ce urat pot ajunge din cauza asta m-am adunat si azi sunt muuuuult mai linistita.nimeni nu-ti cunoaste puiul mai bine decat ti-l cunosti tu, asta tre sa o tii minte.
am invatat sa ii fac baie lui vic de pe youtube, la san singura l-am pus pt ca nu s-a uitat nimeni la mine in spital, mi l-au dat si "descurca-te fata".mucisorii tot de pe youtube m-am inspirat cum sa ii scot tongue.unghiutele i le tai cand doarme etc.
te descurci la nevoie si totul se invata, you'll see.
hai capul sus hun ca nu suntem noi mai proaste ca altele WTF big_smile

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2009-08-22 19:04:17)

Offline

 

#17 2009-08-22 19:06:48

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vigantol??!!!

lol Hai ca m-ai facut sa zambesc azi!!

Cred ca de la oboseala, simt ca nu fac nimic cum trebuie.
Cand o mai apuca plansul de nu se opreste cu nimic, simt ca o iau razna!
O sa ma uit si eu pe youtube sa vad cum sa ii fac baie, ca nu ma descurc singura, trebuie sa o tina al meu, mai ales cand o spal pe cap lol

Pana acum, a mea nu a avut mucisori, dar am cumparat o pompita, vad eu cum ii scot lol

Te pup si ms pt incurajare big_smile
WTF... se descurca Nikita si nu ne descurcam noi?!?!  yikes

(recunoaste ca asta a fost tare  happydance  rotfl  )


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#18 2009-08-22 19:15:35

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Vigantol??!!!

rotfl  asa te vreau puss

uita-te mama pe youtube ca gasesti orice...eu sunt exact invers, nu suport sa bage cineva mana ca ma incurca tongue o sa vezi ca asa o sa fii si tu dupa ce o speli singura.

ma bucur ca te-am facut sa zambesti puss


si da da...ai fost tare cu nikita rotfl

Offline

 

#19 2009-08-22 19:32:15

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Vigantol??!!!

fetelor, calciul nu se absoarbe fara vit D ! de aceea se da Vigantolul
care este tipul de clima in Grecia love??? poate de aceea nu se da acolo la voi, pt ca e o clima cu mult soare, soare care ajuta la sintetizarea vit D
cat despre vaccinuri, da la 2, 4, 6 si 12 luni se da peste tot.
numai ca in majoritatea tarilor nu se face antihepatitic B. in romania se face
love, la voi cele 3 vaccinuri sunt de fapt intr-unul singur : antidifterie, tetanos si pertusis (tuseconvusliva)
si eftelor, chiar daca eu nu prea am timp sa scriu, va urmaresc si credeti-ma sunteti toate niste mamici grijulii si minunate ! nu va mai agnditi ca nu faceti ce trebuie , nu este asa ! atata timp cat ceea ce faceti faceti din dragoste pt puiutzii vostrii, nu aveti cum sa gresiti ! puss

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2009-08-22 19:35:58)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.