homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Logest-utilizare putin gresita


#1 2006-03-31 08:48:00

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Logest-utilizare putin gresita

Buna!
In 23 MARTIE,fiind JOI am inceput sa iau Logest ,ieri 30 Martie,tot Joi,trebuia sa iau pastila pe care scrie Joi si am observat ca o mai am si pe cea de Miercuri.Ce am facut?
In loc de Miercuri care urma pe sageata am luat Miercuri dinaintea lui JOI din 23.03.06 cand le-am inceput. Stiu ca trebuia sa le iau dupa sageata dar nu stiu cum le-am incurcat,ma gandesc sa nu am vreo problema desi voi incepe sa am contact de abia in 07.Aprilie.Ma mai gandesc ca pastila luata gresit are un continut mai slab sau mai puternic deci as vrea sa stiu daca ma va afecta,daca mai am protectie maxima sau imi trebuie dubla protectie pt ca in prospect nu scrie ce se intampla daca nu iei dupa sageti.
Multumesc!


Shaline

Offline

 



#2 2006-03-31 09:27:47

myhaela
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2006-03-15
Mesaje: 458

Re: Logest-utilizare putin gresita

Pastilele nu sunt diferite, toate sunt la fel, deci nu ai de ce sa iti faci probleme. Zilele sunt pentru a ne putea ajuta si verifica singure atunci cand luam pilulele. Nu conteaza daca nu ai urmat sagetile (Doctoressa mi-a explicat si mie cand am avut o problema asemanatoare).

Offline

 

#3 2006-03-31 11:50:04

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Re: Logest-utilizare putin gresita

E prima oara cand ma inscriu la un forum si nu ma asteptam asa de repede sa-mi si raspundeti.
Iti multumesc mult!


Shaline

Offline

 

#4 2006-03-31 13:52:47

myhaela
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2006-03-15
Mesaje: 458

Re: Logest-utilizare putin gresita

cu placere smile

Offline

 

#5 2006-03-31 16:00:00

Valentina
New member
Inregistrat: 2006-02-07
Mesaje: 82

Re: Logest-utilizare putin gresita

Cred ca o sa ramai grea, nu te speria e tuca ta rotfl2

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-04-03 11:49:17

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Re: Logest-utilizare putin gresita

Pt.doctoressa.
Poti sa-mi raspunzi te rog de unde trebuie inceputa folia de Logest ca am intrebat la farmacii si s-au contrazis singure.
multumesc!


Shaline

Offline

 

#7 2006-04-03 11:51:31

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Logest-utilizare putin gresita

si eu folosesc logest si trebuie inceputa din prima zi de menstruatia...daca prima zi este intr-o luni iei pastila din dreptul lui luni.....daca prima zi de menstrutie este intr-o marti iei pastila din dreptul lui marti...daca doctorul iti recomanda sa iei din a 5 zi de menstruatie ..vezi cand e a 5 zi..si procedezi la fel


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#8 2006-04-03 11:53:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Logest-utilizare putin gresita

de oriunde...toate pastilele sunt identice una cu cealalta.Totusi ca sa ai sistem de verificare incepe si tu din dreptul zilei care corespunde cu ziua in care le incepi(de ex.daca le incepi luni,e ok sa iei oricare din cele 3 pastilute pe care sta scris luni,urmind apoi sagetile)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-04-03 11:57:14

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Re: Logest-utilizare putin gresita

Am luat din prima zi de menstruatie si am inceput cu Joi dar vroiam sa intreb daca are vreun start sau e buna oricare "JOI"ar fi. O farmacista mi-a spus ca trebuia sa incep cu "JOI "din partea de jos iar alta ca pot incepe de oriunde.
Faza e ca intr-o zi am luat "MIERCURI "alta decat cea care urma si sper sa nu aiba nici un efect.
Scrie ca fiecare drajeu are aceeasi compozitie dar ma deranjeaza ca nimeni nu-mi poate spune clar daca are un start sau pot lua ZIUA din orice parte.Oricum doar o pastila am luat din alta directie.
MERCI pt raspuns.
Te rog scrie-mi ca maine plec in strainatate si nu mai am pe cine sa intreb.


Shaline

Offline

 

#10 2006-04-03 11:58:58

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Re: Logest-utilizare putin gresita

Pt doctoressa.
Se pare ca in timp ce scriam,mi-ai si raspuns la ce ma interesa.
Iti multumesc mult de tot!


Shaline

Offline

 

#11 2006-04-03 12:02:52

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Logest-utilizare putin gresita

ce tare..eu nu m-am gandit niciodata sa incep cu ziua de miercuri de jos....m-am uitat numai la prima "bara"....
eu cred ca te framanti prea mult cu "start-ul" daca era ceva esential si important scria in prospect cum trebuia sa le iei...

Ultima oara a fost editat de cristina_i (2006-04-03 12:04:00)


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#12 2006-04-03 13:24:04

Shalina
New member
De la: Resita
Inregistrat: 2006-03-31
Mesaje: 6

Re: Logest-utilizare putin gresita

Ceao Cristina!
Nici eu nu m-am framantat la inceput cu startul pt ca nu scria nici in prospect si nici pe folie nu era trecut special vreun START dar de cand m-am dus la farmacie sa intreb daca are ceva ca am luat pastila corespunzatoare zilei de MIERCURI de sus in loc de cea de jos,mi s-a raspuns ceva de genul:"Nici macar nu le-ai inceput bine!".De atunci mi-am pus semne de intrebare si am inceput sa intreb ca sa vad daca chiar stie cineva exact cum se iau.
Asta e tot, eu le continui dar ma si informez in acelasi timp.
Merci,


Shaline

Offline

 

#13 2006-04-03 13:26:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Logest-utilizare putin gresita

Iata ca stie cineva cum se iau....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-04-03 13:49:53

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Logest-utilizare putin gresita

alea de la farmacie sunt niste ametite..eu sunt la a 5 folie de logest si dintotdeauna am luat pastila de miercuri de sus...si uite ca-si face efectul foarte bine!In prospect scrie clar cum sa le iei .."Începeti sa luati Logest din prima zi a ciclului menstrual. Folia de Logest contine 21 drajeuri. Luati drajeul din ziua saptamânii corespunzatoare de pe folie. De exemplu, daca menstruatia începe într-o vineri, luati drajeul marcat cu \"Vi\".
Deci reiese clar ca nu conteaza din ce zi incepi..de pe bara de sus sau de jos!


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#15 2006-04-30 17:24:10

8carmen
New member
Inregistrat: 2006-04-30
Mesaje: 5

Re: Logest-utilizare putin gresita

nu stiu daca mai e de actualitate pt dvs subiectul asta , dar: cand am inceput sa iau logest, medicul mi-a recomandat sa incep prima folie in prima duminica de la inceperea menstruatiei - nu in prima zi. asa, fiecare folie se termina sambata, luni apare sangerarea de privare (nu e o regula generala ziua de luni, vorbesc despre mine doar), iar vineri sunt fresh pt weekend wink
nu stiu de unde a venit "inventia" dar n-are efecte secundare smile

Offline

 

#16 2006-05-01 10:18:30

8carmen
New member
Inregistrat: 2006-04-30
Mesaje: 5

Re: Logest-utilizare putin gresita

cum ziceam, e cam tarziu...vraja are efect numai la inceputul inceputurilor, adica la prima folie smile . nu m-ar mira sa fie o "inventie" americana lol

Offline

 

#17 2006-05-01 10:54:32

8carmen
New member
Inregistrat: 2006-04-30
Mesaje: 5

Re: Logest-utilizare putin gresita

"cand vreau" inseamna indiferent de cate pilule mai sunt de luat?
am renuntat si eu o data la pauza dintre folii (concediu, deh!) dar m-am simtit cam rau (transpiratii abundente si etc.) n-as mai repeta faza. ma intreb ce s-ar intampla in caz de 3 folii, fara pauza...

Offline

 

#18 2006-05-01 13:43:37

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: Logest-utilizare putin gresita

aseara trebuie sa iau pastila la ora 21:17 am uitat..si mi-am adus aminte azi dimineata si am luat-o la ora 8:00....are vreo urmare chestia asta?sunt inca protejata?


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#19 2006-05-01 15:26:52

elenus210784
New member
Inregistrat: 2006-03-02
Mesaje: 61

Re: Logest-utilizare putin gresita

o prietena a luat ieri seara prima pastiluta de logest si apoi cam dupa 2 ore a avut un scaun mai moale.mai este protejata?sau trebuie sa se protejeze suplimentar? oricum pe prospectul de la logest nici eu nu prea am inteles ce scrie.adica "Dacă vărsaţi sau aveţi diaree în intervalul de 3-4 ore de la administrarea drajeului de Logest, substanţele active nu sunt absorbite corespunzător. Veţi continua să luaţi drajeul zilnic, dar veţi folosi metode cotraceptive suplimentare până la următoarea menstruaţie ".oricum ma intereseaza si pe  mine cum sta treaba caci si eu iau tot logest

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.