homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA-50


#932 2009-09-30 19:12:59

citystar
Full member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 105

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

ioana_4 a scris:

nu vi se pare o diferenta intre 10-30 % si 2, 3 %???????
si ce e sigur pe lumea asta? daca iti cade o caramida in cap si mori cand iesi din scara blocului?!! asa nu mai iesim din casa ca daca murim..

pana la urma cat e procentul de siguranta al prezervativului ? Nici 3 % nu e acceptabil. De ce nu se fac prezervativele din materiale elastice dure, fara gauri, de densitate mare ?
Putem construi rachete cosmice, prin care nu intra aerul, si nu putem construi prezervative fara gauri !!!

Offline

 

#933 2009-09-30 21:36:24

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

citystar a scris:

De ce nu se fac prezervativele din materiale elastice dure, fara gauri, de densitate mare ?

ca eventual sa-ti si placa, atunci cand faci sex cu prezervativ lol

Offline

 

#934 2009-09-30 23:05:34

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

rotfl rotfl nu ma pot abtine sa imi imaginez un prezervativ din metal lol numai bun pentru apropierea dintre doua persoane lol

Offline

 

#935 2009-10-01 09:20:25

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

LadyPink a scris:

Nu ştiu, dar eu c?nd vine vorba de religie şi de oameni care nu pot să vadă viaţa ?n afara unor dogme luate la r?ndul lor de la alţii, care văd doar ?n alb şi ?n negru - respectiv dacă faci ca ei, e bine, dacă nu, sigur ajungi in Iad - nu prea stau să mă cramponez. Eu am relaţia mea cu Dumnezeu, cred ?n ceva care-i aproape de sufletul meu şi nu prea mă interesează dacă-i şi Dumnezeul lui Extra care mă aruncă in Iad dacă fac sex ?nainte de căsătorie. Dumnezeul meu e bun, Dumnezeul meu nu pedepseşte şi nu se răzbună; Dumnezeul meu e ?nţelegător şi iartă. Şi mă ajută şi fără să fac o mie de mătănii şi să fiu fanatică.

Sunt de religie ortodoxă, dar mă linişteşte mult mai mult să fiu ?ntr-o biserică catolică (asta ?n cazul ?n care trebuie mereu să se facă o diferenţiere şi nu ar fi unul singur pentru toţi, doar că fiecare ?l priveşte ?n felul său) , acolo ?mi place să mă duc să mă rog, să ?nalţ o rugăciune şi acolo ?mi sunt ascultate de fiecare dată. Şi ?mi place că acolo lumea e civilizată ceea ce nu mi s-a prea dat să văd ?n dăţile ?n care am intrat ?n cele ortodoxe. Fac acelaşi lucru şi ?ntr-una ortodoxă, şi ?ntr-un templu şi oriunde m-aş duce să mă rog dacă nu o fac de acasă şi ştiu că voi fi ajutată şi ?ndrumată, dar niciodată nu mi-am pus problema unui Dumnezeu războinic care dă omului liberul arbitru, dar apoi ?l bate pe umăr şi ?i spune că dacă nu face cum spune el, sigur arde in Iad.

Aşa că eu nu sunt mainstrem cu chestiile astea, nu sunt pentru promovarea fanatică şi pentru ameninţări din astea că mă voi perpeli nu ştiu unde dacă fac sex p?nă să mă mărit (şi după aia doar ca să mă reproduc). Asta e credinţa mea şi eu la asta răm?n.

subscriu la tot ceea ce ai spus lady....sunt total de acord cu tine....si din cate stiu nu s-a intors nimeni de acolo k sa spuna ce este bine sa faci si ce nu este bine sa faci....sau care vor fi pedepsile.....ca si cu impartasania....la ortodocsi nu iti da impartasanie daca traiesti necununata...la catolici te spovedesti si te impartaseste....din cate stiu eu sf. impartasania te unestie cu Hristos.....dar daca tie iti este refuzata impartasania, si fereasca Dumnezeu ai un accident si mori...clar k u cik mori neimpacatacu Hristos k nu ai luat impartasanie de nu mai stiu cand k preotul nu te iarta ca sa te impartaseasca si ti se refuza unirea cu Hristos desi u mergi si te caiesti cand te spovedesti, nu???eu una asta nu inteleg....de ce ni se refuza la ortodocsi Sf. impartasanie din cauza diferitelor pacate....
eu una nu m-am impartasit de 2 ani...am inteles motivul k am facut un avort, dar numai eu si Dumnezeu stim de ce si care a fost cauza, si cat de mult am suferit si inka sufar, dar.....si DA ma caiesc si imi pare enorm de rau dar a fost o Mare GRESEALA tot ce s-a intamplat....
nu zik k poate nici nu merit normal, dar de ce unii oameni il vad pe Dumnezeu k un razbunator, cand Dumnezeu zice k daca te caiesti vei fi iertat....nu inteleg multe si nici nu incerc sa incerc deoarece imi pun fff multe intrebari si nu am raspuns...CRED in DUMNEZEU, merg si ma rog, stiu k ma ajuta si k daca nu ma rugam si daca nu ma ajuta nu treceam peste cate am trecut...dar de aici pana la fanatism este mult.....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#936 2009-10-01 22:18:37

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

Ma bucur atunci cand oamenii sunt sinceri -cerul intreg este preocupat de acesti oameni.
Totusi, numai dupa ce Il veti avea pe Domnul Hristos in inima, atunci veti intelege pe deplin toate lucrurile.
Stiu si faptul ca toate cuvintele voastre bat inspre mine; nimeni nu-mi trebuie sa-mi spuna asta -chiar daca sunt un om in carne si oase ca oricare altul; este adevarat ca ma afecteaza, dar ce ma face sa rezist, este faptul ca o faceti din necunostinta. Nu am zis ca sunt un sfant, dar martori vazuti si nevazuti au vazut lucrarea pe care Dumnezeu a facut-o in viata mea. Si lucrarea aceasta este nasterea din nou. O intreaga unitate militara a vazut schimbarea mea; chiar si eu m-am mirat intr-un fel de ceea ce se intampla cu mine. Nimeni nu-mi spusese niciodata despre lucrurile acestea, si nici nu auzisem de ele -si nici macar omul nu poate sa viseze-; dar eram constient pe deplin ca Dumnezeu ma nascuse din nou. Nu se poate explica aceasta nastere din nou; dar ea se vede pe deplin in viata persoanei respective. Am ca martori o intreaga unitate militara ca ceva se intamplase cu mine. Ca fenomenul acela este inexplicabil din punct de vedere omenesc, asta e altceva; dar el s-a petrecut -si toti cei care erau cu mine au vazut lucrul acesta.
Va intrebati cum se manifesta aceasta lucrare? Avantajele ei sunt acestea: devii pe deplin constient ca apartenenta ta este la Dumnezeu, devii mai bun, iertator, mintea si inima sunt inaltate in fiecare clipa catre Dumnezeu, Il iubesti pe Dumnezeu mai presus de oricine si de orice, ii iubesti pe oameni, iti doresti sa ai o comuniune cu Dumnezeu -si de-abia astepti sa vina orele de studiu si de rugaciune... Si toate acestea se intampla atunci cand Domnul Hristos, prin Duhul Sfant, locuieste in inima omului.
Exista si dezavantaje -lucrurile nu sunt asa roz cum par. Exista oameni care te urasc pentru ca esti mai bun ca ei -si asta doare cel mai tare (nu ma refer la voi). Si se intampla lucrul acesta, pentru ca exista mereu o lupta intre firea pamanteasca, nerenascuta, si Duhul lui Dumnezeu. Tot cu aceasta fire se lupta si crestinul nou nascut, care, pana atunci a trait in poftele lui, dupa poftele firii; iar acum se lupta sa-si invinga propriile vicii, dar si modul de viata dupa care a trait pana atunci.

Dar pe cine intereseaza lucrurile acestea? Cine e interesat de ele? Cine oare vrea sa-si schimbe viata? Cine vrea sa traiasca vesnic, renuntand la placerile lumesti in schimbul bucuriilor ceresti, bucurii sfinte si mai inalte de orice pricepere omeneasca?

Fetelor, voi va chinuiti si va asterneti in asa fel ca viata voastra sa fie buna pe pamantul acesta; dar nu v-ati gandit ca Dumnezeu are in vedere ceva mai bun pentru noi, copii Sai, si anume: viata vesnica. Da, exista viata vesnica. Nu ma credeti pe mine, ci credeti-L pe Dumnezeu! Si bella-yzaura, Dumezeu are raspunsuri pentru fiecare intrebare care ne framanta; dar nu gasiti raspunsuri pentru ca nu ati intrebat. Sau daca ati intrebat, nu ati intrebat unde si pe cine trebuie. Intrebati-L dar pe Dumnezeu, si va va raspunde cum nimeni nu a facut-o pana acum!  Cand sunteti singure in camera, plecati-va pe genunchi, si spuneti-I Lui in cuvintele voastre, toate problemele, grijile si ingrijorarile voastre, indiferent de natura lor; si credeti sau nu, El este inaintea voastra si va asculta.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2009-10-01 22:20:36

siminica
Full member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 152

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

Ma rog, sincer i-am cunoscut si mi s-au parut o familie foarte frumoasa si fericita, nu stiu daca fericirea era acolo si inainte sa devina "pocaiti" sau a aparut dupa, dar cate-odata i-am invidiat.

extra, invidia nu e un pacat? nu se ajunge in iad pentru asta?

Ultima oara a fost editat de siminica (2009-10-01 22:21:10)

Offline

 

#938 2009-10-01 22:28:03

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

siminica a scris:

Ma rog, sincer i-am cunoscut si mi s-au parut o familie foarte frumoasa si fericita, nu stiu daca fericirea era acolo si inainte sa devina "pocaiti" sau a aparut dupa, dar cate-odata i-am invidiat.

extra, invidia nu e un pacat? nu se ajunge in iad pentru asta?

siminica, invidia din quote-ul pe care l-ai afisat nu este un pacat; caci dupa cate am inteles, 'invidia' aceasta a ta era o dorinta de a fi ca ei, de a avea o familie frumoasa si fericita asa cum erau ei.
numai invidia care duce la ura este pacat.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#939 2009-10-31 19:41:04

Martinez
New member
Inregistrat: 2009-07-13
Mesaje: 12

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

Buna ziua,
*reclama*

Ultima oara a fost editat de camysh (2009-10-31 21:51:56)

Offline

 

#940 2010-01-01 18:13:15

dark_beee
Full member
De la: Oradea
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 114

Re: ADOLESCENTA SI VIATA SEXUALA

acuma sa fim seriosi..kestiile astea cu religia si cu avortul numa nu s impaca da sa ne gandim k dak cumva iti doresti un copil ffff mult si apoi afli in primele sapt de sarcina ca acel copil are probleme f marI...MALFORMATII si medicul iti recomanda sa faci un avort...tu c alegi...viata sau religia????stai dupa dogma c o vrea d-zeu sau t gandesti logic si nu`ti distrugi viata asa sa il nasti si sa t nenorocesti cu el..sa ai un copil ff bolnav......mai bine faci avort, cand inca se poate....???grea alegere


have a nice day wink

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.