homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-15


#267 2009-09-03 23:24:21

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

adina84 a scris:

ShineOfBlood a scris:

"dar totusi" este gresit pt ca este pleonasm din cate stiu eu smile daca nu e asa nu sariti pe mine va rog.

Este oximoron,din cate imi dau eu seama (alaturarea a doua cuvinte asemanatoare sau complet opuse cu scopul de a-l evidentia pe unul dintre ele).

dar totusi este pleonasm. pentru ca cei doi termeni sunt sinonime.

oximoron este acea "Figură de stil care exprimă o ironie subtilă sau un adevăr usturător sub forma asocierii paradoxale a doi termeni contradictorii."
exemplul cel mai celebru: "dureros de dulce" al lui Eminescu.  wink

foarte interesant subicetul. pe segmentul de corect/incorect.

asa ca hai sa ne mutam la "doar o vorba sat-i mai spun" si sa nu ne mai certam.

p.s. am scris sat-i  pentru ca asa imi amintesc ca era titlul emisiunii, ironic desigur.

Am facut oximoronul anul asta smile L-am studiat cam o luna. Definitia am dat-o din caietul de clasa,si la randul meu am primit definitia de la profa mea de romana care e presedinte de comisii pe la olimpiade de romana si alte chestii,deci eu tind sa cred ce zice ea. :)No offense.
Later edit : de fapt,definitiile noastre se aseamana. Sunt aceleasi idei spuse cu alte cuvinte,cu exceptia faptului ca mie profa mi-a spus ca exista oximoron alcatuit si din termeni cu acelasi sens,in acelasi scop.

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-03 23:30:00)

Offline

 



#268 2009-09-03 23:37:30

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Dificila limbă rom?nă

Shine, si profii mai gresesc, sunt oameni..  stiu ce spun. wink

Cuv?ntul ?oximoron? este oximoronic ?n sine, fiind compus din doi termeni care se opun ca semnificaţii: gr. oxys (ascuţit, pătrunzător; deştept -fig.) şi moros ? (tocit, prost). Se aseamănă cu antiteza şi paradoxul, ?nsă poate fi considerat sinonim doar cu paradoxismul (Fontanier).

Cel mai citat exemplu ? c?nd se dă definiţia oximoronului ? este tăcere elocventă, sintagmă consacrată şi ?n alte limbi: fr. silence ?loquent /engl. eloquent silence.

Dar, poate cel mai important lucru de reţinut ?n privinţa acestei figuri de stil este că e o figură a ?mpăcării (Umberto Eco). A ?mpăcării contrariilor.

Există oximoroane pe care le-am asumat simplu, din obişnuinţă: festina lente, improvizaţii definitive, aceeaşi diferenţă, clar-obscur, iar, mai recent: creier electronic, realitate virtuală, bomba inteligentă, nimicul concret etc.

Iată alte c?teva exemple:

   1. Oximoron poetic: splendoare invizibilă (Rimbaud), piticii uriaşi (V. Hugo), suferinţă dulce (Eminescu), dulci otrăvuri (Blaga), luminoasa umbră (Eminescu), micul om mare (T. Berger), bucurie crudă (Racine), soare negru (Baudelaire), minunată nefericire (Cyrulnik), tăcere asurzitoare (Camus), plasă caldă de răcoare (Arghezi), coşmar frumos etc.
   2. Oximoron gastronomic: dulce-acrişor, dulce-amar.
   3. Oximoron muzical: piano forte.
   4. Oximoron etic: bunătate crudă, răzbunare dulce.
   5. Oximoron teologic: baptist orthodox. wink
   6. Oximoron ?n limbajul curent: accesoriu indispensabil, frumuseţe bestială, calm enervant, noapte albă, ilustru necunoscut, odihnă intensă, reproducţie originală.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2009-09-03 23:38:05)

Offline

 

#269 2009-09-03 23:38:37

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Dificila limbă rom?nă

shine, si ai avut de la profa ta exemplul asta "dar totusi" ?
in fine, pe mine "oximoron" ma trimite cu gandul la Arghezi si
Baudelaire, cu florile lor... wink
si asa si stiu definitia...termeni contradictorii.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#270 2009-09-03 23:40:44

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Pe mine oximoronul ma duce cu gandul la exclamatiile mele obisnuite : ingrozitor de frumos,dureros de placut,s.a. Dar aveti dreptate,si profii pot gresi. smile

Offline

 

#271 2009-09-03 23:47:35

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Aşa, daţi vina pe alţii smile Noi n-am făcut dec?t să ascultăm de ei lol


Goodnight moon

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2009-09-03 23:52:29

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Nu am remuscari daca vine vorba sa dau vina pe diriga (profa de romana). smile O profa buna,pe care am admirat-o la inceput. Dar cu capacitatea pedagogica setata pe minus si cu orgoliul setat prea mult pe plus. smile Nu zic ca ar fi fost o profesoara proasta,dar orbita de acea self-infatuation in care era tot timpul,se prea poate sa fi gresit,si nu doar o data. smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-03 23:53:01)

Offline

 

#273 2009-09-04 00:00:06

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Depinde de caracterul fiecăruia. Eu am avut 2 ani de zile o profesoară foarte visătoare, care adora să citească, să meargă la concerte rock, fuma cu noi ?n pauze şi chestii de genul. Avea ?n jur de 27-30 de ani. Felul ?n care povestea de cărţi şi ne sfătuia să citim, ne dădea liste cu lecturi obligatorii sau care merită citite, ne-a făcut pe mulţi să ne ?ndrăgostim de literatură şi lectură. Tocilarele ?n schimb, şi-au astupat urechile şi s-au pus pe studiul individiual al gramaticii (pfff, ce important e locul I), iar jumate de clasă a preferat să chiulească. Dar indiferent de motivele invocate, mi se apare inacceptabil ca cineva să st?lcească limba rom?nă din ...comoditate.


Goodnight moon

Offline

 

#274 2009-09-04 00:03:23

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Finesse a scris:

Depinde de caracterul fiecăruia. Eu am avut 2 ani de zile o profesoară foarte visătoare, care adora să citească, să meargă la concerte rock, fuma cu noi ?n pauze şi chestii de genul. Avea ?n jur de 27-30 de ani. Felul ?n care povestea de cărţi şi ne sfătuia să citim, ne dădea liste cu lecturi obligatorii sau care merită citite, ne-a făcut pe mulţi să ne ?ndrăgostim de literatură şi lectură. Tocilarele ?n schimb, şi-au astupat urechile şi s-au pus pe studiul individiual al gramaticii (pfff, ce important e locul I), iar jumate de clasă a preferat să chiulească. Dar indiferent de motivele invocate, mi se apare inacceptabil ca cineva să st?lcească limba rom?nă din ...comoditate.

Vai,ce vreau si eu o profa ca aia... diriga era obsedata de gramatica neutral si nici nu stia s-o predea. 2 ani n-am stiut ce naiba zicea ea la orele de gramatica (ii multumesc meditatoarei ca dpdv pedagogic era mai buna;asa am inteles si eu ce-i cu gramatica limbii romane)... la literatura,in schimb,era relaxare pentru mine. Mi se pare foarte frumos ce facea profa voastra. smile Cartile chiar sunt minunate. Naivi sunt aceia care nu vor sa le descopere farmecul.

Offline

 

#275 2009-09-04 00:09:58

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Din păcate unii colegi au ?nţeles-o greşit. Mulţi considerau că e mai uşor să ?nveţi comentariile literare pe de rost şi să citeşti rezumatele dec?t să cunoşti opera citind-o, pentru că vezi doamne, cu ce o să-i ajute pe ei Baltagul sau Enigma Otiliei ?n viaţă?! Din păcate cine nu prinde gustul lecturii ?n şcoală, nu o mai face niciodată smile


Goodnight moon

Offline

 

#276 2009-09-04 00:11:39

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Tell me about it... aveam colegi care imi spuneau chestii gen "Esti nebuna? Tu chiar citesti atat?". Pentru ca,evident,in zilele de azi,e un lucru rau sa citesti.

Offline

 

#277 2009-09-04 00:26:49

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

?n fine na, deja mi se rupe de genu ăsta de oameni, dar c?nd vin să-mi dea lecţii ?mi vine să-i  sm


Goodnight moon

Offline

 

#278 2009-09-04 00:27:52

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Pai si cine te tine? big_smile Da-i bataie,la propriu lol

Offline

 

#279 2009-09-04 00:32:14

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Dificila limbă rom?nă

ShineOfBlood a scris:

Tell me about it... aveam colegi care imi spuneau chestii gen "Esti nebuna? Tu chiar citesti atat?". Pentru ca,evident,in zilele de azi,e un lucru rau sa citesti.

lol cate chestii d`astea n`am auzit si eu lol

Offline

 

#280 2009-09-04 00:32:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Dificila limbă rom?nă

anca90 a scris:

offtopic mai, dar tura asta eu chiar n-am inteles de ce a luat james ban spranceana . motivul:

lady in black a scris:

james are ban pentru etichetari, jigniri, ironii, offtopic si lista continua

e drept ca poate fi acuzat de toate astea, dar la topicul asta eu n-am vazut urma de asa ceva. si-a luat ban-ul la alt topic? ca altfel chiar nu inteleg. pe de alta parte, in ultima vreme si-a luat mai multe avertizari pe la alte subiecte si intr-adevar i s-au trecut multe cu vederea. dar ce a umplut paharul de data asta, ca chiar nu inteleg?

ma bucur ca m-a inteles cinva pana la un punct
si ca sa lamurim problema, james a luat ban pentru comprotamentul lui pe forum in ultimele zile. daca ati urmari majoritatea subiectelor de la totul despre sex ati intelege. dupa cum a spus si anca mai sus, i s-au trecut multe cu vederea asadar l-am avertizat ca daca nu e in stare sa respecte un regulament va lua ban. zis si facut


si cu asta am incheiat subiectul james

Offline

 

#281 2009-09-04 00:42:08

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

sophie a scris:

ShineOfBlood a scris:

Tell me about it... aveam colegi care imi spuneau chestii gen "Esti nebuna? Tu chiar citesti atat?". Pentru ca,evident,in zilele de azi,e un lucru rau sa citesti.

lol cate chestii d`astea n`am auzit si eu lol

Pai acum e demodat obiceiul asta... in ziua de azi se practica "Na d-aci o fusta scurta si un maiou din care sa-ti iasa sanii,ca astea-s atuurile tale. Creier? La ce-ti trebuie? Lasa prostiile astea,si fii siecsi." Deci,cu parere de rau iti spun,Alina,noi nu suntem trendy sad

Offline

 

#282 2009-09-04 00:50:16

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Mie mi se pare incredibil şi felul ?n care a reuşit tagma asta de oameni să reducă cititul la ceva de trend, la o fiţă. Dacă eu mă duc m?ine ?n parc sau la cafeneaua preferată şi mă pun să citesc (poate fac asta de c?ţiva ani) unii o să zică: Na uite şi la asta. O face pe intelectuala, că vezi doamne se poartă. Stă numa cu nasu ?n carte savur?nd privirile ?ntoarse către ea.


Goodnight moon

Offline

 

#283 2009-09-04 00:55:33

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Da,stiu cum e. Oamenii nu prea mai inteleg ca pentru unii lectura e o placere,si nu o corvoada. Si eu aud adesea ca "Ce,o fac pe interesanta? Cred ca atrag mai multa atentie daca am o carte in mana?" ( in mintea mea "Nu,clar as atrage mai multa atentie daca m-as purta ca o c*rva nef*tuta,dar din pacate nu-s" ).

Offline

 

#284 2009-09-04 03:06:44

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Dificila limbă rom?nă

ShineOfBlood a scris:

Pai acum e demodat obiceiul asta... in ziua de azi se practica "Na d-aci o fusta scurta si un maiou din care sa-ti iasa sanii,ca astea-s atuurile tale. Creier? La ce-ti trebuie? Lasa prostiile astea,si fii siecsi." Deci,cu parere de rau iti spun,Alina,noi nu suntem trendy sad

si daca am fi trendy ne`ar ajuta cu ceva? lol
lasa, mai bine ca noi wink

Offline

 

#285 2009-09-04 09:14:36

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dificila limbă rom?nă

Finesse a scris:

Din păcate unii colegi au ?nţeles-o greşit. Mulţi considerau că e mai uşor să ?nveţi comentariile literare pe de rost şi să citeşti rezumatele dec?t să cunoşti opera citind-o, pentru că vezi doamne, cu ce o să-i ajute pe ei Baltagul sau Enigma Otiliei ?n viaţă?! Din păcate cine nu prinde gustul lecturii ?n şcoală, nu o mai face niciodată smile

asta cu comentariile e cea mai mare tampenie! am trecut prin asta si in clasa a 8-a si in a 12-a..ne puneau sa invatam ca pe poezie ce a zis X despre opera Y..nu conta daca aveam si noi o parere ca sigur era proasta lol noroc cu profa din clasele 9-11 ca era cu capul pe umeri  hjarta

cea mai buna treaba care s-ar putea face..sa se renunte la subiecetele de felul asta la examele nationale! sa se lase la BAC doar subiectul 1 si 2 dar fara 3 ca e pierdere de timp!

cat despre stimularea interesului copiilor pt lectura..eu fac pedagogie si asta a fost un subiect de examen smile

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2009-09-04 09:15:36)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.