homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-17


#305 2009-09-05 19:05:22

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu am o prietenă care a făcut Literatură Universală, deci a citit extraordinar de mult ?n viaţa ei, nu numai ?n fac., şi din foarte multe domenii. Na şi la un suc cu diverşi "wannabe on trend" ?n tricouri ciclam mulate şi ochelari police din Central, este ?ntrebată: CUM??? N-ai citit Codul lui DaVinci??? OMG! (prima carte citită ?n viaţa lor) Ea săraca nu citise, că na, who cares....


Goodnight moon

Offline

 



#306 2009-09-05 19:06:00

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Dificila limbă rom?nă

PillBlast a scris:

Eu ma pot concentra la lectii doar si doar cu muzica. Cert e ca daca ma intrebi ce ascult, nu stiu sa iti spun, dar ma ajuta sa fiu atenta la ce citesc. Plus, la scoala ma ajuta sa fie galagie in clasa ca sa ma pot concentra, iar nu stiu nimic din ce se intampla in clasa, dar sunt de doua ori mai atenta la ce fac eu. Linistea ma face sa visez cu ochii deschisi lol

Asta mi se intampla si mie... daca e liniste si pace, incep sa visez la cine stie ce chestii.. si cheful de invatat dispare ca prin minune big_smile

Shine, am inceput sa nu mai bag in seama specimenele de genu`, sau sa ma intelegi mai bine, I couldn't care less about them smile

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2009-09-05 19:14:12)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Online

 

#307 2009-09-05 19:09:45

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Finesse a scris:

Eu am o prietenă care a făcut Literatură Universală, deci a citit extraordinar de mult ?n viaţa ei, nu numai ?n fac., şi din foarte multe domenii. Na şi la un suc cu diverşi "wannabe on trend" ?n tricouri ciclam mulate şi ochelari police din Central, este ?ntrebată: CUM??? N-ai citit Codul lui DaVinci??? OMG! (prima carte citită ?n viaţa lor) Ea săraca nu citise, că na, who cares....

Nici eu n-am citit Codul lui DaVinci,da' am citit cartile parintilor si bunicilor mei,are ceva? lol Geez,cum dracu sa spui asa ceva? neutral Adica,daca n-ai citit cartea x,degeaba ai citit nu stiu cate altele? neutral

Offline

 

#308 2009-09-05 19:38:21

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Eh era ceva ?n genu că la vremea respectivă era un musai aproape să citeşti cartea aia şi na, ştii tu cum ?i lumea lol Oricum nu ştiau mare lucru de ea, nimerise prin alţi amici la masă cu ei ( ea e rockeritză). Tot pe vremea aia mi-o zis un amic că e cartea lui preferată Codul lui DaVinci şi se mira cum pe mine nu mă impresionase extraordinar. Ideea e că era prima carte citită de el, deci şi preferata lol


Goodnight moon

Offline

 

#309 2009-09-05 19:41:25

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

...prima mea carte a fost Basme de Petre Ispirescu, da' na,nu pot sa ma astept sa creada toata lumea ca e geniala. Cand unii o dau in trendul asta al unei singure carti,e misto sa le ceri s-o comenteze pe scurt. smile Cel mai probabil se blocheaza si atunci se vede cat de mult i-a ... impresionat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2009-09-05 19:44:50

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu am vrut sa o citesc cand am aparut, ca toti o laudau, dar nu am avut bani sa dau pe ea asa ca m-am lasat pagubasa. Dupa am citit cateva pagini si m-a plictisit asa ca iar m-am oprit. Mie daca nu imi place o carte nu pot sa o termin, iar daca imi place o citesc fara pauza. Cum a zis Shine, in ziua aia numai asta fac.

Cat despre persoanele care nu citesc cartile pt la scoala... Chiar nu ii inteleg. Mie mi-au placut lecturile de la scoala si nici batuta nu mi-as fi luat carte de comentarii sa invat pe de rost. Mai bine stii despre ce se vorbeste si iti spui parerea. Eu asa am  facut si la bac, fara meditatii si fara invatat pe de rost si am luat in jur de 9 50, plus minus sutimi, ca nu mai stiu sigur. Si sa nu credeti ca am avut profesori de romana la scoala seriosi lol Tot timpul am considerat ca e mai repede sa citesti cartea decat sa inveti pe de rost, si sa faci 2 ore de meditatii pe saptamana, sau 4 cum mai faceau unii

Offline

 

#311 2009-09-05 19:46:21

Cassiopeia
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-09
Mesaje: 9529

Re: Dificila limbă rom?nă

ShineOfBlood a scris:

simy_alexandra a scris:

ShineOfBlood a scris:

lol Da' ce te faci cand ai si playerul in urechi (deci repet: in urechi,nu cel de la telefon; sa asculti muzica la telefon in mijloace de transport in comun mi se pare de prost gust) si poti sa si citesti? Adica,ma mai apuca; ma pot concentra si la carte si sa ascult muzica,si se scoala unii sa concluzioneze ca asa ceva nu e posibil big_smile

Si eu citesc cu muzica in urechi (casti), deci nu e ceva iesit din comun si nici imposibil. wink

Nici n-am zis ca ar fi,nu e nevoie de ironie. smile Faceam referire la faptul ca oamenii care n-au 100 de pagini citite la viata lor considera lucrul asta astfel si fac comentarii pe tema asta. smile

Nu am zis-o cu ironie.
Cred insa ca tu dai mult prea multa atentie celor din jur si ai mereu senzatia ca esti privita: "wow..uite-o si p-asta".

Cum am zis, si eu citesc cu castile in urechi. De cele mai multe ori mi se intampla sa recitesc cursurile in tramvai si sa am si muzica in casti, dar niciodata n-am fost privita ciudat sau sa aud comentarii. ( A se intelege ca nu am volumul atat de tare)
Si nu sunt singura.  lol  mad


Sim y 

Offline

 

#312 2009-09-05 19:54:31

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

simy_alexandra a scris:

ShineOfBlood a scris:

simy_alexandra a scris:

Si eu citesc cu muzica in urechi (casti), deci nu e ceva iesit din comun si nici imposibil. wink

Nici n-am zis ca ar fi,nu e nevoie de ironie. smile Faceam referire la faptul ca oamenii care n-au 100 de pagini citite la viata lor considera lucrul asta astfel si fac comentarii pe tema asta. smile

Nu am zis-o cu ironie.
Cred insa ca tu dai mult prea multa atentie celor din jur si ai mereu senzatia ca esti privita: "wow..uite-o si p-asta".

Cum am zis, si eu citesc cu castile in urechi. De cele mai multe ori mi se intampla sa recitesc cursurile in tramvai si sa am si muzica in casti, dar niciodata n-am fost privita ciudat sau sa aud comentarii. ( A se intelege ca nu am volumul atat de tare)
Si nu sunt singura.  lol  mad

Dudette,no offense,nu vreau atentia care mi se da. smile De obicei in mijloacele de transport sunt fie oameni conservatori,fie cocalari/tigani/manelisti si 'tovarasi' de-ai lor. In primul rand,se uita cam chioras la mine pentru ca ma imbrac cum ma imbrac,se uita si mai si cand se aude muzica din casti (pentru ca se aude... in linistea mormantala de la ora 7-8,se aude orice,deci si muzica din castile mele, pe care nu o agreeaza oricine),si cartile pe care le am dupa mine pluseaza,pentru ca ei nu practica sportul numit lectura si nu ii inteleg pe cei care nu procedeaza ca ei - sau,daca e vorba de oamenii convervatori sau de batrani,aia de obicei se uita dezaprobator gen "nu in autobuz se citesc carti,si clar nu cu muzica in urechi,ca asa nu se poate citi". Deci,scuze,nu se intampla in capul meul; nici macar imaginatia mea nu e atat de bogata. smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-05 19:56:51)

Offline

 

#313 2009-09-05 19:58:15

Cassiopeia
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-09
Mesaje: 9529

Re: Dificila limbă rom?nă

Nah, cum am zis, le dai prea multa atentie!
Si ce daca se uita? Si ce daca ti se aude muzica din casti la ora 7 dim?
Fiecare cu ale lui.
Mai lasa-i in plata lor si zau, nu mai da atata importanta tuturor. Ca zau ca te agiti degeaba. smile


Sim y 

Offline

 

#314 2009-09-05 20:01:48

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Stiu. smile Incerc sa nu le dau atentie. Cel putin cand se iau de haine/muzica, that is. Cand comenteaza la cititul in autobuz si ridica lectura la nivel de trend, nu ma pot abtine sa nu ma enervez putin datorita ignorantei lor evidente sau sa nu le spun cate ceva 'de bine'. tongue

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-05 20:02:33)

Offline

 

#315 2009-09-05 20:23:08

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dificila limbă rom?nă

ShineOfBlood a scris:

Stiu. smile Incerc sa nu le dau atentie. Cel putin cand se iau de haine/muzica, that is. Cand comenteaza la cititul in autobuz si ridica lectura la nivel de trend, nu ma pot abtine sa nu ma enervez putin datorita ignorantei lor evidente sau sa nu le spun cate ceva 'de bine'. tongue

dap stiu cum e cu cititul in autobuz/metrou...se uita lumea chioras la tine..pe mine sincer nu ma intereseaza catusi de putin faptul ca pt unii lectura e un trend smile daca ei vor sa fie inculti treaba lor smile insa ma enerveaza privirile lor pt ca imi distrug concentrarea cateodata..eu nici o inmultire nu pot sa fac daca se holbeaza cineva la mine rotfl


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#316 2009-09-05 20:27:48

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu incerc sa cred ca ei nu realizeaza cand ii deranjeaza pe cei la care se uita. Cuvantul-cheie fiind "incerc". big_smile

Offline

 

#317 2009-09-05 21:07:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Dificila limbă rom?nă

offtopic. pe mine ma deranjeaza rau de tot cand se straduiesc sa citeasca in cartea mea. daca e ziar, cu atat mai rau se intampla

Offline

 

#318 2009-09-05 21:15:25

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

offtopic  E foarte funny.
Dar si eu cand sunt in autobuz si are cineva un ziar sau o carte, am tendinta sa ma uit, sa ciesc macar putin. Nu stiu de ce  rotfl


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#319 2009-09-05 21:33:30

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu călătoresc destul de des cu trenul şi pot să spun că ziarele şi revistele sunt parte integrantă a trenului lol De foarte multe ori sunt lăsate de cei care le-au luat ?n tren, pentru următorii călători. Normal, odată ce ai citit ziarul nu mai ai nevoie de el. Şi revistele se ?mpart cu mare generozitate. Sunt un fel de complicitate ?ntre călători: te urci, saluţi, nu vorbeşti cu nimeni nimic, dar ţi se ?ntind cu generozitate chestii de citit, termini, dai mai departe, primeşti alta. Poftim, mersi, cu plăcere.


Goodnight moon

Offline

 

#320 2009-09-05 21:38:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Dificila limbă rom?nă

in tren da... dar in metrou/ tramvai...
bine, am vazut o faza...  in metrou, un nene avea in mana un ziar, libertatea sau clik , nu mai stiu exact, nu il citea. un altul de pe un scaun de vis a vis i-a cerut ziarul, nenea i l-a dat, l-a citit, si a si coborat cu el. a ramas nenea cu buza umflata... daca erau ziarele gratuite de la metrou, treaca mearga, dar asa?  yikes

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-04-06 21:38:12)

Offline

 

#321 2009-09-05 21:43:57

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Acum merge un slogan gen "Proasta crestere - se observa si la varste mai inaintate". big_smile

Offline

 

#322 2009-09-05 21:50:08

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Tata e mai old school, si inca il tin minte cand aveam vreo 7,8 ani, deci acum.... 12, 13 ani cum impartea ziarul cu persoana de langa, ii dadea o sectiune daca o cerea, si tot circulau ziarul. Asta pe vremea cand ziarele meritau citite, de-alea de aveau scris, nu poze cu femei goale lol

De vre-o 5 ani tata nu mai citeste ziarul in drum spre lucru, isi ia carte ca e revoltat de prima pagina lol

Ultima oara a fost editat de PillBlast (2009-09-06 00:13:45)

Offline

 

#323 2009-09-05 22:31:45

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Dificila limbă rom?nă

ShineOfBlood a scris:

Finesse a scris:

Eu am o prietenă care a făcut Literatură Universală, deci a citit extraordinar de mult ?n viaţa ei, nu numai ?n fac., şi din foarte multe domenii. Na şi la un suc cu diverşi "wannabe on trend" ?n tricouri ciclam mulate şi ochelari police din Central, este ?ntrebată: CUM??? N-ai citit Codul lui DaVinci??? OMG! (prima carte citită ?n viaţa lor) Ea săraca nu citise, că na, who cares....

Nici eu n-am citit Codul lui DaVinci,da' am citit cartile parintilor si bunicilor mei,are ceva? lol Geez,cum dracu sa spui asa ceva? neutral Adica,daca n-ai citit cartea x,degeaba ai citit nu stiu cate altele? neutral

Finesse a scris:

Eh era ceva ?n genu că la vremea respectivă era un musai aproape să citeşti cartea aia şi na, ştii tu cum ?i lumea lol Oricum nu ştiau mare lucru de ea, nimerise prin alţi amici la masă cu ei ( ea e rockeritză). Tot pe vremea aia mi-o zis un amic că e cartea lui preferată Codul lui DaVinci şi se mira cum pe mine nu mă impresionase extraordinar. Ideea e că era prima carte citită de el, deci şi preferata lol

Chestia asta cu Codul lui Da Vinci este exact aceeasi treaba cu isteria Harry Potter, respectiv, Twilight; si imi pare rau daca voi dezamagi, eventual, fanele cartilor numite, dar asta mie NU mi se pare arta literara. Ok .. nu zic ca poate nu au substanta, nu zic ca e neaparat o pierdere de vreme sa le citesti, dar citesti genul asta de romane atunci cand ai in spate un bagaj solid de alte AUTENTICE opere literare ( prin asta eu inteleg Balzac, Emile Zola, Camil Petrescu etc - de exemplu ) si stiu foarte bine de ce spun asta - Twilight & co se adreseaza unuei ANUMITE categorii de oameni - cei care nu prea au standarde si pretentii la o cultura mai ... bogata; asta in ideea in care am colege care au citit EXCLUSIV cartile despre care vorbesc, invocand motive gen " nu imi place sa citesc, dar daca totusi o fac, prefer sa citesc lectura usoara, in trend ". Eu nu spun ca numai romanele folosofice si deosebit de complexe sunt cele mai bune, dar in momentul in care esti atat de limitat, iar orizonturile iti sunt lipsite de orice standarde, e trist sa citesti, intr-o viata de om, numai Harry Potter.  ( E ca si cum ... ai asculta muzica comerciala, toata gama de DJ aparuta pe piata si ai renega muzica AUTENTICA, adevaratele valori ale muzicii ). Aici, bineinteles, intervine un alt aspect, vorbim deja de gusturi, ori de gustibus non disputandum, iar ca sa intru si mai adanc in problema, se aduce in discutie PLACEREA de a citi, pe care, din nefericire, o are putina lume ( am ajuns in punctul in care am obosit sa incerc sa inteleg motivul pentru care unii refuza efectiv cu ostentatie sa citeasca ). Am totusi speranta ca aceasta categorie de oameni despre care am vorbit - scepticii, cei cu orizonturi limitate - o sa realizeze, pana la urma, ce ANUME e opera intr-adevar; peste 2-3 ani toata lumea o sa uite de Twilight - asa cum deja nu se mai vorbeste despre Harry Potter - si sper de asemenea ca macar o mica, o cat de mica parte din populatia care se preteaza la muzica comerciala, va ajunge la concluzia ca Iris ori Bon Jovi sunt cei care tin MUZICA sus - asta in ideea in care DJ x feat. *** vor trece in uitare. In mod cert.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.