homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-18


#324 2009-09-05 22:46:51

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu am citit Harry Potter lol Mi-a placut rodnar Citesc serii d-astea,in general,pentru ca ma relaxeaza... nu stiu cum faceti voi,dar mie,cand citesc,mi se ruleaza povestioara in minte ca un film,si e entertaining. Bineinteles,mi s-ar parea prostesc sa citesc numai asa ceva,si cu atat mai putin sa citesc asa ceva numai pentru ca e 'in trend' neutral . Consider ca orice carte care trezeste un minim de interes merita citita. smile
Cat despre Twilight,nu ma intereseaza daca jignesc preferintele cuiva,tre' sa spun: e jalnic scrisa. Nu,nu firul narativ e ala cu probleme,nu traducerea si editarea de tot rahatul,ci cum e scrisa. Nu stiu cum a ajuns domnisoara/doamna S.M. scriitoare,dar are big issues cand vine vorba de exprimare. neutral

Offline

 



#325 2009-09-05 22:58:35

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Vai Shine, si eu am citit seria Harry Potter. Am crescut pe seria asta, de-abia asteptam sa apara urmatorul volum. Anul trecut sau acum 2 ani cand a aparut ultima carte mi-am dat seama ca nu e la fel de entertaining cum a fost initial cand eram mai mica, dar tot cu drag am citit. Evident nu este o serie pe care sa iti bazezi cultura ta generala, dar ma gandesc ca poate muti copii au prins gustul de citit de la o carte de genul. Pe vremea alor mei a fost Ciresarii, la generatia noua, Harry Potter. Totul trebuie sa aiba un inceput.

Eu una am inceput cu basme si chestii de genul, iar prima carte serioasa a fost Shogun, citita la 10 ani pentru ca a spus mama ca e pentru oameni mari. Si acum imi aduc aminte de cartea aia, pentru ca mi-a deschis pofta de citit. Clar fructul oprit e mai dulce decat orice lol

Offline

 

#326 2009-09-05 23:04:22

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Ah,eu eram anti-Harry Potter si nu intelegeam de ce era lumea asa crazed about it. Am zis ca o s-o citesc ca sa le demonstrez amicilor mei indragostiti de ea ca de fapt nu e big deal. Si a fost big deal lol In urmatoarele 3 zile am citit celelalte 4 carti (terminam una cam in cateva ore,ca nu mai faceam absolut nimic altceva si citesc relativ repede),dup-aia trebuia sa astept sa apara volumul 6 si 7,eram asa dependenta incat le-am recitit pe alea 5 pe care le aveam - si nu exagerez - de 5/6 ori pana cand a aparut urmatoarul volum. Devenisem mai nebuna decat prietenii mei,pe care ii apucase cu ani inainte mania asta. Eu m-am trezit abia pe la 11-12 ani cu HP. Pana atunci citisem Al.Dumas cu carul,si carti de istorie,si alte minuni. smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-05 23:05:49)

Offline

 

#327 2009-09-05 23:10:46

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Dificila limbă rom?nă

Ideea mea nu era ca e naspa sa citesti Harry Potter, dar in conditiile in care citesti NUMAI asta si refuzi cu indarjire sa evoluezi spre o intelegere superioara a literaturii, e atat de trist incat doare. Si am si dat un exemplu concret - vorbesc despre persoane pe care le cunosc.

Si intr-o alta ordine de idei, pentru ca mi-am adus aminte ( jur ca incerc sa nu fiu radicala in ceea ce priveste subiectul asta si ma straduiesc sa fiu mai maleabila tongue ) - eu blamez intru totul revistele de genu Cool Girl si toata gama de reviste adresate adolescentelor abia aflate la pubertate - mi se pare ca influenteaza atat de mult tinerele fete - si n-as zice ca tocmai in bine - incat chiar nu merita citite; oricum, eu spun asta in ideea in care la momentul respectiv, cand eram mai mica, preferam sa citesc o carte unor reviste. Damn it, nu-mi dati in cap, va rog tongue Tot ce afirm este, de fapt, rasfrangerea realitatii care ma inconjoara - in momentul in care vad ca cineva efectiv .. nu vrea .. sa evolueze .. sa aiba STANDARDE ( din toate punctele de vedere ) .. tampesc. De asta zic, cand vad in jurul meu fete care se cramponeaza sa aiba o astfel de lectura, it's like .. dude .. mergi la o librarie ( swear to God, stiu cazuri ). Si una e sa rasfoiesti genul asta de reviste pentru .. tinere fete .. si alta e sa dai bani lunar ( chiar bilunar, poate ) pe ele.

Oricum , ideea este ca tot ce afirm tine strict de dimensiunea mea subiectiva ... e o parere absolut personala tongue

Ok .. NU imi dati in cap, admit ca ma detasez, nu stiu de ce, cel putin in ultimele post-uri, de o atitudine echilibrata lol Si imi pare rau de off-topic, vad ca am cam deviat de la subiect tongue

Ultima oara a fost editat de kdeea (2009-09-05 23:14:16)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#328 2009-09-05 23:19:47

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

kdeea a scris:

Ideea mea nu era ca e naspa sa citesti Harry Potter, dar in conditiile in care citesti NUMAI asta si refuzi cu indarjire sa evoluezi spre o intelegere superioara a literaturii, e atat de trist incat doare. Si am si dat un exemplu concret - vorbesc despre persoane pe care le cunosc.

Si intr-o alta ordine de idei, pentru ca mi-am adus aminte ( jur ca incerc sa nu fiu radicala in ceea ce priveste subiectul asta si ma straduiesc sa fiu mai maleabila tongue ) - eu blamez intru totul revistele de genu Cool Girl si toata gama de reviste adresate adolescentelor abia aflate la pubertate - mi se pare ca influenteaza atat de mult tinerele fete - si n-as zice ca tocmai in bine - incat chiar nu merita citite; oricum, eu spun asta in ideea in care la momentul respectiv, cand eram mai mica, preferam sa citesc o carte unor reviste. Damn it, nu-mi dati in cap, va rog tongue Tot ce afirm este, de fapt, rasfrangerea realitatii care ma inconjoara - in momentul in care vad ca cineva efectiv .. nu vrea .. sa evolueze .. sa aiba STANDARDE ( din toate punctele de vedere ) .. tampesc. De asta zic, cand vad in jurul meu fete care se cramponeaza sa aiba o astfel de lectura, it's like .. dude .. mergi la o librarie ( swear to God, stiu cazuri ). Si una e sa rasfoiesti genul asta de reviste pentru .. tinere fete .. si alta e sa dai bani lunar ( chiar bilunar, poate ) pe ele.

Oricum , ideea este ca tot ce afirm tine strict de dimensiunea mea subiectiva ... e o parere absolut personala tongue

Ok .. NU imi dati in cap, admit ca ma detasez, nu stiu de ce, cel putin in ultimele post-uri, de o atitudine echilibrata lol Si imi pare rau de off-topic, vad ca am cam deviat de la subiect tongue

Eu imi iau fiecare numar din Cool Girl lol Nu de alta,dar e al naibii de amuzant sa citesc ce probleme existentiale au unele ( ex: m-am masturbat cu dusul,am ramas insarcinata?) si sfaturile alea tampite gen : Tu il placi pe el,el te place pe tine,da' sa dea dracu daca tre' sa-i arati asta...nu,tu fa pe inaccesibila pana-si gaseste el alta. Sau chestii din categoria "la prima intalnire TREBUIE sa faci asta si aia si ailalta",deci trebuie. Eu zic ca la prima intalnire tre' sa faci ce simti si ce te face sa te simti confortabil,da' daca redactorii CG spun altfel,cine sunt eu sa-mi dau cu parerea? Iar pentru mine,again,e fun sa vad rubricile de fashion si sa exclam cum n-as iesi eu pe strada imbracata in halul ala. big_smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-05 23:21:11)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2009-09-05 23:25:03

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Dificila limbă rom?nă

lol Cam asa ...
Asta zic si eu, pentru mine normele si standardele astea impuse de - vorba ta - redactorii revistei, mi se par clisee si atat. Cum spui tu, nu TREBUIE sa te porti intr-un anume fel la prima intalnire, iar tehnicile de a flirta le capeti odata cu experienta, nu citind niste articole ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#330 2009-09-05 23:32:41

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu tin minte ca imi luam reviste de genu doar cand era un poster suuuper tare. In rest rasfoiam de la colege. Faina lectura... de stat pe buda rotfl

Offline

 

#331 2009-09-05 23:33:03

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

La un moment dat,o colega imi tot spunea ca ea vrea sa citeasca ceva despre dragoste/amor,chestii de genul. Ma gandesc eu,ii insir o serie de carti din ce citisem pe temele date;reactia: tipa sare ca arsa,ca ce,"sunt nebuna?",ea se gandea la mini-compunerile alea de clasa a2a din Cool Girl. Dupa cum mi-a marturisit ziua urmatoare,alea sunt cele mai frumoase povesti pe care le-a citit (in gandul meu: "Pe bune? Daca alea-s povesti frumoase,pai eu as putea deveni scriitoare de succes"). Trist,foarte trist...

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-05 23:33:59)

Offline

 

#332 2009-09-06 00:06:03

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Dificila limbă rom?nă

PillBlast a scris:

Tata e mai old school, si inca il tin minte cand aveam vre-o 7,8 ani, deci acum.... 12, 13 ani cum impartea ziarul cu persoana de langa, ii dadea o sectiune daca o cerea, si tot circulau ziarul. Asta pe vremea cand ziarele meritau citite, de-alea de aveau scris, nu poze cu femei goale lol

De vre-o 5 ani tata nu mai citeste ziarul in drum spre lucru, isi ia carte ca e revoltat de prima pagina lol

Pillblast, no offense, dar e vreo, niciodata "vre-o"

Ultima oara a fost editat de Scarlet_Autumn (2009-09-06 00:12:18)


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#333 2009-09-06 00:13:17

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Vreo e varianta de cand lumea, sau a fost schimbare odata cu niciun nicio?

Offline

 

#334 2009-09-06 00:19:31

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Pai asta a zis si ea. Ca e 'vreo' legat. Tu ai scris cu cratima,si ea a taxat asta.

Offline

 

#335 2009-09-06 00:38:06

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Nu am zis ca nu e adevarat. Am intrebat daca a fost schimbat odata cu niciun nicio sau a fost asa de cand lumea. Nu am contrazis pe nimeni. Sunt doar curioasa daca am trait cu o impresie gresita multi ani, si daca in 12 ani de scoala nici un profesor nu a binevoit sa corecteze asta.

Offline

 

#336 2009-09-06 00:39:46

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu n-am citit niciodata vreo cu cratima. Nicaieri. Si profa mea de romana ne depuncta mult daca faceam greseala asta,impreuna cu inca (,) cateva. neutral

Offline

 

#337 2009-09-06 00:50:43

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu am refuzat mult timp să mă uit la HP pt- că mi se părea comercial... şi ?n anul I de fac am văzut prima parte. De atunci sunt fan. Cu toate cărţile seriose, sau cum vreţi să le spuneţi, pe care le-am citit, HP mi se pare o carte foarte bună. Nu numai cărţile "serioase" au valoare (pt. că nu trebuie orice text să aibă conţinut filosofic, să surprindă tipologii, să introducă un gen nou sau să aibă cine ştie ce conţinut stilistic), ci pot fi cărţi foarte bune şi cele poliţiste, thrillerele, sf-urile, romanele de dragoste etc. HP are un ceva ce atrage toate categoriile de v?rstă, nu se strică de la un volum la altul ca ?n cazul altor serii, e un suspans continuu, autoare nu se fereşte să omoare personaje neaşteptate ?n momente neaşteptate, şi nu este nicidecum o carte exclusiv pt. adolescenţi şi lipsită de miez. Oricum e deja ?n istorie şi peste mulţi ani sunt sigură că va fi o carte citită.
?n schimb Twilight şi alte serii sunt chestii care sunt foarte asemănătoare ?n ele, cum trece isteria cu una, ?ncepe cealaltă şi tot aşa, p?nă c?nd uiţi de toate. Sincer după HP s-au trezit o groază de englezoaice să scrie chestii asemănătoare şi nu ajung nici la talpa lui Rowling.
Şi honestly Kdeea, pe l?ngă lecturile obligatorii, pe care dacă le citeşti cum trebe nu le uiţi nici esenţialul nici personajele, mai trebuiesc citite şi alte chestii pe l?ngă, aşa de diversitate. După ce ?nveţi pe rupte un an ?ntreg şi ?ţi iei ?n final examenele, pentru o vreme tragi chiulul şi te relaxezi, nu?


Goodnight moon

Offline

 

#338 2009-09-06 00:55:08

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Finesse a scris:

Eu am refuzat mult timp să mă uit la HP pt- că mi se părea comercial... şi ?n anul I de fac am văzut prima parte. De atunci sunt fan. Cu toate cărţile seriose, sau cum vreţi să le spuneţi, pe care le-am citit, HP mi se pare o carte foarte bună. Nu numai cărţile "serioase" au valoare (pt. că nu trebuie orice text să aibă conţinut filosofic, să surprindă tipologii, să introducă un gen nou sau să aibă cine ştie ce conţinut stilistic), ci pot fi cărţi foarte bune şi cele poliţiste, thrillerele, sf-urile, romanele de dragoste etc. HP are un ceva ce atrage toate categoriile de v?rstă, nu se strică de la un volum la altul ca ?n cazul altor serii, e un suspans continuu, autoare nu se fereşte să omoare personaje neaşteptate ?n momente neaşteptate, şi nu este nicidecum o carte exclusiv pt. adolescenţi şi lipsită de miez. Oricum e deja ?n istorie şi peste mulţi ani sunt sigură că va fi o carte citită.
?n schimb Twilight şi alte serii sunt chestii care sunt foarte asemănătoare ?n ele, cum trece isteria cu una, ?ncepe cealaltă şi tot aşa, p?nă c?nd uiţi de toate. Sincer după HP s-au trezit o groază de englezoaice să scrie chestii asemănătoare şi nu ajung nici la talpa lui Rowling.
Şi honestly Kdeea, pe l?ngă lecturile obligatorii, pe care dacă le citeşti cum trebe nu le uiţi nici esenţialul nici personajele, mai trebuiesc citite şi alte chestii pe l?ngă, aşa de diversitate. După ce ?nveţi pe rupte un an ?ntreg şi ?ţi iei ?n final examenele, pentru o vreme tragi chiulul şi te relaxezi, nu?

Inca o serie care mi s-a parut interesanta,poate chiar mai interesanta decat HP din unele puncte de vedere: Cronicile Wardstone. Mai realista decat HP, ne dezvaluie si putina istorie,deci exact ce-mi place mie. smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-06 00:55:44)

Offline

 

#339 2009-09-06 00:57:51

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Seria hobbitilor de la Tolkien e ?ncă ceva ce ?mi doresc foarte mult să citesc smile


Goodnight moon

Offline

 

#340 2009-09-06 00:58:46

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Aoleu, tata a incercat sa citeasca HP, asta acum muuulti ani, cand a aparut primul, si nu a trecut de 10 pagini. A zis ca e scris sub orice critica. Evident, el a citit tradus, ca pe atunci nu pusesm mana pe cartea originala. Pacat ca cine a facut traducerea romanului nu a fost prea talentat\a.

Am bagat la cap chestia cu vreun vreo smile Msi ca mi-ati atras atentia.

Offline

 

#341 2009-09-06 01:02:07

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Ah,traducerile sunt groaznice. smile Dupa ce am citit primul volum in romana,si eu eram oripilata de traducere. Apoi mi-am luat cartile in engleza tongue

Offline

 

#342 2009-09-06 01:05:16

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: Dificila limbă rom?nă

Fata care le-o tradus, Ioana Iepureanu, avea vreo 16 ani c?nd o tradus primul volum, dacă nu şi mai puţin. Eu nu le-am citit dec?t ?n rom?nă, dar se observă o mică ?mbunătăţire de la un volum la altul.


Goodnight moon

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.