homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-2


#20 2009-09-02 13:48:22

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

lucia dar unde e respectul?chiar daca e un forum, asta arata si cata stiinta si cata buna crestere ai primit daca incepi sa-l spurci pe celalalt

si daca pers respective au sarit in sus,poate pt ca se respecta prea mult

de ce sa permit altuia sa ma jigneasca?ma cunoaste? si chiar si asa...

james propozitia ta a fost urmatoarea "..si cum romanul da cu parul.." automat te-ai inclus

ce limba vb?romana nu?deci..

Ultima oara a fost editat de in_love (2009-09-02 13:55:23)


kapitulation

Offline

 



#21 2009-09-02 13:49:01

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Respectul se impune. Nu-mi zi că dacă vezi un beţiv pişat pe el, ?n mijlocul drumului, ?i zici: stimate domn, consumator de băuturi spirtoase, ?mi acordaţi onoarea de a trece pe porţiunea dvs. de trotuar?

andra04 a scris:

Felicitari, James, pentru initiativa. E bine venita (sau bine-venita? Sau binevenita?) si bine intentionata. Desi multi ''nu-i inteleg sensul''. Zicea cineva odata, pe la un topic, ceva de genul ''Suntem oameni culti, ce naiba, stam sa ne certam aiurea?'' Oameni culti, dar majoritatea nu stiu sa scrie. wink

Binevenită.  tummenupp


Eu pe asta am pus accent iar cine nu a ?nţeles nu se ?ncadrează ?n ţinta acestui subiect:

James a scris:

Care-i rostul studiului dacă nu aplici ce ai ?nvăţat şi practic, ?n viaţa de zi cu zi? G?ndiţi-vă la ?ntrebarea asta. Facultatea nu o faci pentru o h?rtie fără valoare, o faci pentru a te cultiva, pentru a te specializa ?n ceva. Tu, nu numele tău: Dr. Ing. Gigi Mutu, care habar n-are cum se scrie uichend.

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 14:15:07)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#22 2009-09-02 13:49:18

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu la faza asta sunt de acord cu James...
Poate la majuscula si la punctele de suspensie mai trec cu vederea, nu de alta, dar ma simt cu musca pe caciula lol Punctele de suspensie, cel putin, sunt deja un tic lol

Ce as mai propune eu pe langa astea ar fi sa folosim/folositi mai multe enteruri cand povestim/povestiti mai mult. De foarte foarte multe ori sunt fete care povestesc cate o intreaga relatie sau vreo patanie, nu conteaza, intr-un carnat de te doare mintea... Asa, cand mai vezi cate un spatiu, parca iti mai vine inima la loc smile si cheful de citit


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#23 2009-09-02 13:50:03

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Dificila limbă rom?nă

sincer...inteleg sa nu se scrie pe forum cu prescurtari excesive( sa nu inteleaga nimeni nimic) dar e cam exagerat totusi sa punem acum fiecare virgula litera mare etc. ca sa nu mai vorbim ca majoritatea celor care intra aici au atatea probleme de sanatate incat nu cred ca le mai arde de virgula litere mari si altele ca acestea


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#24 2009-09-02 13:53:31

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Dificila limbă rom?nă

Ciresica, cred ca in cazul de fata ne referim mai mult la Discutii Diverse si Members Area, unde se vorbesc vrute si nevrute smile


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-02 13:54:07

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

ciresica_oky_doky a scris:

sincer...inteleg sa nu se scrie pe forum cu prescurtari excesive( sa nu inteleaga nimeni nimic) dar e cam exagerat totusi sa punem acum fiecare virgula litera mare etc. ca sa nu mai vorbim ca majoritatea celor care intra aici au atatea probleme de sanatate incat nu cred ca le mai arde de virgula litere mari si altele ca acestea

Păi şi c?nd te duci la doctor, supărat şi bolnav, ?i zici: bă, ce vagin mă-sii se ?nt?mplă cu mine? Fă-mi ceva, nu sta ca prostull! Nu, ?i vorbeşti frumos şi respectuos. Aşa cum poţi să o faci şi ?n scris, aici. doctoressa e un medic, deci puţin respect: vă dă totuşi sfaturi gratuit. Nu e un prieten apropiat cu care să vorbeşti la per-tu.

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 13:54:59)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#26 2009-09-02 13:54:59

marianastefania
New member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 15

Re: Dificila limbă rom?nă

James, daca vrei sa fii mai catolic decat Papa si sa respecti ceea ce ai invatat la scoala si sa pui si litera mare la inceput de propozitie, din marele respect pe care il ai pentru cititori si pentru placerea lor de a citi ceea ce se scrie, ar trebui sa incepi in primul rand prin a-ti controla limbajul folosit pe forum pentru ca la scoala si in cei 6-7 ani de acasa ar trebui sa te fi invatat cineva ca trebuie sa folosesti un limbaj decent si neofensator, sa te controlezi cand iti bagi si iti scoti.

Ia gandeste-te cum e cand la radio intr-o emisiune suna unul si injura si isi baga si scoate si tu esti cu mamica si taticu langa tine si ascultati cu totii, sau cand asculta niste persoane educate si cu bun simt carora nu le face nicio placere sa il asculte pe un frustrat cum refuleaza in public...

Inclusiv un doctor/doctorita care intra sa ajute si sa dea sfaturi nu trebuie sa-ti suporte tie limbajul ...

Ma mir cum de nu ti se da ban.. ar trebui sa existe o regula pentru asa ceva..

Ultima oara a fost editat de marianastefania (2009-09-02 13:59:42)

Offline

 

#27 2009-09-02 13:56:57

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

marianastefania a scris:

James, daca vrei sa fii mai catolic decat Papa si sa respecti ceea ce ai invatat la scoala si sa pui si litera mare la inceput de propozitie, din marele respect pe care il ai pentru cititori si pentru placerea lor de a citi ceea ce se scrie, ar trebui sa incepi in primul rand prin a-ti controla limbajul folosit pe forum pentru ca la scoala si in cei 6-7 ani de acasa ar trebui sa te fi invatat cineva ca trebuie sa folosesti un limbaj decent si neofensator, sa te controlezi cand iti bagi si iti scoti. Ia gandeste-te cum e cand la radio intr-o emisiune suna unul si injura si isi baga si scoate si tu esti cu mamica si taticu langa tine si ascultati cu totii, sau cand asculta niste persoane educate si cu bun simt carora nu le face nicio placere sa il asculte pe un frustrat cum refuleaza in public...

Aşa ceva nu pot citi, sincer. O frază de 7 r?nduri, las-o dracului! big_smile


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#28 2009-09-02 13:58:21

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Vorbesc la pereţi şi dau exemple la ferestre. Dacă nu ?nţelegi un post, nu e obligatoriu să apeşi butonul Răspunde şi să scrii ce-ţi trece prin cap. smile

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 13:59:06)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#29 2009-09-02 13:59:43

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love, mi s-a intamplat de foarte multe ori sa fiu la party-uri date de compania unde lucrez, stiu oamenii de acolo ( de regula vreo 150 de persoane ) insa cateodata nu am chef sa socializez cu toti, asa ca pe unii pur si simplu ii ignor, cu altii discut conventional, iar cu unii fac "bisericutze". la fel procedeaza toti de acolo! ar trebui sa ma simt jignita de cei care ma ignora? sau ei sa se simta jigniti ca nu ii bag in seama? nu cred! la fel e si aici pe forum...

anne....cum ti-ai dat seama ca stiu sa calaresc? pentru ca ai dreptate doar ca am sarit mereu pe cal, niciodata peste  lol


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#30 2009-09-02 14:00:27

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Dificila limbă rom?nă

De ce trebuie sa divagam atat de la subiect?

Parca vorbeam despre "aspectul" postarilor pe forum si despre reguli de ortografie, pana la urma, nu de limbaj.

Sunt de acord ca si acolo sunt niste reguli de bun-simt, dar discutia asta isi are locul in alt topic.


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#31 2009-09-02 14:02:06

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Lelaina a scris:

De ce trebuie sa divagam atat de la subiect?

Parca vorbeam despre "aspectul" postarilor pe forum si despre reguli de ortografie, pana la urma, nu de limbaj.

Sunt de acord ca si acolo sunt niste reguli de bun-simt, dar discutia asta isi are locul in alt topic.

De bunul simţ ne ocupăm data viitoare. Deocamdată să ne ?nţelegem ?ntre noi. smile


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#32 2009-09-02 14:03:49

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Eu scriu cu majuscula doar cand imi aduc aminte pe forum. La calculator nu prea scriu cu majuscula pentru ca Wordul o pune automat. Pe caiet insa si pe foiae stiu sa scriu. Cat despre punctele de suspensie... mie mi se pare ca aduc putina oralitate stilului tongue

Mi se pare aiurea in tramvai topicul. Mai ales din cauza titlului care este o ironie rautacioasa. Nimeni de aici nu a spus ca e academician, si nimeni nu cred ca sta sa recteasca de n ori ce a scris ca sa nu aiba nici o greseala. Plus, am observat ca multe persoane de pe forum nici macar nu stau in tara, deci probabil singura ocazie in care scriu in romana e pe forum.

Offline

 

#33 2009-09-02 14:05:27

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Ideea era ca ele să fie puse corect, nu să fie excluse.

Sunt răutăcios eu? Citiţi ăsta.

ciupaneza a scris:

am citit in mare prin topic....recunosc ultimile pagini nu am citit..dar am vaz care e faza cu scorpionii....sa spun pe scurt povestea mea...primul meu prieten a fost un scorpion...ne-am cunoscut la discoteca la noi aici..toate bune si frumoase...am fost impreuna cam 2 luni....eram nebunita dupa el....intradevar au ceva al lor care stie sa te puna pe jar...sincer nici acum nu stiu de ce ne-am despartit..asta e treaba de vreo 4-5 ani de zile cam asa....cred ca din cauza ca nu am vrut sa ma duc cu el la un gratar...s-a suparat..ca a 2 zi cand sa ne vedem nu imi rasp la telefon ...era plecat tot asa cu prietenii dar mie nu mi-a zis nimic, desi de obicei ma lua cu el...in fine..au trecut anii....ne-am revazut dupa 2 ani cred de paste....ceva fiori m-au cuprins cand l-am vazut....am stat de vb, dar nimic mai mult...intre timp el si-a facut prietena....eu mi-am vazut de viata mea....acum un an in toamna ma cauta sa ne vedem....nu am vrut pt ca era implicat intr-o relatie stabila si am zis sa nu ma bag, el imi zice ca incearca sa scape de fosta, dar ceva ma facea sa cred ca nu e asa...si sa-mi spuna atunci ca el de fapt a incercat sa ne mai impacam atunci cand ne-am intalnit de paste, doar ca eu nu mi-am dat seama..mi-a parut rau cand am auzit....eu am plecat la facultate, si i-am zis ca intradevar daca o sa vrea ceva cu me, o sa ma caute chiar daca sunt la facultate si atunci cand el va fii singur....tindeam sa cred ca ma cauta pt aventura..desi nu stiu daca era numai asta...am plecat la facultate, nu prea am mai vb cu el....intre timp aflu ca s-a despartit de prietena cu care era de vreo 2 ani cam asa....a suferit enorm dupa ea....in fine.... de paste anu asta am fost cu gasca de la mine de aici la un gratar pe deal..frumos...apare si el...cu prietena...i-ar m-au trecut fiorii, a baut un pic...in loc sa o strige pe prietena lui ma striga pe me, se dadea pe langa mine,doar ca eu era amica si cu prietena lui...nimic atunci..doar o senzatie speciala cand l-am vazut..nush daca si pt el e la fel... prin mai ma suna , eram la camin, dormeam..nu am rasp la tel,ca nu suport sa fiu trezita din somn...il sun cand ma trezesc eu...sa aflu ca ma sunase ca sa imi zica daca vreau sa ma duc cu el acasa in week ca venise in oras unde sunt la fac, mai exact ploiesti..prea tarziu..mi-a parut iar...dar vina mea...la vreo luna, eram in maxi taxi veneam acasa..era sfarsit de week, iar suna si nu am raspuns la tel...ajung acasa ....nimic in ziua aia...a doua zi ma trezesc cu 2 prieteni comuni la usa, sa ma ia la munte..nu am mers ca ai mei nu stiau, desi vroiam, dar stiam ca nu ma lasa( desi am aflat intre timp ca ma lasa, doar ca eu nu le-am zis)...ma suna si EL sa ma invite la munte..am refuzat...mai mult incepusem sa ma cert la tel cu el..vina mea..regret enorm toate astea.....apoi vb cu el pe mess...incercam sa ma dau pe langa el ca am vazut ca am gresit..si acum sincer imi doresc sa fiu iar cu el..sa retraim acele clipe traite candva...i-am zis ca de fiecare data cand il vad parca ceva special se intampla..a zis ca si la el e la fel..acum nush.....in vara in vacanta...printr-o prietena comuna ne intalnim la un gratar, am stat amandoi, tin sa mentionez ca era baut...bine stat, fara sex.....apoi nimic...il vroiam dupa acea zi tot mai mult..nimic...am incercat..de fiecare data imi zicea nu se stie niciodata ce va fii, ca ma cauta el daca e....bun nu am mai zis nimic..l-am lasat in pace...la cateva zile iar ne intalnim la un amic comun numai ca de data asta el apare cu o domnisoara...mi-a picat fata..nu ma asteptam...am fost suparata....intrun final mi-a trecut...avand in vedere ca mai toata vara am fost la un amic comun cu prieteni comuni, ne-am vazut de cateva ori ca amici....pt ca in ultima perioada el nu mai venea pe acolo....intr-o seara bal mascat la amicul comun..el era cu prietena, eu ajung mai tz...il vad ne bagam in seama..ma pupa pe  obraz...sa-l ajut sa se costumeze ca se aruncase in piscina si era:|...zic bine..dar zic prietena ta...a nu ca...ast sa plec la mare..cu ea..si apoi vb noi dupa mare....nu l-am crezut....dispare din peisaj cateva zile...omu la mare cu prietena..nimic de zis..mie intre timp imi trecuse de el....chiar nu mai speram la a incerca sa fiu cu el...ieri ies in oras cu cea mai buna prietena a mea...ea se intalneste cu prietenul ei....care era in parc ..cu cine? surpriza cu domnul..ei fiind amici....am aflat ca intre timp s-a despartit de fosta..dar nimic intre noi..ba mai mult ne ciondanim cateodata..dar mereu cand il vad ma ia fiorii...oare de ce? inca tin la el..nu-mi dau seama..desi au trecut ani de zile..privirea aia a lui ca orice scorpion...nush ...de ce de fiecare data cand se desparte de cineva....ne intalnim fara sa vrem? as incerca ceva cu el..dar cand a vrut el, n-am vrut eu..acum....am vrut sa-mi spun povestioare..ca era despre scorpion...simt ca odata si odata tot o sa fim iar impreuna...
|

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 14:06:05)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#34 2009-09-02 14:05:33

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

ok...sa inteleg ca james  are un tratament special?

chiar daca povestim ceva,ne dam drumul la gura (la scris,cazul asta) dupa cum ne vine...cheful?

mie mi-ati lasat impresia ca baietii au alte reguli aici

nu m-ai inteles lucia..era vb de jigniri.daca se trezeste un destept sa-ti zica "stii,eu cred ca esti cam proasta" .deci,cum ziceam, respectul fata de celalalt...

Ultima oara a fost editat de in_love (2009-09-02 14:09:55)


kapitulation

Offline

 

#35 2009-09-02 14:06:53

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love... Din cate stiu eu, James are deja un ban de 2 luni la activ smile


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#36 2009-09-02 14:08:55

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Şi o să mai ia, cu asemenea specimene care instigă la injurii kilometrice, care se victimizează şi se revoltează pe c?t de nedreaptă a fost viaţa (şi moderatoarea de pe forum care nu mi-a dat rapid ban pentru că am avut curaj să dau un sfat).

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 14:10:14)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#37 2009-09-02 14:11:39

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Iar va certati?  box
Si eu fac greseli, recunosc big_smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#38 2009-09-02 14:12:42

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

James a scris:

Respectul se impune. Nu-mi zi că dacă vezi un beţiv pişat pe el, ?n mijlocul drumului, ?i zice: stimate domn, consumator de băuturi spirtoase, ?mi acordaţi onoarea de a trece pe porţiunea dvs. de trotuar?

Tocmai aici e buba: nea Gigel/pisat pe el va trebui sa CASTIGE respectul celorlati - n-are cum sa-l impuna din postura repectiva!
In esenta ai dreptate; si mie imi repugna prescurtarile de tip "mirc", poate si pentru ca n-am avut asemenea preocupari. Insa e totusi un forum, nu te poti transforma in Pruteanu.  wink


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.