homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-34


#628 2010-03-01 22:21:09

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Dificila limbă rom?nă

Vorbirea ca vorbirea, dar scrisul ne omoara.

Daca ar fi tata ministrul invatamatului, atata l-as bate la cap pana cand ar face gramatica materie obligatorie din cls. I pana la facultate, inclusiv la Politehnica, Sport, Conservator si altele. Ca imi trec uneori prin mana documente tehnice scrise ingineri - oameni foarte inteligenti, de altfel - dar pline de greseli de scriere si sincer, mi se pare rusinos.

Sau ... aveam o profesoara de Economie in facultate care era complet paralela cu acordul in numar al subiectului cu predicatul. Inadmisibil pentru un cadru universitar, indiferent ce materie preda.

Eu si cu piticii mei ...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 



#629 2010-03-02 09:34:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Dificila limbă rom?nă

cat_eyes a scris:

bun. deci cu directorul se acorda

FII si FI .. ce e atat de greu sa PRONUNTI? intr-un fel se pronunta ;FI cuminte!; si in altul 'FII cuminte!'
trebuie sa ai doctorat ca sa faci diferenta?

esti acida si chiar nu e cazul. nu-mi spune ca tu pronunti diferit "daca as fi cuminte" fata de "fii cuminte!". pronuntia nu te ajuta mereu sa scrii corect, e nevoie si de cunostinte de gramatica pt a intelege de ce e corect intr-un fel si nu altfel. ma repet: odata ce ai invatat logic gramatica (nu memorat niste reguli fara sa le fi inteles), scrisul corect va veni de la sine si dubiile vor disparea.

la fel ar fi putut sa te intrebe cineva: iti tb doctorat sa iti dai seama ca "doamna a scolii" n-are niciun sens, pe cand "director al scolii" are?

Offline

 

#630 2010-03-02 10:04:46

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Dificila limbă rom?nă

anca90 a scris:

cat_eyes a scris:

bun. deci cu directorul se acorda

FII si FI .. ce e atat de greu sa PRONUNTI? intr-un fel se pronunta ;FI cuminte!; si in altul 'FII cuminte!'
trebuie sa ai doctorat ca sa faci diferenta?

esti acida si chiar nu e cazul. nu-mi spune ca tu pronunti diferit "daca as fi cuminte" fata de "fii cuminte!". pronuntia nu te ajuta mereu sa scrii corect, e nevoie si de cunostinte de gramatica pt a intelege de ce e corect intr-un fel si nu altfel. ma repet: odata ce ai invatat logic gramatica (nu memorat niste reguli fara sa le fi inteles), scrisul corect va veni de la sine si dubiile vor disparea.

la fel ar fi putut sa te intrebe cineva: iti tb doctorat sa iti dai seama ca "doamna a scolii" n-are niciun sens, pe cand "director al scolii" are?

Anca, de asta am scris si eu aici. si nu e prima data.
nu m-as fi suparat deloc, o luam ca pe un fel de-a zice si cu asta basta. nu trebuie sa fim asa sensibili smile..
in contextul in care ai pus tu problema, 'doamna A scolii' (deci o doamna oarecare, o dama a societatii ca sa dau un alt exemplu - ti se pare ca suna bine DOAMNA AL SCOLII?) chiar e bine spus. la 'doamna director AL scolii' era problema! ...pe care am retitnut-o, multumesc de ajutor! smile

Offline

 

#631 2010-03-02 10:06:03

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Dificila limbă rom?nă

ps: sincer, eu DA< pronunt diferit "daca as fi cuminte" de "fii cuminte"
pur si simplu se aude un iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii la fii.

Offline

 

#632 2010-03-02 10:20:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Dificila limbă rom?nă

cat_eyes a scris:

in contextul in care ai pus tu problema, 'doamna A scolii' (deci o doamna oarecare, o dama a societatii ca sa dau un alt exemplu - ti se pare ca suna bine DOAMNA AL SCOLII?) chiar e bine spus. la 'doamna director AL scolii' era problema! ...pe care am retitnut-o, multumesc de ajutor! smile

nu ai de ce sa-mi multumesti, pt ca nu ai inteles ce am vrut sa subliniez smile. exemplul acela era menit sa ajute in determinarea substantivului dupa care se face acordul. eu am zis ceva de sens acolo. "doamna a scolii" e corect gramatical, dar n-are niciun sens. daca iti spune cineva "astazi am vb cu doamna scolii", intelegi ceva? deci acordul se face dupa obiectul care apartine logic de substantivul cu care vrei sa il acorzi.

alt exemplu care poate naste controverse: "agentul de paza a institutiei".

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-03-02 10:21:16)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2010-03-02 10:21:21

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Dificila limbă rom?nă

applause

taisha a scris:

sper ca nu se supara nimeni daca scriu aici o mica parte dintr-un curs


Doua litere de "i" se folosesc

-la infinitivul prezent si la perfectul simplu, persoana a III-a sg, al verbelor de conjugarea a IV-a, care au radicalul terminat in "i" :el/ea pustii, sfii, prii, inmii

-la pers a II-a a indicativului si conjunctivului prezent al unor verbe: sa stii, sa tii, sa vii

-la persoana I singular a perfectului simplu al vb de conjugarea a IV-a:eu fugii, traii, croii, citii


-la pluralul nearticulat al substantivelor si adj masculine, feminine si neutre care au radicalul terminat in -i: fiu-fii, geamgiu-geamgii, copil-copii

-la pluralul articulat al substantivelor si adj masculine: negrii

-la forma G-D singular, articulata cu art hotarat, a subs si adj feminine: noptii, serii, florii,marii


sper ca nu v-am plictisit, mie mi se par foarte clar ilustrate

applause  daca mai ai, mai pune

Offline

 

#634 2010-03-02 12:37:32

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Am si eu o intrebare vizavi de chestiunea asta cu doamna si directorul: parca in situatii de genul asta, acordul se facea in cruce, nu? Respectiv in cazul de fata (doamna director a scolii) - doamna cu a si directorul cu scolii. Si din ce a scris Anca deduc ca e corect ca formulezi asa, dar e o problema de sens. Deci acordul se face in functie de corectitudine sau de sens?

Offline

 

#635 2010-03-02 12:42:42

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Dificila limbă rom?nă

la jurnalism eu am invatat ca e de preferat acordul de sens.
cred ca depinde si unde  utilizam. daca e ceva formal, traduceri, cereri, etc.- acord gramatical, daca e ceva colocvial-  acord de sens.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#636 2010-03-02 15:09:43

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Dificila limbă rom?nă

anca90 a scris:

cat_eyes a scris:

bun. deci cu directorul se acorda

FII si FI .. ce e atat de greu sa PRONUNTI? intr-un fel se pronunta ;FI cuminte!; si in altul 'FII cuminte!'
trebuie sa ai doctorat ca sa faci diferenta?

esti acida si chiar nu e cazul. nu-mi spune ca tu pronunti diferit "daca as fi cuminte" fata de "fii cuminte!". pronuntia nu te ajuta mereu sa scrii corect, e nevoie si de cunostinte de gramatica pt a intelege de ce e corect intr-un fel si nu altfel. ma repet: odata ce ai invatat logic gramatica (nu memorat niste reguli fara sa le fi inteles), scrisul corect va veni de la sine si dubiile vor disparea.

la fel ar fi putut sa te intrebe cineva: iti tb doctorat sa iti dai seama ca "doamna a scolii" n-are niciun sens, pe cand "director al scolii" are?

Pai nu te ajuta sa scrii corect, dar e absolut evident ca pronunti diferit lol


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#637 2010-03-03 20:26:52

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: Dificila limbă rom?nă


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#638 2010-03-03 20:43:15

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

El/ea se așază  - El/ea se așează. De ce este corectă prima variantă? Eu nu am ştiu p?nă acum nustiu ! Sună aiurea.

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-03-03 20:55:28)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#639 2010-03-03 21:00:32

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Dificila limbă rom?nă

D. Loredana a scris:

El/ea se așază  - El/ea se așează. De ce este corectă prima variantă? Eu nu am ştiu p?nă acum nustiu ! Sună aiurea.

dimpotriva, mie mi se pare ca mai aiurea suna cu "e". este la fel ca in cazul lui "insala". foarte multi scriu cu "e", ceea ce este gresit smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#640 2010-03-03 21:05:11

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Da, exact aşa este şi ?n cazul lui ?nşală ( El se ?nșală ) neutral . Mi se pare ciudat  big_smile .

Ultima oara a fost editat de D. Loredana (2010-03-03 21:06:36)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#641 2010-03-04 08:59:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Dificila limbă rom?nă

kathrynn a scris:

Alta chestie, pe care am vazut-o des si aici pe forum, e folosirea gresita a lui "doar" pe post de sinonim al lui "decat".

Exprimari de tipul: "Vreau decat sa ma uit" "Vreau decat un mar" sunt incorecte. Corect ar fi:
- NU vreau decat sa ma uit
- Vreau DOAR sa ma uit.


Stiu ca n-a intrebat nimeni, da m-a mancat pe mine undeva sa ma "exprim".  dumbom

exact!

"decat" se foloseste alaturi de negatie

Offline

 

#642 2010-03-04 19:10:50

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Dificila limbă rom?nă

D. Loredana a scris:

Da, exact aşa este şi ?n cazul lui ?nşală ( El se ?nșală ) neutral . Mi se pare ciudat  big_smile .

el se insala este corect?
dar in contextul "el te inseala" e tot "el insala"?
imi suna aiurea.. cu E stiam eu..  nustiu

Offline

 

#643 2010-03-04 20:32:20

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Dificila limbă rom?nă

cat_eyes a scris:

D. Loredana a scris:

Da, exact aşa este şi ?n cazul lui ?nşală ( El se ?nșală ) neutral . Mi se pare ciudat  big_smile .

el se insala este corect?
dar in contextul "el te inseala" e tot "el insala"?
imi suna aiurea.. cu E stiam eu..  nustiu

cuvantul se scrie la fel, indiferent de context, deci corect este "insala" smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#644 2010-03-04 22:05:16

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Dificila limbă rom?nă

multumesc, april!

Offline

 

#645 2010-03-04 22:52:42

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

El se ?nșală= corect - El se ?nșeală= greşit.

Vrea să (te) ?nșele= corect - Vrea să (te) ?nșale= greşit.

Cam aşa stă treaba, nici eu nu ?nţelg, dar na. smile


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#646 2010-03-04 23:11:22

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dificila limbă rom?nă

Pai da.
Suna ca naiba " vrea sa te insale " lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.