homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-4


#58 2009-09-02 14:43:19

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

offtopic

si daca sotul iti spune "fa,proasto ***** mai repede" ti se pare ca te respecta?nu cred...

sau na,mai stii,unora le place...


kapitulation

Offline

 



#59 2009-09-02 14:43:32

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Dificila limbă rom?nă

anca90 a scris:

James a scris:

Tu ?nţelegi vreo ceva din ce scriu?

tie iti suna corect "vreo ceva"?  spranceana

grater da.. e vreo, nu vre-o (daca am inteles eu bine aluzia)


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#60 2009-09-02 14:46:01

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Ah, iar eu, credulul de mine, credeam că a observat sen... o las baltă. big_smile

A c?ta e? A treia sau a patra, care vrea să-mi corecteze ce a am scris corect?

alinda a scris:

James a scris:

Ştiu, e vina facultăţilor de rahat de la noi, unde absolut oricine poate absolvi. smile

Bond, regulile ortografiei se invata putintel mai devreme.  retas

Dar e vina facultăţilor că le dă diplome de oameni culţi. big_smile

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 14:47:03)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#61 2009-09-02 14:47:02

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

James a scris:

Nu se scrie DOAR cu majuscule, nu e vorba şi de ?nceputul propoziţiilor, numele proprii...

James, stii bine ca nu m-am referit la asta, numai ca nu e obligatoriu sa stii gramatica pentru aposta pe forum. Nu toti sunt savanti, si atata timp cat nu te jignesc nu ai nici un drept sa te dai destept.

Cat despre parere contradictorie, tu practic ai facut prosti pe toti care nu stiu gramatica. Vai doamne, ce sa zic, sensibil mai esti!

Offline

 

#62 2009-09-02 14:47:29

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

James a scris:

Ştiu, e vina facultăţilor de rahat de la noi, unde absolut oricine poate absolvi. smile

nu cumva si tu ?


kapitulation

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-09-02 14:48:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Dificila limbă rom?nă

wow fetelor! mult adevar in semnatura lui james...  visslar
vreo se scrie fara cratima, nu aia era greseala.
conteaza ca el a inteles ideea wink

Offline

 

#64 2009-09-02 14:48:57

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Dificila limbă rom?nă

vreodata ...

Offline

 

#65 2009-09-02 14:49:35

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

PillBlast a scris:

James a scris:

Nu se scrie DOAR cu majuscule, nu e vorba şi de ?nceputul propoziţiilor, numele proprii...

James, stii bine ca nu m-am referit la asta, numai ca nu e obligatoriu sa stii gramatica pentru aposta pe forum. Nu toti sunt savanti, si atata timp cat nu te jignesc nu ai nici un drept sa te dai destept.

Cat despre parere contradictorie, tu practic ai facut prosti pe toti care nu stiu gramatica. Vai doamne, ce sa zic, sensibil mai esti!

Sunt foarte sensibil. Mai ales c?nd se schimbă vremea. smile

Ştii care-i ironia sorţii? Tot oamenii inteligenţi sunt ăia care acceptă şi recunosc c?nd greşesc cu ceva, proştii mereu o vor ţine pe a lor. Iar oamenii deştepţi nu au nevoie de indicaţiile mele, deci e clar că topicul ăsta e inutil. sad


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#66 2009-09-02 14:50:03

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

James a scris:

Ah, iar eu, credulul de mine, credeam că a observat sen... o las baltă. big_smile

A c?ta e? A treia sau a patra, care vrea să-mi corecteze ce a am scris corect?

alinda a scris:

James a scris:

Ştiu, e vina facultăţilor de rahat de la noi, unde absolut oricine poate absolvi. smile

Bond, regulile ortografiei se invata putintel mai devreme.  retas

Dar e vina facultăţilor că le dă diplome de oameni culţi. big_smile

Le dau, le dau...  visslar


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#67 2009-09-02 14:50:44

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

vreo ala trebuie sa dispara de acolo!!

"proasta" nu ma face pentru ca e perfect convins ca nu are nici cel mai mic motiv sa o spuna, insa imi zice "curva", e bine asa? big_smile

insa, revenind la idee, daca voi sunteti convinse ca nu sunteti vizate de topicul asta, imi puteti explica si mie de ce ati sarit in halul asta pe James? nu are voie nimeni sa atraga atentia altcuiva? asa sariti mereu in apararea altora? v-a rugat cineva de pe forum sa o protejati impotriva incercarilor lui James de a se scrie corect? v-ati erijat, pur si simplu, PR-ul nostru? ca eu una nu am nevoie de ajutorul vostru si sunt perfect de acord cu James si am recunoscut ca si eu gresesc. sau trebuie sa raspundeti pe la toate topicurile? sau aveti samanta de scandal?
astept raspuns!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#68 2009-09-02 14:50:52

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

sophie a scris:

vreodata ...

?ncă o greşeală. big_smile


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#69 2009-09-02 14:52:36

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

lucia05 a scris:

vreo ala trebuie sa dispara de acolo!!

"proasta" nu ma face pentru ca e perfect convins ca nu are nici cel mai mic motiv sa o spuna, insa imi zice "curva", e bine asa? big_smile

insa, revenind la idee, daca voi sunteti convinse ca nu sunteti vizate de topicul asta, imi puteti explica si mie de ce ati sarit in halul asta pe James? nu are voie nimeni sa atraga atentia altcuiva? asa sariti mereu in apararea altora? v-a rugat cineva de pe forum sa o protejati impotriva incercarilor lui James de a se scrie corect? v-ati erijat, pur si simplu, PR-ul nostru? ca eu una nu am nevoie de ajutorul vostru si sunt perfect de acord cu James si am recunoscut ca si eu gresesc. sau trebuie sa raspundeti pe la toate topicurile? sau aveti samanta de scandal?
astept raspuns!

Exact, e o repetiţie. E... ?ncă un par dat şeii şi nu calului. Dar e exact ce ziceam mai sus: cei inteligenţi nu au nevoie de explicaţii. big_smile

?n loc să-mi căutaţi nod ?n papură (şi să vă faceţi de r?s), mai bine v-aţi analiza puţin posturile proprii. N-am deschis subiectul ăsta ca să fiu rău, fac asta pe alte topicuri. big_smile

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 14:53:55)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#70 2009-09-02 14:58:25

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

anne, te rog frumos sa imi arati unde anume te-am facut eu proasta pe tine sau pe cineva de pe acest forum! neutral


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#71 2009-09-02 14:59:16

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Nu tu ai făcut-o, din c?te-mi amintesc.


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#72 2009-09-02 14:59:29

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

In primul rand mi se pare foarte ok si folositoare initiativa.Poate o sa se traga vreun semnal de alarma pe aici.

In al doilea rand, de cand am inceput cat de cat sa am habar ce inseamna si cu ce se mananca gramatica (asta fiind prin clasa a 5-a) am dezvoltat o adevarata antipatie fata de persoanele care nu stiu sa scrie corect.

Ca pun cratima unde nu ii e locul (a se vedea exprimarile de genul "ce a-ti face in cazul asta"), ca folosesc 2 de i acolo unde trebuie pus doar unul sau , din contra, pun unul singur unde se scrie cu 2, pentru mine e acelasi lucru.

Nu am acum pretentii sa stea toata lumea in timp ce tasteaza cu DEX-ul sau cu Indreptarul Ortografic in mana, dar un minim de atentie ar trebui sa avem cu totii, pana la urma tine de respectul fata de propria persoana.

Si problema nu ar fi asta, ca aici pe forum nu te corecteaza nimeni, dar ma gandesc ce sansa ar avea un candidat la un job care trimite o scrisoare de intentie continand 30 de greseli in 20 de randuri.

Recunosc, nici eu nu scriu intotdeauna cu majuscula si asta din cauza ca uneori chiar ma grabesc (de exemplu sunt pe punctul de a iesi pe usa si imi amintesc ca vreau sa mai intreb ceva, scriu in graba si citesc raspunsul cand ma intorc)

Oricum, cel mai deranjant din toate mi se pare limbajul "de mess" cu y in loc de i, cu sh in loc de s, tz in loc de t, cu oo in loc de u etc. Cand vad cate un post de genul asta cu greu ma abtin sa nu ii spun autorului vreo 2 smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#73 2009-09-02 15:03:19

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

lucia in primul rand raspund la ce topic doresc pt ca nu ma conditioneaza nimeni...

si a doua chestiune :daca sunt pro,sunt contra e absolut treaba mea (nu are de ce sa te afecteze)

sau trebuia sa fac campanie pt asta?


kapitulation

Offline

 

#74 2009-09-02 15:03:48

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Wildhoney am ?nţeles tot acum, ?n trecut aveai nişte posturi... big_smile

Ştiţi, recent am comentat titlul unui comunicat de presă, lansat de departamentul de PR al unei firme mari. Cel care l-a scris a ?nţeles că a greşit şi a acceptat asta, deşi a fost puţin cam t?rziu. Eu mi-am cerut scuze dacă s-a simţit jignit, ?nsă el a realizat că a greşit, ?ntr-un final, deci misiune ?ndeplinită. Aşa că d-aia bat apa-n piuă pe aici. Poate veţi ?nţelege că nu am nimic, personal, cu nimeni...  şi veţi scrie corect! smile

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 15:06:14)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#75 2009-09-02 15:07:34

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

cineva se ascunde in spatele cuvintelor....patetic,de-a dreptul!!!

mai ales pt un barbat


kapitulation

Offline

 

#76 2009-09-02 15:11:07

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love a scris:

cineva se ascunde in spatele cuvintelor....patetic,de-a dreptul!!!

mai ales pt un barbat

Ce vrei să zici cu asta? Poţi să nu-mi mai poluezi subiectul? ?nţeleg că nu ştii să scrii şi te deranjează ce ?ncerc eu să fac aici, dar... chiar nu poţi să te abţii? E nevoie să ţi se zică de 100 ori?


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.