homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-41


#761 2010-07-08 13:24:24

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Sesizezi prost smile Incearca sa nu mai iei lucrurile atat de personal, sa nu mai plangi de mila, ca nu ramanem toti impresionati. Nimeni aici nu lasa impresia ca e mai afectat decat esti tu.
Exista o mare diferenta intre a-i spune unui om ca a gresit forma unui verb la modul dragut si a tine teorii despre cat de prosti sunt altii. Ori daca cineva indrazneste sa te contrazica dupa ce ai explicat un lucru, scoti coltii. Alinda are dreptate, asta e impresia pe care o lasi prin multe postari. Poate tu de fapt nu esti deloc asa, nu stiu, nu te cunosc personal, nu-ti sunt cea mai buna prietena ca sa-mi dau cu parerea cum esti in viata de zi cu zi, dar imaginea pe care o promovezi prin 80% din postarile tale asta e. De ce te deranjeaza si te ataci cand o faci la modul constient?

Offline

 



#762 2010-07-08 13:28:54

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

WildChild11009 a scris:

DEX online listează şi a vroi, indicat ca sinonim pentru a vrea, şi menţionează ca sursă DEX din 1998.

http://dexonline.ro/definitie/vroi


Deci cam atat cu ipoteza voastra conform careia "a vroi" nu exista si de asemenea, conform careia "vroiam" e gresit. smile

Explicat la modul dragut. Pentru a doua oara. Cum spuneam, cand n-ai cu cine... n-ai cu cine. smile Bineinteles ca ma ... atac, cum ai zis tu. Fiecare isi da cu parerea ca sunt asa si pe dincolo, cand nu ma cunosc in viata reala. Ceea ce vad sunt niste posturi. Din posturi poti vedea clar ca ma deranjeaza cand unii se baga doar de dragul de a se baga. E deranjant. Poate am eu rotite sarite pe undeva de ma deranjeaza in halul asta... dar cand cineva cere o explicatie si ii dai un raspuns... raspuns corect de altfel, iar apoi se scoala unii/unele sa se bage in subiect, ca se simt atotstiutori si considera ca explicatia lor e mai buna decat a ta doar pentru ca te conduc cu 5-10-50 de ani... e deranjant. Pentru mine, cel putin. Poate voi sunteti mai calme. Eu nu sunt. Acum n-am de gand sa imi schimb personalitatea si faptul ca sunt usor de enervat doar pentru ca nu va place voua nu stiu ce nuanta din posturile mele.

Offline

 

#763 2010-07-08 13:36:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Dificila limbă rom?nă

WildChild11009 a scris:

Acum n-am de gand sa imi schimb personalitatea si faptul ca sunt usor de enervat

o s-o faci, peste cativa ani.
offtopic

Offline

 

#764 2010-07-08 13:39:15

Scarlet_Autumn
Sr. member
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 1329

Re: Dificila limbă rom?nă

Wild, dacă te refereai la mine, n-am vorbit de dorul lelii. Am consultat ?nainte o publicaţie recentă a Academiei Rom?ne, ca să mă asigur că nu vorbesc ?n v?nt.
Şi chiar dacă, la modul cel mai probabil, nu te interesează părerea celorlalţi, sunt de acord cu LadyPink.


Keep away from people who try to belittle your ambitions. Small people always do that, but the really great make you feel that you, too, can become great.

Offline

 

#765 2010-07-08 13:44:40

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Scarlet_Autumn a scris:

Wild, dacă te refereai la mine, n-am vorbit de dorul lelii. Am consultat ?nainte o publicaţie recentă a Academiei Rom?ne, ca să mă asigur că nu vorbesc ?n v?nt.
Şi chiar dacă, la modul cel mai probabil, nu te interesează părerea celorlalţi, sunt de acord cu LadyPink.

Nu neaparat la tine ma refeream si nu neaparat la topicul asta... chestii de genul se intampla de cand ma stiu pe forum,si nu doar cand sunt eu implicata. smile
Va las in intelepciunea asta deplina care domneste peste capetele luminate ale forumului... inculta si recalcitranta de mine nu vrea sa creeze intrigi pe aici.
Free, sa ma schimb? Pentru voi? Glumesti, nu? smile E un forum... nu ma schimb pentru nimeni nici in viata reala, cu atat mai putin pentru niste oameni ascunsi in spatele unori nicknameuri.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-07-08 13:46:15)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2010-07-08 13:47:15

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

Si iata ca o sa continuam sa analizam inca 15 mii de pagini de ce e asa special un membru al forumului, cum de are o asemenea darzenie si tarie de caracter, urmand apoi sa ne punem cenusa in cap ca, in nimicnicia noastra, incercam sa-i zdrobim aura de perfectiune.
Bine ai zis wild, nu dorim nici sa te angajam, si, adaug eu, nici sa te infiem. Asa ca n-ai ce sa demonstrezi nimanui....


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#767 2010-07-08 13:55:00

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Pai se pare ca voi deja aveti chestiile demonstrate, naiba stie cum, ca deja aveti niste opinii cu care, pentru valoarea lor de adevar, din partea mea n-aveti decat sa va spalati pe cap. smile Am intrat acum un an si ceva pe forum, forum pe care-l urmaream de ceva timp, si ma rezumam la subforumul "Vreau sa aflu". Usor usor am intrat in vorba si pe la alte topicuri...si aveam niste useri preferati. Useri pe care ii stiam din posturi inca dinainte sa ma loghez. Cu atitudini de genul asta, s-au dus dracului si userii aia... ca deh, si ei erau prea 'speciali' ca sa fie acceptati in cerculetul asta de capete luminate. smile Trist, foarte trist... si cand te gandesti ca s-a ajuns la asta pentru ca unele n-au fost in stare sa-si tina gura dupa ce s-a dat un raspuns concludent de cel putin 3 ori. smile

Offline

 

#768 2010-07-08 14:01:44

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Intr-o comunitate ca asta, sa te adaptezi inseamna sa devii animal fara creier. smile Cu asta cred ca am spus tot. Discutie placuta in continuare.

Offline

 

#769 2010-07-08 15:51:25

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Dificila limbă rom?nă

si eu ma miram de unde iese fum pe site... lol


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#770 2010-07-08 16:37:12

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

WildChild11009 a scris:

Va las in intelepciunea asta deplina care domneste peste capetele luminate ale forumului... inculta si recalcitranta de mine nu vrea sa creeze intrigi pe aici.

Acum te mai si victimizezi. Ne-ai aratat de atatea ori ca daca esti contrazisa (si nu la modul "da' eu cred ca-i altfel", ci cu argumente si explicatii) iti iei jucariile si pleci o perioada. In general nu-i ok sa ai atitudinea asta, asa, in viata, nu doar intr-o comunitate virtuala. Daca nu-ti mai convine nivelul la care se poarta discutiile pe acest forum, e foarte usor sa iti cauti altul care sa-ti placa mai mult. Sau daca anumite topicuri/sectiuni te deranjeaza, e si mai simplu: nu mai intri acolo sau nu mai creezi polemici ducand lucrurile spre extrem doar ca sa incerci sa dovedesti inca o data ceva ce tine de persoana ta. E pacat sa nu-ti folosesti constructiv cunostintele acumulate pana acum si sa dai cu bata in balta, cateodata e mult mai bine sa stii cand sa renunti. Dar poate peste ani o sa inveti sa-ti controlezi temperamentul coleric, ar fi in ajutorul tau.

Iar vizavi de chestia asta:

WildChild11009 a scris:

Cu atitudini de genul asta, s-au dus dracului si userii aia... ca deh, si ei erau prea 'speciali' ca sa fie acceptati in cerculetul asta de capete luminate.

Eu chiar nu cred ca exista vreun grup privilegiat pe forumul asta. Sunt doar oameni care au ajuns sa inteleaga faptul ca nu ajuti pe nimeni cu forta, nu ajuti pe nimeni daca jignesti si daca incerci sa te impui aiurea. Oameni care iti pot da un sfat fara sa-ti dea in cap sau accepta o critica fara a parasi locul de joaca nervosi. Asta pentru tine inseamna "animale fara creier" ? Dezamagitor pentru o fata asa desteapta ca tine.

Offline

 

#771 2010-07-08 16:57:03

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dificila limbă rom?nă

Pacat ca, cartile nu te invata cum sa faci fata situatiilor din viata de zi cu zi si nu tin loc de experienta. Wild, cum ti s-a mai repetat, esti o tipa foarte desteapta, culta si cum mai vrei tu dar un IQ mare nu inseamna mare lucru, e o simpla cifra si daca comportamentul tau nu o sustine...nu e de bine.
"Desteptaciunea" sta in abilitatea de a rezolva probleme, in flexibilitate, in gestionarea situatiilor de orice natura...
Acu poti sa te comporti asa, aici pe forum, la scoala, acasa, in relatia cu prietenii insa in momentul in care vei munci si vei ajunge sa faci parte dintr-o comunitate reala va trebui, la fel ca ceilalti sa te supui normelor si regulilor daca vei vrea sa-ti pastrezi locul de munca. Oamenii din ziua de azi si asa sunt stresati si nimanui nu-i convine o atitudine de genu asta. Chestia asta cu nu ma schimb pentru nimeni e specifica varstei, cred ca fiecare dintre noi am fost asa razvratiti si cu conceptia ca lucrurile se fac ori in felul meu ori nu se fac deloc. Viata de multe ori iti arata ca nu e numai cum vrei tu...si atunci sa vezi durere si frustrare si suparare. Si daca vrei sa mergi mai departe te controlezi pentru ca altfel esti exclus din orice grup. In timp, o sa vezi, (sper) vei invata sa-ti manageriezi comportamentu si temperamentul asta coleric, cum a zis si Lady, pentru ca viata e de asa natura incat te obliga. Adica nu te obliga dar daca o sa vrei sa-ti fie bine o vei face.
Nimeni de pe forumu asta nu cred ca iti vrea raul, ti se atrage atentia tocmai pentru ca ai potential si ar fi pacat sa-l irosesti...

Offline

 

#772 2010-07-08 20:08:28

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

E ultimul post legat de tema asta. In viata de zi cu zi, nimeni n-are cum sa-si ia jucariile si sa plece... dar vedeti voi, din fericire, in viata de zi cu zi nu am de-a face cu oameni care fac lucruri doar pentru a le face. Spre marea mea fericire, in viata de zi cu zi, cand unul din grup da o explicatie (ca sa iau exemplul de aici), ala care trebuia lamurit zice "ok" si toti trecem mai departe. Nu, nu stagneaza nimeni, si nu vine nimeni cu atitudini gen "lasa, tu, ca explicatia mea e mai buna", cu atat mai putin nu sar de dos in sus cand sunt, din nou, corectati... nu corectati din mandrie/orgoliu/dorinte de afirmare, ci pur si simplu ca fapt divers. In viata de zi cu zi sunt o persoana calma si linistita, hotarata, care gandeste la rece si care ii ajuta pe cat posibil pe cei apropiati care ii cer lucrul asta. Nu va pare cunoscut, nu? Pai poate pentru ca apropiatii mei nu imi sar la gat la prima chestie si nu trag concluzii pripite, nu imi alcatuiesc din imaginatie o asa-zisa fire dupa care sa inceapa sa o comenteze intre ei. Apropiatii mei niciodata nu au tabarat pe mine cu "vai, tu , copile, e scandalos sa ti-o tragi la 14 ani" cum au facut multi pe forumul asta cand eram la inceput, nici nu mi-au dat in cap ca m-am apucat sa fumez, sufocandu-ma cu opinii si sfaturi pe care nu le-am cerut. Cei care ma cunosc (si dintre care, din pacate, nu e niciunul pe aici) stiu ca atunci cand ofer un sfat sau o opinie, o fac din punctul de vedere al persoanei din afara, pentru ca subiectivismul nu imi sta in fire, si de obicei privesc si ei opinia mea in mod obiectiv, nu sar direct peste ea ajungand la concluzia "ce stie asta? eu stiu mai bine" . Se zicea intr-un timp de aere de superioritate si nu stiu ce dorinte de afirmare... daca as avea respectivele aere (in realitate, nu doar in capetele unora), as fi o persoana taaaare elitista... si nu sunt. Drept dovada, am o multime de prieteni si cunostinte care au nivelul de inteligenta mediu, poate nici atat...si sunt persoane minunate. Even more so, fata de cunoscutii mei niciodata nu mi-am folosit cunostintele pentru a frapa... pentru ca nu sunt o persoana care sa simta nevoia sa fie centrul atentiei. Mi-am folosit educatia si nivelul de cultura ca sa port niste discutii din care toate partile sa aiba ceva de castigat, fiecare sa aiba ceva la care sa mediteze afterwards. Probabil acum va uitati la ce am scris si va cruciti, ca nu asa ma stiti. E adevarat. Dar nici eu, la randul meu, aici nu am dat peste persoane cu scaun la cap, intelegatoare (cu cateva exceptii), care sa priveasca lucrurile asa cum le privesc cei care ma cunosc...asa cum m-am obisnuit eu sa fie privite lucrurile. E normal sa intri in defensiva atunci cand toata lumea se leaga de una si de alta (de cele mai multe ori aiurea, si de cele mai multe ori m-am abtinut sa combat impresiile gresite... probabil a fost o greseala de-a mea ca am lasat sa se ajunga la atatea opinii eronate incat s-a creat o opinie generala eronata). Eu una nu am judecat in viata mea o persoana just like that... pentru ca si pe mine, la randul meu, m-au judecat multi asa si stiam mai bine decat oricine cat de eronata poate fi o prima impresie. Din partea mea n-aveti decat sa credeti ce vreti: ca sunt o copila rasfatata si incapatanata care vrea sa demonstreze naiba stie ce naiba stie cui... ca ma supar si-mi iau jucariile si nu stiu ce dracului mai fac. Da, intr-adevar, mi-am cam bagat picioarele in forum de cateva ori.. pentru ca ultimul an a fost un calvar pentru mine, pentru ca am tinut-o din problema in problema si din tragedie in alta tragedie, pentru ca in ultimele 8-9 luni am avut niste fluctuatii de tensiune de se speriau si medicii de la spital pentru cazul cuiva de varsta mea, si pentru ca, in concluzie, numai draci facuti pe forum nu imi mai trebuiau mie... Fiecare alege sa creada ce vrea si nu exista naivitate mai mare decat a aceluia care crede fara sa cerceteze. Personal, ma declar multumita de mine... poate v-am lasat nu stiu ce impresie, dar am certitudinea ca nici macar unul nu mi-a dat un add pe mess sa vorbeasca cu mine mai pe indelete, inainte sa inceapa sa arunce cu acuzatii in stanga si-n dreapta.
Imi pare rau ca postul asta v-a rapit 10 minute din timp, imi pare rau daca v-am suparat vreodata in anul asta si ceva cat am fost pe forum si imi pare cel mai rau ca nu ati stiut sa analizati lucrurile la rece, si sa incercati sa cunoasteti cauza ceva mai bine inainte sa va aruncati cu capul inainte in supozitii.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-07-08 20:10:38)

Offline

 

#773 2010-07-08 20:30:33

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Pentru ca n-am zis nicaieri ca ati fi animale fara creier. Am zis ca pentru a te adapta aici e nevoie sa fii un animal fara creier... si e nevoie. Numai un animal indobitocit e in stare sa va multumeasca standardele, fara sa dea o replica transanta din cand in cand, fara sa lase impresii si asa mai departe. Pacat ca din nou fiecare interpreteaza orice lucru dupa bunul plac...

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-07-08 20:30:59)

Offline

 

#774 2010-07-08 20:33:19

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Wild, daca cineva a lansat o supozitie legata de tine, a lansat-o pe baza felului in care ai reactionat pe forum. De fapt, vorbesc in numele meu, nu a altora. Eu din principiu am invatat sa judec pentru ca am probat pe propria-mi piele cum e sa fii judecat de altii care pur si simplu nici macar nu incearca sa te inteleaga sau sa se puna in locul tau. Asa ca daca eu am zis ceva despre tine, am zis-o pentru ca asa s-a dedus din persoana expusa pe forum. Cum spuneam si pe pagina cealalta, nu-ti sunt nici macar prietena, d-apoi una dintre cele mai bune asa ca nu-mi permit sa-mi dau cu parerea despre cum esti tu de fapt si in spatele calculatorului. Si, sincer, cred (de fapt, as vrea sa cred) ca cei care ti-au oferit un sfat au facut-o pentru ca asa te-au perceput si au vrut sa te ajute, nu sa iti faca rau. Unii reactioneaza bine si iau partea buna si constructiva dintr-un sfat, altii devin defensivi si nu accepta sa fie contrazisi...
Daca tu esti in realitate o persoana total diferita, mai calma si mai echilibrata decat lasi sa se intrevada pe acest forum, mai bine pentru tine. Si daca te-ai simtit asa de jignita de ceea ce s-a spus aici, tu stiind ca de fapt esti o persoana total diferita fata de impresia pe care o creezi pe forum, puteai sa spui asta si sa o explici de la inceput, nu se mai ajungeau la pagini de offtopic smile

Offline

 

#775 2010-07-08 20:39:54

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Spunand asta, as fi contrazis o mare gramada de oameni. Ceea ce tocmai am facut. Am facut-o acum pentru ca nu ma mai intereseaza ce e in continuare. Am ajuns sa fac intravenoase pentru caderile de calciu si fluctuatiile de tensiune... pai numai la discutii pe forum nu o sa mai stau, ca sa imi fac si mai mult rau. Daca as fi dat lamuririle astea mai demult, pot sa pariez cu tine pe orice ca sigur era cineva care fie sa zica ca o dau la intors, fie sa spuna ca sunt Gica-Contra cand adevarul pentru ei e pretty obvious, fie ar fi rastalmacit cuvintele pana ar fi ajuns la o concluzie conform careia sunt o adolescenta melancolica si emotiva cu tripla/cvadrupla personalitate, sau ceva de genul asta. At this point, poate oricine sa ajunga si la concluzia ca sunt o pacienta scapata din sanatoriu... I couldn't give a f*ck... smile

Offline

 

#776 2010-07-08 20:47:42

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Dificila limbă rom?nă

Nu te cunosc, nu ma cunosti....si nu-mi plac polemicile, dar mereu cand am avut o discutie cu tine(in total au fost 2), mereu ai incercat sa ma contrazici cand...vorba ta, adevarul era obvious, ca in final sa zici, mai inghitind in sec, mai neconvinsa, ca mda...poate ai dreptate, dar tot asa o sa fac eu....ei, asta e incapatanare!!!

Offline

 

#777 2010-07-08 20:50:03

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Discutia pe care mi-o amintesc cu tine e cea legata de ce a zis profa mea de romana. Nu intru si acum intr-o polemica, desi as face-o... Profa mea de romana e inspectoare generala pe capitala. Pentru mine e o profesoara minunata si ingrozitor de severa, o figura autoritara. Da, imi venea mult mai mult sa cred ce spunea ea, cu facultate facuta in directia asta, decat ce-mi spunea un user pe un forum oarecare. Si tu ai fi facut la fel. Vazand ca tu insisti in chestia aia, contrazicand oameni cu facultate de specialitate, am zis ca nah, oi fi tu foarte sigura pe chestia aia si ti-am dat dreptate. Poate acum intelegi intregul context, nu doar ce-ti convine. smile

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-07-08 20:50:56)

Offline

 

#778 2010-07-08 20:53:46

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

N-ai decat sa propui orice. Eu mi-am explicat postul ala. Tu faci ce vrei. smile
Apropo, ca tot suntem la topicul de limba romana... Mai pune un i la "Fi"-ul ala.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-07-08 20:54:37)

Offline

 

#779 2010-07-08 20:58:46

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Dificila limbă rom?nă

Si ce, crezi ca daca e inspectoare pe capitala o fi ea super desteapta si atotstiutoare???Faptul ca este inspectoare nu imi demonstreaza absolut nimic, a absolvit o facultate acum multi ani, cand anumite reguli nu mai sunt la fel ca acum!spre informarea ta si eu am facutate de specialitate, in domeniu si era mai mult decat clar si ti-am dat si un exemplu elocvent si usor prin care ti-am demonstrat cum e corect!!!Si nu numai eu am spus cum e corect, am mai fost si altele! Stii vorba aia" cand trei iti spun ca esti beat, te duci sa te culci" !acel simplu user, si nu vorbesc neaparat de mine! poate sa fie un om destept, care poate are habar despre ce vorbeste...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.