homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-6


#96 2009-09-02 15:40:50

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

alinda a scris:

James, please, "recunostinta" e cu un singur i !!!!

Trebuie sa ma auto-citez. Constat ca uneori treci nonsalant peste mici intepaturi care te vizeaza smile
Oameni buni, nu va mai ambalati! Omul si-a exprimat o opinie, ce-i drept cam transant, cum o face de-obicei. Dar de acolo si pana la jigniri reciproce... e cale lunga. Ar fi trebuit sa observati pana acum ca ii place sa provoace si sa se lase provocat pentru a spune mai apoi "adevaruri" fara perdea. De ce nu ocoliti subiectul daca nu va face placere?
Sorry, am vazut acum ca ai observat.  tongue

Ultima oara a fost editat de alinda (2009-09-02 15:41:41)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 



#97 2009-09-02 15:41:32

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

Am corectat. Şi ţi-am mulţumit. Ce vrei să fac mai mult de at?t? big_smile

P.S. Am fost sincer şi am subliniat şi faptul că AM GREŞIT. Să nu mai zică lumea că mă dau eu deştept, atotştiutor.

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 15:42:25)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#98 2009-09-02 15:41:58

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

Am editat eu, cocosule! De fapt ar fi trebuit sa scriu "cocoshule" ca sa nu intelegi ca ar fi vorba de vreo nuca de cocos lol

Ultima oara a fost editat de alinda (2009-09-02 15:42:39)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#99 2009-09-02 15:42:48

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

upsss,ai gasit!!bravo...

dar inainte de asta,totusi,la mesajul ala ca nu stiu sa scriu

pana la afirmatie..sa vad


kapitulation

Offline

 

#100 2009-09-02 15:42:52

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

De acum te ignor. Eşti fără de... sf?rşit. big_smile

alinda a scris:

Am editat eu, cocosule! De fapt ar fi trebuit sa scriu "cocoshule" ca sa nu intelegi ca ar fi vorba de vreo nuca de cocos lol

Prea t?rziu păsărico. big_smile

Ultima oara a fost editat de James (2009-09-02 15:44:05)


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-09-02 15:43:56

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

am folosit virgula aia ca semn ca vrea sa introduca acolo o pauza in scopul de a pune accentul pe "lasa" ...si "ca" poate dispare, poate nu fiindca e prescurtarea de la "pentru ca" si e o complementara nu mai stiu de care...sintactic ar fi corect...


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#102 2009-09-02 15:44:30

James
Banat
De la: mă-ta din dulap
Inregistrat: 2009-03-04
Mesaje: 2161

Re: Dificila limbă rom?nă

?nt?rzii la şedinţă dacă mai stau mult pe aici. big_smile


Mai bine să taci şi să pari prost, decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.

Offline

 

#103 2009-09-02 15:47:33

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Dificila limbă rom?nă

mie-mi place topicul, dar  nu inteleg de ce unii se simt cu musca pe caciula si tot comenteaza.
in 4 pagini 3-4 posturi au legatura cu numele topicului, in rest lume care se aprinde aiurea...

pe mine ma deranjeaza  cand vad randuri intregi de punctulete sau apostrof de 100 de ori intr-un singur mesaj.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#104 2009-09-02 15:47:35

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

alinda a scris:

alinda a scris:

James, please, "recunostinta" e cu un singur i !!!!

Trebuie sa ma auto-citez. Constat ca uneori treci nonsalant peste mici intepaturi care te vizeaza smile
Oameni buni, nu va mai ambalati! Omul si-a exprimat o opinie, ce-i drept cam transant, cum o face de-obicei. Dar de acolo si pana la jigniri reciproce... e cale lunga. Ar fi trebuit sa observati pana acum ca ii place sa provoace si sa se lase provocat pentru a spune mai apoi "adevaruri" fara perdea. De ce nu ocoliti subiectul daca nu va face placere?
Sorry, am vazut acum ca ai observat.  tongue

poate pt ca nu ma las jignita de un....oarecare

si poate pt ca isi da cu parerea in aspecte care nu-l privesc personal

si daca tot jigneste lumea ar trebui ca un moderator sa ia masuri....nu credeti?


kapitulation

Offline

 

#105 2009-09-02 15:47:39

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Dificila limbă rom?nă

Cred ca este prima data cand sunt ABSOLUT de acord cu James. Asta pentru ca, probabil, daca am eu un fix peste care nu pot si nu vreau ( ! ) sa trec, este ignoranta ( Dumnezeule, cat de trista ... ) a celor care stalcesc - mai mult sau mai putin voit - limba romana. N-am inteles niciodata cum poate cineva sa nu stie sa scrie CORECT in limba lui, e frustrant ... e mai mult decat atat, e trist ... Si intr-o alta ordine de idei, cred ca e o chestie ce tine SI de deprinderi, de obisnuinta. Am peste 7000 de posturi si stiu SIGUR ca n-am inceput nici macar o singura propozitie cu litera mica. Pentru ca m-am obisnuit sa fac asta. Pentru ca mi se pare corect si normal. Pe de alta parte, nu o sa spun ca scriu totul corect din punct de vedere gramatical ( desi stiu ca asa este, dar nu vreau sa para ca asta e esenta acestui post, ori ca ma laud ), dar o sa sustin cu tarie orice incercare - venita din partea oricui - de a determina populatia sa scrie corect in limba materna. Fie ca e vorba de un forum, fie ca e vorba de o scrisoare oficiala.

In general, nu sunt deloc radicala si evit sa ma aflu la extreme, de regula chiar caut o oarecare cale de mijloc. Si daca in acest context sunt intr-adevar radicala, asta pentru ca, repet, mi se pare absolut necesar sa STII sa scrii CORECT in limba ta.

Fac mea culpa numai pentru punctele de suspensie. tongue


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#106 2009-09-02 15:49:57

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

James a scris:

Bine, nu mai are rost acolo, dacă pui semnul exclamării. Oricum a greşit, virgula aia e pusă total aiurea. big_smile

vorbea D-l RECUNOSTIINTA


kapitulation

Offline

 

#107 2009-09-02 15:51:54

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love, eu sunt de parere ca n-ai de ce sa te simti jignita. On-topic, corect ar fi "lasa ca-ti trece!"
kdeea, de acord cu tine smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#108 2009-09-02 15:54:30

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

ma irit cand vad tantalai care se cred mari cunoscatori ai limbii romane

si totusi astept un moderator sa-si faca treaba...sau d-l james este exclus de la reguli??

jignire si folosirea cuvintelor necorespunzatoare ( a se citi topicul de la inceput)

Ultima oara a fost editat de in_love (2009-09-02 16:01:37)


kapitulation

Offline

 

#109 2009-09-02 16:09:47

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love a scris:

ma irit cand vad tantalai care se cred mari cunoscatori ai limbii romane

si totusi astept un moderator sa-si faca treaba...sau d-l james este exclus de la reguli??

jignire si folosirea cuvintelor necorespunzatoare ( a se citi topicul de la inceput)

te referi si la asta?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#110 2009-09-02 16:20:20

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Dificila limbă rom?nă

mai, nu va mai certati. nu are rost. e evident ca opiniile raman aceleasi. nu schimba nimeni pe nimeni aici.

daca unii dintre noi cred ca a scrie cu litere mici (cu semne de suspensie s.a. ) intr-un post, de pe un forum (despre orice) este semn de incultura, este parerea lor, pe care altii dintre noi o respecta. atata timp cat eu, cel care scriu asa, sunt constient ca e doar neglijenta, lene, si nu prostie/incultura, si pot sa demonstrez asta (si ma simt bine cu mine insumi), e in regula. nu trebuie sa ma cert cu nimeni.

asta e, sunt o inculta si asa voi fi mereu asa pe forumul asta.  smile

(stiti ca asta nu este un aspect foarte important. oricum vom ramane "colegi" de forum si ne vom da sfaturi unul altuia, cand vom cere asta, ne vom asculta unii pe altii cand avem nevoie si vom barfi impreuna cand avem chef. eu zic sa lasam asta balta ! )

Offline

 

#111 2009-09-02 16:21:43

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Dificila limbă rom?nă

james, sunt de acord cu tine, dar te lupti cu morile de vant. ar trebui sa avem membri pana in 12-13 ani ca sa invete sa scrie corect. odata ce ai terminat generala, daca nu ai bagat bine la cap cu ce se mananca limba si literatura romana, nu mai ai nici o sansa sa inveti. am colege care vor sa dea la drept si scriu "numai vreau sa plec" sau "frumoas-o" si exemple sunt multe, din pacate. nici eu nu scriu cu majuscule, recunosc ca mi-e lene sa apas shift de fiecare data, dar nici nu ma mai oripilez cand citesc randuri intregi pline cu greseli. e buna initiativa ta, dar asa cum ai vazut, este privita cu ochi buni de prea putini.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#112 2009-09-02 16:23:03

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

astept ca pedeapsa sa fie echitabila

mai trebuie sa si raspundem pt faptele noastre

asa nu s-ar mai trezi fiecare sa-si dea drumul la gura cand doreste


kapitulation

Offline

 

#113 2009-09-02 16:25:08

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Dificila limbă rom?nă

asa e! sa taca toata lumea! sa ceara voie sa "vorbeasca" si sa se avizeze ceea ce vor sa spuna!

offtopic   everybody!!! mi-am schimbat semnatura  big_smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#114 2009-09-02 16:28:44

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

adina84 a scris:

atata timp cat eu, cel care scriu asa, sunt constient ca e doar neglijenta, lene, si nu prostie/incultura, si pot sa demonstrez asta (si ma simt bine cu mine insumi), e in regula.

asta ziceam si eu

nu sa taca lucia,doar sa-si controleze putin vorbele

nu stiu cum de acceptati sa va jigneasca

in plus,i mai si justificati actiunea "asa e el"

de asta isi permite

Ultima oara a fost editat de in_love (2009-09-02 16:32:28)


kapitulation

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.