homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dificila limbă rom?nă-8


#134 2009-09-02 18:26:49

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Dificila limbă rom?nă

cum naibii sa-i dai ban sau warn unei persoane care nu stie cand sa puna cratima? ar fi luat warn daca ar fi scris "qm atzy reak..." si tot asa.
si da, cred ca o atentionare la modul "fato, se scrie i-ati, modifica titlul !" i-ar putea face cineva


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#135 2009-09-02 18:57:47

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Dificila limbă rom?nă

n-am citit topicul. o sa il citesc, pt ca (daca nu e cu cearta) mi se pare constuctiv, dar nu mai era un topic de genul? si se numea "doar o vorba sa-ti mai spun"


hjarta

Offline

 

#136 2009-09-02 19:06:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dificila limbă rom?nă

Loveable a scris:

n-am citit topicul. o sa il citesc, pt ca (daca nu e cu cearta) mi se pare constuctiv, dar nu mai era un topic de genul? si se numea "doar o vorba sa-ti mai spun"

exact smile

in rest... perfect de acord cu adina 84... litera cu litera de acord tummenupp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#137 2009-09-02 19:10:49

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Sorry pt intarziere dar am fost plecate la plimbare  chicot
Pai e acelasi lucru... adica nu a schimbat prima si nici ultima litera dar ce-i drept le-a cam pocit... in loc de "t" este 7, in loc de "e" este 3 si asa mai departe.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#138 2009-09-02 19:35:51

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: Dificila limbă rom?nă

x_ynna a scris:

Fetele care ii sar atat in cap lu' James (si sa nu se inteleaga gresit ca ii iau cumva apararea, ca nu am schimbat doua vorbe cu omul ala), as vrea sa imi spuna ce parere au in legatura cu posturi de genul:
   "danyela_eu:fetele cum ati reactionat cand iati vazut penisul prima oara?''?
Hai nu-mi spuneti ca fata e foarte stresata...atat de stresata incat nu a mai scris corect gramatical. Nu merita ban sau nici macar o atentionare sa inteleg nu?
   O sa iti raspund aici Daniela: cand iam vazut-o a fost i-am, i-am...

ce atentionare sa'i dai,ce ban,draga?!?
n'ai inteles cumva ce'a zis?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2009-09-02 20:26:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love a scris:

hai desteptaciune,zi ce-am gresit...corecteaza-ma!

incetati cu ironiile va rog si nu va mai luati la cearta

Offline

 

#140 2009-09-02 20:31:20

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

lady doar la mine ai gasit ceva de zis?

interesant!!!


kapitulation

Offline

 

#141 2009-09-02 20:48:55

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Dificila limbă rom?nă

divya a scris:

x_ynna a scris:

Fetele care ii sar atat in cap lu' James (si sa nu se inteleaga gresit ca ii iau cumva apararea, ca nu am schimbat doua vorbe cu omul ala), as vrea sa imi spuna ce parere au in legatura cu posturi de genul:
   "danyela_eu:fetele cum ati reactionat cand iati vazut penisul prima oara?''?
Hai nu-mi spuneti ca fata e foarte stresata...atat de stresata incat nu a mai scris corect gramatical. Nu merita ban sau nici macar o atentionare sa inteleg nu?
   O sa iti raspund aici Daniela: cand iam vazut-o a fost i-am, i-am...

ce atentionare sa'i dai,ce ban,draga?!?
n'ai inteles cumva ce'a zis?

Am inteles ca a pocit limba romana. Asta am inteles cel mai bine. Un ban de vreo zi-doua ca sa nu aiba ce mai abera si sa mai invete ceva romana. S-a/sa,i-am/iam etc...astea se invata usor si repede. Dar probabil nu pentru toti e usor.
Hai nu serios divya...parca era un forum pentru informare, educational, pentru sprijin. Te pomini ca majoritatea tinerelor sunt stresate cand o vad prima oara si trebuie sa discute despre asta ca sa nu sufere o depresie. Si pentru ca sunt foarte foarte speriate gresesc fara sa-si dea seama si scriu tot legat. Stii...in clasa in generala aveam un tigan. Nu stia multe, nu stia bine...dar in 4 ani a invatat sa scrie...in romana big_smile


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#142 2009-09-02 20:58:00

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: Dificila limbă rom?nă

x_ynna a scris:

divya a scris:

x_ynna a scris:

Fetele care ii sar atat in cap lu' James (si sa nu se inteleaga gresit ca ii iau cumva apararea, ca nu am schimbat doua vorbe cu omul ala), as vrea sa imi spuna ce parere au in legatura cu posturi de genul:
   "danyela_eu:fetele cum ati reactionat cand iati vazut penisul prima oara?''?
Hai nu-mi spuneti ca fata e foarte stresata...atat de stresata incat nu a mai scris corect gramatical. Nu merita ban sau nici macar o atentionare sa inteleg nu?
   O sa iti raspund aici Daniela: cand iam vazut-o a fost i-am, i-am...

ce atentionare sa'i dai,ce ban,draga?!?
n'ai inteles cumva ce'a zis?

Am inteles ca a pocit limba romana. Asta am inteles cel mai bine. Un ban de vreo zi-doua ca sa nu aiba ce mai abera si sa mai invete ceva romana. S-a/sa,i-am/iam etc...astea se invata usor si repede. Dar probabil nu pentru toti e usor.
Hai nu serios divya...parca era un forum pentru informare, educational, pentru sprijin. Te pomini ca majoritatea tinerelor sunt stresate cand o vad prima oara si trebuie sa discute despre asta ca sa nu sufere o depresie. Si pentru ca sunt foarte foarte speriate gresesc fara sa-si dea seama si scriu tot legat. Stii...in clasa in generala aveam un tigan. Nu stia multe, nu stia bine...dar in 4 ani a invatat sa scrie...in romana big_smile

si tu chiar crezi ca in astea doua zile in care are ban ea o sa invete gramatica?mai degraba o sa intre pe alt forum in care nu e sanctionata de la primele cuvinte.iar fetele care au probleme mai grave,dar gresesc si iau ban ce fac?ai zis: "parca era un forum pentru informare, educational, pentru sprijin".
ce sprijin ofera forumul asta daca imparte zeci de ban'uri zilnic?
poate unii chiar nu stiu gramatica,altii stiu dar obisnuiti fiind cu limbajul de mess scriu aiurea.
cred sa e de'ajuns ca mesajul sa fie descifrabil.

Offline

 

#143 2009-09-02 21:16:38

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dificila limbă rom?nă

exact... vine omu' cu o problema si se trezeste careva sa-i corecteze gramatica... pai asta se numeste OFFTOPIC. multi au argumentat prin faptul ca "nu sunt obligat sa ma chinui sa descifrez". asa e, NU ESTI. nu iti place, nu citi, nu-mi raspunde. se va gasi cineva mai TOLERANT ca tine.

eu sunt la serviciu... si tocmai am primit o cerere... idioata si ca mesaj si ca exprimare (plina de chestii precum "autocaruri mai bune" sau "catam ceva mai superior" sau "companii aviatice" lol pe langa asta, plina de ineptii ca si continut, se vedea de la o posta ca omuletul nu si-a prea plimbat neuronu' la sala). acu sa-mi zica adeptii datului-cu-paru'-de-dragu'-gramaticii... ce ar fi trebuit sa fac? sa ii trimit un mail inapoi, cu extrase din dex? sau sa ii raspund sec si pe felie (ca nu mi-e nici frate, nici cumnat), CORECT SI OFICIAL, la intrebari? ca PT ASTA SUNT AICI? si NU ca sa invat limba romana pe nimeni... daca asta voiam ma faceam invatatoare/profesoara de romana.

la fel mi se pare si cu forumul... ca in exemplul de mai sus. NU PT ASTA A FOST PUSA O INTREBARE, ca sa primeasca raspunsuri legate de gramatica. daca cineva considera ca e sub "demnitatea si nivelul lui" (ma abtin sa zic "valoarea sa", ca o dam in manelisme) sa raspunda la un post cu greseli... atunci SA NU O FACA. nu e mai... frumos asa?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#144 2009-09-02 21:24:31

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love a scris:

lady doar la mine ai gasit ceva de zis?

interesant!!!

dupa cum vezi m-am adresat la plural deci ma refeream la majoritatea celor care au scris la acest topic
iar postul tau a fost raportat, de aceea l-am dat ca exemplu

am observat ca in ultimul timp e foarte greu sa se ramana ontopic la un subiect si asta de cele mai multe ori din cauza ironiilor asa ca va mai rog inca o data: ori ramaneti la subiect ori nu mai postati daca nu aveti nimic de zis in afara de jigniri si ironii ieftine

Offline

 

#145 2009-09-02 21:47:04

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

lady in black a scris:

in_love a scris:

lady doar la mine ai gasit ceva de zis?

interesant!!!

dupa cum vezi m-am adresat la plural deci ma refeream la majoritatea celor care au scris la acest topic
iar postul tau a fost raportat, de aceea l-am dat ca exemplu

am observat ca in ultimul timp e foarte greu sa se ramana ontopic la un subiect si asta de cele mai multe ori din cauza ironiilor asa ca va mai rog inca o data: ori ramaneti la subiect ori nu mai postati daca nu aveti nimic de zis in afara de jigniri si ironii ieftine

Si ce facem daca topicul e o jignire la adresa multor persone? O ironie ieftina?

Offline

 

#146 2009-09-02 21:53:07

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Mai,ideea e ca ne vrem o comunitate virtuala de oameni culti. Ceea ce implica gramatica (,) corecta si scriere cum trebuie. Nu o sa mint,si eu am vazut my share de posturi agramate,pe care m-am chinuit sa le citesc. Totusi,nu mi se pare o jignire cand cineva incearca sa corecteze asta. Mi se pare normal sa scriem in romana,nu in klingoniana.

Offline

 

#147 2009-09-02 21:58:38

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Dificila limbă rom?nă

Depinde cum spui ca a gresit. Modul in care spun unele persoane jigneste. Uita-te la totul despre sex, la "cum ati reactionat cand iati vazut penisul prima oara?" si o sa vezi ca sunt remarci foarte jignitoare.  Cat despre comunitate de oameni culti... Poate unii suntem, altii nu, nu putem sa vrem de la toti gramatica perfecta, nici macar rezonabila. Fiecare cu ce poate.

Pana la urma in Romania Becali e mare politician, de la cei care nu sunt persoane publice la ce sa te mai astepti? Atata timp cat pot intelege mesajul eu sunt fericita lol

Offline

 

#148 2009-09-02 22:01:18

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

Unii,precum James,au asteptari mai mari de la ceilalti. Eu nu. Eu fac o corectura gramaticala pe forum din an in paste,si numai cand e o greseala d-aia care te zgarie pe creier,cum facuse extra odata,spunand despre o femeie "ea insusi"... e un dezacord care ma face sa vreau sa pocnesc persoana respectiva cu o tigaie in cap,exact ca in Tom&Jerry. smile

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-02 22:02:55)

Offline

 

#149 2009-09-02 22:03:35

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Dificila limbă rom?nă

Asta e si faza Shine...eu nu am cerut ca James:diacritice, fara puncte de suspensie, cu majuscule...etc etc. Am cerut un minim de cunostinte,ceva elementar,de bun simt chiar as zice.Ma strange in spate cand vad ''iam,mia'' si alte alea.Si le deranjeaza si pe ele chiar daca nu vor sa recunoasca. Nu cred ca ar trebui sa mi se dea in cap pentru asta.Suntem femei moderne...facem sex, ne protejam ca lumea, suntem independete...dar nu stim a scrie romaneste...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#150 2009-09-02 22:05:41

in_love
Full member
De la: mai aproape decat crezi
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 663

Re: Dificila limbă rom?nă

off
"desteptaciune" nu a fost o jignire,in  schimb "nu stii sa scrii" e ceva echivalentul cu "vezi ca esti cam analfabeta"

si exprimarea lui james cam lasa de dorit.nu cred ca sunt singura care gandeste asta despre el

daca nu stie sa vorbeasca cea mai buna varianta e sa fie redus la tacere

de ce va tot prefaceti ca nu vedeti????

ce ma mai mira... Romanica noastra draga (povestea cu pupincuristii)


kapitulation

Offline

 

#151 2009-09-02 22:08:28

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Dificila limbă rom?nă

x_ynna: Da. De acord cu tine smile Nici eu nu folosesc diacritice,si nu ma simt vinovata. Si uneori pun multe puncte de suspensie pentru ca,na,as avea mai multe de zis in legatura cu subiectul respectiv,si mi-as putea continua ideea la nesfarsit. Pentru ca,in fond,asta fac punctele de suspensie: sugereaza o idee la care s-ar mai putea adauga mult si bine,dar nu se face asta din considerente de timp.

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-02 22:09:12)

Offline

 

#152 2009-09-02 22:17:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Dificila limbă rom?nă

in_love, nu stiu de ce o iei asa personal, nu ti-am dat warn si nu i-am dat nici lui ci doar v-am avertizat

iar james a mai luat ban de cateva ori iar urmatoarea data va fi ban permanent, nimeni nu se face ca nu vede, daca te-ai fi uitat putin pe forum ai fi vazut ca a primit mai multe avertizari ca toata lumea la un loc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.