homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele negative ale anticonceptionalelor-2


#20 2009-09-10 09:31:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

mai era un topic pe tema asta....

Offline

 



#21 2009-09-10 09:32:18

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pink_martini a scris:

SE POATE MURI DIN CAUZA ANTICONCEPTIONALELOR !!!!!

Si respiratul duce la moarte, asta e clar. Fiecare trebuie sa isi asume riscurile si sa aiba grija de sanatatea ei.

Offline

 

#22 2009-09-10 12:10:47

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Lelaina a scris:

ShineOfBlood a scris:

Elie a scris:

ce ma intriga pe mine e faptul ca la noi orice pustoaica isi poate cumpara inca de la 14-15 ani AC. E normal sa se faca teste inainte, exact cum scrie mai sus. De ex eu stau in Uk si iti poti lua AC numai ducandu-te la medic. Si la fiecare 6 luni trebuie sa te duci la teste, si abia apoi iti mai prescrie altele.

Am 15 ani si iau. smile Dar cred ca la mine n-au fost teste migaloase pentru ca luasem ac timp de 2 ani inainte sa ma apuc de runda asta ; le luasem pentru dereglari hormonale,si atunci doctorul s-a asigurat ca e ok. smile

offtopic  Doar 15 ani ai, shine? Ti-as fi dat mai mult smile Nu mult mai mult, dar tot as fi adaugat vreo 2-3 ani smile

Da,15. smile Cea mai tinerica tongue

Offline

 

#23 2009-09-10 12:29:27

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

heimdall a scris:

carmen_21 a scris:

un pic off topic... dar ce analize se fac?eu iau de un an si 4 luni si mereu am zis ca o sa mi fac niste analize, dar nu m am intrebat niciodata CE analize...

Hemoleucograma completa, colesterol (total si fractiuni), glicemie, trigliceride, TGO, TGP, Timp Quick
eu incerc pe cat posibil sa le fac la 6 luni
on topic : persoanele care au murit sau s-au trezit cu probleme grave din cauza AC cu siguranta nu si-au facut analizele regulat, nu te trezesti nici cu cancer, nici cu probleme de coagulare peste noapte... cand voi vedea o cat de mica modificare la analize o sa-mi pun problema sa le opresc

Sunt gratuite ? Adica ti le poate da medicul de familie gratuit ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#24 2009-09-10 12:40:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Da, in afara de Timpul Quick toate celelalte intra in analizele gratuite, le poti face cu trimitere de la medicul de familie
Timpul Quick costa 14-15 ron

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-10 13:18:23

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

si mai exact ce este timpul quick ?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#26 2009-09-10 13:34:13

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pink_martini a scris:

si mai exact ce este timpul quick ?

Timpul de coagulare al sangelui


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#27 2009-09-10 13:44:32

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

heimdall a scris:

carmen_21 a scris:

un pic off topic... dar ce analize se fac?eu iau de un an si 4 luni si mereu am zis ca o sa mi fac niste analize, dar nu m am intrebat niciodata CE analize...

Hemoleucograma completa, colesterol (total si fractiuni), glicemie, trigliceride, TGO, TGP, Timp Quick
eu incerc pe cat posibil sa le fac la 6 luni
on topic : persoanele care au murit sau s-au trezit cu probleme grave din cauza AC cu siguranta nu si-au facut analizele regulat, nu te trezesti nici cu cancer, nici cu probleme de coagulare peste noapte... cand voi vedea o cat de mica modificare la analize o sa-mi pun problema sa le opresc

offtopic unde faci aceste analize si cat costa?merci!
scz am vazut mai jos  big_smile

Ultima oara a fost editat de bella-yzaura (2009-09-10 13:45:41)


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#28 2009-09-10 13:48:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pink_martini, sa fii mandra ca ai o asemenea mama! parerea mea despre articol: sunt ft multe lucruri exagerate acolo, insa isi atinge scopul, tragand un semnal de alarma.

? cancer - consider ca e nefondata afirmatia, legatura fiind cam indirecta: AC cu concentratie mare de estrogeni, pot determina formarea si cresterea unor tumori benigne (fibroadenoame mamare, de ex.)
? col uterin - ce?
? tulburari menstruale - toata lumea stie ca ac regleaza de fapt ciclul si elimina durerile menstruale, etc. atunci cand ac sunt prescrise gresit (prescrise unor persoane carora le-ar fi indicat de fapt alt tip de ac), pot da sangerari intermenstruale (pe perioada lunga, ca in prima luna de utilizare se stie ca poate aparea acest fenomen la orice ac).
? Cresterea in dimensiuni a fibroamelor uterine, agravarea endometriozei - ft adevarat, in cazul ac cu concentratie mare de estrogeni.
? Retinere de lichide (apa) cu edeme sau tumefierea (umflarea) membrelor superioare si inferioare - si asta stiu ca-i adevarata (in sensul ca se poate intampla, nu e o regula). as adauga si riscul aparitiei/agravarii celulitei.
? Ameteli, Oboseala permanenta, Cefalee , Depresie, Nervozitate, Tulburari ale somnulu - astea nu stiu pe ce se bazeaza, mi se par exagerate.
? Accidente vasculare cerebrale: risc crecut prezinta asocierea situatiilor urmatoare: Hipertensiune arteriala - ft adevarat! ac sunt contraindicate persoanelor cu boli de inima sau de circulatie.
? bolile de ficat cred ca apar si ele dupa o utilizare indelungata. cat sa reziste si ficatul ala daca zi de zi ii dai sa proceseze ceva pt care nu a fost conceput?
? pt tulburarile respiratorii si de vedere, nu vad o explicatie logica.
? crestere in greutate - da, risc mare daca nu iti poti stapani pofta data de ac.
? caderea parului - eu zic ca-i falsa, la fel ca si cea cu acneea. la femeile gravide parul creste mai frumos, dar multe au probleme cu el dupa ce nasc. cum pilulele au in componenta estrogen (secretat din belsug la garvide), eu zic ca nu determina caderea parului.
? riscul de aparitie a petelor maronii pe fata, exista.
? ultima e cea mai comica lol . ma mir ca nu au enumerat acolo toate bts, cu titlu de risc major. evident nu te bazezi pe ac decat cand stii sigur ca nu risti sa iei ceva de la partener.

"eu am luat Ac 15 ani de zile si nu am patit nimic" - asta mi se pare cea mai stupida afirmatie pe care o poate face un doctor. la fel se poate lauda si un betiv notoriu, ajuns la 70 ani: "eu am baut toata viata si n-am patit nimic!". nu toti suntem la fel; organismele noastre reactioneaza diferit la factorii externi. doar nu degeaba sunt atatea tipuri de ac.

"multi dintre ginecologi inca prescriu contraceptivele fara sa le faca inainte pacientelor un set riguros de analize" - din pacate nu numai ginecologii, ci si medicii de planning. eu sunt de parere ca inainte de a lua ac e extrem de important sa ti se faca un control amanuntit (nu doar analize de sange) si nu doar sa raspunzi la cateva intrebari, cum se intampla de fapt. neutral

kemikal, tu esti de groaza! tu iti dai seama cat rau iti fac pilulele alea de urgenta? de ce sa le iei daca te protejezi cu prezervativ??? stai fara grija, prezervativele nu-s facute sa se rupa, ci sa tina smile . ruperile sunt accidentale si eu sunt convinsa ca au loc doar atunci cand prezervativul e pus gresit. crezi ca ai fi mai relaxata sa stii ca sperma ajunge mereu inauntru (chiar daca iei pastile), decat cu prezervativ? oare nu te-ai gandi mereu: isi fac efectul, nu si-l fac? eu cred ca tu esti prea speriata de o eventuala sarcina. e ft bine sa fii precaut, dar tu esti paranoica in legatura cu prezervativul. noi in 4 ani de cand folosim durex, nu s-a rupt niciodata.

in concluzie, eu sunt de parere ca tb tras un semnal de alarma in legatura cu pilulele astea, mai ales ca ft multe femei le iau intr-o lipsa crasa de informare sad . ce e mai trist e ca de cele mai multe ori, nici femeile care merg la planning nu sunt informate inainte sa inceapa o asemenea "cura".

Offline

 

#29 2009-09-10 17:48:22

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

heim, ai idee cat costa daca nu ai trimitere de la dr de familie?
eu am o doctorita cam idioata si le ar spune alor mei... ei nestiind ca iau antibebe...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#30 2009-09-10 18:01:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

nu mai stiu exact, calculasem la un moment dat... mergi pe site la synevo, de ex, ei au tarifele la toate analizele si-ti calculezi acolo...
faza cu doctorita  neutral numai in Romania se poate asa ceva

Offline

 

#31 2009-09-10 23:17:14

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

deci nush cine m`a pus sa intru aici rotfl2 gata, ma fac ca nu am vazut big_smile

Offline

 

#32 2009-09-11 20:24:34

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

deealexx a scris:

deci nush cine m`a pus sa intru aici rotfl2 gata, ma fac ca nu am vazut big_smile

si eu am gandit la fel , mai bine traiam in inconstienta rotfl


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#33 2009-09-12 00:58:31

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Mie mi se pare oricum foarte ciudat ca unele tipe iau AC ani la rand fara oprire. Sincer... n-ar trebui sa fie lasat si organismul sa functioneze natural si nu dupa pastile? Nu mi se pare normal. Si logic, in RO doctorii sustin sus si tare ca-s bune, ca asa trebuie si cate si mai cate. Pe ele, sau cel putin pe Yasmin, scrie ca-s pentru a le folosi in continuu. Si totusi... sa le folosesti in continuu mi se pare abuz. Cum sa iei AC ani de zile la rand fara oprire? yikes


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#34 2009-09-12 08:55:40

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Hai, mai, pink, daca e sa ne luam dupa lista aia a ta unele dintre noi ar trebui sa fim deja la vreo 3 metri sub pamant ! Nu zic ca nu e adevarat ce scrie acolo, dar..
Eu am luat AC timp de 5 ani. Primul an si jumatate am luat Diane, dupa care mi-am schimbat medicul ginecolog si mi s-au prescris Yasmin. Zicea dr ca Diane se dau la persoane cu probleme hormonale severe, ca au o concentratie prea mare pt o femeie normala (citez).
Dupa 5 ani de AC, cu pauze de o luna, vreo 4 la numar, am ramas insarcinata din prima luna in care am renuntat la ele. Analizele mi-au iesit toate bune si acum astept un bebe sanatos.
Nu zic ca e o regula, mai ales ca eu nu-s vreun exemplu de urmat, avand in vedere ca mai uitam sa iau pilula din cand in cand, le mai combinam cu diverse prostii despre care aflam mai apoi ca-s contraindicate...

Dupa ce nasc o sa caut o alta metoda de contraceptie mai potrivita pt o proaspata mamica. Oricum lucrurile sa schimba radical dupa ce nasti.

Da, probabil mi s-a parut cea mai simpla si sigura metoda de contraceptie, avand in vedere ca in tot acest timp am avut o relatie stabila in cadrul casatoriei. E drept ca mi-e si mie frica de boli de orice fel, mai ales de cancer, care pare sa fie tot mai "la moda" in zilele noastre. Dar, ce sa zic, ce-o vrea Cel de sus...

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-09-12 08:57:47)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#35 2009-09-12 15:37:20

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Elena-Octaviana a scris:

Mie mi se pare oricum foarte ciudat ca unele tipe iau AC ani la rand fara oprire. Sincer... n-ar trebui sa fie lasat si organismul sa functioneze natural si nu dupa pastile? Nu mi se pare normal. Si logic, in RO doctorii sustin sus si tare ca-s bune, ca asa trebuie si cate si mai cate. Pe ele, sau cel putin pe Yasmin, scrie ca-s pentru a le folosi in continuu. Si totusi... sa le folosesti in continuu mi se pare abuz. Cum sa iei AC ani de zile la rand fara oprire? yikes

si pe ce informatii te bazezi cand spui asta? pauzele mai mult dau organismul peste cap....

Offline

 

#36 2009-09-12 18:32:58

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

anne85 a scris:

Hai, mai, pink, daca e sa ne luam dupa lista aia a ta unele dintre noi ar trebui sa fim deja la vreo 3 metri sub pamant ! Nu zic ca nu e adevarat ce scrie acolo, dar..

Chill, dude, ca nu e ca si cum ea ar fi conceput lista aia ...


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#37 2009-09-12 21:40:23

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

eu le iau incontinuu de peste 5 ani....sincer si eu sunt in dubii cu pauza.......bebe nu vreau in niciun caz...ma gandesc serios la o ligatura de trompe...desi sunt cam tanara pt asta si sunt de acord ca niciodata nu stii ce-ti rezerva viatza.......Steriletul mi-e contraindicat pt ca am uter cicatriceal (dupa cezariana) , nu stiu nuvaringul ce sa zic
deci din lista cu efectele negative ce am eu sunt asa: oboseala permanenta..as putea dormi zile in sir(fara cefalee, inainte de ac aveam dureri de cap zilnice acum am rar, si alea numai in pauza de 7 zile), simt ca nu am nicio putere uneori, libido extrem de scazut comparand cu ce am fost acum 5 ani pfuai nu-mi vine sa cred(dar odata inceput actul sexual e ok, nu am nicio problema cu lubrifiera, nu ma doare si ajung destul de usor la orgasm, doar inceputul e fff greu) , 10 kg in plus....celulita, si inainte eram plinutza dar nu aveam nici urma de celulita

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2009-09-12 21:44:22)

Offline

 

#38 2009-09-12 22:39:19

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

lady in black a scris:

Elena-Octaviana a scris:

Mie mi se pare oricum foarte ciudat ca unele tipe iau AC ani la rand fara oprire. Sincer... n-ar trebui sa fie lasat si organismul sa functioneze natural si nu dupa pastile? Nu mi se pare normal. Si logic, in RO doctorii sustin sus si tare ca-s bune, ca asa trebuie si cate si mai cate. Pe ele, sau cel putin pe Yasmin, scrie ca-s pentru a le folosi in continuu. Si totusi... sa le folosesti in continuu mi se pare abuz. Cum sa iei AC ani de zile la rand fara oprire? yikes

si pe ce informatii te bazezi cand spui asta? pauzele mai mult dau organismul peste cap....

Hai mai, si vrei sa spui ca-s tare sanatoase. Atunci de ce pe site-uri scrie ca a le folosi non-stop creste riscul la anumite boli etc. Nu e ca si cand fac parte din tine. Te-ai nascut intr-un fel. Normal ca daca iei niste pastile, iti creezi o dependenta si sunt studii care demonstreaza ca folosirea non-stop e destul de periculoasa. Vrei sa spui ca omul nu mai are voie sa zica: gata, o data ce a inceput sa le ia? Nu-ti dai organismul peste cap. Poate ca o femeie vrea sa ramana insarcinata. Medicul recomanda sa opresti folosirea(d'oh) si sa astepti putin sa se aseze lucrurile, sa revina totul la normal. N-aveti decat sa luati ani la rand AC. Ca si cand v-ati fi nascut cu ele si altfel nu se poate trai. Inteleg, sa vrei sa iei cand ai chef de nebunii cu iubitul. Dar cand vrei pauza, faci pauza. Organismul trebuie sa mai functioneze si NATURAL. (Iti dai organismul peste cap in situatia in care iei cateva zile si te opresti de aiurea. Dar daca iei 2-3 luni si apoi zici: gata, organismul revine la normal. Ca doar asa raman unele insarcinate. Eu una n-o sa le iau niciodata perioade asa lungi fara oprire.) Or fi ele concepute pentru a fi luate in continuu. Dar am intrebat medicul in US si sincer... nu cred ca era mai prost si eu mai desteapta. Mi-a spus ca nu trebuie sa faci abuz de ele. Mi-a mai spus ca a lua ani la rand AC doar de amorul artei, cand mai exista si prez., e destul de aiurea pentru organism. Si da, dupa o perioada mai scurta cand iei si apoi te opresti, organismul revine la normal. Asta dureaza un ciclu lunar. Dupa care esti ok. Dar cand iei AC 3-4-5... ani la rand iti creste riscul de a face tot felul de tipuri de cancer. E mai sanatos asa decat cand faci o pauza si mai merge si organismul pe calea lui naturala...? Nu cred. Asta mi-e parerea. Fiecare face cum considera, evident.

Ultima oara a fost editat de Elena-Octaviana (2009-09-12 22:50:36)


I don't just imitate, I become.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.